SlideShare a Scribd company logo
Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Қостанай облысы әкімдігінің білім баскармасының
"Қостанай политехникалық колледжі" КМҚК
КГКП "Костанайский политехнический колледж"
Управления образования акимата Костанайской области»
КЕЛІСІЛДІ / СОГЛАСОВАНО БЕКІТЕМІН / УТВЕРЖДАЮ
Директордың ҒЖЖ орынбасары/ Директордың ОІЖ
орынбасары / Зам. директора по НМР Зам. директора по УР
______ _________________ ______ _______________
қолы Т.А.Ә. / Ф.И.О. қолы Т.А.Ә. / Ф.И.О.
____________________ ____________________
«____» ________20_ ж. «____» ________20_ ж.
АШЫҚ САБАҚТЫҢ
ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ /
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА
ОТКРЫТОГО УРОКА
Пән / предмет: қазақ тілі және әдебиеті
Тақырып / тема: Абай Құнанбаев
Топ / группа: СТ-3
Мамандық / специальность: 0601000 Стандарттау, метрология және
сертификаттау (салалары бойынша)
Әзірлеген оқытушы / разработал преподаватель: Казиева У.Ж
ЦМК отырысында қарастырылды
№ ___ хаттама «__»_______20 ж. /
Рассмотрено на заседании ЦМК
Протокол №____ от «___»___20 г
__________ _________________
қолы Т.А.Ә.
Қостанай, 2016
Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі / Методическая разработка
открытого урока.
Күні / Дата 25 қараша 2016 жыл
Топ / Группа СТ-3 (Стандарттау, метрология және сертификаттау)
Пән / Предмет: қазақ тілі және әдебиеті
Сабақтың тақырыбы / Тема занятия: Абай Құнанбаев
Сабақтың типі / Тип занятия: аралас
Сабақтың түрі / Вид занятия: тәжірибелік
Сабақтың мақсаттары /.Цели урока:
Білімдік / образовательная: Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев туралы
жалпы мәлімет беру, шығармаларына талдау жасау арқылы білімдерін
арттыру.
Дамытушылық / развивающая: Өз бетінше жұмыс істеуге, шығармашылық
қабілеттерін дамытуға ықпал ету; ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту
Тәрбиелік / воспитательная: Өнер- білімге, еңбексүйгіштікке, адамгершілік
қасиеттерді бойларына дамытуға, мамандыққа деген сүйіспеншілікке
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс / Межпредметная связь: орыс әдебиеті, тарих, музыка.
Көрнекі құралдар / Оборудование: Абай Құнанбайұлының портреті,
интерактивті тақта, сөздіктер, қазақ әдебиеті (оқулық), қазақ әдебиеті
(хрестоматия)
Сабақтың барысы / План занятия
I.Ұйымдастыру кезеңі / Организационная часть:
а) түгендеу;
ә) психологиялық дайындық жүргізу .
II. Өткен материалды қайталау және тексеру / Опрос и проверка
пройденного материала:
Бағдарлаушы сұрақтар қою үй тапсырмасын тексереміз.
Топ бойынша жұмыс: (слайд)
1. Ы.Алтынсариннің өмірбаяны.
2. Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі.
3. Ыбырай– балалар әдебиетінің атасы.
4. Хронологиялық кесте толтыру (сәйкестендіру) (флипчартпен жұмыс)
5. Топтастыру (кластер құрастыру).
6. Ы.Алтынсарин шығармаларын тақырыбы бойынша сәйкестендіру
(флипчартпен жұмыс).
7. Поэзия минуты. Әр топ 1 өлеңнен айтады, талдайды.
8. Әңгімелерінің тақырыбын ашу. Әр топ 1 әңгімеден айтады және
талдайды.
9. 5 жол өлең стратегиясы бойынша өлеңдерін оқиды.
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
4-тапсырма. Флипчартпен жұмыс. Хронологиялық кесте толтыру.
1841 ж – қазан айында дүниеге келеді.
1850 ж – Орынбордағы орыс-қазақ мектебіне оқуға түседі
1857 ж – «өте жақсы» деген бағаға оқу бітіреді
1857-1859 жж - туған жерінде тілмаштық қызмет атқарады.
1959 ж – шығыстанушы, профессор В.В.Григорьевпен танысады.
1860 ж – Торғай мектебіне мұғалім болуға рұқсат алады.
1864 ж – Торғай мектебі ашылады.
1876 ж – Петербург, Қазан қалаларына барады.
1879 ж – Торғай облысы мектептерінің инспекторы болып тағайындалады.
1879 ж - Орынборда «Қазақ хрестоматиясын» бастырып шығарады.
1879-1883 жж – Торғай облысының 4 уезінде жаңа мектептер ашылады.
1883 ж –.Торғай қаласында қолөнер мектебі ашылады.
1887 ж - Ырғызда қыздар мектебін ұйымдастырады
1881 ж - Омбы қаласында тұңғыш мұғалімдер мектебі ашылады
6 тапсырма Тақырыптар бойынша топтастыру. Флипчартпен жұмыс.
1. Еңбекті сүю
2. Оқуға, ғылым-білімге шақырады
3. Талаптану
4. Тәрбиенің рөлі
Шығармалары:
1. «Өрмекші, құмырсқа қарлығаш», 1. «Әке мен бала», 4. «Бақша
ағаштары»,3. «Талаптың пайдасы», 4. «Мейірімді бала», 4. «Аурудан
аяған күштірек», 2.«Өнер, білім ба жұрттар» 4.«Әдептілік»,
1.«Жомарт», 4.«Малды пайдаға жарату», 2.«Білгеннің пайдасы»,
4.«Тәкаппарлық»,2. «Әлім кісі», 2.«Лұқпан хакім», 1.«Бай баласы мен
жарлы баласы»
III. Жаңа тақырыпты өту / Изучение нового материала:
Жоспар / план.
«Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе» деп Сұлтанмахмұт Торайғыров
айтқандай, біз бүгінгі сабағымыз ақындық пен данышпандықтың бар асылын
бір бойына жинақтаған рухани атамыз Абайға арналып отыр.
Слайд
Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң арқалан.
Сен де бір кірпіш дүниеге
Кетігін тап та бар қалан! (Абай)
Әрбір адам өмірде өз орнын табуға тырысады. Көп ойланады, әке-
шешесімен немесе ересектермен ақылдасады. Біздің қоғамымызда
мамандығыңа қарай әр түрлі салада жұмыс істеуге болады. Өмірде отыз
мыңға жуық әр түрлі мамандық бар. Соның ішінде сіздер бүгінгі күні
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
«Стандарттау, метрология және сертификаттау» мамандығын таңдап,
біздің колледждің табалдырығын аттадыңыздар. Қазақтың ғұлама
ақыны Абай Құнанбайұлы айтқандай, өмірден өз орындарыңды тауып,
кірпіш болып қаланбақсыңдар.
Білім алушыларды сабақтың тақырыбы, мақсаты, түрі, әдістерімен
таныстырамын.
1. Ойқозғау.(слайд)
Білемін Білдім Білгім келеді
Абай Құнанбаев туралы не білетінімізді жазып шығамыз. - 1,5-2 мин
Слайдтар арқылы қысқаша мағлұмат беру.
2. Абай – қазақтың бас ақыны
3. Өлеңдері, тақырыбы.
4. Аудармалары
5. Поэмалары
6. Қара сөздері
.
Хронологиялық кесте (слайдтар)
1845ж. 10 тамызда Шыңғыс тауының бауырайында дүниеге келген.
1855 - 1857 жж. Ауыл молдасынан сауат ашты. 9 жасында «Кім екен деп
келіп ем түйе қуған» деген ең алғашқы мысқыл өлеңін шығарды.
1857 - 1859 жж. Семей қаласында Ахмет Риза медресесінде білім алды. Үш
ай «Приходская школа» орыс мектебінде қосымша оқиды. Араб, парсы, түркі
тілдеріндегі шығыс ақындарының кітаптарын оқыды.
1870 ж. Семей қаласында Лев Толстойдың кітабын сұрап тұрғанда
Е. П.Михаэлиспен танысты.
1876 – 1878 жж. Абай Қоңыр Көкше еліне үш жыл болыс болды. 28 жастағы
Абайдың үстінен күндес топтар жоғарыға өтірік арыз - шағымдар жазды.
Үзікбай Бөрібаевтың жалған арызымен Абайдың үстінен Семейдің ұлықтары
тергеу ісін қозғайды.
1877 - 1878 жж. Абай 12 іспен тергеліп, Семейде 3 - 4 ай жатады. 1884 ж.
Абайды ақтап 700 кісі куәлік беріп, «қылмыстық ісі» жабылады.
1880 ж. Михаэлис арқылы Н. И. Долгополов, С. С. Гросс, П. Д. Лобанский, Н.
Коншин секілді орыстың демократтарымен танысты.
1889 ж. 25 – ке жуық өлең шығарады. Осы жылы «Күлембайға», «Жаз» деген
өлеңдері Омбыдағы «Дала уалиаты» газетіне Көкбайдың атымен
жарияланды.
1890 - 1898 жж. Қара сөздерін жазды.
1891 ж. Інісі Оспан қайтыс болған соң мұңды өлеңдер жаза бастады.
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
1895 ж. Баласы Әбдірахман 27 жасында қайтыс болады.
1898 ж. Өзінің бала кезгі досының ұйымдастыруымен түрлі ру басылары
Абайды соққыға жығады, дүниесін тонайды.
1899 ж. Абайдың өлеңдері көбейеді.
Абай 3 әйел алған. Бәйбішесі Ділдәдан: Ақылбай, Әбдірахман, Күлбадан,
Әкімбай, Мағауия, Райхан; екінші әйелі Әйгерімнен Тұрағұл, Мекайыл,
Ізкайіл, Кенже деген 7 ұл, 3 қыз сүйген. Келіндей алған әйелі Еркежаннан
ұрпақ көрген жоқ.
Кеңес өкіметі тұсында Абайдың әкесі Құнанбай туралы да теріс пікір
болды. Ол шынжыр балақ, шұбар төс шонжар, елді қанап, қиянат көрсеткен
адам ретінде бейнелейді. Шындығына келетін болсақ, Құнанбай белгілі ру
басы, ел құрметіне бөленген, көпке танылған, адал, шешен адам болған.
Поляк революционері Янушкевич өзінің жазбаларында оның іскерлігіне,
адамгершілігіне сүйсініп, шешендігі, тапқырлығы жағынан батыстың белгілі
ойшылдарымен қатар қояды. Өлеңдерін К. Жанатаев атымен жариялаған. Өз
атымен 1886ж. «Жаз» өлеңін алғаш жариялаған.
Еңбектері (слайд)
Абай өлеңдері түгел дерлік лирикадан құралады. Қысқа өлеңдерінде
табиғат бейнесін, адамдар портретін жасауға, ішкі - сыртқы қылық -
қасиеттерін, мінез - бітімдерін айқын суреттермен көрсетуге өте шебер. Қай
өлеңінен де қазақ жерінің, қазақтың ұлттық сипатының ерекшеліктері көрініп
тұрады. Тақырыптары: саяси – әлеуметтік, табиғат, философиялық,
махаббат, достық, көңіл – күй, оқу - ғылым, өнер.
Ұлы ақын жас ұрпақты имандылыққа, адамгершілікке, ғылым - білім
үйренуге шақырды.
1. Ғылым таппай мақтанба
2. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін
3. Адамның кейбір кездері
4. Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат
5. Сабырсыз, арсыз, еріншек.
6. Өлең- сөздің патшасы, сөз сарасы
7. Жасымда ғылым бар деп ескермедім
8. Білімдіден шыққан сөз
9. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін
10.Сенбе жұртқа, тұрса да қанша мақтап және т.б
Абайдың өлеңін тыңдау.
Аудармалары 50 - ден асады (слайд): М.Ю. Лермонтов, И.А.Крылов,
