SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Фрагмент уроку української літератури
в хмарах
для учнів 11-х класів
Микола Хвильовий – романтик революції.
Доля особистості в тоталітарній державі
1
Тема: Микола Хвильовий – романтик революції.
Мета: - дослідити життєвий шлях Миколи Хвильового, його роль у літературному житті 1920-х
років ХХст., романтичність світобачення, участь письменника у Літературній дискусії
1925–1928 рр.;
- розвивати уміння критично мислити, робити висновки;
- формувати уміння орієнтуватися в інформаційному просторі, самостійно конструювати
свої знання.
Тип уроку: урок-конференція.
Проект: Я – біограф.
Я – літературний критик.
Я - соціолог.
Хід уроку
Учитель:
Домашнє завдання: дослідити біографію М Хвильового відповідно до обраної спеціалізації: як
біографа, соціолога чи літературного критика, донести до однокласників результати роботи. На
уроці спробуємо скласти віртуальний соціопсихологічний портрет Миколи Хвильового і
намагатимемося зрозуміти, чому так трагічно склалася доля відомого українського письменника.
Прошу відкрити віртуальну дошку, на якій відмічено 4 етапи роботи на уроці.
https://padlet.com/nataliteryokhina/v7sdedfzk21f
Етап 1. Розповідь учнів про біографію М.Хвильового із заповненням віртуальної презентації
підготовленими вдома слайдами.
(Учні викладають до віртуальної презентації
підготовлені вдома відповідно до обраної спеціалізації слайди і коментують зміст)
https://docs.google.com/presentation/d/1q704s1yZGfKJPFMxm1JQR1-0zzxO-
Uvtrobyzd3FTsk/edit#slide=id.g280e407055_0_0
Біограф:
- 13 грудня 1893р у Тростянці на Харківщині (нині Сумщина) у родині вчителя.
Справжнє прізвище – Микола Григорович Фітільов.
Учитель:
- Якщо ім’я Микола Хвильовий – це псевдонім, чи натрапив хтось на інформацію: чому він саме
такий і чи єдиний у письменника?
Літературний критик:
- М.Хвильовий писав ще й під псевдонімами Стефан Кароль та навіть Юлія Уманець.
Біограф:
- У 1916р. мобілізований до армії. Пройшов фронти громадянської війни, здобув пошану солдатів.
1917р. демобілізувався і почав розбудовувати українське життя на рідній Слобожанщині.
Літературний критик:
- До речі, саме цього року Хвильовий почав літературну діяльність.Уже 1919р. переїздить до
Харкова. 1921р. вийшли три перші поетичні збірки: «В електричний вік», «Молодість», «Досвітні
симфонії». Романтичні новели засвідчили появу оригінального митця, з власним світобаченням.
Біограф:
- 1919р. вступає до партії більшовиків, які боролися проти петлюрівців. А петлюрівці захищали
інтереси незалежної України!
2
Літературний критик:
- Хвильовий прийшов у літературу закоханим у революцію, а став основоположником нової
української літератури. Що вплинуло на зміну поглядів?
Соціолог:
- Хвильовий абсолютизував поняття революції, мав м’ятежний дух, не міг жити у спокої, вважав,
що революція – єдиний спосіб змінити життя...
Літературний критик:
- Так! Але коли він побачив, у що переливається революція 1917 року, – намагався знайти себе,
реалізувати в іншій сфері – художній літературі. Він вважається засновником нової української
прози ХХ ст., створив власний стиль – різновид лірико-романтичної імпресіоністичної новели.
Соціолог:
- Але! Свого часу український сатирик Євген Дуда сказав: «У вирі революції сміття плаває на
поверхні». Так от, тоді, у 1917 році, стільки цього «людського сміття» сплило на поверхню, не
менше, ніж сьогодні, після Революції Гідності. Хвильовий сприйняв це дуже болісно, бо був
ідеалістом і романтиком революції. У творах Хвильового багатьом героям, не здатним щось
змінити в житті, єдиним виходом бачиться самогубство. Але коли люди пишуть про таке – вони
притягують це у своє життя. Закони енергетики дуже небезпечні!
Літературний критик:
- Хвильовий зрозумів, що жоден із ідеалів революції не втілений у життя. Першим почав
викривати це у своїх творах. Він викривав «оміщанення» комуністичного середовища. Про що
