SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
ТЕМА: ВІРУСИ, ЇХ БУДОВА,
ЖИТТЄВІ ЦИКЛИ
Вчитель: Прескуре Василь Дарійович
Цілі уроку: ознайомити учнів із неклітинними формами життя;
розглянути особливості будови й життєві цикли вірусів; обговорити можливі
шляхи виникнення вірусів; порівняти віруси з клітинними формами життя.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації «Будова
клітини рослин», «Будова клітини тварин», «Будова клітини прокаріотів»,
«Будова віріона», «Різноманіття вірусів».
Базові поняття й терміни: клітина, неклітинні форми життя, віруси,
віріон, паразитизм, капсид, нуклеїнова кислота, ДНК, РНК.
Тип уроку: засвоення нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Чим відрізняються клітини прокаріотів та еукаріотів?
2. Які типи нуклеїнових кислот є в клітинах?
3. Як розмножуються клітини?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Будова вірусів
Віруси — це паразитичні неклітинні системи, здатні розмножуватися в
живих клітинах. Вивчення вірусів було розпочато 1892 р. Д. Й. Івановським,
який з’ясував, що збудник мозаїки тютюну не росте на поживних
середовищах і проходить крізь бактеріальні фільтри. Характерними
особливостями вірусів є наявність у них лише одного типу нуклеїнової
кислоти (залежно від виду вірусу це може бути ДНК або РНК) і відсутність у
них власних систем синтезу білків та перетворення енергії. Через це віруси
не можуть розмножуватися самостійно і є облігатними
внутрішньоклітинними паразитами. Наразі описано вже більше двох тисяч
видів вірусів, які уражають представників усіх царств живої природи.
Поза клітиною-хазяїном віруси існують у формі віріонів. їх розмір дуже
малий — від 20 до 400 нанометрів. Віріон — це нуклеїнова кислота,
упакована в спеціальну білкову оболонку — капсид. Якщо віріони вірусу
мають тільки білкову оболонку, то такий вірус відносять до простих вірусів.
На відміну від них група складних вірусів має ще одну оболонку —
суперкапсид, яка формується із фрагмента мембрани клітини-хазяїна. У цю
мембрану вбудовуються білки та глікопротеїди самого вірусу. Кількість
білків, з яких складається капсид, невелика. їх характерною властивістю є
здатність до самозбирання. Морфологічні форми капсидів також не дуже
різноманітні. У більшості випадків вони мають форму палички, нитки,
кульки або правильного багатогранника. Проте, трапляються віруси, які
мають і більш складну форму.
Невеликий розмір і простота будови вірусів пов’язана з невеликою
кількістю генів у їхньому геномі. Деякі віруси кодують лише один білок
(віруси-сателіти, які можуть розмножуватися лише з допомогою інших
вірусів), багато вірусів кодує 5-10 білків, а деякі, найбільші, віруси можуть
кодувати до 200 білків. Рекордним є геном мімівіруса (паразит амеб), який
містить понад 900 генів. Це навіть більше, ніж кількість генів у геномі деяких
найменших клітинних організмів. Проте, як і всі інші віруси, мімівірус не має
генів, які кодують рибосомальні білки. Він не здатний самостійно рости й
розмножуватися поза клітиною-хазяїном та підтримувати гомеостаз. Його
компоненти синтезуються окремо системами клітини-хазяїна й
самозбираються в цілий вірус, що теж є характерною для вірусів ознакою.
Життєвий цикл вірусів
Життя вірусу можна поділити на дві головні фази. На одній з них він існує
у вигляді віріона поза клітинами живих організмів, а на другій — усередині
живих клітин. У формі віріона віруси не здатні до росту й розмноження та
підтримання гомеостазу. Але в цьому стані вони здатні утворювати кристали,
що не є характерним для живих організмів. Головне завдання віріона —
знайти потрібну клітину і проникнути до неї. Здійснюватися це може як
шляхом простого механічного перенесення (наприклад, крапельний шлях
передачі вірусу грипу), так і з допомогою посередників (наприклад,
перенесення вірусів рослин з допомогою попелиць).
Після виявлення потрібної клітини (вірус упізнає її за специфічними
рецепторами, які розташовані на мембрані) вірус проникає в її цитоплазму.
Це може досягатися кількома шляхами. Віруси тварин можуть маскуватися
під якусь важливу макромолекулу, і клітина сама їх поглинає шляхом
ендоцитозу. Віруси рослин проникають у клітини, використовуючи механічні
пошкодження клітинної стінки, а потім поширюються по цитоплазматичних
містках між клітинами. Деякі бактеріофаги з допомогою спеціальних
структур капсида просто протикають клітинну стінку й мембрану клітини і
впорскують усередину свою нуклеїнову кислоту.
Після потрапляння в цитоплазму вірус блокує роботу ДНК клітини-
хазяїна й починає керувати роботою систем клітини. Він використовує її
ресурси для синтезу власних білків і нуклеїнових кислот. Із синтезованих
білків і нуклеїнових кислот шляхом самозбирання утворюються нові віріони.
Коли ресурси клітини закінчуються, вона гине, а віріони виходять у
навколишнє середовище.
Існує ще один варіант розвитку подій після потрапляння вірусу в клітину.
У цьому випадку ДНК вірусу (або ДНК, синтезована з вірусної РНК з
допомогою спеціального фермента зворотної транскриптази) вбудовується в
ДНК клітини-хазяїна. У такому стані вона може залишатися неактивною
дуже довго. Цікаво, що під час свого розмноження клітина буде
відтворювати і ДНК віруса, передаючи його двом своїм дочірнім клітинам.
Такий стан клітини називається носійством. Якщо організм хазяїна через
якісь причини починає слабшати і зменшує активність своєї системи захисту,
приховане вірусне ДНК може розпочати активну діяльність і викликати
гостру фазу вірусної інфекції.
Походження вірусів
Існує кілька версій походження вірусів. Згідно з однією з гіпотез, віруси
утворилися шляхом спрощення бактерій, які перейшли до
внутрішньоклітинного паразитизму. На користь цієї теорії свідчать
особливості будови мімівірусів та інших найбільших ДНК- вмісних вірусів.
Згідно з іншою точкою зору, віруси утворилися з мобільних генетичних
елементів клітини-хазяїна, які набули здатності переміщатися не лише в
межах одного геному, а й поза батьківською клітиною. На користь цієї теорії
свідчать особливості будови вірусів-сателітів і віроїдів. Віроїди є паразитами
рослин. Фактично це маленькі молекули РНК, які не мають клітинної
оболонки, але ведуть себе як віруси. Вони здатні викликати певні симптоми
захворювання й інфікувати незаражені рослини. Цілком можливо, що різні
віруси мають різне походження, і правильними є обидві гіпотези.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання:
І.Чим віруси відрізняються від прокаріотичних та. еукаріотичних
організмів?
2. Яку будову мають віріони?
3. Які форми життєвих циклів є у вірусів?
4. Чи можна вважати віруси живими організмами?
V. Домашнє завдання