А.С.Пушкин, Л.Н Толстой, В.А. Крылов, Я.П.Полонский, И.А.Бунин,
А.Мицкевич , Байрон, Гете т. б шығармаларын аударған.
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
Абай орыс тілін тамаша меңгерді. Мұның өзі оның орыс ақыны М.
Лермонтовтың біркатар өлеңін қазақ тіліне аударуына мүмкіндік берді. Оның
«Шайтан» («Демон»), «Дұға» («Молитва»), «Қанжар», «Жолға шықтым бір
жым - жырт түнде жалғыз», «Жалау» («Жалғыз жалау жалтылдап»),
«Теректің сыйы» («Асау Терек долданып, буырқанып») сияқты өлендерін
аударды. Абай А. С. Пушкиннің «Евгений Онегин» дастанының үзінділерін
қазақы ұғымда жатық етіп еркін аударды. Абайдың Татьяна хатының сөзіне
шығарған «Татьянаның қырдағы әні» қалың елдің сүйікті әніне айналды.
Абай И. А. Крыловтың мысалдарын қазақ тіліне аударумен де айналысты.
Қазақтар ұлт - азаттық қозғалысының көрнекті жетекшісі Ә. Бөкейханов
өзінің қырғыз даласындағы әр түрлі уездерде болған кезінде ондағы
ақындардың Пушкин мен Лермонтовтың Абай аударған өлеңдерін жақсы
білетініне, оларды домбырада әнге қосып айтатынына көз жеткізіп
қайтқанын жазады.
Қарасөздері – 45 (1890 - 1898)
Абайдың көркемдік, әлеуметтік гуманистік және дінге көзқарастары
терең білінген еңбегі - қара сөздері. Абайдың қара сөздері (Ғақлия) - ұлы
ақынның сөз өнеріндегі көркемдік қуатын, философиядағы даналық
дүниетанымын даралап көрсететін классикалық стильде жазылған прозалық
шығармасы. Жалпы саны қырық бес бөлек шығармадан тұратын Абайдың
қара сөздері тақырыбы жағынан бір бағытта жазылмаған, әр алуан. Оның
алты - жеті үлгісі қысқа болса, қайсыбіреуі мазмұн, тақырып жағынан
өзгешелеу, ауқымды болып келеді. Абай өзінің қара сөздерінде шығарманың
ажарына ғана назар аударып қоймай, оның тереңдігіне, логикалық мәніне зор
салған.
Бірінші қара сөзін тыңдау.
Әндері : “Желсіз түнде жарық ай”,“ Сегіз аяқ”, «Қараңғы түнде тау қалғып»,
«Айттым сәлем Қаламқас», «Көзімнің қарасы» т. б. 27 әнінің 36 нұсқасы
нотаға түсірілген.
Ұлы ақын, ағартушы Абай музыкалық саласында да айта қалғандай мұра
қалдырды. Өзінің асыл өлеңдерін, қара сөздерін қағазға түсіріп, кейінгі
ұрпаққа жазып қалдырса, музыкалық жөнінде оның мұндай мүмкіншілігі
болмады. Өйткені, Абай өмір сүрген көзеңде қазақта музыканың жазба
мәдениеті жоқ еді, халықтық музыка ауыз дәстүрлік қалыпта еді. Сондықтан
Абай әндері де қазақтың басқа халықтық ән - күйлері сияқты, ауыздан -
ауызға, заманнан заманға ауыса отырып жетті. Музыка саласында жазба
мәдениеттің болмауына қарамастан, Абай әндерінің бізге толық жеткен
себебі - олардың халықтың жүрегінде сақталуға сапасы сай келетін
шығармалар болғандығында, халық санасынан өшпес орын алғандығында.
«Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдау
Күйлері: “ Торжорға”, “Желдірме”, “Май түні”
Поэмалары: «Ескендір», «Масғұд», «Әзім әңгімесі»
Айналасына қарадан шыққан қазақ жастарын топтастырды, тиісті білім алса
олардан артып түсер еді деп тамсанады.
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
IV. Бекіту / Закрепление: (слайд)
1. 1 топ. «Ғылым таппай мақтанба», «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңдерін
өлеңдерін оқып, талдау жасаңдар.
2. 2 топ. Абайдың табиғат лирикасына арналған өлеңдерін оқып
талдаңдар.
3. 3 топ. «Піл мен қанден», «Есек пен бұлбұл», «Өгіз бен бақа»
аудармаларын оқып, мағынасын ашыңдар.
Абайдың қара сөздерін оқу, мазмұнын айту және талдау.
4. Он бесінші қара сөзі.
5. Он тоғызыншы қара сөзі
6. Отыз сегінші қара сөзі
Кестеге Абай Құнанбаев туралы не білгендеріңізді және нені білгілерің
келетін жазыңыздар.
V. Қорытынды жасау / Подвести итоги:
(Слайд)
1. Венн диаграммасын құрастыру (Абай Құнанбаев және Ыбырай
Алтынсарин)
2. 5 жол өлең стратегиясы бойынша өлең құрастыру. Топтастыру.
3.“Дөңгелек үстел” әдісі. Сабақтан алған әсерім.
Әр студент бір-бір сөйлем жазып шығады. Соңғы студент барлығын оқиды,
соңғы сөйлемді жазып, ат қояды және автор орындығына отырып, барлығын
толық оқып береді.
VI. Үй тапсырмасы / Домашнее задание: Слайд
1. Абай Құнанбаевтың өлеңін жаттау және талдау.
2. «Ескендір» поэмасын оқу және талдау.
3. 2-3 қара сөзін айту, мағынасын ашу және өз көзқарасын жазу.
VII. Әдебиет / Литература:
1. У.Асыл., Т.Жумажанова Қазақ әдебиеті 10-сынып Алматы, «Мектеп»,
2014 ж
2. У.Асыл «Қазақ әдебиеті(Хрестоматия)» 10-сынып, Алматы, «Мектеп»,
2010 ж
3. Абай Құнанбаев Шығармалары. Алматы, «Жалын, 1995 ж
4. Абай. Слова назидания. Алматы, «Жалын» , 1982 ж
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым.
Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.

