Мета:
Поглибити і розширитизнання дітей про роль природи, вплив людини на біосферу, про
необхідність збереження і охорони природного середовища;
підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні
багатства, раціонально їх використовувати;
розвивати пізнавальний інтерес;
виховувати дбайливе, господарське ставлення до природи, бажання брати участь у
посильній природоохоронній роботі.
Епіграф уроку
Земля не належить нам.
Це ми належимо Землі.
Вождь індіанців сіу (1854р.)
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
(слайди 1- 4 , звуки природи)
Учень1.
Наш вік двадцять перший , сповнений тривог
Шалених ритмів, стресів ,відкриття .
Вiд космосу до самого земного
На карту ставить долi i життя.
У вiдчай впала молода тополя,
Вмирав повiльно скручений листок,
Болять забрудненi легенi поля :
Біль віддає у кожен колосок Учень 2
Мов примули на діючих вулканах,
Понад землею зводяться АЕС.
Iде на людство хвилею цунамi,
Збунтованого атома прогрес.
Планета є для кожного оселя,
Нема рослин , тварин , Земля-пустеля ,
Бо з космосом ми будем наодинцi…
А хто наносить шкоду , тi - злочинцi !
Учитель. (слайд 6)
Природа ... Це слово сповнене глибокого, хвилюючого змісту. Перед кожним із нас постає
неосяжний різноманітний світ тварин і рослин, чарівні краєвиди, чисті озера, дрімучі ліси та
високі гори. Зачаровує солов’їна пісня, вабить голубінь ріки, зворушує шепіт пшениці.
Природа не жаліє нічого для людей, даючи їм свої щедрі дари. А чи завжди ми з вами
жаліємо природу? Всі ми - діти природи, та не всі однаково добре ставимося до неї. Тому
природа потребує постійної уваги і турботи. Вона на повен голос кличе на допомогу:
«Людино, збережи мене!».(слайд 7)
ІІ. Сприйняття нового матеріалу
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми присутні на судовому засіданні, де розглядається справа
«Людина і природа».(слайд 8 ). В якості звинувачення виступає вся біосфера, адже відомий
факт, що на планеті Земля практично не залишилося жодного куточку, який би не відчув на собі
вплив діяльності людини. Ми з вами є свідками і повинні встановити ступінь вини людини, а
також допомогти у визначенні справедливого вироку.
Які основні вимоги звинувачення? Якого покарання заслуговує людина? (слайд 9)
Насамперед, об’єднаємося у кілька груп для того, щоб провести незалежне розслідування.
3.
Група І. Вправа«Пазли» ( скласти із поданих словосполучень речення):
Група ІІ. Доповнити речення словами з довідки.
Дим фабрик, заводів, шахт забруднює _____________.
Стічні води отруюють ______________. Через те, що стає менше лісів, через забруднення
повітря, води, ґрунту зникають _______________ і ________________.
Це може призвести до їх _________________. Тому природа потребує _________________.
Слова для довідок: рослини, тварини, охорони, вимирання, повітря, ґрунти.
Група ІІІ. З окремих слів скласти речення:
1. красою, нас, захоплює, Природа, своєю.
2. природу, Хто, той, шкодить, сам, не жаліє, собі.
3. другом, природі, Я, вірним, буду.
Група ІV. Поділити на окремі слова і прочитати вірш
Всеназемлівсетребаберегти –
Іптахайзвіраіотурослину,
Нечваньсятимщоцарприродити –
Боврештітийогочастинка.
Дружемійлюбижиття,
любилюдейприроду,
Акривдукиньузабуття,
Яккаміньвтихуводу.
Група V.(робота групи презентується під час підведення підсумків уроку) Напишіть міні-твір
«Якби тварини говорили, з якими побажаннями звернулися б до людини?»
Учитель. Перевіримо роботу наших груп.(слайди 10 – 12)
Переходимо до розгляду судової справи. Насамперед, необхідно встановити підстави для
звинувачення – з’ясуємо ступінь (слайд 13) та основні причини забруднення біосфери
(обговорення причин забруднення із учнями та їх узагальнення ).
