1. Узагальнюючий бінарний урок (фізика,біологія) з теми:
«Лінзи. Око як оптична система.»
Мета: узагальнення поняття тонкої лінзи, формулювання визначення фокусної
відстані, оптичної сили лінзи, принципу дії найпростіших оптичних приладів;
систематизувати знання учнів про будову ока та його оптичної системи;
вади зору, способів їхньої корекції, методів профілактики захворювань органів
зору, одиниць оптичної сили та фокусної відстані лінзи; порівняти властивості
різних типів збільшувальних приладів;
застосування формули тонкої лінзи під час розв’язування задач різних
типів,пояснення ходу променів під час побудови зображень, отриманих за
допомогою тонкої лінзи,вимірювання фокусної відстані та визначення оптичної
сили лінзи;
усвідомлення значення гігієни зору та профілактики його вад; розвиток ефективно
співпрацювати в команді над реалізацією навчальних завдань, ініціативності,
працьовитості, відповідальності як запоруки результативності власної діяльності,
використовування сучасних цифрових технологій для обробки результатів
експериментів, моделювання фізичних процесів.
Методи навчання:методи по пізнавальній діяльності – евристичний;
методи, характеризуючи розуміння при викладанні та засвоєнні матеріалу –
синтезу та аналізу, порівняння, дослідження, узагальнення, систематизації;
методи по передаванню навчальної інформації – наглядні, практичні;
методи контролю – самоперевірка за допомогою комп’ютеру, індивідуальні.
Форми роботи: фронтальна , робота в групах, індивідуальна.
Обладнання: комп’ютери, проектор, джерело світла, екран, лінза, олівці,
мікроскоп, розбірний муляж ока людини.
Хід уроку.
I Організаційний момент. (1хв.) 1,2 слайд
Ф: Тема, Мета уроку, ознайомлення з маршрутним листом учня – карточкою
самооцінки.
Б: Сьогодні ми пригадаємо особливості будови ока людини, його оптичної системи,
звернемо увагу на профілактику і корекцію зору та розробимо рекомендації з гігієни
зору, використовуючи знання, які ви отримали раніше.
II Мотивація. (2хв.)
Відео. 3 слайд.
Ф: Оптичні прилади людина застосовує хоча би раз у житті. А деякі супроводжують її
протягом усього життя, тому тема, яку ми з вами вивчили актуальна та веде до
формування життєвих компетентностей. 4 слайд.
III Актуалізація опорних знань. (9хв.)
Б: Проведемо фізико – біологічну розминку. 5 слайд
Ф: 1. Визначте опуклі та увігнуті лінзи. 6 слайд
2. Головна оптична вісь лінзи це - …7 слайд
3. Визначте збиральну та розсіювальну лінзу. 8 слайд
4. Дійсний головний фокус збиральної лінзи це -…9 слайд
5. На якому малюнку зображений уявний фокус лінзи? 10 слайд
6. При яких умовах опукла лінза буде розсіювальною, а ввігнута – збиральною? 11 слайд
7. Оберіть формулу, за допомогою якої можна виразити фокусну відстань збиральної,
розсіювальної лінз та оптичну силу. 12 слайд
2. 8. Встановіть відповідність між положенням предмета і характеристиками
зображення,яке утворюється у збиральній лінзі. 13 слайд
Б: 9.Рогівка ока – це…14 слайд
10.Зіниця – це….15 слайд
11.Повіки та сльозові залози…16 слайд
12.Промені світла проходять так:… 17 слайд
Самоперевірка тесту. 18-30 слайди
Виставлення оцінки в маршрутний лист за перший етап роботи.
Підсумок теоретичних знань учнів.
Фізкультхвилинка: «Зарядка для очей» (2хв.) 31-слайд
IV Робота в групах. (31хв.) 32- 45 слайд
Переходимо до практичних завдань.(5 хв на підготовку) фон – вальс квітів. Шопен.
1 група. (3хв) 33- 34слайд
Ф: Бабуся читає книгу, тримаючи її на відстані 18 см від очей. Які окуляри необхідні
бабусі, щоб вона читала книгу на відстані найкращого зору? Яка вада зору у бабусі?
Б: Поміркуйте, чому око часто порівнюють із фотоапаратом, а сітківку – з
фотолабораторією?
Дослід
Піддослідного саджають на стілець обличчям до класу і просять дивитись тільки прямо.
Після цього йому демонструють олівці, пофарбовані в різні кольори (демонструють у
русі, швидко).
- Який предмет ви бачили?
- Якого він був кольору? (На це запитання часто немає вірної відповіді.)
- Чому важко визначається колір?
Висновок: Тому, що на периферії сітківки багато паличок, а не колбочок, які
сприймають колір.
Виставлення самооцінки, оцінок вчителя фізики та біології в маршрутну карту.
2 група. (2хв) 35- 36 слайд
Ф: Знайди помилку в побудові основних променів в лінзах. 28 слайд
Б: Запропонуйте правила гігієни зору у людини.
3 група. (4хв) 37- 38 слайд
Ф: Розв’язування задачі.
Предмет розташований на відстані 1 м від лінзи. Уявне зображення предмета
розташовано на відстані 25 см від лінзи. Визначте оптичну силу лінзи. Яка це лінза –
збиральна чи розсіювальна? Відповідь покажіть на кресленні.
Б: Пригадайте, які хвороби очей вам відомі? Наведіть можливі причини.
3. 4 група. (4хв) 39 - 40 слайд
Ф: Розв’язування задачі на побудову зображення в лінзі.
Визначити побудовою положення оптичного центру і фокусів лінзи, тип лінзи, якщо
ММ1 - головна оптична вісь лінзи, предмет АВ і його зображення А1В1.
А1
А
М В1 В М1
Б: Пригадайте, які збільшувальні прилади бувають та порівняйте їх.
5 група. 41 – 42 слайд (побудова одразу на екран -5хв)
Ф: Розв’язування задачі на побудову зображення в лінзі.
Визначити побудовою положення оптичного центру і фокусів лінзи, тип лінзи, якщо
ММ1 - головна оптична вісь лінзи, світна точка В і зображення світної точки В1.
В1
М М1
В
Б: Переваги та недоліки лінз для очей, які використовує людина для покращення свого
зору
6 група . 43 - 44 слайд (5хв)
Ф: Розв’язування задачі на побудову зображення в лінзі.
Визначте побудовою положення зображення світної точки S.
Б: Яку будову має око людини як оптична система?
7 група. 45 слайд (5хв)
Ф: Визначення фокусної відстані тонкої лінзи на досліді.
Обладнання: збиральна лінза на підставці, екран, джерело світла, мірна стрічка.
Вказівки до роботи.
1.Підготовка до експерименту.
2.Проведення експерименту. Суворо дотримання інструкцій з безпеки
життєдіяльності.
3. Опрацювання результатів експерименту.
4.Аналіз експерименту. Підсумок в роботі.
( користування інструкційною картою при виконанні досліду)
4. V Висновок. Рефлексія. 46 слайд (2хв)
Підведемо підсумки – моє ставлення та відчуття уроку: емоційне, інтелектуальне,
психологічне. Поставте себе на одну із сходинок, яка відповідає вашим відчуттям.
СХОДИНКИ УСПІХУ
Отримали задоволення та зрозуміли все
Задоволені та зрозуміли майже все
Задоволені частково
Не задоволені зовсім,
не зрозуміли нічого
Домашнє завдання: підготовка до підсумкової контрольної роботи.