1. Інтегрований урок з української
літератури. 10 клас
Тема уроку. «Проблема еміграції галицькихселян вкінці19 – на початку
20 ст.» за новелою В. Стефаника « Камінний хрест».
Мета:
навчальна: з’ясувати причини еміграції галицького селянства до Канади;
розкрити трагізм долі Івана Дідуха ;
розвиваюча: удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового
твору, уміння працювати самостійно з додатковою літературою ,
узагальнювати, робити висновки; розвивати усне мовлення, творчу уяву;
виховна:виховувати любов до Батьківщини, почуття національної свідомості
й гідності.
Інтегровані навчальні дисципліни. Історія, економіка, психологія,
правознавство, культурологія.
Компетентісний підхід. Рольова гра (тренінгова вправа) «Телешоу» дає
змогу сформувати життєву, мовленнєву комунікативну компетентність
Обладнання: комп’ютер, відеоматеріал, мікрофон, кольорові смужки
Інструкція до виконання вправи (послідовно розписані дії вчителя та учнів).
Урок – телепередача.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
До початку уроку діти витягають з торбинки стікери з буквами (по
(політологи), пс (психологи), пр (правозахисники), і(історики), е(економісти),
ж (журналісти) – приналежність до певної групи. Це роблять усі, окрім 3 (1
ведуча та 2 оператори)
- Привітання. Доброго ранку, шановна учнівська громадо!
Перш ніж почати, працювати пропоную послухати пісню (https://youtu.be/I-
2cly3gDh4). Спробуйте пригадати назву та автора цього музичного твору, а
може, хтось ще скаже, хто виконавиця?
2. Отож це пісня «Чуєш, брате мій!..» на слова Богдана Лепкого. Виконала її
Квітка Цісик, громадянка Сполучених Штатів Америки, донька емігрантів з
України першої хвилі.
Вчитель.
- Чи сподобалось виконання?
- Які асоціації викликала у вас пісня? («Асоціативний кущ»)
Учні. Відповідають на запитання.
ІІ. Тема та мотивація.
Вчитель. Проблема, піднятав пісні, червоною ниткою проходить ічерез увесь
твір Василя Стефаника «Камінний хрест». Вона є ключовим словом теми
нашого уроку й захована в ребусі. (еміграція)
Отож тема нашого уроку: «Проблема еміграції галицьких селян в кінці
19 – на початку 20 ст.» за новелою В. Стефаника « Камінний хрест».
На жаль, питання еміграції досить актуальне й на сьогодні.
Проблемне, завдання, над яким ви сьогодні маєтепопрацювати,звучить так:
«Спираючись на твір «Камінний хрест» та інші джерела, з’ясуйте, чому
люди емігрують? Що вони відчувають, коли вирушають на пошуки
кращого життя? Як, щодо гарантій їх прав в країнах, куди вони
виїжджають? Окресліть небезпеки, які чатують на емігранта!
На стікері, колір якого обираєте відповідно до настрою, напишіть яку мету
ви ставите перед собою на уроці, що це вам дасть.
Сподіваюсь, сьогоднішній урок допоможе зрозуміти деякі важливі речі.
Пропоную сьогодні торкнутися історичного, економічного, політичного,
правового й психологічного аспектів проблеми еміграції.
ІІ. Дослідження проблеми.
3. Вчитель. Навсіх телевізійних каналах дуже популярнітеледебати. Тож зараз
пропоную вам уявити себе в телестудії на передачі «Правда, як вона є» й
запрошую вас стати її безпосередніми учасниками.
Групи експертів, журналістів та гостей об’єднайтеся навколовашої великої
букви (там листок із завданням)! Перевіримо, чи чуєте мене: історики –
підніміть праву руку, економісти – підніміть ліву руку, політологи – підніміть
обидві руки, психологи – правою рукою вкажіть на істориків, правознавці –
лівою рукою вкажіть на економістів, журналісти – підніміть обидві руки й
двічі плесніть в долоні.
Нагадаю завдання групам:історики, політологи, правознавці, економісти –
трактують ситуацію відповідно до свого фаху. Журналісти задають питання,
фіксують основні моменти бесіди у записниках для статті у телеграмканалі.
Оператори знімають передачу, монтують відео.
Впевнена, що з вашою допомогою ми з’ясуємо причиниеміграції, спробуємо
уявити масштаби та наслідки її для громадян і країни в цілому.
Та щоб рухатися далі, потрібно встановити спільні правила.
- Уважно слухай виступи.
- Не перебивай.
- Якщо хочеш сказати підніми вгору руку.
- Добирай перевірені аргументи і факти.
- Постав телефон на беззвучний режим.
- Можна користуватися телефоном для пошука потрібної інформації
Отож починаймо наше «Телешоу» і запрошуємо у студію нашу чарівну
ведучу Оксана Іванова.