На судовому засіданні розглядаються позови потерпілих внаслідок діяльності людини. З’ясуємо
суть їхніх звинувачень (повідомлення учнів – представників з боку звинувачення).
Потерпілий Водне середовище (слайд 14 )
За останні десятиріччя джерелом забруднення стали нафтопродукти,мінеральні добрива та
отрутохімікати, які потрапляють з полів разом з дощовою та талою водою. Воду слід
раціонально використовувати, не забруднювати промисловими та каналізаційними стоками із
заводів і фабрик. Адже відомо, що людина і багато тварин на 60-70% складаються з води, а
деякі рослини – приблизно на 90%. Ось чому вода має велике значення для природи взагалі.
Для очищення води використовують технічні та біологічні методи: ставлять очисні споруди,
розводять спеціальні водорості, бактерії, які знищують шкідливі бактерії, очищаючи воду.
Потерпілий Ґрунт (слайд 15)
Зміни в ґрунті відбуваються внаслідок вирубування лісів, що спричиняє вивітрювання ґрунту,
його зсуви в горах, утворення ярів і балок. Від вирубування лісів і осушення боліт міліють, а в
спеку пересихають водойми. Великої шкоди завдають хімічні добрива (гербіциди, пестициди),
Охороняти природу
З природою живи у дружбі
Природа одному мати,Ми всі господарі природи,
Природа рідна наша втіха,
значить охороняти Батьківщину.
тож бережімо її вроду.
а іншому мачуха.
то буде вона тобі на
службі.
тож хай вона не знає лиха.
4.
що вносять уґрунт. А також безсистемне поливання ґрунтів спричиняє тяжке захворювання –
ерозію.
Так, товщина родючого шару ґрунту – 20-30см. На його утворення потрібен час від 2 тис. до 7
тис. років. А зруйнувати ґрунт ерозія може, якщо не боротися з нею, за 10-20 років.
Потерпілий Повітря (слайд 16)
Про чистоту повітря теж треба дбати, бо людина за добу використовує до 1кг їжі, 2л води і аж
25кг повітря. Природне повітря має визначений газовий склад. Це азот – 78,09%, кисень –
20,95%, аргон – 0,93%, вуглекислий газ – 0,03%. Крім газоподібних складових частин, в повітрі
завжди містяться частинки пилу. Пил необхідний для нормального розвитку деяких природних
процесів, що відбуваються в атмосфері.
Та останнім часом його в повітрі значно більше норми. Це пов’язано з ерозією, лісовими та
степовими пожежами. Значно забруднює атмосферу автотранспорт, викиди фабрик та заводів.
Непоправної шкоди всій природі України завдала аварія на Чорнобильській атомній станції.
Учитель. Отже, вислухавши всі звинувачення, можна зробити висновок, що основні джерела
забруднення довкілля – це (слайд 17):
транспорт (вихлопні гази);
промислові підприємства (викиди у повітря, скидання стоків у водойми);
комунальні підприємства (каналізаційні стічні води);
сільське господарство (використання отрутохімікатів);
стихійні сміттєзвалища.
Але не завжди і не всі люди були байдужі до оточуючого середовища. Пригадаємо деякі
історичні факти (повідомлення учнів):
у Київській Русі природоохоронні закони видав Ярослав Мудрий, про що
свідчить пам’ятка «Руська правда». Там зазначено про заборону вирубувати ліси,
полювати на бобрiв, рiдкiсних птахів тощо.
у Росії за царювання Петра1 було здійснено ряд природоохоронних заходiв. Вiн
видав укази про охорону лiсів та тварин, а також води від забруднення в гаванях i
на рейдах. Ліси на берегах річок оголошували заповідниками. Порушників указів
карали смертю. Поміщикам забороняли рубати дубові та соснові ліси, вимагали
від них садити ліси в степах ,закладати сади .
в Україні, крім петровських указів, діяли гетьманські універсали з питань
охорони земель, лiсiв i тварин.
за теперішніх часів на території України створюють заповідники: зараз їх 19.