More Related Content

What's hot

2 роль вірусів
2 роль вірусів2 роль вірусів
2 роль вірусів
Nataliya Melnik
 
віруси
вірусивіруси
віруси
azazin
 
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життятематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
ltasenko
 
лекція. віруси. пріони.
лекція. віруси. пріони.лекція. віруси. пріони.
лекція. віруси. пріони.
Julia-1976
 
1 віруси. хімічний склад, будова
1 віруси. хімічний склад, будова1 віруси. хімічний склад, будова
1 віруси. хімічний склад, будова
Nataliya Melnik
 

What's hot (20)

тема 2 презентація
тема 2 презентаціятема 2 презентація
тема 2 презентація
 
2 роль вірусів
2 роль вірусів2 роль вірусів
2 роль вірусів
 
віруси
вірусивіруси
віруси
 
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
Мультимедійна презентація до інтегрованого заняття з біології та інформатики ...
 
лекція. віруси.
лекція. віруси.лекція. віруси.
лекція. віруси.
 
Актуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знаньАктуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знань
 
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життятематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
тематичне оцінювання по темі неклітинніформи життя
 
Topic 2 bacteria
Topic 2 bacteriaTopic 2 bacteria
Topic 2 bacteria
 
Віруси - неклітинні форми життя
Віруси -  неклітинні форми життяВіруси -  неклітинні форми життя
Віруси - неклітинні форми життя
 
Ендомікориза
ЕндомікоризаЕндомікориза
Ендомікориза
 
Презентація Неклітинні форми життя
Презентація Неклітинні форми життяПрезентація Неклітинні форми життя
Презентація Неклітинні форми життя
 
лекція. віруси. пріони.
лекція. віруси. пріони.лекція. віруси. пріони.
лекція. віруси. пріони.
 
