1. Навчальний предмет: Біологія. 9 клас.
Тема уроку: Клітинний цикл. Мітоз.
Мета уроку:
практична: сформувати навички роботи з онлайн сервісами, створити
медіапродукт як результат дослідницької роботи;
освітня: вивчити основні етапи життєвого циклу клітин, з’ясувати
поняття мітозу як основи росту і індивідуального розвитку організмів,
самостійно вивчати окремі першоджерела, порівнювати зміст кількох джерел
інформації, презентувати результати власної творчої роботи;
розвивальна: розвивати вміння застосовувати опорні знання про
каріотип організмів при вивченні нового матеріалу; сформувати уявлення
про життєвий цикл клітини, мітоз, його біологічне значення, оволодіти
досвідом творчої діяльності, накопичити матеріал за темою уроку, розвивати
навички критичного мислення;
виховна: виховувати навички здорового способу життя, навички
співпраці, толерантного ставлення один до одного та довкілля, виховувати
доброзичливість та самоповагу.
Тип уроку: урок – дослідження з елементами медіаосвіти.
Технології: особистісно орієнтоване навчання, інтерактивні методи
(«Кроссенс», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Мозковий штурм»,
«Інсерт»), інформаційно-комунікативні технології.
Обладнання та ресурси: мультимедійна дошка, ПК, ноутбуки,
презентація, відеоролики, підручники з біології, роздатковий матеріал,
інструктивна картка уроку.
Компетентності: спілкування державною мовою, компетентності у
природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність,
уміння вчитися впродовж життя, соціальна компетентність, компетентності
для демократичного громадянства, обізнаність та самовираження у сфері
культури.
Наскрізні змістові лінії: НЛ-3 – «Здоров’я і безпека».
Очікувані результати:
після уроку учень/учениця мають вміти:
використовуючи різноманітні види джерел та медіапродукти,
описувати етапи клітинного циклу, фази мітозу;
давати визначення понять: «клітинний цикл», «інтерфаза», «мітоз»,
«профаза», «анафаза», «метафаза», «телофаза», «веретено поділу»;
2. аргуменувати та висловлювати власну точку зору щодо
біологічного значення мітозу;
створювати власний медіапродукт.
Хід уроку
Епіграф до уроку:
«Будь-яка клітина від клітини» Рудольф Вірхов.
1. Організаційний момент (1 хв.)
2. Актуалізація опорних знань (3 хв.)
Перевірка домашнього завдання у вигляді тестування з використанням
цифрового інструменту оцінювання PLIKERS (Додаток 1).
Під час виконання тестових завдань проводиться корекція знань учнів
з попередньої теми «Будова і функції хромосом».
3. Вивчення нового матеріалу:
3.1. Мотивація навчальної діяльності (4 хв.)
Метод «Кроссенс»
Розпочинаючи вивчення нової теми я хочу звернути вашу увагу на
екран, подивіться на ці фотографії, чи впізнаєте ви дітей, які зображені на
них?
Так, це ваші фото 9-тирічної давності, коли ви прийшли у перший клас.
Чи змінилися ви?
Проблемне питання: «Завдяки якій властивості клітин кожний організм
збільшується у розмірах, росте та розвивається? (здатність клітин до поділу).
Так, здатність клітин до поділу – це одна з найвижливіших
властивостей живих організмів, що обумовлює розвиток, ріст, регенерацію
тканин та організмів вцілому.
Епіграфом нашого уроку буде цитата великого німецького вченого
Рудольфа Вірхова «Будь-яка клітина від клітини». Саме Вірхов і відкрив у
1858р. явище поділу, стверджуючи, що клітина може виникнути тільки з
материнської клітини в результаті поділу.
Під час вивчення біології на уроках ми неодноразово зустрічались з
поняттям «Поділ клітини».
3. Давайте пригадаємо, що нам відомо про цей процес?
Вправа «Асоціативний кущ»
Поділ клітини
Ми проаналізували будову та функції клітин, згадали значення
багатьох послідовних поділів. Однак, все ще лишився незрозумілим сам
механізм рівномірного розподілу генетичного матеріалу від материнської
клітини двом дочірнім.
Саме про це ми і дізнаємось сьогодні на уроці.
3.2. Повідомлення теми та мети уроку (3 хв.)
Тема уроку: «Клітинний цикл. Мітоз»
Мета уроку визначається разом з учнями за допомогою вправи
«Мозковий штурм»
розглянути основні етапи життєвого циклу клітин;
сформувати знання про фази мітозу;
продовжити формування вмінь аналізувати, порівнювати,
узагальнювати, робити висновки, співпрацювати у групах;
розвивати уміння працювати з різними джерелами інформації:
текстом підручника, схемами, таблицями, інтернет-ресурсами,
відеоматеріалами;
продовжити формувати навички роботи з технологією створювання
скрайбінгу використовуючи онлайн сервіси.
3.3. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу (15 хв.)
Вправа «Мікрофон»
Які джерела інформації можна використати на уроці для ознайомлення
з клітинним циклом?
4. Сьогодні у вас є можливість стати дослідниками. Об’єктом нашого
дослідження буде клітина та її життєвий цикл. Мета дослідження: визначити
основні етапи життєвого циклу клітини.
Інструктаж щодо роботи у групах.
Кожна група (6 груп по 4-5 учнів) отримує картку з завданням
дослідження періодів життєвого циклу клітини (Додаток 2). Для виконання
завдання необхідні мобільні гаджети, ноутбук із програмою зі створення
відоскрайбінгу, підручники, таблиці, малюнки, схеми та додаткова
інформація про інтерфазу та фази мітозу тощо (Додаток 3, 4).
