SlideShare a Scribd company logo
Розробка уроку з геометрії 8 клас 
Тема: Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу розділу 
«Чотирикутники» (частина 2) 
(підручник: Геометрія. 8 клас Автори: А. П. Єршова, В.В. Голобородько, 
О.Ф. Крижановський, С.В. Єршов Харків АН ГРО ПЛЮС 2008 § 5-8 ) 
Вчитель: Полякова Н.В. 
Мета: 1. Повторити, систематизувати та узагальнити знання щодо 
змісту: 
- означення, ознак та властивостей трапеції; 
- теореми Фалеса; 
- означення та властивостей кутів у колі; 
- означення вписаних та описаних чотирикутників, їх властивостей та 
ознак. 
Повторити, систематизувати та узагальнити вміння застосовувати 
вивчені твердження для: 
- виконання геометричних об’єктів за даним описом; 
- «читання задач - рисунків»; 
- побудови правильних міркувань під час розв’язування задач різних 
типів. 
2. Розвивати пам’ять, мислення, мову, пізнавальний інтерес, розумові 
операції. 
3. Виховувати культуру математичних міркувань, та записів, сприяти в 
учнів інтересу до предмету. 
Обладнання: 
1. кросворд 
2. портрети, ілюстрації 
3. комп’ютерна презентація за програмою Pоwer Point 
Тип уроку: узагальнення знань, умінь, навичок 
Форма уроку: прес –конференція математиків
ХІД УРОКУ: 
Організаційний момент. Постановка мети уроку. 
( слайди 1,2) 
Девіз уроку. Читають хором. 
(слайд 3) 
(слайди 4, 5 ) 
Вчитель: На прес-конференції присутні журналісти (учні класу) з різних 
газет та журналів (наприклад, «У світі математики», «Математика», «Новини 
геометрії», «Математична магістратура», «Скринька пана Така», «Вісті 
вектора», «Математична скринька», «Учені сучасності», «Піфагорові учні 
сьогодення», «Математика в школах України», « Відкритий урок: розробки, 
технології, досвід» та. ін.). 
Учні - журналісти ставлять запитання від газет та журналів по черзі 
членам президії, які мають дати усні відповіді, супроводжуючи їх малюнками 
та оформити опорний конспект на дошці. 
До президії обирають сім учнів класу, яким можна присвоїти учені 
звання — магістр, кандидат, доктор фізико-математичних наук, президент 
освітянської корпорації, заслужений учитель України, учень-вундеркінд 
тощо ( в майбутньому…). Учені звання записують на візитках, які 
розміщують на столі перед кожним членом президії. 
І. Повторення вивченого матеріалу: 
Запитання журналістів: 
1. Що називається трапецією? 
2. Що називається прямокутною трапецією? 
3. Що називається рівнобедреною трапецією? 
4. Сформулюйте властивість рівнобедреної трапеції? 
5. Сформулюйте ознаку рівнобедреної трапеції. 
6. Сформулюйте теорему Фалеса. 
7. Сформулюйте означення середньої лінії трикутника.
8. Сформулюйте означення середньої лінії трапеції. 
9. Сформулюйте властивість середньої лінії трикутника. 
10. Сформулюйте властивість середньої лінії трапеції. 
11. Сформулюйте означення центрального кута в колі. 
12. Як пов’язана градусна міра дуги кола з градусної мірою відповідного 
центрального кута? 
13. Сформулюйте означення вписаного кута в колі. 
14.Сформулюйте теорему про вписаний кут. 
15.Сформулюйте три наслідки теореми про вписаний кут. 
16. Сформулюйте означення, який чотирикутник є вписаним в коло. 
17. Назвіть властивості вписаного чотирикутника. 
18. Сформулюйте ознаки вписаного чотирикутника. 
19. Який чотирикутник називається описаним навколо кола. 
20. Сформулюйте властивості описаного чотирикутника? 
21. Сформулюйте ознаки описаного чотирикутника. 
ІІ. Розв’язування задач: Учні розв’язують задачі – рисунки 
(слайди 6-8) 
(слайди 9-10) 
(слайд 11) 
Матеріал про вписані та описані чотирикутники. (слайди 12- 13) 
Розв'язування задач: ( слайди 14- 21) 
Хвилинка релаксії (супроводжується музичним твором). (слайд19) 
Задача розв’язується письмово біля дошки.
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу: 
1.Розв’язати кросворд: 
(слайд 23) 
1 8 
2 
3 
4 
5 
6 
7 
Завдання: 
1)….. кутом у колі називається плоский кут із вершиною в центрі кола 
(Центральним) 
2) Чотирикутник називається … навколо кола, якщо всі його сторони 
дотикаються до цього кола 
(Описаним) 
3) Ім’я вченого, який довів теорему про паралельні прямі, які 
перетинають сторони кута 
(Фалес) 
4) Середня лінія трикутника паралельна одній з його сторін і дорівнює 
цієї сторони 
(Половині) 
5) Вписаний кут вимірюється половиною …., на яку він спирається 
(Дуги) 
6) Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші не 
паралельні 
(Трапеція) 
7) Вписані кути що спираються на одну дугу, … 
(Рівні) 
8) Якщо ви все виконали, то ви... 
(Молодці)
2. Що я вивчив на уроці, повторив, закріпив, узагальнив… 
(слайд 24) 
ІY. Домашнє завдання: §8, п.8.1, 8.2. прочитати п. 8.3. № 282, 258 (2) 
(слайд 25) 
Y. Підсумок уроку. Оцінки, їх мотивація. (слайд 26)
2. Що я вивчив на уроці, повторив, закріпив, узагальнив… 
(слайд 24) 
ІY. Домашнє завдання: §8, п.8.1, 8.2. прочитати п. 8.3. № 282, 258 (2) 
(слайд 25) 
Y. Підсумок уроку. Оцінки, їх мотивація. (слайд 26)