Найдавніший – Асканія Нова – 1921р. (степ);
Наймолодший – Медобори – 1990р. (урочища печери);
Найбільший – Чорноморський (птахи).
Мета заповідника: ведеться дослідницька робота.
Довідка: Заповідник – територія, на якій охороняється в природному стані все, що на ній
знаходиться: земля, її надра, водні простори, живі організми; ця територія вилучається з
господарської діяльності.
Учитель. Згадуючи природоохоронні заходи, не можна оминути і факти по створенню Червоної
книги. В 1948 році вчені всього світу створили Міжнародний союз охорони природи. За його
завданням зоологи, ботаніки, екологи вивчали рідкісні або зникаючі види рослин і тварин, які
потребують негайної допомоги. Зібрану інформацію надрукували у вигляді списків під назвою
«Червона книга фактів». Це і була перша Червона книга.
Чому книгу назвали червоною?
Бесіда з учнями. Асоціації з червоним сигналом світлофора. (Червоний колір – сигнал
небезпеки. Червона книга попереджає людей про те, що рослини і тварини занесені на її
сторінки в небезпеці, потребують їх допомоги).
В 1966 році була видана Міжнародна Червона книга. Сторінки в неї різнокольорові.
Червоні сторінки містять зниклі види (вони не траплялися у природі протягом кількох
років, проте, можливо, збереглися у недоступних місцях).
5.
Жовті сторінкимістять види, які перебувають під загрозою зникнення (кількість особин
швидко скорочується, подальше існування їх неможливе без здійснення спеціальних
охоронних заходів).
Білі сторінки – списки рідкісних видів (не перебувають під прямою загрозою
зникнення, але трапляються в такій незначній кількості або на обмежених площах, що
можуть незабаром зникнути).
Сірі сторінки – невизначені, маловідомі види (через обмежені відомості про них
неможливо оцінити їх сучасний стан).
Зелені сторінки – містять поновлені види, ті, що раніше належали до зникаючих, але
завдяки вжитим заходам нині вважаються врятованими від зникнення.
Чорні сторінки – зниклі види.
Крім Міжнародної Червоної книги існують національні Червоні книги.
Перша Червона книга присвячена українській флорі та фауні була видана в 1980 році під
назвою «Червона книга Української РСРС». Після набуття Україною незалежності, у
видавництві «Українська енциклопедія» було випущене друге видання Червоної книги України
1994 рік – том «Тваринний світ» (382 види)
1996 рік – том «Рослинний світ» (541 вид) (слайд 18)
В Україні постійно триває робота над вивченням видового складу рослин і тварин з метою
відбору й рекомендації на предмет занесення до Червоної книги видів, над якими нависла
загроза зникненню. Види, чисельність яких збільшилась або має збільшитися внаслідок вжитих
заходів охорони, підлягають вилученню з Червоної книги. Тому Червона книга України
повинна періодично оновлюватись і перевидаватися раз в 10 років.
ІІІ. Підведення підсумків уроку
Судове засідання підходить до кінця. Залишилося вислухати останнє звинувачення
(звіт групи V – лист людині від тварин).
Отже, чи винна людина у забрудненні довкілля? (так)
Чи заслуговує людина на покарання? (так)
Яке покарання повинна понести людина?
Учні пропонують правила поведінки в природі:
Бережи природу – вона твій лікар.
Збирати лікарські рослини можна в тих місцях, де їх багато. Частину рослин
треба обов’язково залишати.
У лісі намагайся ходити по стежках, щоб не знищувати, витоптуючи, трав’янисті
рослини.
Не залишайте на лісових галявинах, на березі річки, озера сміття.
Розчищай джерела.
Не кидай у водойми сміття.
Що ми залишимо своїм нащадкам у спадок?! (слайди 19 – 22)
Об’єднаймося, лише спільно можна подолати всі труднощі.
Екологічні проблеми поруч: на відстані погляду, голосу, на відстані витягнутої руки…
ВСЕ В НАШИХ РУКАХ!
На уроці ми:
Дізналися …
Нам сподобалося…
Ми запам’ятаємо …