Тема уроку: Перетворення виразів, що містять степінь з цілим показником 
Мета уроку: 
Навчальна:систематизувати і поглиблювати знання учнів з теми. Закріпити 
навички розв’язування вправ. Розвивати вміння застосовувати теоретичні знання 
на практиці. 
Розвиваюча: розвивати пізнавальну активність, мислення, увагу, пам'ять, вміння 
слухати товариша. Розвивати правильну математичну мову. 
Виховна: виховувати інтерес до математики через міжпредметні зв’язки. 
Виховувати цілеспрямованість, надбання системи цінностей через спийняття 
афоризмів і крилатих фраз. 
(Слайд 1,2) 
Тип уроку:урок закріплення знань. 
ХІД УРОКУ: 
Епіграф: 
«Нехай хтось спробує викреслити 
з математики степені, і він 
побачить,що без них далеко не 
поїдеш» 
(Слайд 3) 
І. Організаційний момент 
Вчитель: доброго дня, шановні гості і дорогі діти. 
Тим, хто навчає математиці, 
Тим, хто вчить математику, 
Тим, хто знає і любить математику, 
І тим, хто ще не знає, що він любить математику 
Присвячується сьогоднішній урок. 
Скажіть, діти, а які асоціації у Вас викликає слово «УРОК»? Давайте 
спробуємо розкласти це слово по буквах:
У-успіх 
Р-радість (від успіху) 
О-обдарованість (адже кожна людина обдарована, проте не кожна свій дар 
розвиває) 
К-колектив (ми з Вами живемо і працюємо у класному колективі, і тому мусимо 
один одного підтримувати і допомагати) 
Отже, я впевнена, що на сьогоднішньому уроці нас чекає успіх і радість. І ми, 
працюючи у класному колективі, будемо розвивати свою обдарованість. 
Будьте уважні на уроці: думайте, запитуйте, пропонуйте. Адже ще стародавній 
грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від незнання до 
знань. Дійсно це так, адже вони допоможуть нам розглянути вивчені теми глибше, 
пов’язати їх з раніше вивченим матеріалом, з матеріалом інших предметів. 
Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Перетворення виразів, що містять степінь 
з цілим показником» 
У КОЖНОГО З Вас на парті лежить тест на зрівнювання. Ваше завдання, 
написати в зошитах номер питання і через риску- номер відповіді, яка цьому 
питанню відповідає. (Слайд 4) 
Теоретичні питання Тест на зрівнювання 
№з/п Запитання №в/в Відповідь 
1 Дайте визначення степеня з 
натуральним показником. 
1 При піднесенні до степеня додатнього 
числа отримуємо додатнє число 
2 Як називається число, яке ми 
підносимо до степеня? 
2 Число, до якого ми підносимо основу 
степеня, називається показником 
3 Як називається число, до 
якого ми підносимо основу 
степеня? 
3 Число, яке ми підносимо до 
степеня,називається основою 
4 Яке число ми отримуємо при 
піднесенні до степеня 
додатнього числа? 
4 При піднесенні до степеня від’ємного 
числа з непарним показником 
отримуємо від'ємне число 
5 Яке число ми отримуємо при 
піднесенні до степеня 
від’ємного числа з непарним 
показником? 
5 Степенем числа а з натуральним 
показником п, більшим за 1, 
називається добуток п множників, 
кожен з яких дорівнює а.
6 Яке число ми отримуємо при 
піднесенні до степеня 
від’ємного числа з парним 
показником? 
6 При діленні степенів з однаковими 
основами, основу залишаємо ту саму, а 
від показника степеня діленого 
віднімаємо показник степеня дільника 
a m: а n = a m- n 
7 Сформулюйте правило 
множення степенів з 
однаковими основами 
7 Степінь числа ɑ, яке не дорівнює 0, з 
показником 0, дорівнює 1. 
а0=1, при а¹0 
8 Сформулюйте правило 
ділення степенів з 
однаковими основами 
8 При піднесенні степеня до степеня, 
основу залишаємо ту саму, а 
показники степенів перемножуємо 
(a m) n = a m ·n 
9 Чому дорівнює степінь числа 
а з показником 0? 