More Related Content

Viewers also liked

Present2
Present2Present2
Present2cz27
 
геометрия
геометриягеометрия
геометрияcz27
 
алгебра
алгебраалгебра
алгебраcz27
 
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентация
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентациямноження і ділення звичайних дробів.Pptx презентация
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентацияUlquiorra Schiffer
 
Urok3
Urok3Urok3
Urok3cz27
 
многокутники
многокутникимногокутники
многокутникиcz27
 
Present
PresentPresent
Presentcz27
 
Urok
UrokUrok
Urokcz27
 
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikiv
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikivGeometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikiv
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikivcz27
 
Urok2
Urok2Urok2
Urok2cz27
 
Кути
КутиКути
Кутиcz27
 
а
аа
аcz27
 
портф ковальчук второе портфолио
портф ковальчук второе портфолиопортф ковальчук второе портфолио
портф ковальчук второе портфолиоUlquiorra Schiffer
 
теорема піфагора 13
теорема піфагора 13теорема піфагора 13
теорема піфагора 13cz27
 
Urok4
Urok4Urok4
Urok4cz27
 
вписані та описані чотирикутники 24
вписані та описані чотирикутники 24вписані та описані чотирикутники 24
вписані та описані чотирикутники 24cz27
 
Present5
Present5Present5
Present5cz27
 
Present3
Present3Present3
Present3cz27
 
Present4
Present4Present4
Present4cz27
 
тригонометричні таблиці
тригонометричні таблицітригонометричні таблиці
тригонометричні таблиціUlquiorra Schiffer
 

Viewers also liked (20)

Present2
Present2Present2
Present2
 
геометрия
геометриягеометрия
геометрия
 
алгебра
алгебраалгебра
алгебра
 
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентация
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентациямноження і ділення звичайних дробів.Pptx презентация
множення і ділення звичайних дробів.Pptx презентация
 
Urok3
Urok3Urok3
Urok3
 
многокутники
многокутникимногокутники
многокутники
 
Present
PresentPresent
Present
 
Urok
UrokUrok
Urok
 
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikiv
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikivGeometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikiv
Geometriya 8 rozvyazuvannya_pryamokutnih_trikutnikiv
 
Urok2
Urok2Urok2
Urok2
 
Кути
КутиКути
Кути
 
а
аа
а
 
портф ковальчук второе портфолио
портф ковальчук второе портфолиопортф ковальчук второе портфолио
портф ковальчук второе портфолио
 
теорема піфагора 13
теорема піфагора 13теорема піфагора 13
теорема піфагора 13
 
Urok4
Urok4Urok4
Urok4
 
вписані та описані чотирикутники 24
вписані та описані чотирикутники 24вписані та описані чотирикутники 24
вписані та описані чотирикутники 24
 
Present5
Present5Present5
Present5
 
Present3
Present3Present3
Present3
 
Present4
Present4Present4
Present4
 
тригонометричні таблиці
тригонометричні таблицітригонометричні таблиці
тригонометричні таблиці
 

Similar to Urok5

Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
sveta7940
 
8 геом бабенко_пособ_2008_укр
8 геом бабенко_пособ_2008_укр8 геом бабенко_пособ_2008_укр
8 геом бабенко_пособ_2008_укр
Aira_Roo
 
Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015
kreidaros1
 
1
11
1
8new
 
Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021
kreidaros1
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
ssuser59c0a2
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
ssuser59c0a2
 
урок могогранники
урок могогранникиурок могогранники
урок могогранники
Vasilij Goncharenko
 