17 історія вивчення клітини. методи цитодосліджень
17 історія вивчення клітини. методи цитодосліджень17 історія вивчення клітини. методи цитодосліджень
17 історія вивчення клітини. методи цитодосліджень
 
Будова клітин прокаріотів та еукаріотів
Будова клітин прокаріотів та еукаріотівБудова клітин прокаріотів та еукаріотів
Будова клітин прокаріотів та еукаріотів
 
Хвороби винограду. Мікози / Fungal diseases of grapevine
Хвороби винограду. Мікози / Fungal diseases of grapevineХвороби винограду. Мікози / Fungal diseases of grapevine
Хвороби винограду. Мікози / Fungal diseases of grapevine
 
7_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Піренофороз пшениці
7_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Піренофороз пшениці7_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Піренофороз пшениці
7_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Піренофороз пшениці
 
3_Фітоімунологія. Основні групи патогенів
3_Фітоімунологія. Основні групи патогенів3_Фітоімунологія. Основні групи патогенів
3_Фітоімунологія. Основні групи патогенів
 
Сучасна систематика живих організмів (в межах програми для 10 класу, затвердж...
Сучасна систематика живих організмів (в межах програми для 10 класу, затвердж...Сучасна систематика живих організмів (в межах програми для 10 класу, затвердж...
Сучасна систематика живих організмів (в межах програми для 10 класу, затвердж...
 
4_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Хвороби томату
4_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Хвороби томату4_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Хвороби томату
4_Загальна та сільськогосподарська фітопатологія. Хвороби томату
 
1 віруси. хімічний склад, будова
1 віруси. хімічний склад, будова1 віруси. хімічний склад, будова
1 віруси. хімічний склад, будова
 

Viewers also liked

Viewers also liked (17)

попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
 
урок
урокурок
урок
 
харчування і здоровя
харчування і здоровяхарчування і здоровя
харчування і здоровя
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
 
вода це є життя.
вода   це є життя.вода   це є життя.
вода це є життя.
 
урок біологія 9_клас
урок біологія 9_класурок біологія 9_клас
урок біологія 9_клас
 
зкж
зкжзкж
зкж
 
запилення
запиленнязапилення
запилення
 
попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
 
здорові зуби
здорові зубиздорові зуби
здорові зуби
 
людина і біосфера
людина і біосфералюдина і біосфера
людина і біосфера
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
 
Knizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursiKnizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursi
 
здорові зуби здоров я людини
здорові зуби  здоров я людиниздорові зуби  здоров я людини
здорові зуби здоров я людини
 
проект уроку
проект урокупроект уроку
проект уроку
 
Спадкові хвороби
Спадкові хворобиСпадкові хвороби
Спадкові хвороби
 
Генетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людиниГенетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людини
 

Similar to віруси

Роль вірусів в еволюції організмів.pptx
Роль вірусів в еволюції організмів.pptxРоль вірусів в еволюції організмів.pptx
Роль вірусів в еволюції організмів.pptx
ssuser4c0955
 
презентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
презентація лекція 5 вырусны хвороби.pptпрезентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
презентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
ssuser54872e
 
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
Татьяна Манушкина
 
нанотехнології
нанотехнологіїнанотехнології
нанотехнології
Bazyo_1
 

Similar to віруси (20)

Topic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phagesTopic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phages
 
Роль вірусів в еволюції організмів.pptx
Роль вірусів в еволюції організмів.pptxРоль вірусів в еволюції організмів.pptx
Роль вірусів в еволюції організмів.pptx
 
презентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
презентація лекція 5 вырусны хвороби.pptпрезентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
презентація лекція 5 вырусны хвороби.ppt
 
Віруси - неклітинні форми життя
Віруси - неклітинні форми життяВіруси - неклітинні форми життя
Віруси - неклітинні форми життя
 
44
4444
44
 
Ендогенні ретровіруси
Ендогенні ретровірусиЕндогенні ретровіруси
Ендогенні ретровіруси
 
тема2 1тех мб
тема2 1тех мбтема2 1тех мб
тема2 1тех мб
 
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
Лекція 3 Клональне мікророзмноження рослин. Одержання безвірусного садивного ...
 
