Урок № _____
Тема: Фонетичний розбір слова
Мета: удосконалити знання щодо вивченого з фонетики, уміння знаходити
вивчені орфограмив словах, які відповідають фонетичним закономірностям,
домагатися свідомого застосування знань на практиці, розвивати фонетичний
слух, пам'ять, увагу, виховувати уміння працювати в групі, повагу одиндо
одного, культуру мовлення.
Форма уроку: урок-гра-змагання
Тип: узагальнення вивченого
Обладнання: ТЗО, роздатковийматеріал, картки оцінювання
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I.Організаціякласудо уроку
II.Оголошеннятемита з’ясування мети уроку (учні самостійно формулюють
мету уроку) (Слайд 1)
III.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Морськийбій»
2. Бесіда(Слайд 2)
♦ Чим відрізняються звуки мовлення від звуків мови?
♦ Як творяться голосніі приголоснізвуки?
♦ Колиприголосністають м'якими і пом'якшеними?
♦ Як відрізнити глухі звуки від дзвінких?
♦ Скільки букв в українськомуалфавіті?
♦ Скількома звуками позначається ця кількість букв? Чому така розбіжність?
♦ Що таке наголос?Як вимовляються наголошені й ненаголошені голосні?
♦ За допомогоюякого словникаперевіряється правильність наголошення слів?
ІV. Опрацюваннятеми уроку
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодніми поставили собімету, а досягатиїї будемо трохи незвичним способом.
У нас буде гра – змагання, ми об’єднаємосяв дві команди і перевіримо, яка
команда краще опанувала вивчену тему. Завдання будуть не простими, треба буде
проявитикмітливість, вчитись працювати в групі. Вам будуть допомагатинаші
експерти, учениці 9 класу. А тепер візьмемось за руки, посміхнемось один одному
і мені, у нас гарний приємнийнастрій, у нас все вийде добре. Кожнакоманда
презентує свою назву згідно з вивченою темою.
2. Виконання завдань командами:
 Завд. 1.Орфографічнахвилинка (Слайд 3)(правопис ненаголошених
голосних), кожне правильне слово – 1 бал відповідаю чому та зараховується
експертом в загальну кількість балів.
Оберіть всі слова, в яких замість крапок слід писати Е
Завд. 2.«Знайти слова помилкою» (Слайд 4)
 Завд. 3.(Слайд 5) Звуковийдиктант. Записати речення фонетичною
транскрипцією: Сьогодніясно світить сонечко.
 Завд. 4.(Слайд 6) Знайдіть у кожній групі зайве слово, запишіть його та
поясніть. А) день, льон, півень, лоб Б) всього, сьогодні, свято,
третьокласник В) б’є, мавпячий, черв’як, п’ять Г) ясно, їжак, юнь, земля
- Коли ще букви я, ю, є, ї позначають два звуки?
 Завд. 5.(Слайд 7) «Гонказа лідером» – кожній команді по 3 запитання
 Скільки звуків в українській мові та скільки букв?
 Які ви знаєте групи звуків, чомутакий поділ?
 Загальна характеристика голосних.
 Загальна характеристика приголосних.
 Які букви позначають два звуки завжди?
 Дати характеристику складам.
 Фізкультхвилинка:
У володаркиЗими
Трішечки замерзлими.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить:«Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
 Завд. 6.(Слайд 8) Наведені словазапишіть у фонетичній транскрипції. Яке
явище відбувається у цих лексемах?
Принісши, коритце, вогко, студентство, кореспондентський,шістсот.
Довідка: [приен'іш:и]; [кориц:еи]; [вохко]; [студенство];
[кореиспонден'с’кий];[ш'іс:от].
 (Слайд 9) Фонетичний розбір слова
1. Поділіть слово на склади.
2. Запишіть кількість складів і їх характер: закритий, відкритий
наголошений.
3. Запишіть слово звуками (зробіть звуковийзапис).
4. Поставте наголос у звуковомузаписі.
5. Назвіть голоснізвуки. Дайте їм характеристику (наголошені,
ненаголошені).
6. Назвіть приголоснізвуки. Дайте їм характеристику:
а) за дзвінкістю і глухістю;
б) за твердістю і м'якістю.
7. Підрахуйте кількість звуків і букв у слові.
(Слайд 10) Приклад фонетичного розборуслова
Мороз - [моро́з]- мо – роз - 2 скл., 1-й відкритий, ненаголошений,
2-й закритий, наголошений.
