Тема :ДОДАВАННЯ РАЦІОНАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Мета : сприяти формуванню та розвитку в учнів інтелектуальних
і творчих здібностей у процесі узагальнення і
систематизації матеріалу ;закріпити вміння та навички
розв’язувати вправи на додавання раціональних чисел;
виховувати любов до природи, бажання охороняти довкілля.

Тип уроку : урок узагальнення знань,умінь і навичок.

Хід уроку
1. Вступне слово учителя.
Сьогодні ми будемо подорожувати сторінками Червоної книги.Охорона природи
- це обов’язок кожного з нас.Зберегти її важко,бо люди забруднюють і руйнують
місця, де живуть рослини і тварини ,полюють на тварин . Тому за ідеєю
англійського зоолога , професора Пітера Скотта була створена Червона книга .
Міжнародна Червона книга складається з кількох великих томів , куди включено
300 видів і підвидів ссавців , 300 видів птахів, понад 100 видів плазунів, 40 видів
земноводних .Це було у 1968 році .
В Україні також є Червона книга , до якої занесено 382 види тварин , 541 вид
рослин . Рік її затвердження ви дізнаєтесь , коли усно розв’яжете наступ ні
приклади.

1. Усний рахунок.
-15,5+16,5=1 Отже , в Україні Червону книгу
(7+(-5))4,5=9 затверджено 29 жовтня 1992 року
-3+12=9постановою Верховної Ради
-5,8+7,8=2України.
2. Кросворд-розминка.

На дошці записані запитання кросворда . Учні усно його розгадують і у
виділеному стовпці читають назву тварини , внесеної до Червоної книги .
1.Як називається вісь О У ?
2.Щоб поділити дріб на дріб ,треба ділене помножити на число , ....... до
дільника.
З .Якщо точка лежить на осі ОХ , то її ордината дорівнює ....
4.-5+10 =...
5.Математик, який був переможцем Олімпійських ігор .
6.Його записують у „ два поверхи „
7.Добуток двох взаємнообернених чисел дорівнює ....
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

0
0
н
п‘ я
п

р
б

д
д

р

0

У
т
і
и

д

и

е
л
ь

р

ф

а
б
и

і
н

н
н

а
е

т
н

г

0

Р

ц

і

е

ь

Якщо ви на всі запитання дали відповідь, то ви знайшли ключове слово .
Ключове слово : дельфін .
Учитель . Найбільший морський ссавець , який мешкає біля берегів України ,
це дельфін білобочка.Тілобілобочки торпедоподібне ,щелепи з 200 гострими
зубами. Може рухатися зі швидкістю близько 50 км/год,а стрибки вгору
перевищують 5м .Завдовжки він буває більший за Зм і важить від 119 до 150 кг.
Живуть невеликими групами і ведуть нічний спосіб життя .

4.Розв’язування рівнянь.

На картках записано рівняння , а на звороті - склади . Потрібно розв’язати
рівняння і розставити картки в порядку зростання знайдених коренів та перевернути картки .Тоді записані на звороті склади утворять слово , що є назвою
птаха . (Троє учнів виконують завдання на дошці.)

Картка 1
X-12 =(-6)+10

Картка 2
X - 8 = -10 + 30

Картка З
X + 7 = (-15) + 30

Х=16
X = 28
X=8
На звороті першої картки записано склад „лі” , другої -,,кан” , третьої - „пе”.
Учні утворюють слово пелікан .
Учитель . Пелікан рожевий .Під великим дзьобом у нього знаходиться об’ємний мішок , що розтягується . Коли пелікан опускає відкритий дзьоб у воду ,
мішок наповнюється водою з плаваючими рибкам .Але перед тим як з’їсти
рибок , пеліканам доводиться процідити воду , на що іноді витрачається ціла
хвилина .Часом буває ,що набрана вода важить більше , ніж сам птах .

5.Додавання раціональних чисел
1. Завдання : розв’язати приклади і кожній відповіді поставити відповідну
букву із таблиці.
А
18

О
21

Г
-8

Ф
-27

Н
12

М
-5

Л
8

І
-17

1.-16,6+ (-10,4)
5.-16,4+ (-0,6)
2.14 ,35 + (-6,35) 6. 18,3 + (-6,3) Ключове слово - фламінго .
3. 9,25+ 8,75
7. -5,5 + (-2,5)
4. -5,2 + 0,2
8. 24 + (-3)
Учитель. Фламінго -дуже граціозний птах з надзвичайно вишуканим забарвленням .Щоб насититися , птах має з’їсти за добу стільки корму , що за масою
дорівнює близько чверті власної ваги . Фламінго із піску будують гнізда у вигляді
зрізаного конуса . Висота гнізда залежить від того , яким буде літо: сухим чи
дощовим .Якщо літо очікується дощове ,то гнізда будуються високими , щоб їх не
змогла затопити вода , якщо засушливим - то більш низькими .Тривалість життя
фламінго у заповідниках - ЗО років .
До Червоної книги занесені і бобри - тварини , які ведуть напівводяний
спосіб життя , мешкають у лісових річках , створюють із гілок хатки .
2.3авдання : дізнайтесь довжину тіла бобра (в дм).Допоможе вам у цьому цікавий
квадрат.
-8,4

-13

-0,5

8

-18

-25

-20

19

15

1.13 першого рядка виберіть найменше число.
2.13 другого рядка виберіть найбільше число.
3.13 третього рядка виберіть не найменше і не найбільше число.
4.3найдіть суму вибраних трьох чисел-і ви отримаєте відповідь на питання.
(-13+8+15=1 Одм).Скільки це см ?
З.Завдання:дізнайтесь масу бобра в кілограмах.