9 
При піднесенні до степеня від’ємного 
числа з парним показником 
отримуємо додатнє число 
10 Як піднести степінь до 
степеня? 
10 
При множенні степенів з однаковими 
основами, основу залишаємо ту саму, а 
показники степенів додаються a m ·а n = 
a m+ n 
11 Сформулюйте правило 
піднесення до степеня 
добутку 
11 
п-ий степінь добутку, дорівнює 
добутку п-их степенів множників 
(а·b·c)n = а n ·b n ·c n 
Відповіді до тесту(висвітлюються на презентації) 
1-5; 2-3; 3-2; 4-1; 5-4; 6-9; 7-10; 8-6; 9-7; 10-8; 11-11. (Слайд 5) 
А тепер, заповніть ланцюжок обчислень (записаний на дошці) 
• 
Підніміться по математичних сходинках (записаних на дошці) 
•(-5 )
2 
А тепер, з висоти сходинок, подивимося, як же використовується степінь з цілим 
показником в інших предметах. І давайте почнемо з біології. 
Чи знаєте Ви що таке Червона книга України? А коли вона створена, знаєте? 
(висвітлюється на презентації) 
Так от, Червона книга України- це анотований і ілюстрований перелік рідкісних 
видів та видів, що знаходяться під загрозою зникнення рослин і тварин на 
території України. (Слайд 6) 
Рік затвердження Червоної книги України ви дізнаєтеся, коли розв'яжете усно такі 
приклади (записані на дошці) 
а) = (1) 
б) = (9) 
в)( = (7) 
г) =(6) 
Отже, рік заснування Червоної книги України-1976. 
Подивимося тепет, що там є у Червоній книзі? 
Рослини Червоної книги України. 
Послухайте будь ласка віршик. 
Учись любити все навколо себе: 
Траву і квіти, кущик, деревце 
Жучка і пташку, і блакитне небо 
І синьооке чисте джерельце, 
І чисте небо волошкове 
Та шепіт ніжних квіт
Вербички листячко шовкове 
Весь дивовижний світ! 
Поглянь на світ-це дивовижна казка, 
А квіти-це, мабудь, душа землі. 
Отже, як Ви здогадалися з віршика, мова зараз йтиме про рослини, які 
занесені до Червоної книги України. 
До Вашої уваги пропонується кросворд. Питання до кросворду 
висвітлюються на презентації (слайд 7). Ви повинні розгадати його і у виділеному 
стовпці прочитати назву найпершої весняної квітки, занесеної до Червоної Книги 
України. 
1.Як називається вираз ? 
2.Показник степеня число … 
3.Основа степеня число… 
4.Який показник степеня 
5. =… 
6. Напишіть замість х показник степеня: 
7.Дано = . Яку дію треба виконати над показником, щоб 
піднести степінь до степеня? 
8. =… 
9. Напишіть замість х показник степеня: 
= 
10. - число ɑ в степені 3. А як ще можна назвати цей вираз? 
Ключове слово- підсніжник (Слайд 8)/ 
Підсніжник-це рослина, яка росте в наших лісах. Є білі, але найчастіше 
зустрічаються сині і голубі.І ця тендітна рослинка, яка нам сповіщає про прихід 
весни- занесена до Червоної книги України.
Рослини Червоної книги України. 
А тепер ми дізнаємося про тварин наших лісів, які теж занесені до Червоної 
книги України, наприклад, бобер. Що ми знаємо про бобра? 
Розглянемо приклад (записаний на дошці) 
= (10) 
Ми отримали число 10. Виявляється, що довжина тіла бобра-10дм. 
Бобри-справжні інженери. Вони орудують своїми зубами з фантастичною 
швидкістю: 2-3хв і осика, товщиною в руку падає. (Слайд 9) 
Завдання, пов’язане із здоров’ям людини. 
Східна мудрість говорить: 
«Якщо ти думаєш на рік вперед-посади насіння. Якщо ти думаєш на десятиліття 
вперед-посади дерево. Якщо ти думаєш на століття вперед-виховай людину» 
(Слайд 10). Адже людина-це досконалість в природі. (Слайд 11) Але для того, 
щоб вона могла використовувати всі блага життя, насолоджуватися його красою- 
дуже важливо мати добре здоров’я. А для цього потрібно щодня вживати 
вітаміни, мінерали і якісні продукти. 