More Related Content

What's hot

м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
 
мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5sanvia
 
Kilmis_2_tom
Kilmis_2_tomKilmis_2_tom
Kilmis_2_tom
Дулат Кабыл
 
алматы мастер класс
алматы мастер классалматы мастер класс
алматы мастер класс
Asem Sarsembayeva
 
аспандиярова лк
аспандиярова лкаспандиярова лк
Wewe
WeweWewe
с бит
с  битс  бит
с бит
oquzaman
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыы
nurlan93kz
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
Nurlan Abilhanov
 
отаншыл патриоттарды тәрбиелеу
отаншыл патриоттарды тәрбиелеуотаншыл патриоттарды тәрбиелеу
отаншыл патриоттарды тәрбиелеу
Asem Sarsembayeva
 
256fd
256fd256fd
7878fd
7878fd7878fd
әдебиеттік оқу қазақстан қмж
әдебиеттік оқу қазақстан  қмжәдебиеттік оқу қазақстан  қмж
әдебиеттік оқу қазақстан қмж
Вспомогательный образовательный сайт
 
Өнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топӨнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топ
Nurlan Abilhanov
 
Виртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесіВиртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесі
guldika
 
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдеріАбай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Bilim All
 
үш байтерек б.с.д.
үш байтерек б.с.д.үш байтерек б.с.д.
үш байтерек б.с.д.
Asem Sarsembayeva
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
nurlan93kz
 
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жылМұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Abilkair Zhakupov
 

What's hot (20)

м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5
 
Kilmis_2_tom
Kilmis_2_tomKilmis_2_tom
Kilmis_2_tom
 
М. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығыМ. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығы
 
алматы мастер класс
алматы мастер классалматы мастер класс
алматы мастер класс
 
аспандиярова лк
аспандиярова лкаспандиярова лк
аспандиярова лк
 
Wewe
WeweWewe
Wewe
 
с бит
с  битс  бит
с бит
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыы
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
 
отаншыл патриоттарды тәрбиелеу
отаншыл патриоттарды тәрбиелеуотаншыл патриоттарды тәрбиелеу
отаншыл патриоттарды тәрбиелеу
 
256fd
256fd256fd
256fd
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
әдебиеттік оқу қазақстан қмж
әдебиеттік оқу қазақстан  қмжәдебиеттік оқу қазақстан  қмж
әдебиеттік оқу қазақстан қмж
 
Өнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топӨнерін өрлеткен топ
Өнерін өрлеткен топ
 
Виртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесіВиртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесі
 
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдеріАбай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
Абай Құнанбаев: “Жаз”,”Күз” өлеңдері
 
үш байтерек б.с.д.
үш байтерек б.с.д.үш байтерек б.с.д.
үш байтерек б.с.д.
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жылМұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
 

Viewers also liked

Janice mister cv 03.17
Janice mister cv 03.17Janice mister cv 03.17
Janice mister cv 03.17
Janice Mister
 
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
Ohjaamo Lappeenranta
 
La comparación
La comparaciónLa comparación
La comparación
Spacemoun86
 
Politica de calidad en salud
Politica de calidad en saludPolitica de calidad en salud
Politica de calidad en salud
Karla De León Vega
 
Clasificación y tipos de software
Clasificación y tipos de softwareClasificación y tipos de software
Clasificación y tipos de software
patricia caro
 
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
Työterveyslaitos
 
сценарий итог
сценарий итогсценарий итог
семинар
семинарсеминар
викторина
викторинавикторина
викторина
Asem Sarsembayeva
 
внеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс моевнеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс мое
Asem Sarsembayeva
 
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
unad
 
түркістан 4сынып
түркістан 4сыныптүркістан 4сынып
түркістан 4сынып
Asem Sarsembayeva
 
методическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская географияметодическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская география
Вспомогательный образовательный сайт
 
Networking Basics
Networking BasicsNetworking Basics
Networking Basics
Jagan Mohan Bishoyi
 