Як називаються використані в завданні геометричні фігури ? 4.3авдання :
бобер добре плаває і пірнає .Розв’яжіть рівняння і дізнайтесь скільки хвилин
бобер може знаходитися під водою ?
X - 8 = (-5 ) +2
5 хвилин - скільки це секунд ? Яку частину 5 хв. становлять від 1 години ?

б.Самостійна робота
Учитель. Крім ссавців і птахів , до Червоної книги занесено і квіти .Виконавши дії , ви дізнаєтесь назву цих квітів .
12,5 + 3,2 0,5 + 1,5 (-6 )+ (-4 ) 35 + (-20 ) -28+14 15 +(- 13 ) -6+ 10
7) -1 +25
8 + (-2)
2 + 44:2

и

15,7

О

П

24

-7+(-

4

І

Н

д

к

15

2

-14

-10

6

Підсніжники - найперші квіти весни .Вони квітнуть навіть тоді, коли на вулиці
нуль градусів .Температура всередині квітки близько 8 градусів тепла . Під сніжник витримує до 10 градусів морозу .

7.Дидактична гра

Приймають участи 2 команди .Вони отримують набори карток з цифрами 1,2,3,4.
Завдання команд полягає у тому , щоб за допомогою карток показати правильну
відповідь на приклади , які зачитує учитель :
42+(-21) , -24 + 36 , 69 : 3 ,62 + (-20 ), 36 : 3 , 15 +(-11 ) і т.д.
Перемагає команда , яка дала більше правильних відповідей .
8. Підсумок уроку 1 .Які числа називаються
раціональними ?
2. Сформулюйте правила додавання раціональних чисел .
У нашому краї також росте багато рослин і живуть тварини ,занесені до Червоної
книги : джмелі, метелики , нарцис , бобри , білки , лебеді, сови, кажани , лелеки .
Охороняйте природу , бо всі види тварин , рослин потрібні .Нехай природа ра дує нас своєю красою .