найперше мріє раб, що здобув волю? – завести собі раба! Щоб було кому помститися за колись
власні приниження й поневіряння!
Соціолог:
- До речі, батько М.Хвильового – росіянин, звідси і прізвище – Фітільов. Але письменник
повністю прийняв українізацію, українську культуру. І тепер його хвилювало інше: Україна –
колонія чи держава?
Літературний критик:
- У 1925 році М.Хвильовий разом із однодумцями створюрює письменницьку організацію
ВАПЛІТЕ (Вільну академію пролетарської літератури). Він започатковує літературну дискусію, в
яку за кілька місяців була втягнута вся інтелігенція України.
Починаються публічні гострі дискусії з приводу майбутнього України. На питання «Україна –
колонія чи держава?» письменник сам відповідав у одному зі своїх памфлетів: «...а щоб не була
колонією, треба покінчити з контрреволюційною ідеєю будувати в Україні російську культуру».
Від російської літератури українська поезія має тікати якомога далі! Геть від Москви! (До речі, це
гасло належить Івану Нечую-Левицькому, якого ми знаємо як автора прекрасної соціально-
побутової повісті «Кайдашева сім’я»).
Учитель:
- То ким був Хвильовий: націоналістом, комуністом, зрадником? Ким?
Соціолог:
- Хвильовий – це відображення свого часу. Дзеркало своєї доби. Людина високої ідеї. Людина
пошуку правди. Але система його зламала. Він зрікся своїх поглядів.
Біограф:
- Можна помилитися, але не можна у цьому зізнаватися перед ворогом! Він скористається вашою
помилкою, вашою відвертістю і знищить, як загрозу для себе.
Соціолог:
- А задача сталінського режиму саме такою і була: знищити незгодного. Немає людини – немає
проблеми! Чому Хвильовий вистрілив у себе?
Біограф:
- Існує версія, що таке рішення визріло через арешти побратимів, суд над найближчими друзями,
враження після поїздки на Полтавщину, де письменник побачив на дорогах сіл трупи людей,
загиблих від Голодомору.
13.05.1933 у себе вдома грав на банджо і співав своїм гостям, потім сказав: «Зараз я поставлю
крапку», пішов у свою кімнату, зачинив двері, за мить пролунав постріл.
3
Самогубство – шок для всіх. Чому? Після трагедії знайшли на столі дві записки. В одній із них
були слова: «Хай живе комунізм!» (як насмішка долі).
Етап 2. Перегляд стрічки часу, дослідження соціопсихологічного портрету М.Хвильового.
http://www.timetoast.com/timelines
Літературний критик:
- Теза Хвильового «Україна чи Малоросія?» проходить червоною ниткою через усю творчість
письменника, він був майстром памфлету: гострий, різкий, зубатий. Таких не люблять, бо вони
солені, перчені. Він питав: «Будеш і далі колонією, державо моя? Ми ж не для того робили
революцію, щоб залишитися колонією Росії! А відійдеш ти від Росії тільки тоді, коли відірвешся
від неї КУЛЬТУРНО!»
Учитель:
- То чому ж така записка? Чому – «хай живе комунізм»? Бо він вірив у в цю ідею – ідеалістичного
комунізму, який обіцяли більшовики. А що таке комунізм? (Він замішаний на ідеї французької
революції). Це рівність! Свобода! Братерство! Абсурдні гасла! Але вони захопили світ,
паралізували! Ніколи не буде рівності – ми різні, хоча б інтелектуально! Свобода? Що це таке?
Абсолютної свободи немає і бути не може, бо ми живемо серед людей, і свобода кожного
закінчується там, де починається свобода іншого. Абсолютна свобода можлива лише на
безлюдному острові. Свобода – це небо над головою і закон совісті. А совість у всіх різна! Отже,
гасла рівність, свобода, братерство – це утопія, це категорії, які неможливо втілити в життя! А
комуністи це обіцяли! Чим ці обіцянки закінчилися для народу? Терором, розстрілами,
Голодомором. Комуністи щиро любили Україну, але не українську, а російську! Хто цьому
заважав – мав бути знищеним!
Хвильовому нічого не залишалося, як застрелитися.
Біограф:
- Якби він сам цього не зробив, його б розстріляла радянська влада. Трагедія письменника в тому,
що він не зраджував цінностям: його назвали націоналістом, а він ним не був; його обізвали