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
Työterveyslaitos
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
методическое пособие
методическое пособиеметодическое пособие
открытое занятие птицы
открытое занятие  птицыоткрытое занятие  птицы
презентация птицы 2016
презентация птицы 2016презентация птицы 2016
20170221 cédric debacq epicentre
20170221 cédric debacq epicentre20170221 cédric debacq epicentre
20170221 cédric debacq epicentre
Neocamino
 

Viewers also liked (20)

Janice mister cv 03.17
Janice mister cv 03.17Janice mister cv 03.17
Janice mister cv 03.17
 
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
Sirpa Räikkönen - Kohti Ohjaamoa 22.2.2017
 
La comparación
La comparaciónLa comparación
La comparación
 
Politica de calidad en salud
Politica de calidad en saludPolitica de calidad en salud
Politica de calidad en salud
 
Clasificación y tipos de software
Clasificación y tipos de softwareClasificación y tipos de software
Clasificación y tipos de software
 
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
17.2.2017 TyhyverkostoX ja työpajaprosessin esittely, Etelä-Karjala
 
сценарий итог
сценарий итогсценарий итог
сценарий итог
 
семинар
семинарсеминар
семинар
 
викторина
викторинавикторина
викторина
 
внеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс моевнеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс мое
 
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
Accionsolidaria yosimar segundo_vergara_grupo_700004_
 
түркістан 4сынып
түркістан 4сыныптүркістан 4сынып
түркістан 4сынып
 
методическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская географияметодическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская география
 
Networking Basics
Networking BasicsNetworking Basics
Networking Basics
 
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
17.2.2017 Psykosos. kuormitus, mistä on kyse?
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
методическое пособие
методическое пособиеметодическое пособие
методическое пособие
 
открытое занятие птицы
открытое занятие  птицыоткрытое занятие  птицы
открытое занятие птицы
 
презентация птицы 2016
презентация птицы 2016презентация птицы 2016
презентация птицы 2016
 
20170221 cédric debacq epicentre
20170221 cédric debacq epicentre20170221 cédric debacq epicentre
20170221 cédric debacq epicentre
 

Similar to методическая разработка открытого урока

ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
oquzaman
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
Nurlan Abilhanov
 
Зат есім
Зат есімЗат есім
ашық сабақ ыбырай
ашық сабақ ыбырайашық сабақ ыбырай
Hjg
HjgHjg
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
Айбек Қуандықұлы
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
Muhamedrahim Kursabaev
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
Muhamedrahim Kursabaev
 
Ғылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуыҒылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуы
Bilim All
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
oquzaman
 
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
ssuser7a793e
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу
nurlan93kz
 
ашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копияашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копия
Вспомогательный образовательный сайт
 
дүниеге жар 7г
дүниеге жар 7гдүниеге жар 7г
дүниеге жар 7г
oquzaman
 
Kanyshsatbaev
KanyshsatbaevKanyshsatbaev
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирика
oquzaman
 

Similar to методическая разработка открытого урока (20)

ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
 
Зат есім
Зат есімЗат есім
Зат есім
 
Filologia fak
Filologia fakFilologia fak
Filologia fak
 
ашық сабақ ыбырай
ашық сабақ ыбырайашық сабақ ыбырай
ашық сабақ ыбырай
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
 
Ғылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуыҒылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуы
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
 
15 қара сөз
15 қара сөз15 қара сөз
15 қара сөз
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
 
00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу
 
ашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копияашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копия
 
дүниеге жар 7г
дүниеге жар 7гдүниеге жар 7г
дүниеге жар 7г
 
Kanyshsatbaev
KanyshsatbaevKanyshsatbaev
Kanyshsatbaev
 
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирика
 

More from Asem Sarsembayeva

урок
урокурок
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
Asem Sarsembayeva
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
Asem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
Asem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
Asem Sarsembayeva
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
Asem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
Asem Sarsembayeva
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
Asem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
Asem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
Asem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
Asem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
Asem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
Asem Sarsembayeva
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
Asem Sarsembayeva
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
Asem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
Asem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