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 клЦіпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
Roman Boichuk
 
Підручник 5 класу (Власов В. С.)
Підручник 5 класу (Власов В. С.)Підручник 5 класу (Власов В. С.)
Підручник 5 класу (Власов В. С.)yanaanya
 
Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
Репетитор Історія України
 
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
Інститут післядипломної педагогічної освіти КУБГ
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометрія
Тетяна Шверненко
 
Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»
Valyu66
 
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класахМетодичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
Інститут післядипломної педагогічної освіти КУБГ
 
11 клас. Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
11 клас.  Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"11 клас.  Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
11 клас. Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
270479
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
sveta7940
 
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
Aira_Roo
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...jasperwtf
 
2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.urvlan
 

Similar to Urok5 (20)

Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
 
8 геом бабенко_пособ_2008_укр
8 геом бабенко_пособ_2008_укр8 геом бабенко_пособ_2008_укр
8 геом бабенко_пособ_2008_укр
 
Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015
 
1
11
1
 
Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021Heometriia 8-klas-iershova-2021
Heometriia 8-klas-iershova-2021
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
урок могогранники
урок могогранникиурок могогранники
урок могогранники
 
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 клЦіпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
Ціпан З.С. зміни до програм 3-4 кл
 
Підручник 5 класу (Власов В. С.)
Підручник 5 класу (Власов В. С.)Підручник 5 класу (Власов В. С.)
Підручник 5 класу (Власов В. С.)
 
Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
 
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
О.Ф.Трухан. Методичне та дидактичне забезпечення організації та проведення пр...
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометрія
 
Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»
 
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класахМетодичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
Методичне та дидактичне забезпечення організації навчання історії у 5 класах
 
11 клас. Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
11 клас.  Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"11 клас.  Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
11 клас. Геометрія. Тема уроку: "Призма. Пряма і правильна призми"
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
 
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
10 геом бурда_тарасенкова_академ_2010_укр
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
 
2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.2016 трикутник. види трикутників.
2016 трикутник. види трикутників.
 

More from cz27

Portfolio
PortfolioPortfolio
Portfoliocz27
 
теорема виета
теорема виетатеорема виета
теорема виетаcz27
 
геометрія
геометріягеометрія
геометріяcz27
 
Оксиген
ОксигенОксиген
Оксигенcz27
 
новая презентация.Ppt солі
новая презентация.Ppt соліновая презентация.Ppt солі
новая презентация.Ppt соліcz27
 
основи
основиоснови
основиcz27
 
золотий переріз
золотий переріззолотий переріз
золотий перерізcz27
 
писаржевский лев владимирович
писаржевский лев владимировичписаржевский лев владимирович
писаржевский лев владимировичcz27
 
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человека
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человекапрезентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человека
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человекаcz27
 
презентация факты о курении
презентация   факты о курениипрезентация   факты о курении
презентация факты о куренииcz27
 
Презентация - вся правда о курении
Презентация - вся правда о куренииПрезентация - вся правда о курении
Презентация - вся правда о куренииcz27
 

More from cz27 (11)

Portfolio
PortfolioPortfolio
Portfolio
 
теорема виета
теорема виетатеорема виета
теорема виета
 
геометрія
геометріягеометрія
геометрія
 
Оксиген
ОксигенОксиген
Оксиген
 
новая презентация.Ppt солі
новая презентация.Ppt соліновая презентация.Ppt солі
новая презентация.Ppt солі
 
основи
основиоснови
основи
 
золотий переріз
золотий переріззолотий переріз
золотий переріз
 
писаржевский лев владимирович
писаржевский лев владимировичписаржевский лев владимирович
писаржевский лев владимирович
 
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человека
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человекапрезентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человека
презентация. вредные привычки и их влияние на здоровье человека
 
презентация факты о курении
презентация   факты о курениипрезентация   факты о курении
презентация факты о курении
 
Презентация - вся правда о курении
Презентация - вся правда о куренииПрезентация - вся правда о курении
Презентация - вся правда о курении
 