фашистом, а він ним не був. Його трагедія в тому, що повірив, купився на ідеї соціалізму, як
колись купився й Іван Франко.
Літературний критик:
- У чому ж феномен Хвильового для української літератури? У самобутньому шляху розвитку.
Явище «хвильовізму» лякало радянську владу, а його памфлет «Україна чи Малоросія?»,
написаний у 1926 р. і заборонений тоді, був опублікований лише за 64 роки – у 1990 році!
Чому ж радянська влада боялася Хвильового?
Соціолог:
- Комунізм ніколи не був українським, бо українські комуністи повністю лягли під московський
імперіалізм. Це трагедія і Миколи Хвильового, і Володимира Винниченка.
М.Хвильовий був із синьо-жовтим серцем, хоч махав червоним прапором. У цьому його драма.
Іншого виходу, ніж застрелитися, у нього просто не було. Цей крок був виявом не слабкодухості,
це вияв протесту. Інакше б його розстріляла радянська влада, як усіх його побратимів.
Учитель:
- Зі смертю Хвильового закінчився період українського відродження й розпочалося масове
знищення представників української інтелігенції.
Отже, Микола Хвильовий дивився в близьке і далеке майбутнє. Він передбачав, пророкував.
Твори письменника надзвичайно актуальні. Він наш наймудріший сучасник, бо за свої помилки і
право критично дивитися на світ заплатив власним життям. Його творчість надзвичайно цікава і
ще стане об’єктом глибокого вивчення.
Етап 3. Виконання тестів для перевірки знань з теми.
https://docs.google.com/forms/d/1VNXFybfFJBGBrtdpTVRCX5j_coDIoV4K10QStrXVadE/edit
Підготовка до ЗНО
Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді :
4
1. Хто був ініціатором проведення літературної дискусії 1925-1928 років?
А А. Головко;
Б В. Винниченко;
В Ю. Яновський;
Г М. Хвильовий.
2. До якого літературного угруповання належав М. Хвильовий?
А «Плуг»;
Б «Гарт»;
В ВАПЛІТЕ;
Г «Молодняк»;
3. Назвіть справжнє прізвище Миколи Хвильового:
А Губенко;
Б Фітільов;
В Елланський;
Г Сивенький
4. Яку назву має перша збірка оповідань М. Хвильового?
А «Я (Романтика)»;
Б «Кіт у чоботях»;
В «Сині етюди»;
Г «Червона хустина»
5. Укажіть твір М. Хвильового, яким він засвідчив свою участь у літературній дискусії 1925-1928 років:
А «Я (Романтика)»;
Б «Україна чи Малоросія»;
В «Вальдшнепи»;
Г «Про критику і критиків у літературі»;
6. Яке гасло виголошував і обстоював М. Хвильовий у ході літературної дискусії 1925-1928 років?
А «З Росією навіки разом!»;
Б «Геть від Москви!»;
В «Своя сорочка ближча до тіла»;
Г «Народ і партія єдині!»;
Етап 4.
Ніхто не скаже про письменника краще, ніж його твори.
Перегляд буктрейлера новели «Я (Романтика)».
https://www.youtube.com/watch?v=X4NfLxl_LQ8
Домашнє завдання: прочитати новелу «Я (Романтика)», знайти елементи автобіографічності у
творі.
5
1. Хто був ініціатором проведення літературної дискусії 1925-1928 років?
А А. Головко;
Б В. Винниченко;
В Ю. Яновський;
Г М. Хвильовий.
2. До якого літературного угруповання належав М. Хвильовий?
А «Плуг»;
Б «Гарт»;
В ВАПЛІТЕ;
Г «Молодняк»;
3. Назвіть справжнє прізвище Миколи Хвильового:
А Губенко;
Б Фітільов;
В Елланський;
Г Сивенький
4. Яку назву має перша збірка оповідань М. Хвильового?
А «Я (Романтика)»;
Б «Кіт у чоботях»;
В «Сині етюди»;
Г «Червона хустина»
5. Укажіть твір М. Хвильового, яким він засвідчив свою участь у літературній дискусії 1925-1928 років:
А «Я (Романтика)»;
Б «Україна чи Малоросія»;
В «Вальдшнепи»;
Г «Про критику і критиків у літературі»;
6. Яке гасло виголошував і обстоював М. Хвильовий у ході літературної дискусії 1925-1928 років?
А «З Росією навіки разом!»;
Б «Геть від Москви!»;
В «Своя сорочка ближча до тіла»;
Г «Народ і партія єдині!»;
Етап 4.
Ніхто не скаже про письменника краще, ніж його твори.
Перегляд буктрейлера новели «Я (Романтика)».
https://www.youtube.com/watch?v=X4NfLxl_LQ8
Домашнє завдання: прочитати новелу «Я (Романтика)», знайти елементи автобіографічності у
творі.
5