Ведуча. Привіт, привіт, привіт усім!!! Доброгоранку, ми з України! Шановні
експерти, журналісти, гостістудії, телеглядачі! Сьогоднімизібралися тут, щоб
обговорити надважливу для нашої країни проблему - проблему еміграції
українців.
Нагадую гостям в студії, що для голосування увас є червонай синя кнопки
(кольорові смужки - синя й червона), а глядачі можуть телефонувати нам за
номером ….
4. - Шановні гості, зараз перше запитання для голосування:«Проблема еміграції
в сучасній Україні надумана чи реальна? Прошу відповідати, натиснувши
відповідну кнопку: червону, якщо реальна й синя, якщо надумана.
- Отже, більшість респондентів у студії вважає проблему серйозною.
Що ж, ви праві, прошу увагу на екран (переглядаємо ролик. «Еміграція в
сучасній Україні» https://youtu.be/lpIFq3KuP3U)
Ведуча. Ця проблема була дуже актуальною й для кінця ХІХ початку ХХ ст.
Про це й розповідається у новелі «Камінний хрест» Василя Стефаника. Чому
ж наважився емігрувати Іван Дідух? Пригадайте, як він про це сам говорить:
"Сини не хоте бути наймитами після моє голови та й кажуть: "Ти наш тато, та
й заведи нас до землі, та дай нам хліба, бо як нас розділиш, та й не буде з чим
киватиси [тут нахилятися, хитатися]".
Ведуча. Думаю, цікаво послухати думку фахівців щодо цього. Тож ваші
запитання фахівцям.
Журналіст. Моє питання до фахівців: «Коли почалась перша хвиля
української еміграції українців Західної України?» Обґрунтуйте, будь ласка, її
причини. Дякую.
Експерти. Дають відповідь на запитання, представляють свій матеріал,
розповідаючи про початок еміграції, її причини та наслідки. (У розповіді
можна використати відео «Початок еміграції в Україні»
https://youtu.be/ixU4qmeTWQo).
Журналіст. Моє питання до істориків. Скажіть, як на вашу думку, чи
правдиво, з історичної токи зору Василь Стефаник зобразив умови, через які
люди емігрували? І чому ви так вважаєте? Дякую.
Експерт. (або експерти). Відповідає, порівнюючи текст та історичнуправду.
Журналіст. Скажіть, а які наслідки для економіки країни несе трудова
міграція?
Економісти. Остання статистика показує, що країни Євросоюзу все
більш раді вітати у себе українських працівників. В Чехії квоти на
робочих з України зросли з 19 600 до 40 000, в Німеччині закони щодо
працевлаштування іноземців були значно пом’якшені. В Польщі
кількість працюючих українців залишається стабільно високою: лише
офіційно там працевлаштовано 483 000 українців. А це – 67% легально
працевлаштованих мігрантів.
По даним Національного Банку України, за перше півріччя 2019
року трудові мігранти перевели в Україну $5,54 млрд, що на $254 млн
більше показника аналогічного періоду 2018 року. За січень-червень з
ЄС в Україну переведено $3,65 млрд, а з країн СНД – $559 млн. В
5. лідерах – Польща (за звітний період надійшло понад $1,9 млрд
перекладів), Чехія (надійшло близько $505 млн), Росія – $498 млн,
США – $458 млн.
Разом з тим, дані НБУ вказують на те, що в Росії кількість українських
мігрантів падає. Тоді як в 2015 році з Росії до України прийшло $1,8
млрд, в 2018 році цей показник становив лише $1 млрд. Таким чином,
українські трудові мігранти перелаштовуються з Росії на Європу, а їх
кількість зростає.
Міграція може мати суттєвий ефект на економіку країни: дослідження
ЦЕС показує, що у 2017 році близько 4 млн українців були залучені до
трудової міграції. Це становило близько 16% всього працездатного
населення.
Грошові перекази таких мігрантів у 2018 році становили $11 млрд,
або 8,5% ВВП України. Це більше, ніж Україна отримала від прямих
іноземних інвестицій минулого року.
Разом з тим, ці цифри потрібно інтерпретувати правильно: велика
частка тих, хто є трудовим мігрантом, працюють за кордоном на
сезонних роботах та врешті решт повертаються до України.
Опитування КМІС, проведене у 2018 році показує, що лише 6%
роблять кроки до еміграції, а 57% не готові до міграції за жодних
умов.
Перебування за кордоном дає можливість українцям набути нових
навичок, вивчити іноземну мову та підвищити свою продуктивність
після повернення в Україну.
Оцінки щодо обсягів міграції є приблизними: опитування
Держстату проводяться нерегулярно, дані Держприкордонслужби
відсутні у відкритому доступі та враховують лише перетини кордону,
не враховуючи тривалість перебування, ціль виїзду за кордон тощо.
Задля кращого розуміння ситуації з міграцією потрібна краща
кооперація між різними держорганами задля формування повної бази
даних міграції, а також забезпечення відкритого доступу для аналізу
цих даних незалежними дослідниками.