методическая разработка открытого урока

  • 1. Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі Министерство образования и науки Республики Казахстан Қостанай облысы әкімдігінің білім баскармасының "Қостанай политехникалық колледжі" КМҚК КГКП "Костанайский политехнический колледж" Управления образования акимата Костанайской области» КЕЛІСІЛДІ / СОГЛАСОВАНО БЕКІТЕМІН / УТВЕРЖДАЮ Директордың ҒЖЖ орынбасары/ Директордың ОІЖ орынбасары / Зам. директора по НМР Зам. директора по УР ______ _________________ ______ _______________ қолы Т.А.Ә. / Ф.И.О. қолы Т.А.Ә. / Ф.И.О. ____________________ ____________________ «____» ________20_ ж. «____» ________20_ ж. АШЫҚ САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕМЕСІ / МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА ОТКРЫТОГО УРОКА Пән / предмет: қазақ тілі және әдебиеті Тақырып / тема: Абай Құнанбаев Топ / группа: СТ-3 Мамандық / специальность: 0601000 Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалары бойынша) Әзірлеген оқытушы / разработал преподаватель: Казиева У.Ж ЦМК отырысында қарастырылды № ___ хаттама «__»_______20 ж. / Рассмотрено на заседании ЦМК Протокол №____ от «___»___20 г __________ _________________ қолы Т.А.Ә.
  • 2. Қостанай, 2016 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі / Методическая разработка открытого урока. Күні / Дата 25 қараша 2016 жыл Топ / Группа СТ-3 (Стандарттау, метрология және сертификаттау) Пән / Предмет: қазақ тілі және әдебиеті Сабақтың тақырыбы / Тема занятия: Абай Құнанбаев Сабақтың типі / Тип занятия: аралас Сабақтың түрі / Вид занятия: тәжірибелік Сабақтың мақсаттары /.Цели урока: Білімдік / образовательная: Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев туралы жалпы мәлімет беру, шығармаларына талдау жасау арқылы білімдерін арттыру. Дамытушылық / развивающая: Өз бетінше жұмыс істеуге, шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал ету; ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту Тәрбиелік / воспитательная: Өнер- білімге, еңбексүйгіштікке, адамгершілік қасиеттерді бойларына дамытуға, мамандыққа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Пәнаралық байланыс / Межпредметная связь: орыс әдебиеті, тарих, музыка. Көрнекі құралдар / Оборудование: Абай Құнанбайұлының портреті, интерактивті тақта, сөздіктер, қазақ әдебиеті (оқулық), қазақ әдебиеті (хрестоматия) Сабақтың барысы / План занятия I.Ұйымдастыру кезеңі / Организационная часть: а) түгендеу; ә) психологиялық дайындық жүргізу . II. Өткен материалды қайталау және тексеру / Опрос и проверка пройденного материала: Бағдарлаушы сұрақтар қою үй тапсырмасын тексереміз. Топ бойынша жұмыс: (слайд) 1. Ы.Алтынсариннің өмірбаяны. 2. Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі. 3. Ыбырай– балалар әдебиетінің атасы. 4. Хронологиялық кесте толтыру (сәйкестендіру) (флипчартпен жұмыс) 5. Топтастыру (кластер құрастыру). 6. Ы.Алтынсарин шығармаларын тақырыбы бойынша сәйкестендіру (флипчартпен жұмыс). 7. Поэзия минуты. Әр топ 1 өлеңнен айтады, талдайды. 8. Әңгімелерінің тақырыбын ашу. Әр топ 1 әңгімеден айтады және талдайды. 9. 5 жол өлең стратегиясы бойынша өлеңдерін оқиды. Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 3. 4-тапсырма. Флипчартпен жұмыс. Хронологиялық кесте толтыру. 1841 ж – қазан айында дүниеге келеді. 1850 ж – Орынбордағы орыс-қазақ мектебіне оқуға түседі 1857 ж – «өте жақсы» деген бағаға оқу бітіреді 1857-1859 жж - туған жерінде тілмаштық қызмет атқарады. 1959 ж – шығыстанушы, профессор В.В.Григорьевпен танысады. 1860 ж – Торғай мектебіне мұғалім болуға рұқсат алады. 1864 ж – Торғай мектебі ашылады. 1876 ж – Петербург, Қазан қалаларына барады. 1879 ж – Торғай облысы мектептерінің инспекторы болып тағайындалады. 1879 ж - Орынборда «Қазақ хрестоматиясын» бастырып шығарады. 1879-1883 жж – Торғай облысының 4 уезінде жаңа мектептер ашылады. 1883 ж –.Торғай қаласында қолөнер мектебі ашылады. 1887 ж - Ырғызда қыздар мектебін ұйымдастырады 1881 ж - Омбы қаласында тұңғыш мұғалімдер мектебі ашылады 6 тапсырма Тақырыптар бойынша топтастыру. Флипчартпен жұмыс. 1. Еңбекті сүю 2. Оқуға, ғылым-білімге шақырады 3. Талаптану 4. Тәрбиенің рөлі Шығармалары: 1. «Өрмекші, құмырсқа қарлығаш», 1. «Әке мен бала», 4. «Бақша ағаштары»,3. «Талаптың пайдасы», 4. «Мейірімді бала», 4. «Аурудан аяған күштірек», 2.«Өнер, білім ба жұрттар» 4.«Әдептілік», 1.«Жомарт», 4.«Малды пайдаға жарату», 2.«Білгеннің пайдасы», 4.«Тәкаппарлық»,2. «Әлім кісі», 2.«Лұқпан хакім», 1.