More Related Content

What's hot

валер`ян пімогильний
валер`ян пімогильнийвалер`ян пімогильний
валер`ян пімогильнийSvetikShvager
 
Микола Хвильовий "розстріляне відродження"
Микола Хвильовий  "розстріляне відродження"Микола Хвильовий  "розстріляне відродження"
Микола Хвильовий "розстріляне відродження"Инна Стамат
 
Золота Доба
Золота ДобаЗолота Доба
Золота ДобаAlyona Tribko
 
Molochko2
Molochko2Molochko2
Molochko2tujh88
 
розстріляне відродження
розстріляне відродженнярозстріляне відродження
розстріляне відродженняEvgeny Buryak
 
микола хвильовий
микола хвильовиймикола хвильовий
микола хвильовийSvetikShvager
 
Срібна доба російської поезії
 Срібна доба російської  поезії Срібна доба російської  поезії
Срібна доба російської поезіїAlina Oliynyk
 
павло загребельній
павло загребельнійпавло загребельній
павло загребельнійSvetikShvager
 
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.Olga Kudriavtseva
 
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019kreidaros1
 
олесь гончар
олесь гончаролесь гончар
олесь гончарbiblioteka2
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointSvetikShvager
 
Turyansky osip vasilovich (1)
Turyansky osip vasilovich (1)Turyansky osip vasilovich (1)
Turyansky osip vasilovich (1)SvetikShvager
 

What's hot (20)

валер`ян пімогильний
валер`ян пімогильнийвалер`ян пімогильний
валер`ян пімогильний
 
Микола Хвильовий "розстріляне відродження"
Микола Хвильовий  "розстріляне відродження"Микола Хвильовий  "розстріляне відродження"
Микола Хвильовий "розстріляне відродження"
 
Золота Доба
Золота ДобаЗолота Доба
Золота Доба
 
Molochko2
Molochko2Molochko2
Molochko2
 
розстріляне відродження
розстріляне відродженнярозстріляне відродження
розстріляне відродження
 
гончар
гончаргончар
гончар
 
микола хвильовий
микола хвильовиймикола хвильовий
микола хвильовий
 
Срібна доба російської поезії
 Срібна доба російської  поезії Срібна доба російської  поезії
Срібна доба російської поезії
 
павло загребельній
павло загребельнійпавло загребельній
павло загребельній
 
Novela 171-ya-romantika-187
Novela 171-ya-romantika-187Novela 171-ya-romantika-187
Novela 171-ya-romantika-187
 
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.
Бажан Микола Платонович. 110 років від дня народження.
 