нанотехнології
нанотехнологіїнанотехнології
нанотехнології
 
матеріали до уроку
матеріали до урокуматеріали до уроку
матеріали до уроку
 
тема2 тех мб
тема2 тех мбтема2 тех мб
тема2 тех мб
 
Gryby
GrybyGryby
Gryby
 
неклітинні форми життя
неклітинні форми життя неклітинні форми життя
неклітинні форми життя
 
04.07. BRAINY. Лекторій з теорії еволюції Лекція 1. Еволюція — як це працює?
04.07. BRAINY. Лекторій з теорії еволюції Лекція 1. Еволюція — як це працює?04.07. BRAINY. Лекторій з теорії еволюції Лекція 1. Еволюція — як це працює?
04.07. BRAINY. Лекторій з теорії еволюції Лекція 1. Еволюція — як це працює?
 
Topic 3 fungi
Topic 3 fungiTopic 3 fungi
Topic 3 fungi
 
ВІЛ-інфекція та СНІД.
ВІЛ-інфекція та СНІД.ВІЛ-інфекція та СНІД.
ВІЛ-інфекція та СНІД.
 
Biolog 2012
Biolog 2012Biolog 2012
Biolog 2012
 
Клонування організмів. Презентація з біології
Клонування організмів. Презентація з біологіїКлонування організмів. Презентація з біології
Клонування організмів. Презентація з біології
 
тема1 тех мб
тема1 тех мбтема1 тех мб
тема1 тех мб
 
6 2
6 26 2
6 2
 

More from Василь Прескуре

More from Василь Прескуре (20)

прескуре в. д. досвід роботи
прескуре в. д.   досвід роботипрескуре в. д.   досвід роботи
прескуре в. д. досвід роботи
 
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблемидосвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
 
9
99
9
 
8
88
8
 
7
77
7
 
6
66
6
 
5
55
5
 
4
44
4
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
прес
преспрес
прес
 
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
Sistemul endocrin
Sistemul endocrinSistemul endocrin
Sistemul endocrin
 

