SlideShare a Scribd company logo
1 of 20
Тема уроку: Декартові координати і вектори у просторі.
Ділова гра – аукціон в 10 класі.
Мета: узагальнити і систематизувати знання та вміння учнів з
теми; виховувати інтерес до геометрії та ринкової економіки.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи:
колективна діяльність, індивідуальна робота,
ділова гра.
Обладнання: таблиці, картки, підручник.
Ділова гра – це імітаційна модель навчальної діяльності учнів,
що відтворюється в умовах, наближених до дійсності. Мета ділової
гри – поглибити та розширити діапазон знань учнів, формувати
діловий стиль спілкування у практично-професійній діяльності.
Незалежно від різновидів таких уроків, їх об’єднують загальні
вимоги: постановка теми, цілей та завдань гри; визначення
оптимального змісту гри; розподіл ролей та визначення
функціональних обов’язків учасників гри; забезпечення умов для
проведення. Класний варіант гри включає три етапи : підготовка, сама
гра, аналізу та підбиття підсумків.
План уроку
І. Організаційний момент.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Основна частина уроку (Дидактична гра – аукціон).
Повторення та систематизація знань з теми «Декартові координати і
вектори в просторі»
ІІІ. Підсумок уроку.
IV. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель оголошує тему та мету уроку, надає учням інформацію
про аукціон, розповідає, що таке лоти та стартова ціна.
На кожну парту роздається аркуші з переліком лотів до продажу.
ІІ. Аукціон.
Учням пропонується купити той чи інший лот і оголошується
ціна:
0,5 бала, якщо інформацію до нього подано у підручнику;
1 бал, якщо було уточнення з боку однокласника чи вчителя;
2 бали, якщо учень дав відповідь самостійно і в повному обсязі.
Лоти, що виставляються на продаж.
Блок №1
1.

Означення декартових координат у просторі.

z

x
1) Пояснити, як вводяться Декартові координати у просторі,
що таке початок координат і координатні осі, вказати їх напрями,
назвати координатні площини.
Нехай x,y,z – три попарно перпендикулярні координатні прямі,
які перетинаються в точці О.
Назвемо їх координатними осями: «вісь х», «вісь у», «вісь z».
Точка О – початок координат. Кожна вісь точкою О розбивається на
дві півосі – додатню, позначеною стрілкою, і від’ємну
Площини, які проходять через осі x і y, x і z, y і z, –– координатні
площини. Позначають їх відповідно: xy, xz і yz. Осі називають вісь

2
абсцис, вісь ординат, вісь аплікат. Координатні площини розбивають
весь простір на вісім октантів.
2) Дано точки А (0;3;1), В (-2;0;0), С (0;0;4), Д (0;-3;0). Які з
них лежать : 1) на осі X; 2) на осі Ζ; 3) у площині ΧΥ ; 4) у площині
ΥΖ ?

z
С (0;0;4)
В (-2;0;0)
Д (0;-3;0)

А (0;3;1)
y

О

x
3) Зобразити у системі координат пряму, яка проходить через
точки А (0;0;5) і В (0;5;0)

3
2.
Координати середини відрізка.
1) Сформулювати і записати формулу, чому дорівнюють
координати середини відрізка у просторі.
Квадрат відстані між двома точками дорівнює сумі квадратів
різниць їх відповідних координат.
Нехай дано дві точки А
AB

2

=



b1−a1 )

2

+



( a ; a ; a ) і В (b ; b ; b ) , тоді

b2 −a 2 ) +(b3−a3 )
2

1

2

3

1

2

z
A (0;0;5)

y

О

В (0;5;0)
x

4

2

3
2) Знайти координати середини відрізка АВ, якщо А (1;2;3) і В
(3;-6;7).
Розв’язання:
За формулами координат середини відрізка
х=

х +х
А

2

Тому х =

В

у

,у=

А

+

у

2

В

,z =

z +z
А

B

2

1+ 3
2−6
3+7
= 2, у =
= −2, z =
=5
2
2
2

Відповідь : (2;-2;5)

Точки А (3;-1;-2), В (-5;7;4), С (1;5;2), Д (9;-3;-4) – вершини
чотирикутника. Довести, що даний чотирикутник – паралелограм.
Розв’язання
За властивістю діагоналей паралелограма.

C

B
O

D

A

0 – середина АС і ВД.
За формулами координат середини відрізка знайдено координати
точки 0.
АС :

х0 =

х

А

+ хС
2

;у =
0

у

А

+

у

2

5

С

; z0 =

z

А

+ zC
2
х

0

=

3 +1
−1 + 5
= 2; у =
= 2;
0
2
2

z

0

=

−2+2
= 0 О (2;2;0)
2

ВД:

х
х

В

D

=
=

х

В

+ хД
2

,у =

у

В

+

у

Д

2

0

,

z +z

z0 =

B

D

2

−5 +9
7 −3
4−4
= 2, y =
= 2, z 0 =
=0
0
2
2
2

О (2;2;0)

Отже, О – середина АС і ВД, тому АВС – паралелограм.

3.
Відстань між двома точками.
1)
Дати словесне формулювання та записати формулу
відстані між двома точками.

(c ; c ; c ) - середина
( a1 ; a2 ; a3) і В (b1 ; b2 ; b3) Нехай С

c1 =

a +b ;
1

1

2

1

c2 =

2

3

a +b
2

2

2

; c3 =

відрізка АВ. Точки А
кінець

a +b
3

3

2

відрізка.

Тоді

.