1
11
1
 
Yevgen malanyuk
Yevgen malanyukYevgen malanyuk
Yevgen malanyuk
 
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019
Ukrajinska literatura-11-klas-kovalenko-2019
 
олесь гончар
олесь гончаролесь гончар
олесь гончар
 
літературна дискусія
літературна дискусіялітературна дискусія
літературна дискусія
 
додатки
додаткидодатки
додатки
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
Turyansky osip vasilovich (1)
Turyansky osip vasilovich (1)Turyansky osip vasilovich (1)
Turyansky osip vasilovich (1)
 
Ostap
OstapOstap
Ostap
 

Similar to 5

07 ukrajinska literatura
07 ukrajinska literatura07 ukrajinska literatura
07 ukrajinska literaturaProGamer12
 
11 ul k_2019
11 ul k_201911 ul k_2019
11 ul k_20194book
 
20 30рр,модернізм
20 30рр,модернізм20 30рр,модернізм
20 30рр,модернізмKhanas Alex
 
Українська література 1940-1950 р.р..pptx
Українська література 1940-1950 р.р..pptxУкраїнська література 1940-1950 р.р..pptx
Українська література 1940-1950 р.р..pptxTykhomirovaKaterina
 
гатаулліна а.ю. уа3
гатаулліна а.ю.  уа3гатаулліна а.ю.  уа3
гатаулліна а.ю. уа3shinshilla
 
Хвильовий.pdf
Хвильовий.pdfХвильовий.pdf
Хвильовий.pdfnatasim
 
хвильовий
хвильовийхвильовий
хвильовийallaklishch
 
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskiNayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskimesnyanko
 
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskiNayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskimesnyanko
 

Similar to 5 (20)

Микола Хвильовий
Микола ХвильовийМикола Хвильовий
Микола Хвильовий
 
07 ukrajinska literatura
07 ukrajinska literatura07 ukrajinska literatura
07 ukrajinska literatura
 
11 ul k_2019
11 ul k_201911 ul k_2019
11 ul k_2019
 
"Незламні життя та доля лицарів пера"
"Незламні життя та доля лицарів пера""Незламні життя та доля лицарів пера"
"Незламні життя та доля лицарів пера"
 
1
11
1
 
20 30рр,модернізм
20 30рр,модернізм20 30рр,модернізм
20 30рр,модернізм
 
проект
проектпроект
проект
 
проект
проектпроект
проект
 
60 ки 30
60 ки 3060 ки 30
60 ки 30
 
Українська література 1940-1950 р.р..pptx
Українська література 1940-1950 р.р..pptxУкраїнська література 1940-1950 р.р..pptx
Українська література 1940-1950 р.р..pptx
 
гатаулліна а.ю. уа3
гатаулліна а.ю.  уа3гатаулліна а.ю.  уа3
гатаулліна а.ю. уа3
 
шістдесятники
шістдесятники   шістдесятники
шістдесятники
 
Українська діаспора в Європі
Українська діаспора в ЄвропіУкраїнська діаспора в Європі
Українська діаспора в Європі
 
Ukraina 20 stй
Ukraina 20 stйUkraina 20 stй
Ukraina 20 stй
 
Хвильовий.pdf
Хвильовий.pdfХвильовий.pdf
Хвильовий.pdf
 
хвильовий
хвильовийхвильовий
хвильовий
 
1
11
1
 
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskiNayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
 
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinskiNayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
Nayvidatnishi predstavniki poeziyi_v_ukrayinski
 
«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (8)