віруси

  • 1. ТЕМА: ВІРУСИ, ЇХ БУДОВА, ЖИТТЄВІ ЦИКЛИ Вчитель: Прескуре Василь Дарійович
  • 2. Цілі уроку: ознайомити учнів із неклітинними формами життя; розглянути особливості будови й життєві цикли вірусів; обговорити можливі шляхи виникнення вірусів; порівняти віруси з клітинними формами життя. Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації «Будова клітини рослин», «Будова клітини тварин», «Будова клітини прокаріотів», «Будова віріона», «Різноманіття вірусів». Базові поняття й терміни: клітина, неклітинні форми життя, віруси, віріон, паразитизм, капсид, нуклеїнова кислота, ДНК, РНК. Тип уроку: засвоення нових знань. ХІД УРОКУ I. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів Питання для бесіди 1. Чим відрізняються клітини прокаріотів та еукаріотів? 2. Які типи нуклеїнових кислот є в клітинах? 3. Як розмножуються клітини? III. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя з елементами бесіди Будова вірусів Віруси — це паразитичні неклітинні системи, здатні розмножуватися в живих клітинах. Вивчення вірусів було розпочато 1892 р. Д. Й. Івановським, який з’ясував, що збудник мозаїки тютюну не росте на поживних середовищах і проходить крізь бактеріальні фільтри. Характерними особливостями вірусів є наявність у них лише одного типу нуклеїнової кислоти (залежно від виду вірусу це може бути ДНК або РНК) і відсутність у них власних систем синтезу білків та перетворення енергії. Через це віруси не можуть розмножуватися самостійно і є облігатними внутрішньоклітинними паразитами. Наразі описано вже більше двох тисяч видів вірусів, які уражають представників усіх царств живої природи. Поза клітиною-хазяїном віруси існують у формі віріонів. їх розмір дуже малий — від 20 до 400 нанометрів. Віріон — це нуклеїнова кислота, упакована в спеціальну білкову оболонку — капсид. Якщо віріони вірусу
  • 3. мають тільки білкову оболонку, то такий вірус відносять до простих вірусів. На відміну від них група складних вірусів має ще одну оболонку — суперкапсид, яка формується із фрагмента мембрани клітини-хазяїна. У цю мембрану вбудовуються білки та глікопротеїди самого вірусу. Кількість білків, з яких складається капсид, невелика. їх характерною властивістю є здатність до самозбирання. Морфологічні форми капсидів також не дуже різноманітні. У більшості випадків вони мають форму палички, нитки, кульки або правильного багатогранника. Проте, трапляються віруси, які мають і більш складну форму. Невеликий розмір і простота будови вірусів пов’язана з невеликою кількістю генів у їхньому геномі. Деякі віруси кодують лише один білок (віруси-сателіти, які можуть розмножуватися лише з допомогою інших вірусів), багато вірусів кодує 5-10 білків, а деякі, найбільші, віруси можуть кодувати до 200 білків. Рекордним є геном мімівіруса (паразит амеб), який містить понад 900 генів. Це навіть більше, ніж кількість генів у геномі деяких найменших клітинних організмів. Проте, як і всі інші віруси, мімівірус не має генів, які кодують рибосомальні білки. Він не здатний самостійно рости й розмножуватися поза клітиною-хазяїном та підтримувати гомеостаз. Його компоненти синтезуються окремо системами клітини-хазяїна й самозбираються в цілий вірус, що теж є характерною для вірусів ознакою. Життєвий цикл вірусів Життя вірусу можна поділити на дві головні фази. На одній з них він існує у вигляді віріона поза клітинами живих організмів, а на другій — усередині живих клітин. У формі віріона віруси не здатні до росту й розмноження та підтримання гомеостазу. Але в цьому стані вони здатні утворювати кристали, що не є характерним для живих організмів. Головне завдання віріона — знайти потрібну клітину і проникнути до неї. Здійснюватися це може як шляхом простого механічного перенесення (наприклад, крапельний шлях передачі вірусу грипу), так і з допомогою посередників (наприклад, перенесення вірусів рослин з допомогою попелиць). Після виявлення потрібної клітини (вірус упізнає її за специфічними рецепторами, які розташовані на мембрані) вірус проникає в її цитоплазму. Це може досягатися кількома шляхами. Віруси тварин можуть маскуватися під якусь важливу макромолекулу, і клітина сама їх поглинає шляхом ендоцитозу. Віруси рослин проникають у клітини, використовуючи механічні пошкодження клітинної стінки, а потім поширюються по цитоплазматичних містках між клітинами. Деякі бактеріофаги з допомогою спеціальних структур капсида просто протикають клітинну стінку й мембрану клітини і впорскують усередину свою нуклеїнову кислоту.
  • 4. Після потрапляння в цитоплазму вірус блокує роботу ДНК клітини- хазяїна й починає керувати роботою систем клітини. Він використовує її ресурси для синтезу власних білків і нуклеїнових кислот. Із синтезованих білків і нуклеїнових кислот шляхом самозбирання утворюються нові віріони. Коли ресурси клітини закінчуються, вона гине, а віріони виходять у навколишнє середовище. Існує ще один варіант розвитку подій після потрапляння вірусу в клітину. У цьому випадку ДНК вірусу (або ДНК, синтезована з вірусної РНК з допомогою спеціального фермента зворотної транскриптази) вбудовується в ДНК клітини-хазяїна. У такому стані вона може залишатися неактивною дуже довго. Цікаво, що під час свого розмноження клітина буде відтворювати і ДНК віруса, передаючи його двом своїм дочірнім клітинам. Такий стан клітини називається носійством. Якщо організм хазяїна через якісь причини починає слабшати і зменшує активність своєї системи захисту, приховане вірусне ДНК може розпочати активну діяльність і викликати гостру фазу вірусної інфекції. Походження вірусів Існує кілька версій походження вірусів. Згідно з однією з гіпотез, віруси утворилися шляхом спрощення бактерій, які перейшли до внутрішньоклітинного паразитизму. На користь цієї теорії свідчать особливості будови мімівірусів та інших найбільших ДНК- вмісних вірусів. Згідно з іншою точкою зору, віруси утворилися з мобільних генетичних елементів клітини-хазяїна, які набули здатності переміщатися не лише в межах одного геному, а й поза батьківською клітиною. На користь цієї теорії свідчать особливості будови вірусів-сателітів і віроїдів. Віроїди є паразитами рослин. Фактично це маленькі молекули РНК, які не мають клітинної оболонки, але ведуть себе як віруси. Вони здатні викликати певні симптоми захворювання й інфікувати незаражені рослини. Цілком можливо, що різні віруси мають різне походження, і правильними є обидві гіпотези. IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання: І.Чим віруси відрізняються від прокаріотичних та. еукаріотичних організмів? 2. Яку будову мають віріони? 3. Які форми життєвих циклів є у вірусів? 4. Чи можна вважати віруси живими організмами? V. Домашнє завдання