Отже, кожна координата середини відрізка дорівнює півсумі
відповідних координат його кінців.]
2)
Знайти відстань між точками В (-2;0;3) і К(3;4;2)
Розв’язання :

6
За формулою відстані між двома точками

d = ( х2 − х1) 2 + ( у −
2

Тому BK = (3 + 2)
Відповідь: 66

2

у)

2

1

+ ( z 2 − z1) 2

+ ( 4 − 0) + ( −2 −3) 2 = 25 +16 + 25 = 66
2

3)
На осі Х знайти точку, рівновіддалену від точок В(3;2;4)
і С (0;5;-1).
Розв’язання :
Нехай точка М (х;0;0) рівновіддалена від точок В і С, тоді МВ
=МС.
За формулою відстані між двома точками :

d

2

= ( х2 − х1) 2 + ( у −
2

у)
1

2

+ ( z 2 − z1) 2

Знайдемо відстань МВ і МС

МС 2 =

(0 − х) 2 + (5 − 0) 2 + (− 1 − 0) 2

2

x + 4 + 16 = 29 − 6 х + х
= х + 25 + 1 = х + 26 .

MB 2 = (3 − х) 2 + (− 2 − 0) 2 + (4 − 0) 2 = 9 − 6 х +
2

2

Розв’яжемо рівняння:
29 − 6 х +

2

х =х

− 6 х = −3 ;

2

+ 26.

х=

1
.
2

− 6х +

2

х −х

Отже, М (

7

2

= 26 − 29;

1
;0;0).
2

2
Відповідь: (

1
; 0;0).
2

4.
Рівняння сфери .
1) Що називається сферою? Записати рівняння сфери з
центром у точці А (а;в;с) і радіуса r. Який вигляд має рівняння сфери з
центром у початку координат.
Сферою називається геометричне місце точок простору, які
віддалені на одну і ту саму відстань r від даної точки. Ця точка –
центр сфери, а відстань r – її радіус.
Рівняння сфери радіуса r з центром у точці A(a; b; c ) має
вигляд
( x − a ) 2 + ( y − b) 2 + ( z − c) 2 = r 2 .
Якщо а=в=с=0, дістанемо рівняння сфери радіуса r з центром у
початку координат: x 2 + y 2 + z 2 = r 2 .
2) Складіть рівняння сфери радіуса r = 5 з центром у точці А
(1;0;4).
Розв’язання:
Рівняння сфери має вигляд : ( х − а) 2 + ( у − в) 2 + ( z − c) 2 = z 2
Рівняння даної сфери буде мати вигляд :
( х − 1) 2 + ( у − 0) 0 + ( z − 4) 0 = 5 2 , або
х 2 − 2 х +1 + у 2 + z 2 − 8 z +16 − 25 = 0;

х 2 + у 2 + z 2 − 2 х − 8 z − 8 = 0.

Відповідь: х 2 + у 2 + z 2 − 2 х − 8 z − 8 = 0
3) Чи належить точка М (3;2;-1) сфері, рівняння якої
2

x +y +z
2

2

− 2 Х + 4 у − 6Z − 2 = 0 ?

8
Розв’язання :
Точка М (3;2;-1) х =3; у = 2; z =-1.
Підставимо дані координати в рівняння сфери :
х 2 + у 2 + z 2 − 2х + 4 у − 6z − 2 = 0
33 + 2 2 + (−1) 2 − 2 * 3 + 4 * 2 − 6( −1) − 2 = 0
9 + 4 +1 − 6 + 8 + 6 − 2 = 0.

20 ≠ 0 .

Тому точка М (3;2;-1) не належить даній сфері.
Блок №2
1. Вектор, його координати, абсолютна величина, рівні
вектори.
1) Дати означення вектора та його координат, вказати, як
позначається вектор, записати координати нульового вектора;
виразити абсолютну величину вектора через його координати.
Сформулювати означення рівних векторів.
Вектором називається напрямлений відрізок.

B
A
Записують AB (вектор AB ) або

9

(

a вектор a

).
Вектори часто задають за допомогою координат. Координати
вектора

AB

,початок

(x ; y ; z )
2

2

2

якого

А

називають числа

(x ; y ; z ) ,
1

а

1

1

кінець

В

a =x −x; a =y −y;
1

2

2

1

2

1

a =z −z .
2

3

1

Записують

такий

)

вектор,

(a

зазначаючи

його

координати

a a)

AB = a ;a ;a
 1 2
3 або a = 1 ; 2 ; 3 .

Два вектора називаються рівними, якщо їх відповідні
координати рівні. Якщо всі координати вектора – нулі, то його
називають нульовим вектором і позначають символом 0 .
Довжиною, або модулем вектора називають довжину
напрямленого відрізка, що зображає його. Позначають довжину
вектора

символом

a
2

2

2

1

2

3

a +a +a

a =

a . Якщо

a=

(a ; a ; a ) ,
1

2

3

то

.

Довжина будь-якого ненульового вектора – число додатне.
Довжина нульового вектора дорівнює нулю].
2) Дано точки А (1;2;3), В (3;7;6). Знайти координати вектора
АВ .
Розв’язання:
Координатами вектора АВ , початок якого А (1;2;3), а кінець В
(3;7;6) будуть дорівнювати :

а = 3 − 1 = 2;
а = 7 − 2 = 5;
а = 6 − 3 = 3.
1

2

3

Тому

АВ ( 2;5;3)

Відповідь : АВ (2;5;3)

10
3) Знайдіть координати вектора а (а;2а;-а), якщо
абсолютна величина 54 .
Розв’язання:
Абсолютна величина вектора знаходиться за формулою
2

2

а +а +а

а=

1

2

2

2

а + 4а + а

54 =

2

54 =

, тому

3

2

54 = 6 а

2

а + ( 2а )

2

його

+ (− а) 2

2

Піднесемо ліву і праву частини рівняння до квадрату :
( 54)

Тоді

2

= ( 6а 2 ) 2

а
а

1

= −3;

= 3.
2

(3;6;-3).
Відповідь:

а

54 = 6а 2

Вектор

а

(3;6;-3) або

а2 = 9

матиме координати.