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

5

  • 1. Фрагмент уроку української літератури в хмарах для учнів 11-х класів Микола Хвильовий – романтик революції. Доля особистості в тоталітарній державі 1
  • 2. Тема: Микола Хвильовий – романтик революції. Мета: - дослідити життєвий шлях Миколи Хвильового, його роль у літературному житті 1920-х років ХХст., романтичність світобачення, участь письменника у Літературній дискусії 1925–1928 рр.; - розвивати уміння критично мислити, робити висновки; - формувати уміння орієнтуватися в інформаційному просторі, самостійно конструювати свої знання. Тип уроку: урок-конференція. Проект: Я – біограф. Я – літературний критик. Я - соціолог. Хід уроку Учитель: Домашнє завдання: дослідити біографію М Хвильового відповідно до обраної спеціалізації: як біографа, соціолога чи літературного критика, донести до однокласників результати роботи. На уроці спробуємо скласти віртуальний соціопсихологічний портрет Миколи Хвильового і намагатимемося зрозуміти, чому так трагічно склалася доля відомого українського письменника. Прошу відкрити віртуальну дошку, на якій відмічено 4 етапи роботи на уроці. https://padlet.com/nataliteryokhina/v7sdedfzk21f Етап 1. Розповідь учнів про біографію М.Хвильового із заповненням віртуальної презентації підготовленими вдома слайдами. (Учні викладають до віртуальної презентації підготовлені вдома відповідно до обраної спеціалізації слайди і коментують зміст) https://docs.google.com/presentation/d/1q704s1yZGfKJPFMxm1JQR1-0zzxO- Uvtrobyzd3FTsk/edit#slide=id.g280e407055_0_0 Біограф: - 13 грудня 1893р у Тростянці на Харківщині (нині Сумщина) у родині вчителя. Справжнє прізвище – Микола Григорович Фітільов. Учитель: - Якщо ім’я Микола Хвильовий – це псевдонім, чи натрапив хтось на інформацію: чому він саме такий і чи єдиний у письменника? Літературний критик: - М.Хвильовий писав ще й під псевдонімами Стефан Кароль та навіть Юлія Уманець. Біограф: - У 1916р. мобілізований до армії. Пройшов фронти громадянської війни, здобув пошану солдатів. 1917р. демобілізувався і почав розбудовувати українське життя на рідній Слобожанщині. Літературний критик: - До речі, саме цього року Хвильовий почав літературну діяльність.Уже 1919р. переїздить до Харкова. 1921р. вийшли три перші поетичні збірки: «В електричний вік», «Молодість», «Досвітні симфонії». Романтичні новели засвідчили появу оригінального митця, з власним світобаченням. Біограф: - 1919р. вступає до партії більшовиків, які боролися проти петлюрівців. А петлюрівці захищали інтереси незалежної України! 2
  • 3. Літературний критик: - Хвильовий прийшов у літературу закоханим у революцію, а став основоположником нової української літератури. Що вплинуло на зміну поглядів? Соціолог: - Хвильовий абсолютизував поняття революції, мав м’ятежний дух, не міг жити у спокої, вважав, що революція – єдиний спосіб змінити життя... Літературний критик: - Так! Але коли він побачив, у що переливається революція 1917 року, – намагався знайти себе, реалізувати в іншій сфері – художній літературі. Він вважається засновником нової української прози ХХ ст., створив власний стиль – різновид лірико-романтичної імпресіоністичної новели. Соціолог: - Але! Свого часу український сатирик Євген Дуда сказав: «У вирі революції сміття плаває на поверхні». Так от, тоді, у 1917 році, стільки цього «людського сміття» сплило на поверхню, не менше, ніж сьогодні, після Революції Гідності. Хвильовий сприйняв це дуже болісно, бо був ідеалістом і романтиком революції. У творах Хвильового багатьом героям, не здатним щось змінити в житті, єдиним виходом бачиться самогубство. Але коли люди пишуть про таке – вони притягують це у своє життя. Закони енергетики дуже небезпечні! Літературний критик: - Хвильовий зрозумів, що жоден із ідеалів революції не втілений у життя. Першим почав викривати це у своїх творах. Він викривав «оміщанення» комуністичного середовища. Про що найперше мріє раб, що здобув волю? – завести собі раба! Щоб було кому помститися за колись власні приниження й поневіряння! Соціолог: - До речі, батько М.