Бердянська багатопрофільна гімназія№2 <br />Бердянської міської ради Запорізької області<br />Дієприкметниковий зворот.<br />7 клас<br />Урок з української мови<br />з використанням валеокомпонентів<br /> Розроблено<br /> вчителем української мови та літератури <br />Дмитрук О.А.<br />2010 р.<br />дієприкметниковий зворот, відокремлення комами дієприкметникових зворотів (після означуваних іменників)<br />Мета: сформувати в учнів поняття про дієприкметниковий зворот,<br />навчити їх визначати, у якому, випадку дієприкметник залежить від іменника, а в якому підпорядковує собі інші слова; сформувати вміння виділяти дієприкметниковий зворот на письмі; сприяти збагаченню мовлення учнів; виховувати почуття любові до природи, її краси; дбайливого ставлення до всього живого, що нас оточує.<br /> Здоров'єзберігаюча : виховувати культуру здоров'я;вправи на покращення кровообігу мозку,зорова гімнастика,вправи на зняття перевтоми.<br />Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. <br />ХІД УРОКУ<br />I.Організаційно-вступна частина.<br />Вступне слово вчителя.<br />Я рада вітати всіх присутніх на нашому уроці. Але спочатку вгамуймо серце правильним диханням .Тож вдихнімо повітря на повні груди,видихнімо. Вправа на дихання<br />Повітря в лісі холодне, але чисте і свіже. Давайте подихаємо з насолодою. Ліву руку покласти на живіт, праву — на груди, на 1—4 — глибокий вдих носом, щоб живіт був утягнутий, 5—8 — видих також носом, щоб живіт був надутий, руками трішки допомагати. (Повторити тричі.) Те саме, тільки на «раз» — повільний вдих носом, живіт втягнути, затримати дихання на 4 с, на «два» — повільний видих, живіт надути.<br />II.Актуалізація опорних знань учнів«Мозковий штурм»<br />-Що називається дієприкметником?<br />-Які властивості дієслова має дієприкметник?<br />-Які властивості прикметника має дієприкметник?<br />-Яким членом речення найчастіше буває дієприкметник?<br />-Як творяться активні(пасивні) дієприкметники? <br />Творче реконструювання<br />-Замінити словосполучення з дієсловами на синонімічні, з дієприкметниками.<br />1) Зібрали багатий урожай. 2) Написати твір. 3) Скосили комбайном пшеницю. 4) Очолювати бригаду. 5) Яблука дозріли восени. - Про яку пору року йдеться у поданих словосполученнях. Обгрунтувати свою думку.<br />-Увести утворені словосполучення в речення. <br />Дослідження-пошук<br />Дослідити, в якому рядку всі дієприкметники є активного стану. Свій вибір аргументувати.<br />1) Перемагаючий, залитий, зростаючий, стоячий. 2) Пишучий, лежачий,сказаний, посивілий. 3) Догоряючий, співаючий, горілий, квітучий.<br />III . Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку IV. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу <br />Робота з текстом<br />-Прочитати текст. Записати, розкриваючи дужки. Пояснити правопис слів. Яке речення виражає основну думку вірша?<br />ХЛІБ<br />Ми віковічний сон цілинних скиб<br /> порушили, покликали їх жити, <br />3..рно добірне, силою налите, <br />в рі(л, лл)ю поклали, загорнули вглиб. <br />Свою ж..вучу силу ніжні зерна<br /> помножили на силу чорноземну.<br />П. Дорошенко<br />-Виділити словосполучення «дієприкметник + іменник». Яке слово в ньому є головне?<br />-Чи є у тексті слова, залежне від дієприкметника? <br />Учитель<br />У словосполученні, в якому дієприкметник-головне слово,може бути не одне, а два і більше залежних слів. <br />Хліба, злиті дощем,зеленіли.<br />Дієприкметник +залежні слова=дієприкметниковий зворот <br />Словосполучення з дієприкметником у ролі головного слова називається дієприкметниковим зворотом<br />Опрацювання теоретичного матеріалу підручника<br />-Пояснити пунктограму «Кома при дієприкметниковому звороті». Назвати сполучення дієприкметника з іменником, що не відокремлюється.<br />Фізкультхвилинка.<br />V Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.<br />Пояснювальний диктант<br />- Записати текст. Виділити дієприкметникові звороти, пояснити розділові знаки при них.<br /> ЗАЧАРОВАНИЙ ЛІС .<br /> Тиша оповила землю вкриту снігом. Спить ліс заколисаний хуртовинами, вдягнутий у теплу, снігову шубу. Дрімають ялини й сосни. Мріють про весну опушені білим хутром берези й осики, клени і липи .<br />До якого стилю належить текст? Аргументувати своє твердження.<br />Якими художніми засобами користується автор, щоб передати красу зимового лісу?<br />Творче завдання<br />Записати речення, вставляючи дієприкметникові звороти. Підкреслити слова, до яких вони відносяться.<br />У хвойному лісі.,, весна починається значно пізніше. Над землею... вже піднялися ранні квіти. Ліс стояв чистий, світлий і мовчазний...<br />Слова для довідок: затіненому зеленими кронами дерев, припудрений свіжою порошею, вкритою перепрілим торішнім листям.<br />►Побудувати з двох речень одне з дієприкметниковим зворотом. Пояснити розділові знаки.<br />1) Територія парку займає більше як півгектара. Обсадили її захисною смугою. <br />2) При вході в парк вас вітає берізка. її дбайливо вибілило сонце і розчесав вітер. <br />3) Навесні в шпаківнях гніздяться пташки. Шпаківні розвісили школярі.<br />Синтаксичний розбір речення<br />►Зробити синтаксичний розбір речення.<br />1) Несподівано на вулицю вилетіли довгі санки, запряжені парою коней.<br />У процесі аналізу речення учні повинні визначити синтаксичну роль дієприкметникового звороту. Варто наголосити, що всі слова, які входять до складу дієприкметникового звороту, один член речення. <br />Завдання-конкурс<br />► Хто більше напише слів у поєднанні з дієприкметниками, які означали б рідний край.<br />Релаксація .<br /> Заплющити очі, розслабити всі частини тіла. Розслабте очі, уявіть, що у вас очі м'які, що всередині немає ніякого світла, що все там тільки м'яке . Усміхніться, думайте про усмішку і нехай вона проходить через закриті повіки. Розплющіть очі.<br />VI. Підсумок уроку <br />• Бесіда<br />•Скільки може бути залежних слів при дієприкметникові? Коли дієприкметниковий зворот виділяється комами?<br />•Яку синтаксичну роль відіграє дієприкметниковий зворот у реченні?<br /> VII. Оцінювання<br />VIII. Домашнє завдання<br /> -Вивчити п.16, виконати вправу 135;<br />.- Виписати з підручника української літератури 5-6 речень з дієприкметниковими зворотами. Зробити синтаксичний розбір одного з них.<br />- Скласти твір-мініатюру «Моя Батьківщина», використовуючи дієприкметникові звороти.<br />