а

а

(-3;-6;3) або

а

(-3;-6;3).

2. Додавання та віднімання векторів.
1) Дати означення суми двох векторів; записати закони
додавання. Дати означення різниці двох векторів. Сформулювати
відповідні правила.

(
вектори a + b = ( a + b ; a + b ; a + b ) .
Сума векторів

1

a

(a ; a ; a )
1

1

2

2

3

2

3

і

b b1 ; b2 ; b3

)

називають

3

Властивості суми векторів. Для будь-яких векторів a,b,c
справедливі рівності:
1) a + b = b + a - переставний закон додавання;
2) a + (b + c ) = (a + b ) + c - сполучний закон додавання.
Різницею векторів a і b називають такий вектор c , який у
сумі з вектором b дає вектор a .

11
Якщо

a −b =

a

(a ; a ; a )
1

2

і

3

(a − b;a − b ; a − b ) .
1

2

2

3

(

b b1 ; b2 ; b3

),

то

3

2) Знайти суму та різницю векторів :
Розв’язання:

а

(2;1;-2) і

в

( 3;-2;5).

а +в =( 2 +3;1 +( − );− +5) =(5;− ;3)
2
2
1
а −в =( 2 − ;1 −( − );− − ) =( − ;3;− )
3
2
2 5
1
7

(5;− ;3)
1

Відповідь: ( − ;3;− )
1
7
3) Знайти
модуль

суми

та

різниці

векторів

:

а ( 4;1 5)і в (3;5;−).
;
1

Розв’язання:
а +в =( 4 +3;1 −5;5 −(− )) =(7;6;4)
1
а −в = ( 4 −3;1 −5;5 −( − )) =(1;− ;6)
1
4

Знайдемо модуль суми і різниці даних векторів за формулою:
2
2
а = а12 + а 2 + а 3

а+в =

2

2

2

7 +6 +4

= 49 + 36 + 16 = 101

а −в = 12 +(− ) 2 +6 2 = 1 +16 +36 = 53
4

Відповідь : а +в = 101; а −в = 53;
3.Множення вектора на число.
1) Сформулювати означення і закони множення вектора на
число. Вказати властивості.
Якщо

(

a ( a1 ; a 2 ; a3 ) , то λ a = aλ = λ a1 ; λ a2 ; λ a3

Для будь-яких векторів a і b справедливі рівності:
1) λ(a +b ) = λa +λb ,де λ - число;
2) ( λ + µ)a = λa + µb ,де λ і µ - число;
a
λ
3) λ = a , де λ - число].
4
2) Помножте вектор а (3;− ;2) на3;

12

1 3
; ;0
2 4

).
Розв’язання :
Вектор λа = (λа1 ; λа2 ; λа3 ) , тому
3а = (3 ⋅ 3;3 ⋅ ( − );3 ⋅ 2) = (9;− ;6)
4
12
1
1
1
1
= ( ⋅ 3; ⋅ ( − ); ⋅ 2) = (1,5;− ;1)
4
2
2
2
2
2
3
3
3
3
9
3
а = ( ×3; ×( − ); ×2) = ( ;− ; )
4
3
4
4
4
4
4
2
0а = (0 ×3;0 ×( − );0 ×2) = (0;0;0)
4

Відповідь

:

3а =(9;− ;6);
12

1
3
9
3
а =(1,5;− ;1); а = ( ;− ; );0а = (0;0;0)
2
3
2
4
4
2

3).Обчисліть

довжину

вектора

2а + в , якщо а (1;1;− ), в ( 2;0;0).
3
1

Розв’язання :
Знайдемо вектори

2а =( 2 × ;2 × ;2 ×( − )) =( 2;2;− )
1
1
1
2

і

3в =(3 ×2;3 × ;3 × ) =(6;0;0)
0
0

Знайдемо суму векторів:
2а + 3в = (2 + 6;2 + 0;− + 0) = (8;2;− )
2
2

Обчислимо довжину вектора за формулою а =
2 а +3в = 8 + 2 +( − )
2
2

2

2

2

2

2

1

2

3

а +а +а

= 64 + 4 + 4 = 72 = 6 2

Відповідь : 6 2
4. Скалярний добуток векторів.
1) Сформулювати означення скалярного добутку двох векторів і
кута між двома векторами. Записати формулу.
Кутом між двома ненульовими векторами називають кут між
відповідними їм напрямленими відрізками, які виходять з однієї
точки.
Скалярним добутком двох векторів називається добуток довжин
цих векторів на косинус кута між ними.
Якщо кут між векторами a і b дорівнює ϕ , то їх скалярний
добуток
a b = b cos ϕ
a
.

13
Якщо хоч один з векторів a або b нульовий, то
формули можна знайти косинус кута між векторами :
ϕ=

ab
a b

ab = 0 .З

цієї

cos

.

Скалярний

b(b1 ; b2 ; b3 )

добуток
дорівнює

векторів

a ( a1 ; a2 ; a3 )

і

ab +a b +a b .
1

1

2

2

3

3

2) Знайти скалярний добуток векторів : а (1;2;4) і
Розв’язання:
Знайдемо скалярний добуток векторів за формулою :

в ( 2;3;6)

.