ВІТАМІНИ. 
1)1,5 
2) - 
3) 0,6
4) 3,2 
5) 
6)-1,6 
Інформація про вітаміни ( Слайд 13) 
Вітамін А-регулює обмінні процеси в шкірі, слизових оболонках очей, дихальних 
та сечових шляхів, травного каналу. Він підвищує опірність організму до 
інфекційних хвороб. 
Він міститься – в риб'ячому жирі, печінці, нирках, молочних продуктах, курячих 
яйцях, ікрі осетрових риб. 
Вітамін С відповідає за імунітет,цілісність стінок судин. 
Міститься в лимонах,шипшині,червоному перці, смородині, цибулі. 
Вітамін В6 - регулює стан нервової системи, попереджує запалення шкіри, 
підтримує здоров'я зубів та ясен. 
Міститься у м'ясі тварин, птахів, рибі, гречаній, перловій і ячмінній крупах, 
пшоні, хлібі з борошна грубого помолу. 
Дефіцит вітаміну Д призводить до зниження міцності кісток. 
Вітамін Е необхідний для нормального фізичного і психологічного розвитку. 
Міститься в маслі, зелені, молоці, яйцях, печінці, м’ясі, а також в зародках 
злакових. (Слайд 12) 
Мінерали (Слайд 14) 
Виконай те дії, і дізнайтеся, які мінеральні речовини і мікроелементи необхідні 
вашому організмові для повноцінного розвитку. 
1) кальцій 
2) натрій 
3) залізо
4) калій 
5) фтор 
Інформація про мінерали (Слайд 15) 
КАЛІЙ – сприяє виведенню рідини із організму 
КАЛЬЦІЙ – необхідний для побудови і формування костей і зубів. 
ЗАЛІЗО – необхідне для утворення гемоглобіну – переносника кисню до всіх 
органів організму людини. 
ФТОР – необхідний для утворення емалі на зубах. 
Висновок. 
Отже, сьогодні на уроці ми повторили теоретичний матеріал щодо степеня з 
цілим показником і його властивостей, закріпили вміння застосовувати ці знання 
при розв’язуванні вправ. 
Діагностика емоційного стану 
Пропоную проаналізувати свй настрій і емоційний стан після проведеногоуроку, 
результат данного аналізу представити у вигляді смайлика на полях зошита.

Urok2

  • 1.
    Тема уроку: Перетвореннявиразів, що містять степінь з цілим показником Мета уроку: Навчальна:систематизувати і поглиблювати знання учнів з теми. Закріпити навички розв’язування вправ. Розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Розвиваюча: розвивати пізнавальну активність, мислення, увагу, пам'ять, вміння слухати товариша. Розвивати правильну математичну мову. Виховна: виховувати інтерес до математики через міжпредметні зв’язки. Виховувати цілеспрямованість, надбання системи цінностей через спийняття афоризмів і крилатих фраз. (Слайд 1,2) Тип уроку:урок закріплення знань. ХІД УРОКУ: Епіграф: «Нехай хтось спробує викреслити з математики степені, і він побачить,що без них далеко не поїдеш» (Слайд 3) І. Організаційний момент Вчитель: доброго дня, шановні гості і дорогі діти. Тим, хто навчає математиці, Тим, хто вчить математику, Тим, хто знає і любить математику, І тим, хто ще не знає, що він любить математику Присвячується сьогоднішній урок. Скажіть, діти, а які асоціації у Вас викликає слово «УРОК»? Давайте спробуємо розкласти це слово по буквах:
  • 2.
