1. Тема: Око як оптична система. Зір і бачення. Вадизору. Окуляри.
Мета: формуватиуявлення про будову ока; розширити й поглибитизнання
учнів про явища заломлення світла та використання цього явища в такій
оптичній системі, як око; розвивати навички опрацювання науково - популярної
літератури; виховувати учнів бережливе ставлення до свого зору.
Методи і прийоми: самостійна робота з взаємоперевіркою, бліц – опитування,
рольова гра «Я вчитель», « Зав'яжи вузлик», фронтальнийексперимент,
спостереження, аналіз.
Наочність і обладнання: модель ока,відео з інтернет підтримки підручника,
презентації, малюнкикороткозорого йдалекозорого ока та виправлення цих
дефектів лінзами.
Тип уроку: комбінований.
Очікуванірезультати:
учні повинні знати будову людського ока та призначення його окремих
оптичних елементів, розуміти, яким чином можна коригувати вади
людського зору, усвідомлюватиявище інерції зору.
Хід уроку.
І. Організаційний етап(додаток 1)
У народі говорять: «Як день почнеш, так його й проведеш». Отож, давайте
почнемо наш урок із усмішки, усміхнемося одне одному й із таким настроєм
проведемо наше заняття. Що візьмемо з собою на урок? – Розум, кмітливість,
увагу, старанність та гарний настрій.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань:
1. Бліц – опитування(додаток 2)
ІІІ. Мотиваціянавчальної діяльності(додаток 3) .
ІV. Формулюваннямети й завдань уроку.
V. Вивчення нового матеріалу(додаток 4):
План
1. Будова ока як оптичної системи.
2. 2. Акомодація.
3. Вади зору.
4. Правила для збереження зору(гімнастика для очей).
5. Оптичні ілюзії.
Перегляд відео матеріалу.
VІ. РЕФЛЕКСІЯ
Око живе! За один учбовий день м’язи ока учня отримують таке ж саме
навантаження, якщо б він спробував підняти та тримати над головою штангу,
вага якої дорівнює вазі штанги для тренування атлета-професіонала. Щоб
врятувати очі від перевантаження, треба використовувати спеціальну
гімнастику для очей. Гімнастику для очей можна робити в будь-який час
(вранці, вдень, перед сном, як тільки у вас з'явиться вільна хвилинка).
Систематичні вправи допомагають поліпшити кровообіг, харчування очей і
обмінні процеси, підвищити тонус м'язів.
Зробимо «Гімнастикудля очей»
Звучить мелодія. Учні разом з вчителем починають проводити гімнастику
для очей.
1.Швидко покліпати очима протягом 15 с.
2.Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч, на
рахунок «раз-чотири» повернутися у вихідне положення. Так само подивитися
праворуч, на рахунок «п’ять-вісім» повернутися у вихідне положення.
Повторити5 разів.
3.Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5с.
VIІ.Закріплення.
Метод «Назви номер»(додаток 5)
VIIІ. Підсумокуроку.
1. Які ваші враження від уроку ?
2. Де ви можете використати знання, одержанісьогодніна уроці?
3. Оцінювання учнів
ІХ. Домашнєзавдання.
1. Опрацювати §16 (за ред. В.Г.Бар`яхтар та ін .)
2. Розв`язативпр. 16 (1,2)
3. Виконати експериментальне завдання.
1. Запропонуйте декілька способів, за допомогою яких можна визначити,
який дефект зору (короткозорість чи далекозорість) коригують ті або інші
окуляри.
3. 2. Знайдіть кілька різних окулярів (попросіть у рідних, сусідів, друзів) і
перевірте, чи «працюють» запропонованівами способи.
3. Підготуватиповідомлення:
• Чому людистверджують, що заєць косоокий?
• Як бачать глибоководніриби, що живуть у вічній темряві?
• Роль зору в моєму пізнанні світу.
Додаток 1
Доброго дня, любі !
Сьогоднішнійурок приходиться на останній тиждень великого посту, який
називається білим. А у неділю ми будемо святкувати одиніз величних
християнських свят –Великдень. Тому цей урок я починаю словами Любові
Забашти :
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай !
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
людину відрізня від мавпиі від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
Додаток 2
Бліц – опитування
1. Що таке лінза?
2. Яке фізичне явище лежить в основі її дії ?
4. 3. Які бувають лінзи ?
4. Назвіть основні характеристики лінз.
5. Які зображення можна отримати за допомогою лінзи?
Додаток 3
Нас оточуєвеликий і мінливий світ – це велике щастя для людиниз
художнім баченням світу. Важко уявити стан людини, у якої відсутній зір!
Яскравесонце, синьоока блакить неба, золото пшениці, усмішка людини,
політ птаха – ці щасливі миттєвості життя існують завдякизору та законам
фотометрії.