а × в = а1в1 + а2 в2 + а3в3
а × в = 1× (−8) + 2 × 2 + 4 × 1 = −8 + 4 + 4 = 0.
Отже,

а × в = 0 , а якщо скалярний добуток векторів дорівнює

нулю, то вектори не перпендикулярні.
Відповідь : 0.
3)Знайти, косинус кута між векторами а (1;2;2) і в ( 2;3;6).
Розв’язання :
Знайдемо косинус кута між векторами а і в за формулою :
а1в1 + а 2 в 2 + а3 в3

cos( а;в ) =

cos(а1 в ) =

2
2
а + а 2 + а32 × в12 + в 2 + в32
2
1

1× 2 + 2 × 3 + 2 × 6

=
1 + 22 + 22 × 22 + 32 + 62
2 + 6 + 12
20
20
20
=
=
=
1 + 4 + 4 × 4 + 9 + 36
9 × 49 3 × 7 21.
20
.
Відповідь:
21
2

ІІІ. Підсумок гри.

14
За допомогою журі вчитель визначає найбагатших покупців,
«оцінює» кожного – учня-покупця і переводить набрані ними бали в
12-бальну шкалу оцінювання.

10-12 балів.
Усі відповіді учня подані самостійно, вони повні, логічні. Точні,
демонструють глибокі знання з вивченої теми. Учень використовує всі
відповідні навички та вміння до розв’язування задач. Аналізує
відповіді, робить обґрунтовані висновки.
7-9 балів.
Більшість відповідей учня свідчить про глибокі знання з
вивченої теми і здатність логічно мислити. Учень достатньо
використовує відповідні навички та вміння до розв’язування задач.
Аналізує відповіді, робить висновки, враховуючи коментарі вчителя.
4-6 балів

15
Учень знаходить (відбирає) і логічно організовує майже
половину даних, що стосуються питання. Використовує далеко не всі
навички та вміння до розв’язування задач. Робить неповні висновки.
1-3 бали
Учень знаходить мало даних, що стосується питання.
Використовує відповідні навички та вміння нечітко і неправильно.
Висновки або неточні, або відсутні зовсім.
IV. Домашнє завдання:
1.
Знайдіть довжину діагоналі ВД паралелограма АВСД,
3
якщо А (1;− ;0), В(-2;4;1), С(-3;1;1).
2.
Доведіть, що трикутник з вершинами А(7;1;-5), В(4;-3;4), С(1;3;-2) – рівнобедрений.
3.
Дано точки А(0;1;-1), В(1;-1;2), С(3;1;0), Д(2;1;1).
Знайдіть кут між векторами BC і AD .

16
ЛІТЕРАТУРА
1.
Г.П.
Бевз,
В.Г.
Бевз,
В.М.
Владіміров,
Н.Г.Владімірова Геометрія : Підручник для учнів 10-11
класів з поглибленим вивченням математики в середній
загальноосвітніх закладах – К: Освіта, 2000.
2.
Роєва Т.Г., Хроленко Н.Ф. Геометрія у таблицях 1011 класи. Навчальний посібник – Х: Видавнича група
«Академія», 2001.
3.
Островерхова Н.М. Аналіз уроку : Концепції,
методики, технології – К: Інкос, 2003.
4.
Пометук О., Пироженко Л. Сучасний урок:
Інтерактивні технології навчання. – К: А.С.К., 2004.

17
ДЛЯ ЗАМІТОК

18
ДЛЯ ЗАМІТОК

19
ДЛЯ ЗАМІТОК

20

More Related Content

What's hot

Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
sveta7940
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
sveta7940
 
л№1(комп.числа)1
л№1(комп.числа)1л№1(комп.числа)1
л№1(комп.числа)1
cdecit
 
ткаченко ціпки
ткаченко ціпкиткаченко ціпки
ткаченко ціпки
Tamara Emec
 
Системи рівнянь з параметрами
Системи рівнянь з параметрамиСистеми рівнянь з параметрами
Системи рівнянь з параметрами
Formula.co.ua
 

What's hot (18)

теорема вієта
теорема вієтатеорема вієта
теорема вієта
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуваннянезалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рікЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
 
Системы уравнений с двумя переменными
Системы уравнений с двумя переменнымиСистемы уравнений с двумя переменными
Системы уравнений с двумя переменными
 
л№1(комп.числа)1
л№1(комп.числа)1л№1(комп.числа)1
л№1(комп.числа)1
 
аналітична геометрія
аналітична геометріяаналітична геометрія
аналітична геометрія
 
ткаченко ціпки
ткаченко ціпкиткаченко ціпки
ткаченко ціпки
 
Вектори у просторі
Вектори у просторіВектори у просторі
Вектори у просторі
 
1411m2
1411m21411m2
1411m2
 
График уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменнымГрафик уравнения с двумя переменным
График уравнения с двумя переменным
 
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
 
“метод координат на площині”
 “метод координат на площині”   “метод координат на площині”
“метод координат на площині”
 
Модуль
МодульМодуль
Модуль
 
1
11
1
 
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рікЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
 
Системи рівнянь з параметрами
Системи рівнянь з параметрамиСистеми рівнянь з параметрами
Системи рівнянь з параметрами
 

Similar to 7126 брошура

рівн кола1
рівн кола1рівн кола1
рівн кола1
dubovenko
 
9 алг кравчук_підручна_2009_укр
9 алг кравчук_підручна_2009_укр9 алг кравчук_підручна_2009_укр
9 алг кравчук_підручна_2009_укр
Aira_Roo
 

Similar to 7126 брошура (20)