    У-успіх Р-радість (відуспіху) О-обдарованість (адже кожна людина обдарована, проте не кожна свій дар розвиває) К-колектив (ми з Вами живемо і працюємо у класному колективі, і тому мусимо один одного підтримувати і допомагати) Отже, я впевнена, що на сьогоднішньому уроці нас чекає успіх і радість. І ми, працюючи у класному колективі, будемо розвивати свою обдарованість. Будьте уважні на уроці: думайте, запитуйте, пропонуйте. Адже ще стародавній грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від незнання до знань. Дійсно це так, адже вони допоможуть нам розглянути вивчені теми глибше, пов’язати їх з раніше вивченим матеріалом, з матеріалом інших предметів. Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Перетворення виразів, що містять степінь з цілим показником» У КОЖНОГО З Вас на парті лежить тест на зрівнювання. Ваше завдання, написати в зошитах номер питання і через риску- номер відповіді, яка цьому питанню відповідає. (Слайд 4) Теоретичні питання Тест на зрівнювання №з/п Запитання №в/в Відповідь 1 Дайте визначення степеня з натуральним показником. 1 При піднесенні до степеня додатнього числа отримуємо додатнє число 2 Як називається число, яке ми підносимо до степеня? 2 Число, до якого ми підносимо основу степеня, називається показником 3 Як називається число, до якого ми підносимо основу степеня? 3 Число, яке ми підносимо до степеня,називається основою 4 Яке число ми отримуємо при піднесенні до степеня додатнього числа? 4 При піднесенні до степеня від’ємного числа з непарним показником отримуємо від'ємне число 5 Яке число ми отримуємо при піднесенні до степеня від’ємного числа з непарним показником? 5 Степенем числа а з натуральним показником п, більшим за 1, називається добуток п множників, кожен з яких дорівнює а.
  • 3.
    6 Яке числоми отримуємо при піднесенні до степеня від’ємного числа з парним показником? 6 При діленні степенів з однаковими основами, основу залишаємо ту саму, а від показника степеня діленого віднімаємо показник степеня дільника a m: а n = a m- n 7 Сформулюйте правило множення степенів з однаковими основами 7 Степінь числа ɑ, яке не дорівнює 0, з показником 0, дорівнює 1. а0=1, при а¹0 8 Сформулюйте правило ділення степенів з однаковими основами 8 При піднесенні степеня до степеня, основу залишаємо ту саму, а показники степенів перемножуємо (a m) n = a m ·n 9 Чому дорівнює степінь числа а з показником 0? 9 При піднесенні до степеня від’ємного числа з парним показником отримуємо додатнє число 10 Як піднести степінь до степеня? 10 При множенні степенів з однаковими основами, основу залишаємо ту саму, а показники степенів додаються a m ·а n = a m+ n 11 Сформулюйте правило піднесення до степеня добутку 11 п-ий степінь добутку, дорівнює добутку п-их степенів множників (а·b·c)n = а n ·b n ·c n Відповіді до тесту(висвітлюються на презентації) 1-5; 2-3; 3-2; 4-1; 5-4; 6-9; 7-10; 8-6; 9-7; 10-8; 11-11. (Слайд 5) А тепер, заповніть ланцюжок обчислень (записаний на дошці) • Підніміться по математичних сходинках (записаних на дошці) •(-5 )
  • 4.
    2 А тепер,з висоти сходинок, подивимося, як же використовується степінь з цілим показником в інших предметах. І давайте почнемо з біології. Чи знаєте Ви що таке Червона книга України? А коли вона створена, знаєте? (висвітлюється на презентації) Так от, Червона книга України- це анотований і ілюстрований перелік рідкісних видів та видів, що знаходяться під загрозою зникнення рослин і тварин на території України. (Слайд 6) Рік затвердження Червоної книги України ви дізнаєтеся, коли розв'яжете усно такі приклади (записані на дошці) а) = (1) б) = (9) в)( = (7) г) =(6) Отже, рік заснування Червоної книги України-1976. Подивимося тепет, що там є у Червоній книзі? Рослини Червоної книги України. Послухайте будь ласка віршик. Учись любити все навколо себе: Траву і квіти, кущик, деревце Жучка і пташку, і блакитне небо І синьооке чисте джерельце, І чисте небо волошкове Та шепіт ніжних квіт
  • 5.