м - [м] - приголосний,дзвінкий, твердий
о - [о ] - голосний, ненаголошений
р - [р] - приголосний,дзвінкий, твердий
о - [о] - голосний, наголошений
з - [з] - приголосний, дзвінкий, твердий
-------------------------
5 букв, 5 звуків
 Завд. 7.(Слайд 11) Завдання для уважних: із транскрипції записати буквами
[лехко], [бул'й'он], [шч′ітка], [пав′іл'й′он], [й′уний′], [д'охт'у].
 Завд. 8.(Слайд 12) Фонетично розібратислова, кожній команді по 5 слова
(можна на пари), експерти перевіряють та виставляють бали. Свято,
дощик, пам'ять, цвях, користь. Дзвінок, більше, краще, полум’я, дзвоник.
3. Завд. 9. Творчахвилинка: складаємо сенкан до слова– фонетика (заслухати
по одномуз команди, обирають діти).
Група учнів працюють із тестуванням «Звуковийсклад слова»
V. Підсумок уроку
- Що сподобалося науроці?
- Що було найлегшим, а найважчим?
- Яку мету ми ставили на початку? Чи вдалося її досягти?
- У вас на партах долоньки, напишіть побажання мені, один одному, нашому
уроку. Я бажаю вам усього найкращого, посміхнемося одинодному, подякуємо
за роботута допомогу. Молодці!!!
Додатокдо уроку
Самооцінювання на уроці «Фонетичний розбір слова»
№ Завдання Максимальний бал Бал,отриманий
учнем (ученицею)
1 Орфографічнахвилинка 5
2 Орфографічнахвилинка «Знайди
слова з помилкою»
6
3 Звуковийдиктант 8
4 Зайве слово 4
5 Гонка за лідером 3
6 Фонетична транскрипція 6
7 Завдання для уважних 6
8 Фонетичний розбір слова 15
9 Сенкан «Фонетика» 7
10 Тестування 12
Всього балів: 72
VI. Домашнє завдання:
1) Із підручника з мови дібрати 3 словата розібрати їх фонетично
2) Творчезавдання скласти міні-твір «В гостяху цариці - Фонетики»
3) Завершити проходження тесту учнями, які не зробилице на уроці.

153

  • 1.
    Урок № _____ Тема:Фонетичний розбір слова Мета: удосконалити знання щодо вивченого з фонетики, уміння знаходити вивчені орфограмив словах, які відповідають фонетичним закономірностям, домагатися свідомого застосування знань на практиці, розвивати фонетичний слух, пам'ять, увагу, виховувати уміння працювати в групі, повагу одиндо одного, культуру мовлення. Форма уроку: урок-гра-змагання Тип: узагальнення вивченого Обладнання: ТЗО, роздатковийматеріал, картки оцінювання ПЕРЕБІГ УРОКУ I.Організаціякласудо уроку II.Оголошеннятемита з’ясування мети уроку (учні самостійно формулюють мету уроку) (Слайд 1) III.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра «Морськийбій» 2. Бесіда(Слайд 2) ♦ Чим відрізняються звуки мовлення від звуків мови? ♦ Як творяться голосніі приголоснізвуки? ♦ Колиприголосністають м'якими і пом'якшеними? ♦ Як відрізнити глухі звуки від дзвінких? ♦ Скільки букв в українськомуалфавіті? ♦ Скількома звуками позначається ця кількість букв? Чому така розбіжність? ♦ Що таке наголос?Як вимовляються наголошені й ненаголошені голосні? ♦ За допомогоюякого словникаперевіряється правильність наголошення слів? ІV. Опрацюваннятеми уроку 1. Вступне слово вчителя. Сьогодніми поставили собімету, а досягатиїї будемо трохи незвичним способом. У нас буде гра – змагання, ми об’єднаємосяв дві команди і перевіримо, яка команда краще опанувала вивчену тему. Завдання будуть не простими, треба буде проявитикмітливість, вчитись працювати в групі. Вам будуть допомагатинаші експерти, учениці 9 класу. А тепер візьмемось за руки, посміхнемось один одному і мені, у нас гарний приємнийнастрій, у нас все вийде добре. Кожнакоманда презентує свою назву згідно з вивченою темою.
  • 2.