рівн кола1
рівн кола1рівн кола1
рівн кола1
 
Matematyka demo advance
Matematyka demo advanceMatematyka demo advance
Matematyka demo advance
 
10 клас 2015-16
10 клас 2015-1610 клас 2015-16
10 клас 2015-16
 
2014 математика олимпиада
2014 математика олимпиада2014 математика олимпиада
2014 математика олимпиада
 
Пробне ЗНО 2021 математика (рівень стандарту та профільний рівень)
Пробне ЗНО 2021 математика (рівень стандарту та профільний рівень)Пробне ЗНО 2021 математика (рівень стандарту та профільний рівень)
Пробне ЗНО 2021 математика (рівень стандарту та профільний рівень)
 
Узагальнюючий урок геометрії Вектори
Узагальнюючий урок геометрії ВекториУзагальнюючий урок геометрії Вектори
Узагальнюючий урок геометрії Вектори
 
Matematika probne-zno 2017
Matematika probne-zno 2017Matematika probne-zno 2017
Matematika probne-zno 2017
 
Математика. ЗНО-2019
Математика. ЗНО-2019Математика. ЗНО-2019
Математика. ЗНО-2019
 
9 dpa m_2016_pip-watermark
9 dpa m_2016_pip-watermark9 dpa m_2016_pip-watermark
9 dpa m_2016_pip-watermark
 
Zoshit1
Zoshit1Zoshit1
Zoshit1
 
2740 7 a_m_2015_u
2740 7 a_m_2015_u2740 7 a_m_2015_u
2740 7 a_m_2015_u
 
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
Алгебра 7 клас Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. 2015
 
Вектори на площині
Вектори на площиніВектори на площині
Вектори на площині
 
9 klas algebra_kravchuk_2009_ukr
9 klas algebra_kravchuk_2009_ukr9 klas algebra_kravchuk_2009_ukr
9 klas algebra_kravchuk_2009_ukr
 
9 алг кравчук_підручна_2009_укр
9 алг кравчук_підручна_2009_укр9 алг кравчук_підручна_2009_укр
9 алг кравчук_підручна_2009_укр
 
Mat prob_zno_2018_test
Mat  prob_zno_2018_testMat  prob_zno_2018_test
Mat prob_zno_2018_test
 
діагностична к.р. геометрія 10
діагностична к.р. геометрія 10 діагностична к.р. геометрія 10
діагностична к.р. геометрія 10
 
9 dpa m_2016_pip
9 dpa m_2016_pip9 dpa m_2016_pip
9 dpa m_2016_pip
 
конспект уроку. вектори
конспект уроку. векториконспект уроку. вектори
конспект уроку. вектори
 
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
 

More from urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
urvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
urvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
urvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
urvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
urvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
urvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
urvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
urvlan
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
urvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
urvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
urvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
urvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
urvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
urvlan
 