«Бай баласы мен жарлы баласы» III. Жаңа тақырыпты өту / Изучение нового материала: Жоспар / план. «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе» деп Сұлтанмахмұт Торайғыров айтқандай, біз бүгінгі сабағымыз ақындық пен данышпандықтың бар асылын бір бойына жинақтаған рухани атамыз Абайға арналып отыр. Слайд Әсемпаз болма әрнеге, Өнерпаз болсаң арқалан. Сен де бір кірпіш дүниеге Кетігін тап та бар қалан! (Абай) Әрбір адам өмірде өз орнын табуға тырысады. Көп ойланады, әке- шешесімен немесе ересектермен ақылдасады. Біздің қоғамымызда мамандығыңа қарай әр түрлі салада жұмыс істеуге болады. Өмірде отыз мыңға жуық әр түрлі мамандық бар. Соның ішінде сіздер бүгінгі күні Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 4. «Стандарттау, метрология және сертификаттау» мамандығын таңдап, біздің колледждің табалдырығын аттадыңыздар. Қазақтың ғұлама ақыны Абай Құнанбайұлы айтқандай, өмірден өз орындарыңды тауып, кірпіш болып қаланбақсыңдар. Білім алушыларды сабақтың тақырыбы, мақсаты, түрі, әдістерімен таныстырамын. 1. Ойқозғау.(слайд) Білемін Білдім Білгім келеді Абай Құнанбаев туралы не білетінімізді жазып шығамыз. - 1,5-2 мин Слайдтар арқылы қысқаша мағлұмат беру. 2. Абай – қазақтың бас ақыны 3. Өлеңдері, тақырыбы. 4. Аудармалары 5. Поэмалары 6. Қара сөздері . Хронологиялық кесте (слайдтар) 1845ж. 10 тамызда Шыңғыс тауының бауырайында дүниеге келген. 1855 - 1857 жж. Ауыл молдасынан сауат ашты. 9 жасында «Кім екен деп келіп ем түйе қуған» деген ең алғашқы мысқыл өлеңін шығарды. 1857 - 1859 жж. Семей қаласында Ахмет Риза медресесінде білім алды. Үш ай «Приходская школа» орыс мектебінде қосымша оқиды. Араб, парсы, түркі тілдеріндегі шығыс ақындарының кітаптарын оқыды. 1870 ж. Семей қаласында Лев Толстойдың кітабын сұрап тұрғанда Е. П.Михаэлиспен танысты. 1876 – 1878 жж. Абай Қоңыр Көкше еліне үш жыл болыс болды. 28 жастағы Абайдың үстінен күндес топтар жоғарыға өтірік арыз - шағымдар жазды. Үзікбай Бөрібаевтың жалған арызымен Абайдың үстінен Семейдің ұлықтары тергеу ісін қозғайды. 1877 - 1878 жж. Абай 12 іспен тергеліп, Семейде 3 - 4 ай жатады. 1884 ж. Абайды ақтап 700 кісі куәлік беріп, «қылмыстық ісі» жабылады. 1880 ж. Михаэлис арқылы Н. И. Долгополов, С. С. Гросс, П. Д. Лобанский, Н. Коншин секілді орыстың демократтарымен танысты. 1889 ж. 25 – ке жуық өлең шығарады. Осы жылы «Күлембайға», «Жаз» деген өлеңдері Омбыдағы «Дала уалиаты» газетіне Көкбайдың атымен жарияланды. 1890 - 1898 жж. Қара сөздерін жазды. 1891 ж. Інісі Оспан қайтыс болған соң мұңды өлеңдер жаза бастады. Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 5. 1895 ж. Баласы Әбдірахман 27 жасында қайтыс болады. 1898 ж. Өзінің бала кезгі досының ұйымдастыруымен түрлі ру басылары Абайды соққыға жығады, дүниесін тонайды. 1899 ж. Абайдың өлеңдері көбейеді. Абай 3 әйел алған. Бәйбішесі Ділдәдан: Ақылбай, Әбдірахман, Күлбадан, Әкімбай, Мағауия, Райхан; екінші әйелі Әйгерімнен Тұрағұл, Мекайыл, Ізкайіл, Кенже деген 7 ұл, 3 қыз сүйген. Келіндей алған әйелі Еркежаннан ұрпақ көрген жоқ. Кеңес өкіметі тұсында Абайдың әкесі Құнанбай туралы да теріс пікір болды. Ол шынжыр балақ, шұбар төс шонжар, елді қанап, қиянат көрсеткен адам ретінде бейнелейді. Шындығына келетін болсақ, Құнанбай белгілі ру басы, ел құрметіне бөленген, көпке танылған, адал, шешен адам болған. Поляк революционері Янушкевич өзінің жазбаларында оның іскерлігіне, адамгершілігіне сүйсініп, шешендігі, тапқырлығы жағынан батыстың белгілі ойшылдарымен қатар қояды. Өлеңдерін К. Жанатаев атымен жариялаған. Өз атымен 1886ж. «Жаз» өлеңін алғаш жариялаған. Еңбектері (слайд) Абай өлеңдері түгел дерлік лирикадан құралады. Қысқа өлеңдерінде табиғат бейнесін, адамдар портретін жасауға, ішкі - сыртқы қылық - қасиеттерін, мінез - бітімдерін айқын суреттермен көрсетуге өте шебер. Қай өлеңінен де қазақ жерінің, қазақтың ұлттық сипатының ерекшеліктері көрініп тұрады. Тақырыптары: саяси – әлеуметтік, табиғат, философиялық, махаббат, достық, көңіл – күй, оқу - ғылым, өнер. Ұлы ақын жас ұрпақты имандылыққа, адамгершілікке, ғылым - білім үйренуге шақырды. 1. Ғылым таппай мақтанба 2. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін 3. Адамның кейбір кездері 4. Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат 5. Сабырсыз, арсыз, еріншек. 6. Өлең- сөздің патшасы, сөз сарасы 7. Жасымда ғылым бар деп ескермедім 8. Білімдіден шыққан сөз 9. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін 10.Сенбе жұртқа, тұрса да қанша мақтап және т.б Абайдың өлеңін тыңдау. Аудармалары 50 - ден асады (слайд): М.Ю. Лермонтов, И.А.Крылов, А.С.Пушкин, Л.Н Толстой, В.А. Крылов, Я.П.