10328 додавання раціональних чисел

  • 1.
    Тема :ДОДАВАННЯ РАЦІОНАЛЬНИХЧИСЕЛ Мета : сприяти формуванню та розвитку в учнів інтелектуальних і творчих здібностей у процесі узагальнення і систематизації матеріалу ;закріпити вміння та навички розв’язувати вправи на додавання раціональних чисел; виховувати любов до природи, бажання охороняти довкілля. Тип уроку : урок узагальнення знань,умінь і навичок. Хід уроку 1. Вступне слово учителя. Сьогодні ми будемо подорожувати сторінками Червоної книги.Охорона природи - це обов’язок кожного з нас.Зберегти її важко,бо люди забруднюють і руйнують місця, де живуть рослини і тварини ,полюють на тварин . Тому за ідеєю англійського зоолога , професора Пітера Скотта була створена Червона книга . Міжнародна Червона книга складається з кількох великих томів , куди включено 300 видів і підвидів ссавців , 300 видів птахів, понад 100 видів плазунів, 40 видів земноводних .Це було у 1968 році . В Україні також є Червона книга , до якої занесено 382 види тварин , 541 вид рослин . Рік її затвердження ви дізнаєтесь , коли усно розв’яжете наступ ні приклади. 1. Усний рахунок. -15,5+16,5=1 Отже , в Україні Червону книгу (7+(-5))4,5=9 затверджено 29 жовтня 1992 року -3+12=9постановою Верховної Ради -5,8+7,8=2України. 2. Кросворд-розминка. На дошці записані запитання кросворда . Учні усно його розгадують і у виділеному стовпці читають назву тварини , внесеної до Червоної книги . 1.Як називається вісь О У ? 2.Щоб поділити дріб на дріб ,треба ділене помножити на число , ....... до дільника. З .Якщо точка лежить на осі ОХ , то її ордината дорівнює .... 4.-5+10 =...
  • 2.
    5.Математик, який бувпереможцем Олімпійських ігор . 6.Його записують у „ два поверхи „ 7.Добуток двох взаємнообернених чисел дорівнює .... 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 0 0 н п‘ я п р б д д р 0 У т і и д и е л ь р ф а б и і н н н а е т н г 0 Р ц і е ь Якщо ви на всі запитання дали відповідь, то ви знайшли ключове слово . Ключове слово : дельфін . Учитель . Найбільший морський ссавець , який мешкає біля берегів України , це дельфін білобочка.Тілобілобочки торпедоподібне ,щелепи з 200 гострими зубами. Може рухатися зі швидкістю близько 50 км/год,а стрибки вгору перевищують 5м .Завдовжки він буває більший за Зм і важить від 119 до 150 кг. Живуть невеликими групами і ведуть нічний спосіб життя . 4.Розв’язування рівнянь. На картках записано рівняння , а на звороті - склади . Потрібно розв’язати рівняння і розставити картки в порядку зростання знайдених коренів та перевернути картки .Тоді записані на звороті склади утворять слово , що є назвою птаха . (Троє учнів виконують завдання на дошці.) Картка 1 X-12 =(-6)+10 Картка 2 X - 8 = -10 + 30 Картка З X + 7 = (-15) + 30 Х=16 X = 28 X=8 На звороті першої картки записано склад „лі” , другої -,,кан” , третьої - „пе”. Учні утворюють слово пелікан . Учитель . Пелікан рожевий .Під великим дзьобом у нього знаходиться об’ємний мішок , що розтягується . Коли пелікан опускає відкритий дзьоб у воду , мішок наповнюється водою з плаваючими рибкам .Але перед тим як з’їсти рибок , пеліканам доводиться процідити воду , на що іноді витрачається ціла хвилина .Часом буває ,що набрана вода важить більше , ніж сам птах . 5.Додавання раціональних чисел 1. Завдання : розв’язати приклади і кожній відповіді поставити відповідну букву із таблиці.
  • 3.
    А 18 О 21 Г -8 Ф -27 Н 12 М -5 Л 8 І -17 1.-16,6+ (-10,4) 5.-16,4+ (-0,6) 2.14,35 + (-6,35) 6. 18,3 + (-6,3) Ключове слово - фламінго . 3. 9,25+ 8,75 7. -5,5 + (-2,5) 4. -5,2 + 0,2 8. 24 + (-3) Учитель. Фламінго -дуже граціозний птах з надзвичайно вишуканим забарвленням .Щоб насититися , птах має з’їсти за добу стільки корму , що за масою дорівнює близько чверті власної ваги . Фламінго із піску будують гнізда у вигляді зрізаного конуса . Висота гнізда залежить від того , яким буде літо: сухим чи дощовим .Якщо літо очікується дощове ,то гнізда будуються високими , щоб їх не змогла затопити вода , якщо засушливим - то більш низькими .Тривалість життя фламінго у заповідниках - ЗО років . До Червоної книги занесені і бобри - тварини , які ведуть напівводяний спосіб життя , мешкають у лісових річках , створюють із гілок хатки . 2.3авдання : дізнайтесь довжину тіла бобра (в дм).Допоможе вам у цьому цікавий квадрат. -8,4 -13 -0,5 8 -18 -25 -20 19 15 1.13 першого рядка виберіть найменше число. 2.13 другого рядка виберіть найбільше число. 3.13 третього рядка виберіть не найменше і не найбільше число. 4.3найдіть суму вибраних трьох чисел-і ви отримаєте відповідь на питання. (-13+8+15=1 Одм).Скільки це см ? З.Завдання:дізнайтесь масу бобра в кілограмах. Як називаються використані в завданні геометричні фігури ? 4.3авдання : бобер добре плаває і пірнає .Розв’яжіть рівняння і дізнайтесь скільки хвилин бобер може знаходитися під водою ?
  • 4.
    X - 8= (-5 ) +2 5 хвилин - скільки це секунд ? Яку частину 5 хв. становлять від 1 години ? б.Самостійна робота Учитель. Крім ссавців і птахів , до Червоної книги занесено і квіти .Виконавши дії , ви дізнаєтесь назву цих квітів . 12,5 + 3,2 0,5 + 1,5 (-6 )+ (-4 ) 35 + (-20 ) -28+14 15 +(- 13 ) -6+ 10 7) -1 +25 8 + (-2) 2 + 44:2 и 15,7 О П 24 -7+(- 4 І Н д к 15 2 -14 -10 6 Підсніжники - найперші квіти весни .Вони квітнуть навіть тоді, коли на вулиці нуль градусів .Температура всередині квітки близько 8 градусів тепла . Під сніжник витримує до 10 градусів морозу . 7.Дидактична гра Приймають участи 2 команди .Вони отримують набори карток з цифрами 1,2,3,4. Завдання команд полягає у тому , щоб за допомогою карток показати правильну відповідь на приклади , які зачитує учитель : 42+(-21) , -24 + 36 , 69 : 3 ,62 + (-20 ), 36 : 3 , 15 +(-11 ) і т.д. Перемагає команда , яка дала більше правильних відповідей . 8. Підсумок уроку 1 .Які числа називаються раціональними ? 2. Сформулюйте правила додавання раціональних чисел . У нашому краї також росте багато рослин і живуть тварини ,занесені до Червоної книги : джмелі, метелики , нарцис , бобри , білки , лебеді, сови, кажани , лелеки . Охороняйте природу , бо всі види тварин , рослин потрібні .Нехай природа ра дує нас своєю красою .