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 

7126 брошура

  • 1. Тема уроку: Декартові координати і вектори у просторі. Ділова гра – аукціон в 10 класі. Мета: узагальнити і систематизувати знання та вміння учнів з теми; виховувати інтерес до геометрії та ринкової економіки. Тип уроку: узагальнення та систематизація знань. Методи: колективна діяльність, індивідуальна робота, ділова гра. Обладнання: таблиці, картки, підручник. Ділова гра – це імітаційна модель навчальної діяльності учнів, що відтворюється в умовах, наближених до дійсності. Мета ділової гри – поглибити та розширити діапазон знань учнів, формувати діловий стиль спілкування у практично-професійній діяльності. Незалежно від різновидів таких уроків, їх об’єднують загальні вимоги: постановка теми, цілей та завдань гри; визначення оптимального змісту гри; розподіл ролей та визначення функціональних обов’язків учасників гри; забезпечення умов для проведення. Класний варіант гри включає три етапи : підготовка, сама гра, аналізу та підбиття підсумків. План уроку І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності учнів. ІІ. Основна частина уроку (Дидактична гра – аукціон). Повторення та систематизація знань з теми «Декартові координати і вектори в просторі» ІІІ. Підсумок уроку. IV. Домашнє завдання. Хід уроку І. Організаційний момент. Учитель оголошує тему та мету уроку, надає учням інформацію про аукціон, розповідає, що таке лоти та стартова ціна. На кожну парту роздається аркуші з переліком лотів до продажу. ІІ. Аукціон.
  • 2. Учням пропонується купити той чи інший лот і оголошується ціна: 0,5 бала, якщо інформацію до нього подано у підручнику; 1 бал, якщо було уточнення з боку однокласника чи вчителя; 2 бали, якщо учень дав відповідь самостійно і в повному обсязі. Лоти, що виставляються на продаж. Блок №1 1. Означення декартових координат у просторі. z x 1) Пояснити, як вводяться Декартові координати у просторі, що таке початок координат і координатні осі, вказати їх напрями, назвати координатні площини. Нехай x,y,z – три попарно перпендикулярні координатні прямі, які перетинаються в точці О. Назвемо їх координатними осями: «вісь х», «вісь у», «вісь z». Точка О – початок координат. Кожна вісь точкою О розбивається на дві півосі – додатню, позначеною стрілкою, і від’ємну Площини, які проходять через осі x і y, x і z, y і z, –– координатні площини. Позначають їх відповідно: xy, xz і yz. Осі називають вісь 2
  • 3. абсцис, вісь ординат, вісь аплікат. Координатні площини розбивають весь простір на вісім октантів. 2) Дано точки А (0;3;1), В (-2;0;0), С (0;0;4), Д (0;-3;0). Які з них лежать : 1) на осі X; 2) на осі Ζ; 3) у площині ΧΥ ; 4) у площині ΥΖ ? z С (0;0;4) В (-2;0;0) Д (0;-3;0) А (0;3;1) y О x 3) Зобразити у системі координат пряму, яка проходить через точки А (0;0;5) і В (0;5;0) 3
  • 4. 2. Координати середини відрізка. 1) Сформулювати і записати формулу, чому дорівнюють координати середини відрізка у просторі. Квадрат відстані між двома точками дорівнює сумі квадратів різниць їх відповідних координат. Нехай дано дві точки А AB 2 =   b1−a1 ) 2 +   ( a ; a ; a ) і В (b ; b ; b ) , тоді b2 −a 2 ) +(b3−a3 ) 2 1 2 3 1 2 z A (0;0;5) y О В (0;5;0) x 4 2 3
  • 5. 2) Знайти координати середини відрізка АВ, якщо А (1;2;3) і В (3;-6;7). Розв’язання: За формулами координат середини відрізка х= х +х А 2 Тому х = В у ,у= А + у 2 В ,z = z +z А B 2 1+ 3 2−6 3+7 = 2, у = = −2, z = =5 2 2 2 Відповідь : (2;-2;5) Точки А (3;-1;-2), В (-5;7;4), С (1;5;2), Д (9;-3;-4) – вершини чотирикутника. Довести, що даний чотирикутник – паралелограм. Розв’язання За властивістю діагоналей паралелограма. C B O D A 0 – середина АС і ВД. За формулами координат середини відрізка знайдено координати точки 0. АС : х0 = х А + хС 2 ;у = 0 у А + у 2 5 С ; z0 = z А + zC 2
  • 6. х 0 = 3 +1 −1 + 5 = 2; у = = 2; 0 2 2 z 0 = −2+2 = 0 О (2;2;0) 2 ВД: х х В D = = х В + хД 2 ,у = у В + у Д 2 0 , z +z z0 = B D 2 −5 +9 7 −3 4−4 = 2, y = = 2, z 0 = =0 0 2 2 2 О (2;2;0) Отже, О – середина АС і ВД, тому АВС – паралелограм. 3. Відстань між двома точками. 1) Дати словесне формулювання та записати формулу відстані між двома точками. (c ; c ; c ) - середина ( a1 ; a2 ; a3) і В (b1 ; b2 ; b3) Нехай С c1 = a +b ; 1 1 2 1 c2 = 2 3 a +b 2 2 2 ; c3 = відрізка АВ. Точки А кінець a +b 3 3 2 відрізка. Тоді . Отже, кожна координата середини відрізка дорівнює півсумі відповідних координат його кінців.] 2) Знайти відстань між точками В (-2;0;3) і К(3;4;2) Розв’язання : 6