Полонский, И.А.Бунин, А.Мицкевич , Байрон, Гете т. б шығармаларын аударған. Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 6. Абай орыс тілін тамаша меңгерді. Мұның өзі оның орыс ақыны М. Лермонтовтың біркатар өлеңін қазақ тіліне аударуына мүмкіндік берді. Оның «Шайтан» («Демон»), «Дұға» («Молитва»), «Қанжар», «Жолға шықтым бір жым - жырт түнде жалғыз», «Жалау» («Жалғыз жалау жалтылдап»), «Теректің сыйы» («Асау Терек долданып, буырқанып») сияқты өлендерін аударды. Абай А. С. Пушкиннің «Евгений Онегин» дастанының үзінділерін қазақы ұғымда жатық етіп еркін аударды. Абайдың Татьяна хатының сөзіне шығарған «Татьянаның қырдағы әні» қалың елдің сүйікті әніне айналды. Абай И. А. Крыловтың мысалдарын қазақ тіліне аударумен де айналысты. Қазақтар ұлт - азаттық қозғалысының көрнекті жетекшісі Ә. Бөкейханов өзінің қырғыз даласындағы әр түрлі уездерде болған кезінде ондағы ақындардың Пушкин мен Лермонтовтың Абай аударған өлеңдерін жақсы білетініне, оларды домбырада әнге қосып айтатынына көз жеткізіп қайтқанын жазады. Қарасөздері – 45 (1890 - 1898) Абайдың көркемдік, әлеуметтік гуманистік және дінге көзқарастары терең білінген еңбегі - қара сөздері. Абайдың қара сөздері (Ғақлия) - ұлы ақынның сөз өнеріндегі көркемдік қуатын, философиядағы даналық дүниетанымын даралап көрсететін классикалық стильде жазылған прозалық шығармасы. Жалпы саны қырық бес бөлек шығармадан тұратын Абайдың қара сөздері тақырыбы жағынан бір бағытта жазылмаған, әр алуан. Оның алты - жеті үлгісі қысқа болса, қайсыбіреуі мазмұн, тақырып жағынан өзгешелеу, ауқымды болып келеді. Абай өзінің қара сөздерінде шығарманың ажарына ғана назар аударып қоймай, оның тереңдігіне, логикалық мәніне зор салған. Бірінші қара сөзін тыңдау. Әндері : “Желсіз түнде жарық ай”,“ Сегіз аяқ”, «Қараңғы түнде тау қалғып», «Айттым сәлем Қаламқас», «Көзімнің қарасы» т. б. 27 әнінің 36 нұсқасы нотаға түсірілген. Ұлы ақын, ағартушы Абай музыкалық саласында да айта қалғандай мұра қалдырды. Өзінің асыл өлеңдерін, қара сөздерін қағазға түсіріп, кейінгі ұрпаққа жазып қалдырса, музыкалық жөнінде оның мұндай мүмкіншілігі болмады. Өйткені, Абай өмір сүрген көзеңде қазақта музыканың жазба мәдениеті жоқ еді, халықтық музыка ауыз дәстүрлік қалыпта еді. Сондықтан Абай әндері де қазақтың басқа халықтық ән - күйлері сияқты, ауыздан - ауызға, заманнан заманға ауыса отырып жетті. Музыка саласында жазба мәдениеттің болмауына қарамастан, Абай әндерінің бізге толық жеткен себебі - олардың халықтың жүрегінде сақталуға сапасы сай келетін шығармалар болғандығында, халық санасынан өшпес орын алғандығында. «Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдау Күйлері: “ Торжорға”, “Желдірме”, “Май түні” Поэмалары: «Ескендір», «Масғұд», «Әзім әңгімесі» Айналасына қарадан шыққан қазақ жастарын топтастырды, тиісті білім алса олардан артып түсер еді деп тамсанады. Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 7. IV. Бекіту / Закрепление: (слайд) 1. 1 топ. «Ғылым таппай мақтанба», «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңдерін өлеңдерін оқып, талдау жасаңдар. 2. 2 топ. Абайдың табиғат лирикасына арналған өлеңдерін оқып талдаңдар. 3. 3 топ. «Піл мен қанден», «Есек пен бұлбұл», «Өгіз бен бақа» аудармаларын оқып, мағынасын ашыңдар. Абайдың қара сөздерін оқу, мазмұнын айту және талдау. 4. Он бесінші қара сөзі. 5. Он тоғызыншы қара сөзі 6. Отыз сегінші қара сөзі Кестеге Абай Құнанбаев туралы не білгендеріңізді және нені білгілерің келетін жазыңыздар. V. Қорытынды жасау / Подвести итоги: (Слайд) 1. Венн диаграммасын құрастыру (Абай Құнанбаев және Ыбырай Алтынсарин) 2. 5 жол өлең стратегиясы бойынша өлең құрастыру. Топтастыру. 3.“Дөңгелек үстел” әдісі. Сабақтан алған әсерім. Әр студент бір-бір сөйлем жазып шығады. Соңғы студент барлығын оқиды, соңғы сөйлемді жазып, ат қояды және автор орындығына отырып, барлығын толық оқып береді. VI. Үй тапсырмасы / Домашнее задание: Слайд 1. Абай Құнанбаевтың өлеңін жаттау және талдау. 2. «Ескендір» поэмасын оқу және талдау. 3. 2-3 қара сөзін айту, мағынасын ашу және өз көзқарасын жазу. VII. Әдебиет / Литература: 1. У.Асыл., Т.Жумажанова Қазақ әдебиеті 10-сынып Алматы, «Мектеп», 2014 ж 2. У.Асыл «Қазақ әдебиеті(Хрестоматия)» 10-сынып, Алматы, «Мектеп», 2010 ж 3. Абай Құнанбаев Шығармалары. Алматы, «Жалын, 1995 ж 4. Абай. Слова назидания. Алматы, «Жалын» , 1982 ж Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.
  • 8. Ф КПК 703-11-16 Ашық сабақтың әдістемелік әзірлемесі Бірінші басылым. Ф КПК 703-11-16 Методическая разработка открытого урока. Издание первое.