4. Узагальнення і систематизація знань (10 хв.)
Виступи від груп
Презентація результатів. Учні демонструють та коментують створені
фрагменти відеоскрайбінгу з теми, що містилися у роздаткових матеріалах,
всім учням. За необхідності інші групи ставлять додаткові запитання.
5. Рефлексія (5 хв.)
Вправа «Інсерт» (Додаток 5).
6. Оцінювання діяльності учнів на уроці. (2 хв.)
7. Домашнє завдання (2 хв.): вивчити відповідний параграф у
підручнику. Творче завдання: 1. По одному представнику з групи –
озвучити ролик відеоскрайбінгу «Клітинний цикл. Мітоз»; 2. По 2
представники з групи – створити онлайн Інтелект карту «Мітотичний цикл»
на Google.it; 3. Решта учнів – розмістити на Блозі на віртуальній
інтерактивній дошці Padlet інформацію про одну з причин порушення
протікання процесу мітоза.
Додаток 1
1. Вкажіть вид поділу у соматичних клітинах:
а) мітоз; б) амітоз; в) мейоз
2. Чи є мітоз основним способом поділу еукаріотів?
а) так б) ні в) не завжди
3. Яка кількість клітин утворюється внаслідок одного мітотичного поділу:
а) 1; б) 2; в) 3; г) 4
5. 4. Біологічне значення мітозу:
а) є основним механізмом утворення гамет;
б) забезпечує збереження хромосомного набору; в) забезпечує редукцію
хромосомного набору; г) забезпечує генетичну різноманітність дочірніх
клітин.
5. Який набір хромосом матимуть дочірні клітини, якщо у материнської до
поділу було 8:
а) 2; б) 3; в) 4;г)6; д)8.
6. Який набір хромосом має клітина під час інтерфази:
а) гаплоїдний; б) диплоїдний; в) тетраплоїдний; г) поліплоїдний.
7. Вкажіть, яка кількість хроматид у хромосомі в анафазі мітозу:
а) дві; б) одна; в) три; г) чотири; д) п'ять.
8. Оберіть процеси, які відбуваються в інтерфазі мітозу:
а) подвоєння молекул ДНК; б) утворення веретена поділу; в)
деконденсація хромосом; г) ріст клітини; д) ущільнення хроматину.
9. У профазі мітозу у клітині утворюється:
а) клітинна оболонка; б) кінетохори; в) нитки веретена поділу; г) ядерна
оболонка
10. Який процес утворюється у клітині під час метафази:
а) ядерна оболонка зникає; б) хромосоми «вишиковуються в
екваторіальній площині»; в) хромосоми спіралізуються; г) центріолі
розходяться по полюсах клітини.
Додаток 2
ПЛАН РОБОТИ ГРУПИ
1. Розподілити обов’язки між учасниками команди.
2. Визначити, над якою фазою працює група зчитавши QR-код на картці.
3. Для дослідження етапу поділу клітини чи фази мітозу використовувати
першоджерельні онлайн статті та додаткову інформацію.
4. Проаналізувати схеми та відеофрагменти перебігу фази поділу.
5. Створити фрагмент відеоскрайбінгу – використовувати ноутбук.
7. Додаток 5
Прочитайте текст та зробіть у ньому відповідні позначки:
"V" – вже відомо
"–" – суперечить уявленню
"+" – є цікавим та несподіваним
"?" – не зрозуміло, виникло бажання дізнатися більше.
Текст По
значка
Мітоз - найбільш поширений, але не єдиний тип поділу
клітин.
Мітоз – це спосіб поділу еукаріотичних клітин, внаслідок
якого утворюються 2 дочірні клітини, які мають такий самий
набір хромосом, що й материнська клітина.
Упродовж мітозу відбувається один поділ клітини, який
складається з чотирьох фаз.
Профаза – фаза спіралізації двохроматидних хромосом,
розходження центріолей до полюсів; зменшення і зникнення
ядерця (ядерець); розпад на фрагменти ядерної оболонки;
8. формування веретена поділу.
Метафаза – фаза розташування двохроматидних хромосом
на екваторі клітини утворюючи метафазну пластинку.
Анафаза – фаза розходження однохроматидних хромосом
до полюсів клітин.
Телофаза – фаза деспіралізації однохроматидних хромосом,
розташування центріолей біля ядра, формування ядерця,
утворення ядерної оболонки та руйнування веретена поділу.
Набір хромосом у клітинах перед поділом і після поділу
диплоїдний.
Стан спадкової інформації після поділу незмінний.
Біологічне значення мітозу: 1) забезпечує точний
розподіл спадкового матеріалу між двома дочірніми клітинами;
2) забезпечує сталість каріотипу при нестатевому розмноженні;
3) лежить в основі нестатевого розмноження, регенерації,
росту.
Використані джерела:
1. Біологія: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів/Р.В.
Шаламов, Г.А. Носов, О.А. Литовченко, М.С. Каліберда. – Харків:
Соняшник, 2017. – 352 с.: іл.
9. 2. Основи медіаграмотності: Навчально – методичний посібник для вчителя
8(9) клас. Плани – конспекти уроків/ За ред.. В.Ф.Іванова, О.В.Волошенюк,
О.П.Мокрогуза. – Київ: Академія української преси, Центр вільної преси,
2014.-190 с.
3. «Медіаосвіта та медіаграмотність». Підручник. [Електронний ресурс] : -
режим доступу : http://www.aup.com.ua/uploads/momg.pdf.