Хвильового – росіянин, звідси і прізвище – Фітільов. Але письменник повністю прийняв українізацію, українську культуру. І тепер його хвилювало інше: Україна – колонія чи держава? Літературний критик: - У 1925 році М.Хвильовий разом із однодумцями створюрює письменницьку організацію ВАПЛІТЕ (Вільну академію пролетарської літератури). Він започатковує літературну дискусію, в яку за кілька місяців була втягнута вся інтелігенція України. Починаються публічні гострі дискусії з приводу майбутнього України. На питання «Україна – колонія чи держава?» письменник сам відповідав у одному зі своїх памфлетів: «...а щоб не була колонією, треба покінчити з контрреволюційною ідеєю будувати в Україні російську культуру». Від російської літератури українська поезія має тікати якомога далі! Геть від Москви! (До речі, це гасло належить Івану Нечую-Левицькому, якого ми знаємо як автора прекрасної соціально- побутової повісті «Кайдашева сім’я»). Учитель: - То ким був Хвильовий: націоналістом, комуністом, зрадником? Ким? Соціолог: - Хвильовий – це відображення свого часу. Дзеркало своєї доби. Людина високої ідеї. Людина пошуку правди. Але система його зламала. Він зрікся своїх поглядів. Біограф: - Можна помилитися, але не можна у цьому зізнаватися перед ворогом! Він скористається вашою помилкою, вашою відвертістю і знищить, як загрозу для себе. Соціолог: - А задача сталінського режиму саме такою і була: знищити незгодного. Немає людини – немає проблеми! Чому Хвильовий вистрілив у себе? Біограф: - Існує версія, що таке рішення визріло через арешти побратимів, суд над найближчими друзями, враження після поїздки на Полтавщину, де письменник побачив на дорогах сіл трупи людей, загиблих від Голодомору. 13.05.1933 у себе вдома грав на банджо і співав своїм гостям, потім сказав: «Зараз я поставлю крапку», пішов у свою кімнату, зачинив двері, за мить пролунав постріл. 3
  • 4. Самогубство – шок для всіх. Чому? Після трагедії знайшли на столі дві записки. В одній із них були слова: «Хай живе комунізм!» (як насмішка долі). Етап 2. Перегляд стрічки часу, дослідження соціопсихологічного портрету М.Хвильового. http://www.timetoast.com/timelines Літературний критик: - Теза Хвильового «Україна чи Малоросія?» проходить червоною ниткою через усю творчість письменника, він був майстром памфлету: гострий, різкий, зубатий. Таких не люблять, бо вони солені, перчені. Він питав: «Будеш і далі колонією, державо моя? Ми ж не для того робили революцію, щоб залишитися колонією Росії! А відійдеш ти від Росії тільки тоді, коли відірвешся від неї КУЛЬТУРНО!» Учитель: - То чому ж така записка? Чому – «хай живе комунізм»? Бо він вірив у в цю ідею – ідеалістичного комунізму, який обіцяли більшовики. А що таке комунізм? (Він замішаний на ідеї французької революції). Це рівність! Свобода! Братерство! Абсурдні гасла! Але вони захопили світ, паралізували! Ніколи не буде рівності – ми різні, хоча б інтелектуально! Свобода? Що це таке? Абсолютної свободи немає і бути не може, бо ми живемо серед людей, і свобода кожного закінчується там, де починається свобода іншого. Абсолютна свобода можлива лише на безлюдному острові. Свобода – це небо над головою і закон совісті. А совість у всіх різна! Отже, гасла рівність, свобода, братерство – це утопія, це категорії, які неможливо втілити в життя! А комуністи це обіцяли! Чим ці обіцянки закінчилися для народу? Терором, розстрілами, Голодомором. Комуністи щиро любили Україну, але не українську, а російську! Хто цьому заважав – мав бути знищеним! Хвильовому нічого не залишалося, як застрелитися. Біограф: - Якби він сам цього не зробив, його б розстріляла радянська влада. Трагедія письменника в тому, що він не зраджував цінностям: його назвали