- Давайте зробимо такий експеримент. Усі заплющимо очі. Я зараз
піднесла предмет у руці. Чи можете ви датияку – не будь інформацію
про нього? Звичайно, ні.
- Саме через очі ми отримуємо майже всю інформацію про навколишній
світ. На зір припадає90% такої інформації. А на інші почуття – лише 10%.
Яка ж будова нашого ока?
Додаток 4
Зір – це процес, колимозок сприймає сигналивід очей і перетворює їх на
образи. У різних видів тварин у процесі еволюції виробилися різні види зору.
Око людиниявляє собою складну оптичну систему, що за своєю дією
аналогічна оптичній системі фотоапарата. Розглянемо схематичнийустрій ока. (
ПОЯСНЕННЯ З ВИКОРИСТАННЯМПРЕЗЕНТАЦІЇ)
Око має кулясту форму йдіаметр близько 2,5 см.
5. Склера - зовнішня захисна оболонка білого кольору
Рогівка - передня прозора частина склери
Райдужка - м’язове кільце, яке регулюєкількість світла, що входить в око через
зіницю. (Зафарбована пігментом).
Зіниця - отвір у райдужнійоболонці (Залежно від інтенсивності падаючого
світла рефлекторно змінює свій діаметр приблизно від 2 до 8 мм).
Кришталик - еластичне лінзоподібнетіло. Фокусуєсвітло на сітківці, змінюючи
фокусну відстань, яка має бути різною для близькихі віддаленихоб’єктів.
Сітківка - вистилає задню стінку ока, клітини якоїпосилають імпульсиу мозок.
(складається з млн. світлочутливихклітин, які мають форму паличок і колбочок:
Палички – діють при слабкому освітленні, але не розрізняють кольори;
Колбочки – діють при яскравому освітленні, розрізняють кольори)
Зоровий нерв - канал передачі імпульсу від сітківки до мозку.
Промені світла від предмета, заломлюючись на межіповітря і роговиці,
проходять далікрізь прозору рідину кришталика (лінзу зі змінною оптичною
силою), склоподібнетіло й створюють зображення на сітківці. Роговиця,
прозора рідина, кришталик і склоподібнетіло утворюють оптичну систему,
оптичний центр якої розташованийна відстані близько 5 мм від роговиці. При
розслабленому очному м’язіоптична сила ока становить приблизно 5 дптр, при
максимальнійнапрузім’яза – 70 дптр.
Зір і бачення
Проблемне питання
• Як утворюється і сприймається оком зображення предмета?
Світло, яке потрапляє в око, заломлюється в рогівці, кришталику та
склистому тілі. Зображення, яке утворюється на сітківці ока, – дійсне,
зменшене, обернене.
Світлочутливі клітини сітківки перетворюють зображення на нервовий
імпульс, який по зоровому нерву передається в головний мозок, де формується
зображення у не перевернутому вигляді.
Людина бачить як віддалені предмети, так і ті, що поряд завдяки зміні
відстані до предмета кришталик змінює кривизну, тобто змінює свою оптичну
силу.
Акомодація – це здатність кришталика змінювати свою кривизну в разі
зміни відстанідо розглядуваного предмета.
6. Відстань найкращого зору – це найменша відстань, на якій око бачить
предмет, практично не втомлюючись.
Для людини з нормальним зором відстань найкращого зору дорівнює
приблизно 25 см. Саме на цій відстані така людина тримає книжку.
Інерція зору
Після того як зображення предмета зникає із сітківки ока (предмет
прибирають, припиняють освітлювати, затуляють непрозорим екраном),
зоровий образ, викликаний цим предметом, зберігається у свідомості людини
протягом 0,1 с. Цю властивість називають інерцієюзору.
Прикладиінерціїзору:
Якщо швидко переміщувати в темряві бенгальський вогонь, то спостерігач
побачить світні фігури, утворені «вогняним контуром».
Під час швидкого обертання каруселі її різнокольорові лампи, зливаючись,
виглядають для спостерігачаяк кільця.
Очі людини весь час кліпають, при цьому ми не помічаємо, що в певний
інтервал часу предмет, на який ми дивимося, стає невидимим.
Інерцію зору використовують в анімаційному кіно. Картинки на екрані дуже
швидко (24 рази на секунду) змінюють одна одну; під час їх зміни екран не
освітлюється, але глядач цього не помічає, а просто бачить низку картинок, що
чергуються. Такна екрані створюється ілюзія руху.
При нормальному зорізображення віддаленихпредметів, якщо око не
напружене, опиняються на сітківці, при порушеннізору вони можуть опинятися
або перед сітківкою(короткозорість), або за сітківкою (далекозорість). Відстань
найкращого зору в короткозорого ока менша, а в далекозорого – більша, ніж у
нормального. Для виправлення дефекту зору використовують окуляри. Для
далекозорого ока потрібні окуляриз позитивною оптичною силою (збиральні
лінзи), для короткозорого – з негативною оптичною силою (розсіювальнілінзи).