  • 7. За формулою відстані між двома точками d = ( х2 − х1) 2 + ( у − 2 Тому BK = (3 + 2) Відповідь: 66 2 у) 2 1 + ( z 2 − z1) 2 + ( 4 − 0) + ( −2 −3) 2 = 25 +16 + 25 = 66 2 3) На осі Х знайти точку, рівновіддалену від точок В(3;2;4) і С (0;5;-1). Розв’язання : Нехай точка М (х;0;0) рівновіддалена від точок В і С, тоді МВ =МС. За формулою відстані між двома точками : d 2 = ( х2 − х1) 2 + ( у − 2 у) 1 2 + ( z 2 − z1) 2 Знайдемо відстань МВ і МС МС 2 = (0 − х) 2 + (5 − 0) 2 + (− 1 − 0) 2 2 x + 4 + 16 = 29 − 6 х + х = х + 25 + 1 = х + 26 . MB 2 = (3 − х) 2 + (− 2 − 0) 2 + (4 − 0) 2 = 9 − 6 х + 2 2 Розв’яжемо рівняння: 29 − 6 х + 2 х =х − 6 х = −3 ; 2 + 26. х= 1 . 2 − 6х + 2 х −х Отже, М ( 7 2 = 26 − 29; 1 ;0;0). 2 2
  • 8. Відповідь: ( 1 ; 0;0). 2 4. Рівняння сфери . 1) Що називається сферою? Записати рівняння сфери з центром у точці А (а;в;с) і радіуса r. Який вигляд має рівняння сфери з центром у початку координат. Сферою називається геометричне місце точок простору, які віддалені на одну і ту саму відстань r від даної точки. Ця точка – центр сфери, а відстань r – її радіус. Рівняння сфери радіуса r з центром у точці A(a; b; c ) має вигляд ( x − a ) 2 + ( y − b) 2 + ( z − c) 2 = r 2 . Якщо а=в=с=0, дістанемо рівняння сфери радіуса r з центром у початку координат: x 2 + y 2 + z 2 = r 2 . 2) Складіть рівняння сфери радіуса r = 5 з центром у точці А (1;0;4). Розв’язання: Рівняння сфери має вигляд : ( х − а) 2 + ( у − в) 2 + ( z − c) 2 = z 2 Рівняння даної сфери буде мати вигляд : ( х − 1) 2 + ( у − 0) 0 + ( z − 4) 0 = 5 2 , або х 2 − 2 х +1 + у 2 + z 2 − 8 z +16 − 25 = 0; х 2 + у 2 + z 2 − 2 х − 8 z − 8 = 0. Відповідь: х 2 + у 2 + z 2 − 2 х − 8 z − 8 = 0 3) Чи належить точка М (3;2;-1) сфері, рівняння якої 2 x +y +z 2 2 − 2 Х + 4 у − 6Z − 2 = 0 ? 8
  • 9. Розв’язання : Точка М (3;2;-1) х =3; у = 2; z =-1. Підставимо дані координати в рівняння сфери : х 2 + у 2 + z 2 − 2х + 4 у − 6z − 2 = 0 33 + 2 2 + (−1) 2 − 2 * 3 + 4 * 2 − 6( −1) − 2 = 0 9 + 4 +1 − 6 + 8 + 6 − 2 = 0. 20 ≠ 0 . Тому точка М (3;2;-1) не належить даній сфері. Блок №2 1. Вектор, його координати, абсолютна величина, рівні вектори. 1) Дати означення вектора та його координат, вказати, як позначається вектор, записати координати нульового вектора; виразити абсолютну величину вектора через його координати. Сформулювати означення рівних векторів. Вектором називається напрямлений відрізок. B A Записують AB (вектор AB ) або 9 ( a вектор a ).
  • 10. Вектори часто задають за допомогою координат. Координати вектора AB ,початок (x ; y ; z ) 2 2 2 якого А називають числа (x ; y ; z ) , 1 а 1 1 кінець В a =x −x; a =y −y; 1 2 2 1 2 1 a =z −z . 2 3 1 Записують такий ) вектор, (a зазначаючи його координати a a) AB = a ;a ;a  1 2 3 або a = 1 ; 2 ; 3 .  Два вектора називаються рівними, якщо їх відповідні координати рівні. Якщо всі координати вектора – нулі, то його називають нульовим вектором і позначають символом 0 . Довжиною, або модулем вектора називають довжину напрямленого відрізка, що зображає його. Позначають довжину вектора символом a 2 2 2 1 2 3 a +a +a a = a . Якщо a= (a ; a ; a ) , 1 2 3 то . Довжина будь-якого ненульового вектора – число додатне. Довжина нульового вектора дорівнює нулю]. 2) Дано точки А (1;2;3), В (3;7;6). Знайти координати вектора АВ . Розв’язання: Координатами вектора АВ , початок якого А (1;2;3), а кінець В (3;7;6) будуть дорівнювати : а = 3 − 1 = 2; а = 7 − 2 = 5; а = 6 − 3 = 3. 1 2 3 Тому АВ ( 2;5;3) Відповідь : АВ (2;5;3) 10
  • 11. 3) Знайдіть координати вектора а (а;2а;-а), якщо абсолютна величина 54 . Розв’язання: Абсолютна величина вектора знаходиться за формулою 2 2 а +а +а а= 1 2 2 2 а + 4а + а 54 = 2 54 = , тому 3 2 54 = 6 а 2 а + ( 2а ) 2 його + (− а) 2 2 Піднесемо ліву і праву частини рівняння до квадрату : ( 54) Тоді 2 = ( 6а 2 ) 2 а а 1 = −3; = 3. 2 (3;6;-3). Відповідь: а 54 = 6а 2 Вектор а (3;6;-3) або а2 = 9 матиме координати. а а (-3;-6;3) або а (-3;-6;3). 2. Додавання та віднімання векторів. 1) Дати означення суми двох векторів; записати закони додавання. Дати означення різниці двох векторів. Сформулювати відповідні правила. ( вектори a + b = ( a + b ; a + b ; a + b ) . Сума векторів 1 a (a ; a ; a ) 1 1 2 2 3 2 3 і b b1 ; b2 ; b3 ) називають 3 Властивості суми векторів. Для будь-яких векторів a,b,c справедливі рівності: 1) a + b = b + a - переставний закон додавання; 2) a + (b + c ) = (a + b ) + c - сполучний закон додавання. Різницею векторів a і b називають такий вектор c , який у сумі з вектором b дає вектор a . 11