    Вербички листячко шовкове Весь дивовижний світ! Поглянь на світ-це дивовижна казка, А квіти-це, мабудь, душа землі. Отже, як Ви здогадалися з віршика, мова зараз йтиме про рослини, які занесені до Червоної книги України. До Вашої уваги пропонується кросворд. Питання до кросворду висвітлюються на презентації (слайд 7). Ви повинні розгадати його і у виділеному стовпці прочитати назву найпершої весняної квітки, занесеної до Червоної Книги України. 1.Як називається вираз ? 2.Показник степеня число … 3.Основа степеня число… 4.Який показник степеня 5. =… 6. Напишіть замість х показник степеня: 7.Дано = . Яку дію треба виконати над показником, щоб піднести степінь до степеня? 8. =… 9. Напишіть замість х показник степеня: = 10. - число ɑ в степені 3. А як ще можна назвати цей вираз? Ключове слово- підсніжник (Слайд 8)/ Підсніжник-це рослина, яка росте в наших лісах. Є білі, але найчастіше зустрічаються сині і голубі.І ця тендітна рослинка, яка нам сповіщає про прихід весни- занесена до Червоної книги України.
  • 6.
    Рослини Червоної книгиУкраїни. А тепер ми дізнаємося про тварин наших лісів, які теж занесені до Червоної книги України, наприклад, бобер. Що ми знаємо про бобра? Розглянемо приклад (записаний на дошці) = (10) Ми отримали число 10. Виявляється, що довжина тіла бобра-10дм. Бобри-справжні інженери. Вони орудують своїми зубами з фантастичною швидкістю: 2-3хв і осика, товщиною в руку падає. (Слайд 9) Завдання, пов’язане із здоров’ям людини. Східна мудрість говорить: «Якщо ти думаєш на рік вперед-посади насіння. Якщо ти думаєш на десятиліття вперед-посади дерево. Якщо ти думаєш на століття вперед-виховай людину» (Слайд 10). Адже людина-це досконалість в природі. (Слайд 11) Але для того, щоб вона могла використовувати всі блага життя, насолоджуватися його красою- дуже важливо мати добре здоров’я. А для цього потрібно щодня вживати вітаміни, мінерали і якісні продукти. ВІТАМІНИ. 1)1,5 2) - 3) 0,6
  • 7.
    4) 3,2 5) 6)-1,6 Інформація про вітаміни ( Слайд 13) Вітамін А-регулює обмінні процеси в шкірі, слизових оболонках очей, дихальних та сечових шляхів, травного каналу. Він підвищує опірність організму до інфекційних хвороб. Він міститься – в риб'ячому жирі, печінці, нирках, молочних продуктах, курячих яйцях, ікрі осетрових риб. Вітамін С відповідає за імунітет,цілісність стінок судин. Міститься в лимонах,шипшині,червоному перці, смородині, цибулі. Вітамін В6 - регулює стан нервової системи, попереджує запалення шкіри, підтримує здоров'я зубів та ясен. Міститься у м'ясі тварин, птахів, рибі, гречаній, перловій і ячмінній крупах, пшоні, хлібі з борошна грубого помолу. Дефіцит вітаміну Д призводить до зниження міцності кісток. Вітамін Е необхідний для нормального фізичного і психологічного розвитку. Міститься в маслі, зелені, молоці, яйцях, печінці, м’ясі, а також в зародках злакових. (Слайд 12) Мінерали (Слайд 14) Виконай те дії, і дізнайтеся, які мінеральні речовини і мікроелементи необхідні вашому організмові для повноцінного розвитку. 1) кальцій 2) натрій 3) залізо
  • 8.
    4) калій 5)фтор Інформація про мінерали (Слайд 15) КАЛІЙ – сприяє виведенню рідини із організму КАЛЬЦІЙ – необхідний для побудови і формування костей і зубів. ЗАЛІЗО – необхідне для утворення гемоглобіну – переносника кисню до всіх органів організму людини. ФТОР – необхідний для утворення емалі на зубах. Висновок. Отже, сьогодні на уроці ми повторили теоретичний матеріал щодо степеня з цілим показником і його властивостей, закріпили вміння застосовувати ці знання при розв’язуванні вправ. Діагностика емоційного стану Пропоную проаналізувати свй настрій і емоційний стан після проведеногоуроку, результат данного аналізу представити у вигляді смайлика на полях зошита.