    2. Виконання завданькомандами:  Завд. 1.Орфографічнахвилинка (Слайд 3)(правопис ненаголошених голосних), кожне правильне слово – 1 бал відповідаю чому та зараховується експертом в загальну кількість балів. Оберіть всі слова, в яких замість крапок слід писати Е Завд. 2.«Знайти слова помилкою» (Слайд 4)  Завд. 3.(Слайд 5) Звуковийдиктант. Записати речення фонетичною транскрипцією: Сьогодніясно світить сонечко.  Завд. 4.(Слайд 6) Знайдіть у кожній групі зайве слово, запишіть його та поясніть. А) день, льон, півень, лоб Б) всього, сьогодні, свято, третьокласник В) б’є, мавпячий, черв’як, п’ять Г) ясно, їжак, юнь, земля - Коли ще букви я, ю, є, ї позначають два звуки?  Завд. 5.(Слайд 7) «Гонказа лідером» – кожній команді по 3 запитання  Скільки звуків в українській мові та скільки букв?  Які ви знаєте групи звуків, чомутакий поділ?  Загальна характеристика голосних.  Загальна характеристика приголосних.  Які букви позначають два звуки завжди?  Дати характеристику складам.  Фізкультхвилинка: У володаркиЗими Трішечки замерзлими. Грудень каже: «Пострибай!» Січень просить:«Присідай!» Встали — сіли, встали — сіли, Розігріли наше тіло. Лютий місяць нагадав: Час нам братися до справ. Сіли, дітки, всі гарненько. Спинки держимо рівненько. Книги відкриваємо — Знання здобуваємо!  Завд. 6.(Слайд 8) Наведені словазапишіть у фонетичній транскрипції. Яке явище відбувається у цих лексемах? Принісши, коритце, вогко, студентство, кореспондентський,шістсот.
  • 3.
    Довідка: [приен'іш:и]; [кориц:еи];[вохко]; [студенство]; [кореиспонден'с’кий];[ш'іс:от].  (Слайд 9) Фонетичний розбір слова 1. Поділіть слово на склади. 2. Запишіть кількість складів і їх характер: закритий, відкритий наголошений. 3. Запишіть слово звуками (зробіть звуковийзапис). 4. Поставте наголос у звуковомузаписі. 5. Назвіть голоснізвуки. Дайте їм характеристику (наголошені, ненаголошені). 6. Назвіть приголоснізвуки. Дайте їм характеристику: а) за дзвінкістю і глухістю; б) за твердістю і м'якістю. 7. Підрахуйте кількість звуків і букв у слові. (Слайд 10) Приклад фонетичного розборуслова Мороз - [моро́з]- мо – роз - 2 скл., 1-й відкритий, ненаголошений, 2-й закритий, наголошений. м - [м] - приголосний,дзвінкий, твердий о - [о ] - голосний, ненаголошений р - [р] - приголосний,дзвінкий, твердий о - [о] - голосний, наголошений з - [з] - приголосний, дзвінкий, твердий ------------------------- 5 букв, 5 звуків  Завд. 7.(Слайд 11) Завдання для уважних: із транскрипції записати буквами [лехко], [бул'й'он], [шч′ітка], [пав′іл'й′он], [й′уний′], [д'охт'у].  Завд. 8.(Слайд 12) Фонетично розібратислова, кожній команді по 5 слова (можна на пари), експерти перевіряють та виставляють бали. Свято, дощик, пам'ять, цвях, користь. Дзвінок, більше, краще, полум’я, дзвоник. 3. Завд. 9. Творчахвилинка: складаємо сенкан до слова– фонетика (заслухати по одномуз команди, обирають діти). Група учнів працюють із тестуванням «Звуковийсклад слова» V. Підсумок уроку - Що сподобалося науроці? - Що було найлегшим, а найважчим? - Яку мету ми ставили на початку? Чи вдалося її досягти?
  • 4.
    - У васна партах долоньки, напишіть побажання мені, один одному, нашому уроку. Я бажаю вам усього найкращого, посміхнемося одинодному, подякуємо за роботута допомогу. Молодці!!! Додатокдо уроку Самооцінювання на уроці «Фонетичний розбір слова» № Завдання Максимальний бал Бал,отриманий учнем (ученицею) 1 Орфографічнахвилинка 5 2 Орфографічнахвилинка «Знайди слова з помилкою» 6 3 Звуковийдиктант 8 4 Зайве слово 4 5 Гонка за лідером 3 6 Фонетична транскрипція 6 7 Завдання для уважних 6 8 Фонетичний розбір слова 15 9 Сенкан «Фонетика» 7 10 Тестування 12 Всього балів: 72 VI. Домашнє завдання: 1) Із підручника з мови дібрати 3 словата розібрати їх фонетично 2) Творчезавдання скласти міні-твір «В гостяху цариці - Фонетики» 3) Завершити проходження тесту учнями, які не зробилице на уроці.