Крім того, проведення перепису населення, який не відбувався з 2000
року, допомогло б краще зрозуміти, скільки людей насправді
проживає в Україні і скільки відповідно, мігрували.
Щоб мінімізувати негативні сторони трудової міграції та
підтримувати позитивні, держава має бути покращити збір даних про
міграцію. Лише розуміючи обсяг міграції, ми зможемо повноцінно
оцінити її вплив на економіку України.
6. Журналіст. Тож виходить, що великийвідтік людей, плюс заробляння валюти
для керівництва країни вигідне? Так, може, нам спеціально створюють умови
для еміграції?
Економіст. Певно, що ні.
Журналіст. А в мене питання до правозахисників. Скажіть, будь ласка, Які
порушення прав людей спричинили масову міграцію українців кінця ХІХ
початку ХХ ст.
Експерт. Наводить приклади з тексту й називає, які права людей тут
порушено.
Гість. Чому наші громадянизмушенізараз шукати щастя за кордоном?Читам
так добре? Чи добре живеться нашим людям на чужині?
Експерт. Відповідає (право на достойну зарплату, право на достойне
існування і т.н.).
Журналіст. Моє запитання до правозахисників: «Які небезпеки чатують на
людей, які виїжджають за кордон?
Експерт-правозахисник. Вас можуть ошукати шахраї, вас можуть
пограбувати, вас можуть захопитив рабство тайзахворіти в дорозітеж можна.
Журналіст. Що треба знати, на що звертати увагу аби не стати жертвою
торгівців людьми?
Правозахисники. Як не стати жертвою? Скажу коротко:
Не давайте нікому оригінали документів, майте при собі їх копії, але в
іншому місці.
Не приймайте пропозиції про роботу сумнівного характеру.
Відмовляйтесь брати в борг у незнайомих людей.
Будьте на постійному контакті з рідними та близькими.
Вивчіть номери екстрених служб країни, в який ви знаходитесь (у
країнах ЄС – 112).
Журналіст. Амене цікавить психологічниймомент. Яквідчуває себелюдина,
покидаючи рідну домівку? І на скільки точно передав письменник
психологічний стан героя твору «Камінний хрест».
Експерт. Більшість людей відчуває тривогу, переживає стрес, коли
збирається покинути рідну домівку й країну. Яскраво передав переживання
Івана Дідуха Василь Стефаник. Майстер словазадопомогою художніхдеталей
показав душевний біль (звертає особливу увагу на танець героя твору, як
виразника душевного стану персонажа новели).
Журналіст. Скажіть, а чи зберігає, якщо, звичайно, зберігає, наш народ, який
потрапив за кордон, свою самобутність і в чому це виявляється? Дякую.
7. Експерт. Думаю, на ваше питання може бути відповіддю пісня, що лунала на
початку нашої дискусії. А ще діяльність діаспор за кордоном, досягнення
видатних науковців, твори видатних діячів мистецтва у тому числі й
письменників. Улас Самчук, Василь Барка, Євген Маланюк, Емма Андієвська,
Василь Королів-Старий, меценат Петро Яцик та ще, багато-багато тих, хто в
серці має Україну. Вони допомагають світу дізнатися про нашу країну й
підтримують її на всіх рівнях. А ще займаються меценатством, як наприклад,
Петро Яцик, який за свій кошт не тільки організував мовний конкурс, а й
продумав грошову винагороду для переможців.
Ведуча: А тепер попрошу всіх гостей студії натиснути на червону кнопку,
якщо ви хотіли б емігрувати, синя, якщо ні.
- Тож результат радує: більшість не хоче покидати нашу країну.
Ведуча. На жаль, час нашої передачі добігає кінця.
Тому ще одне запитання: «Чи отримали ви вичерпні відповіді на ті питання,
які вас турбували? Чи досягли мети»
Голосуємо. Червоні – так, сині – ні.
Вчитель.
- Ви добре попрацювали. Попрошу журналістів оформити статті про
еміграцію, про ризики під час еміграції
ІІІ. Рефлексія. Вчитель.
- Чи змогли ви уявити себе учасниками передачі?
- Що ви відчували, коли були експертами? (гостем, ведучою). Коли були
в уявній студії?
- Чи відчули що література тісно пов’язана з іншими предметами?
ІV. Оцінювання.
- Самооцінювання. «Я добре працював на уроці, тому що ….»
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольного твору на тему ” Образ Івана
Дідуха– символ трагізму долі українського селянина – бідняка (за
новелою Василя Стефаника “Камінний хрест”)”
Список використаних джерел
1. https://www.ukrlib.com.ua/styslo/printit.php?tid=3731
2. https://ces.org.ua/emigrate-influence/
3. https://youtu.be/ixU4qmeTWQo
4. https://youtu.be/I-2cly3gDh4