Urok5

  • 1. Розробка уроку з геометрії 8 клас Тема: Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу розділу «Чотирикутники» (частина 2) (підручник: Геометрія. 8 клас Автори: А. П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський, С.В. Єршов Харків АН ГРО ПЛЮС 2008 § 5-8 ) Вчитель: Полякова Н.В. Мета: 1. Повторити, систематизувати та узагальнити знання щодо змісту: - означення, ознак та властивостей трапеції; - теореми Фалеса; - означення та властивостей кутів у колі; - означення вписаних та описаних чотирикутників, їх властивостей та ознак. Повторити, систематизувати та узагальнити вміння застосовувати вивчені твердження для: - виконання геометричних об’єктів за даним описом; - «читання задач - рисунків»; - побудови правильних міркувань під час розв’язування задач різних типів. 2. Розвивати пам’ять, мислення, мову, пізнавальний інтерес, розумові операції. 3. Виховувати культуру математичних міркувань, та записів, сприяти в учнів інтересу до предмету. Обладнання: 1. кросворд 2. портрети, ілюстрації 3. комп’ютерна презентація за програмою Pоwer Point Тип уроку: узагальнення знань, умінь, навичок Форма уроку: прес –конференція математиків
  • 2. ХІД УРОКУ: Організаційний момент. Постановка мети уроку. ( слайди 1,2) Девіз уроку. Читають хором. (слайд 3) (слайди 4, 5 ) Вчитель: На прес-конференції присутні журналісти (учні класу) з різних газет та журналів (наприклад, «У світі математики», «Математика», «Новини геометрії», «Математична магістратура», «Скринька пана Така», «Вісті вектора», «Математична скринька», «Учені сучасності», «Піфагорові учні сьогодення», «Математика в школах України», « Відкритий урок: розробки, технології, досвід» та. ін.). Учні - журналісти ставлять запитання від газет та журналів по черзі членам президії, які мають дати усні відповіді, супроводжуючи їх малюнками та оформити опорний конспект на дошці. До президії обирають сім учнів класу, яким можна присвоїти учені звання — магістр, кандидат, доктор фізико-математичних наук, президент освітянської корпорації, заслужений учитель України, учень-вундеркінд тощо ( в майбутньому…). Учені звання записують на візитках, які розміщують на столі перед кожним членом президії. І. Повторення вивченого матеріалу: Запитання журналістів: 1. Що називається трапецією? 2. Що називається прямокутною трапецією? 3. Що називається рівнобедреною трапецією? 4. Сформулюйте властивість рівнобедреної трапеції? 5. Сформулюйте ознаку рівнобедреної трапеції. 6. Сформулюйте теорему Фалеса. 7. Сформулюйте означення середньої лінії трикутника.
  • 3. 8. Сформулюйте означення середньої лінії трапеції. 9. Сформулюйте властивість середньої лінії трикутника. 10. Сформулюйте властивість середньої лінії трапеції. 11. Сформулюйте означення центрального кута в колі. 12. Як пов’язана градусна міра дуги кола з градусної мірою відповідного центрального кута? 13. Сформулюйте означення вписаного кута в колі. 14.Сформулюйте теорему про вписаний кут. 15.Сформулюйте три наслідки теореми про вписаний кут. 16. Сформулюйте означення, який чотирикутник є вписаним в коло. 17. Назвіть властивості вписаного чотирикутника. 18. Сформулюйте ознаки вписаного чотирикутника. 19. Який чотирикутник називається описаним навколо кола. 20. Сформулюйте властивості описаного чотирикутника? 21. Сформулюйте ознаки описаного чотирикутника. ІІ. Розв’язування задач: Учні розв’язують задачі – рисунки (слайди 6-8) (слайди 9-10) (слайд 11) Матеріал про вписані та описані чотирикутники. (слайди 12- 13) Розв'язування задач: ( слайди 14- 21) Хвилинка релаксії (супроводжується музичним твором). (слайд19) Задача розв’язується письмово біля дошки.
  • 4. ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу: 1.Розв’язати кросворд: (слайд 23) 1 8 2 3 4 5 6 7 Завдання: 1)….. кутом у колі називається плоский кут із вершиною в центрі кола (Центральним) 2) Чотирикутник називається … навколо кола, якщо всі його сторони дотикаються до цього кола (Описаним) 3) Ім’я вченого, який довів теорему про паралельні прямі, які перетинають сторони кута (Фалес) 4) Середня лінія трикутника паралельна одній з його сторін і дорівнює цієї сторони (Половині) 5) Вписаний кут вимірюється половиною …., на яку він спирається (Дуги) 6) Чотирикутник, у якого дві сторони паралельні, а дві інші не паралельні (Трапеція) 7) Вписані кути що спираються на одну дугу, … (Рівні) 8) Якщо ви все виконали, то ви... (Молодці)
  • 5. 2. Що я вивчив на уроці, повторив, закріпив, узагальнив… (слайд 24) ІY. Домашнє завдання: §8, п.8.1, 8.2. прочитати п. 8.3. № 282, 258 (2) (слайд 25) Y. Підсумок уроку. Оцінки, їх мотивація. (слайд 26)
  • 6. 2. Що я вивчив на уроці, повторив, закріпив, узагальнив… (слайд 24) ІY. Домашнє завдання: §8, п.8.1, 8.2. прочитати п. 8.3. № 282, 258 (2) (слайд 25) Y. Підсумок уроку. Оцінки, їх мотивація. (слайд 26)