націоналістом, а він ним не був; його обізвали фашистом, а він ним не був. Його трагедія в тому, що повірив, купився на ідеї соціалізму, як колись купився й Іван Франко. Літературний критик: - У чому ж феномен Хвильового для української літератури? У самобутньому шляху розвитку. Явище «хвильовізму» лякало радянську владу, а його памфлет «Україна чи Малоросія?», написаний у 1926 р. і заборонений тоді, був опублікований лише за 64 роки – у 1990 році! Чому ж радянська влада боялася Хвильового? Соціолог: - Комунізм ніколи не був українським, бо українські комуністи повністю лягли під московський імперіалізм. Це трагедія і Миколи Хвильового, і Володимира Винниченка. М.Хвильовий був із синьо-жовтим серцем, хоч махав червоним прапором. У цьому його драма. Іншого виходу, ніж застрелитися, у нього просто не було. Цей крок був виявом не слабкодухості, це вияв протесту. Інакше б його розстріляла радянська влада, як усіх його побратимів. Учитель: - Зі смертю Хвильового закінчився період українського відродження й розпочалося масове знищення представників української інтелігенції. Отже, Микола Хвильовий дивився в близьке і далеке майбутнє. Він передбачав, пророкував. Твори письменника надзвичайно актуальні. Він наш наймудріший сучасник, бо за свої помилки і право критично дивитися на світ заплатив власним життям. Його творчість надзвичайно цікава і ще стане об’єктом глибокого вивчення. Етап 3. Виконання тестів для перевірки знань з теми. https://docs.google.com/forms/d/1VNXFybfFJBGBrtdpTVRCX5j_coDIoV4K10QStrXVadE/edit Підготовка до ЗНО Тестові завдання з вибором однієї правильної відповіді : 4
  • 5. 1. Хто був ініціатором проведення літературної дискусії 1925-1928 років? А А. Головко; Б В. Винниченко; В Ю. Яновський; Г М. Хвильовий. 2. До якого літературного угруповання належав М. Хвильовий? А «Плуг»; Б «Гарт»; В ВАПЛІТЕ; Г «Молодняк»; 3. Назвіть справжнє прізвище Миколи Хвильового: А Губенко; Б Фітільов; В Елланський; Г Сивенький 4. Яку назву має перша збірка оповідань М. Хвильового? А «Я (Романтика)»; Б «Кіт у чоботях»; В «Сині етюди»; Г «Червона хустина» 5. Укажіть твір М. Хвильового, яким він засвідчив свою участь у літературній дискусії 1925-1928 років: А «Я (Романтика)»; Б «Україна чи Малоросія»; В «Вальдшнепи»; Г «Про критику і критиків у літературі»; 6. Яке гасло виголошував і обстоював М. Хвильовий у ході літературної дискусії 1925-1928 років? А «З Росією навіки разом!»; Б «Геть від Москви!»; В «Своя сорочка ближча до тіла»; Г «Народ і партія єдині!»; Етап 4. Ніхто не скаже про письменника краще, ніж його твори. Перегляд буктрейлера новели «Я (Романтика)». https://www.youtube.com/watch?v=X4NfLxl_LQ8 Домашнє завдання: прочитати новелу «Я (Романтика)», знайти елементи автобіографічності у творі. 5
  • 6. 1. Хто був ініціатором проведення літературної дискусії 1925-1928 років? А А. Головко; Б В. Винниченко; В Ю. Яновський; Г М. Хвильовий. 2. До якого літературного угруповання належав М. Хвильовий? А «Плуг»; Б «Гарт»; В ВАПЛІТЕ; Г «Молодняк»; 3. Назвіть справжнє прізвище Миколи Хвильового: А Губенко; Б Фітільов; В Елланський; Г Сивенький 4. Яку назву має перша збірка оповідань М. Хвильового? А «Я (Романтика)»; Б «Кіт у чоботях»; В «Сині етюди»; Г «Червона хустина» 5. Укажіть твір М. Хвильового, яким він засвідчив свою участь у літературній дискусії 1925-1928 років: А «Я (Романтика)»; Б «Україна чи Малоросія»; В «Вальдшнепи»; Г «Про критику і критиків у літературі»; 6. Яке гасло виголошував і обстоював М. Хвильовий у ході літературної дискусії 1925-1928 років? А «З Росією навіки разом!»; Б «Геть від Москви!»; В «Своя сорочка ближча до тіла»; Г «Народ і партія єдині!»; Етап 4. Ніхто не скаже про письменника краще, ніж його твори. Перегляд буктрейлера новели «Я (Романтика)». https://www.youtube.com/watch?v=X4NfLxl_LQ8 Домашнє завдання: прочитати новелу «Я (Романтика)», знайти елементи автобіографічності у творі. 5