  • 12. Якщо a −b = a (a ; a ; a ) 1 2 і 3 (a − b;a − b ; a − b ) . 1 2 2 3 ( b b1 ; b2 ; b3 ), то 3 2) Знайти суму та різницю векторів : Розв’язання: а (2;1;-2) і в ( 3;-2;5). а +в =( 2 +3;1 +( − );− +5) =(5;− ;3) 2 2 1 а −в =( 2 − ;1 −( − );− − ) =( − ;3;− ) 3 2 2 5 1 7 (5;− ;3) 1 Відповідь: ( − ;3;− ) 1 7 3) Знайти модуль суми та різниці векторів : а ( 4;1 5)і в (3;5;−). ; 1 Розв’язання: а +в =( 4 +3;1 −5;5 −(− )) =(7;6;4) 1 а −в = ( 4 −3;1 −5;5 −( − )) =(1;− ;6) 1 4 Знайдемо модуль суми і різниці даних векторів за формулою: 2 2 а = а12 + а 2 + а 3 а+в = 2 2 2 7 +6 +4 = 49 + 36 + 16 = 101 а −в = 12 +(− ) 2 +6 2 = 1 +16 +36 = 53 4 Відповідь : а +в = 101; а −в = 53; 3.Множення вектора на число. 1) Сформулювати означення і закони множення вектора на число. Вказати властивості. Якщо ( a ( a1 ; a 2 ; a3 ) , то λ a = aλ = λ a1 ; λ a2 ; λ a3 Для будь-яких векторів a і b справедливі рівності: 1) λ(a +b ) = λa +λb ,де λ - число; 2) ( λ + µ)a = λa + µb ,де λ і µ - число; a λ 3) λ = a , де λ - число]. 4 2) Помножте вектор а (3;− ;2) на3; 12 1 3 ; ;0 2 4 ).
  • 13. Розв’язання : Вектор λа = (λа1 ; λа2 ; λа3 ) , тому 3а = (3 ⋅ 3;3 ⋅ ( − );3 ⋅ 2) = (9;− ;6) 4 12 1 1 1 1 = ( ⋅ 3; ⋅ ( − ); ⋅ 2) = (1,5;− ;1) 4 2 2 2 2 2 3 3 3 3 9 3 а = ( ×3; ×( − ); ×2) = ( ;− ; ) 4 3 4 4 4 4 4 2 0а = (0 ×3;0 ×( − );0 ×2) = (0;0;0) 4 Відповідь : 3а =(9;− ;6); 12 1 3 9 3 а =(1,5;− ;1); а = ( ;− ; );0а = (0;0;0) 2 3 2 4 4 2 3).Обчисліть довжину вектора 2а + в , якщо а (1;1;− ), в ( 2;0;0). 3 1 Розв’язання : Знайдемо вектори 2а =( 2 × ;2 × ;2 ×( − )) =( 2;2;− ) 1 1 1 2 і 3в =(3 ×2;3 × ;3 × ) =(6;0;0) 0 0 Знайдемо суму векторів: 2а + 3в = (2 + 6;2 + 0;− + 0) = (8;2;− ) 2 2 Обчислимо довжину вектора за формулою а = 2 а +3в = 8 + 2 +( − ) 2 2 2 2 2 2 2 1 2 3 а +а +а = 64 + 4 + 4 = 72 = 6 2 Відповідь : 6 2 4. Скалярний добуток векторів. 1) Сформулювати означення скалярного добутку двох векторів і кута між двома векторами. Записати формулу. Кутом між двома ненульовими векторами називають кут між відповідними їм напрямленими відрізками, які виходять з однієї точки. Скалярним добутком двох векторів називається добуток довжин цих векторів на косинус кута між ними. Якщо кут між векторами a і b дорівнює ϕ , то їх скалярний добуток a b = b cos ϕ a . 13
  • 14. Якщо хоч один з векторів a або b нульовий, то формули можна знайти косинус кута між векторами : ϕ= ab a b ab = 0 .З цієї cos . Скалярний b(b1 ; b2 ; b3 ) добуток дорівнює векторів a ( a1 ; a2 ; a3 ) і ab +a b +a b . 1 1 2 2 3 3 2) Знайти скалярний добуток векторів : а (1;2;4) і Розв’язання: Знайдемо скалярний добуток векторів за формулою : в ( 2;3;6) . а × в = а1в1 + а2 в2 + а3в3 а × в = 1× (−8) + 2 × 2 + 4 × 1 = −8 + 4 + 4 = 0. Отже, а × в = 0 , а якщо скалярний добуток векторів дорівнює нулю, то вектори не перпендикулярні. Відповідь : 0. 3)Знайти, косинус кута між векторами а (1;2;2) і в ( 2;3;6). Розв’язання : Знайдемо косинус кута між векторами а і в за формулою : а1в1 + а 2 в 2 + а3 в3 cos( а;в ) = cos(а1 в ) = 2 2 а + а 2 + а32 × в12 + в 2 + в32 2 1 1× 2 + 2 × 3 + 2 × 6 = 1 + 22 + 22 × 22 + 32 + 62 2 + 6 + 12 20 20 20 = = = 1 + 4 + 4 × 4 + 9 + 36 9 × 49 3 × 7 21. 20 . Відповідь: 21 2 ІІІ. Підсумок гри. 14
  • 15. За допомогою журі вчитель визначає найбагатших покупців, «оцінює» кожного – учня-покупця і переводить набрані ними бали в 12-бальну шкалу оцінювання. 10-12 балів. Усі відповіді учня подані самостійно, вони повні, логічні. Точні, демонструють глибокі знання з вивченої теми. Учень використовує всі відповідні навички та вміння до розв’язування задач. Аналізує відповіді, робить обґрунтовані висновки. 7-9 балів. Більшість відповідей учня свідчить про глибокі знання з вивченої теми і здатність логічно мислити. Учень достатньо використовує відповідні навички та вміння до розв’язування задач. Аналізує відповіді, робить висновки, враховуючи коментарі вчителя. 4-6 балів 15
  • 16. Учень знаходить (відбирає) і логічно організовує майже половину даних, що стосуються питання. Використовує далеко не всі навички та вміння до розв’язування задач. Робить неповні висновки. 1-3 бали Учень знаходить мало даних, що стосується питання. Використовує відповідні навички та вміння нечітко і неправильно. Висновки або неточні, або відсутні зовсім. IV. Домашнє завдання: 1. Знайдіть довжину діагоналі ВД паралелограма АВСД, 3 якщо А (1;− ;0), В(-2;4;1), С(-3;1;1). 2. Доведіть, що трикутник з вершинами А(7;1;-5), В(4;-3;4), С(1;3;-2) – рівнобедрений. 3. Дано точки А(0;1;-1), В(1;-1;2), С(3;1;0), Д(2;1;1). Знайдіть кут між векторами BC і AD . 16
  • 17. ЛІТЕРАТУРА 1. Г.П. Бевз, В.Г. Бевз, В.М. Владіміров, Н.Г.Владімірова Геометрія : Підручник для учнів 10-11 класів з поглибленим вивченням математики в середній загальноосвітніх закладах – К: Освіта, 2000. 2. Роєва Т.Г., Хроленко Н.Ф. Геометрія у таблицях 1011 класи. Навчальний посібник – Х: Видавнича група «Академія», 2001. 3. Островерхова Н.М. Аналіз уроку : Концепції, методики, технології – К: Інкос, 2003. 4. Пометук О., Пироженко Л. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання. – К: А.С.К., 2004. 17