Види зору у тварин (презентація)
Око жаби – чудова біологічна інформаційна система, що обирає лише ту
інформацію, яка становить інтерес: наприклад, муху, що пролітаєдесь поблизу,
жаба миттю схопить і з’їсть.
7. Бджола чітко розрізняє форму і розміри тіні, що промайнулипоблизу неї. Вона
також може оцінити швидкість руху цього об’єкта. Окрім того, природа
наділила бджіл здатністю сприймати ультрафіолетовевипромінювання, а
здатність відрізняти площину поляризаціїсвітла, що розсіяне у небі, допомагає
комахам орієнтуватися в просторі.
Комахи мають складеніочі. Очі складаються з фасеток, немов діамант, а кожна
фасетка – це лінза. Кожне око домашньоїмухимає 4000 фасеток. Колимуха
дивиться на квітку, кожна фасетка бачить крихітну частину квітки. Потім мозок
мухискладаєтисячі зображень у єдине зображення квітки, неначе малі
шматочкиутворюють мозаїку. У складенихочах об’єкти виглядають найчіткіше,
якщо дивитися зблизька. Якщо ви піднесете годинник занадто близько до своїх
очей, він вийде з фокусу. Алеякбиви були мухою, ваш найкращий фокус
утворювався б, коли ви повзалиб по циферблату годинника. Врешті-решт,
комахималі, отже, найважливішим для них є те, що відбувається за сантиметри
від них, а не за метри.
Курка дивиться на світ одним оком. Згадайте, як вона при цьому повертає
голову.
Кальмарибачать інфрачервоне випромінювання. Рибибачать у водізначно
краще за людину, а деякі з них, наприклад карасі, добребачать навіть те, що
відбувається над водою, у тому числі й самого рибалку.
Зайця не випадково прозвали«косим»: його очідійсно дивляться в різні боки.
Завдякицьому заєць, не повертаючи голови, бачить практично все, що
відбувається довкола нього (навіть позаду). Такийширокийогляд життєво
важливий для зайця, оскількивін має бути весь час насторожі.
Саме через це природа надала «косі» очі й іншим травоїдним: «косять» коні,
козулі, кози, вівці… Усім їм необхідно мати широкийогляд, щоб вчасно
помітити хижака, що підкрадається.
Зате в самих хижаків – зір бінокулярний!Згадайте глибоко посадженіочі вовка,
тигра або лева, які дивляться прямо вперед. Бінокулярнийзір необхідний
хижакові: готуючись до стрибка, він має точно оцінити відстань до своєї жертви.
Сови мають широку ділянку бінокулярного зору, алеможедивитися тільки
вперед.
8. Не всім тваринам властивий кольоровийзір. Однітварини бачать усе чорно-
білим (коти, собаки), а інші сприймають випромінювання, невидимедля
людей.
Очі птахів-хижаків, як орли або грифи, налаштованітаким чином, щоб дивитися
вперед, подібно до людськихочей. Але їхні очі діють, немов телескопи,
дозволяючиїм бачити малі предмети з великої відстані.
Хоча око – дивнийоптичний прилад, воно все-таки може помилятися!Омани
зору називають оптичнимиілюзіями (від латинського слова «ілюзіо» -
обманювати). (ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ОПТИЧНІ ІЛЮЗІЇ»).
Метод «Зав'яжи вузлик»
З переліку слів потрібно скласти правило.
Правило 1. Очі, чистота, берегти, в, ушкодження, від.
Правило 2. Потік, потужний, освітлення, запобігати, світловий.
Правило 3. Перенапружувати, при, не, освітленості, малій, очі.
Правило 4. Користуватися, не, окулярами, соромитися.
Додаток 5
Метод «Назви номер»
Учень називає число, вчитель зачитує питання, що йому відповідає.
1. Яку форму маєочне яблуко?
2. Якийвідсоток інформації припадаєна зір?
9. 3. Як називається зовнішня оболонка ока?
4. Як називається оболонка, що впливає на колір очей?
5. Як називається складова ока, що нагадуєдвоопуклу лінзу?
6. Завдякичому на сітківці ока з’являється зображення предмета, на який
дивиться людина? Якеце зображення?
7. Як зображення передається в мозок?
8. Чому прирізних відстанях до предмета його чітке зображення в
здоровому оці завждивиходить на сітківці?
9. Яку перевагу дає зір двома очима?
10.Які два основні дефекти зору ви знаєте?
11.Яке око називається короткозорим?
12.Яке око називається далекозорим?
13.Якимиокулярамиусувається короткозорість? далекозорість?