1. Қызылорда облысы Жаңақорған ауданы
Негізгі білім беретін №221 Аққұм мектебі
Сейтова Гүлзада Пернебекқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың
тақырыбы:
Егіннің бастары А.Байтұрсынұлы Сыныбы: 5 (бесінші)
Негізгі идея: Тәкаппарлық –жаман қасиет
Сабақ
мақсаты:
Барлық
оқушылар
Мысал өлеңнің негізгі идеясын түсіну
Оқушылардың
көпшілігі
Мысал өлеңнің негізгі ойы ментақырыбынанықтау
Жекелеген
оқушылар
Мысал өлеңнің негізгі ойы менөмірді байланыстырып, тұжырым жасау.
Құндылықтар: Қарапайымдылық. Мейірбандық
Лексика: Көкке қарау .Сайран салу
Сабақ
кезеңдері/
уақыты
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Кіріспе
(6 мин)
1)Психологиялық дайындық
Оқушылармен сәлемдесу.
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру, жағымды ахуал тудыру
Тыңдаңдар,қыздар!
Тыңдаңдар ,ұлдар!
Қолдарыңды созыңдар,
Алақанды ашыңдар,
Қайсымыз «5» алудан қашпаймыз?
Ендеше үй тапсырмасын
Оқығандардан бастаймыз!
Үй жұмысын пысықтау
«Жедел жауап»
1. Мысал кейіпкерлерін ата.
2. Мысалда қандай мінезді адамдар
сыналады?
3. Бақаны әлекке салған қандай сезім?
4. Қызғаныш пен ерегіске, күншілдікке бой
алдырған Бақа қандай күйге душар болды?
5. Осы тақырыпқа сай мақал-мәтелдер айтып
көріңдер
Сәлемдеседі.
Көңіл- күйлерін реттейді
.
Сұрақтарына жауап береді
Мадақтау
мақтау
Тұсаукесер
бөлімі
7минут
II Мотивациялық – бағдарлау кезеңі
«Ой қозғау» стратегиясы.
.
Сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабаққа бағытталады.
Жарайсың.
Тамаша
2. Суреттен не байқадыңдар?
Қандай егін түрлерін білесіңдер?
Егін мен адам арасында қандай байланыс
бар?
А.Байтұрсыновтың «Егіннің бастары»өлеңі
*«Еркін» оқу. Оқулықтағы мәтінді үнсіз
оқу, ол үшін оқушылар еріндерін жиып,
саусақпен басады.
*«Найзағай» оқуы. Жарты дауыспен баяу
және жылдам оқуды кезек алмастырып оқу.
*«Канон» оқуы» бір оқушы бастайды,
екінші оқушы 1-2 сөйлемнен кейін
қосылады.
А.Байтұрсыновтың «Егіннің бастары »
мысал өлеңін оқиды
Негізгі бөлім
27минут
IIІ операциялық – орындаушылық кезең
Санау арқылы екі топқа бөлу
Топтарға тапсырманы түсіндіру
Топтық жұмыс «Ұйқасын тап»
Сергіту сәтін орындайды
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Санау арқылы оқушылар топқа бөлінеді
Топтық жұмысты орындайды
І топ. Тақырыпқабайланысты диалог
құрастыру.
ІІ топ. Шығарма мағынасына сәйкес монолог
құрастыру.
Сергіту сәтін орындайды
Лото ойыны
Тақтада екі ойын алаңы бар
1-ойын алаңында мысал аттары жазылған
2-ойын алаңында мысалдар бойынша
иллюстрациялық суреттер
1-ойын алаңындағы мысал аттарын 2-ойын
алаңындағы суреттергеапарып жабу керек.
Жұптық жұмысты орындайды
Композициялық жоспар құрады
Жеке жұмысты орындайды.
Сұрақтарғажауап бер.
А) «Егіннің бастары» өлеңінің негізгі тақырыбы
, идеясы неде?
_________________________________________
_________________________________
Ә) Өлеңнің кейіпкерлерін ата.
_________________________________________
_________________________________
Б) Өлеңнен өздеріңе қандай қорытынды
шығардыңдар?
_________________________________________
Топтық
бағалау
Жұптық
бағалау
Бармақ арқылы
бағалау
Өздері
таңдаған
критерий
арқылы
бағалау
Қорытынды
бөлім
Кері байланыс жасау Сәтті тұсым... Сәтсіз тұсым...
Нені дамытар едім...
Кейінгі
тапсырма
Кесте толтыру Күнделіктеріне жазып алады