Тема. Різноманітність рослину природі.
Мета. Формувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного світу: мохи,
водорості, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, вчити
розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти їх цінність у природі;
розвивати спостережливість, увагу, уміння порівнювати, узагальнювати,
робити висновки;
виховувати взаємоповагу у спільній діяльності, здатність до самовираження
кожного учня, прагнення пізнавати і шанувати природу.
Обладнання. Проектор, мультимедійна дошка, презентація, картки для складання
діаграми, зображення рюкзака, зображення рослин, гербарії, морська капуста.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Слайд 1.
― Продзвенів уже дзвінок. Він зібрав нас на урок
чарівну природу вивчати, навколишній світ пізнавати.
З гостями ви привітайтесь, тепло усім посміхайтесь .
― Тихо сядете ви як?
― Ось так!
― Настрій зараз ваш який?
― Ось такий!
― Я дуже рада, що ви маєте гарний настрій, хочу подарувати вам урок, на якому
ми будемо думати, розмірковувати, радитися, дивитися і придивлятися, слухати й
прислухатися. А навзаєм мені потрібні ваші очі, вуха, ваш розум та велике бажання
пізнавати світ.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання.
2.1. Фенологічні спостереження.
Слайд 2.
― Відкриємо віконечко в природу. Послухаємо інформацію наших чергових
синоптиків і занесемо її у свої календарі спостережень. Подивіться у віконечко і
заберіть все зайве, що не відповідає сьогоднішньому дню:
3.
Вітер хмарно похмуродощ сніг
Іній холодно тепло ясно град мороз
― Занесіть ці дані до своїх календарів погоди.
2.2. Складання діаграми Венна.
― Сьогодні ми з вами продовжимо нашу мандрівку у царство рослин.
Слайд 3.
(Звучать звуки лісу)
― Закрийте очі, вслухайтеся в ці звуки і скажіть, куди ми з вами потрапили?
― Так, діти, ми з вами в лісі. А що росте в лісі?
― Так, дерева, кущі, трави.
(Декілька учнів працюють на місцях з індивідуальними картками оперативного
опитування. Два учні біля дошки розміщують картки-«вузлики» на діаграмі Венна
відповідно спільним і відмінним особливостям кожної групи рослин).
2.3. Гра «Дерево мудрості».
Слайд 4-9.
― Посеред чудесної галявини росте чарівне дерево― Дерево мудрості. Нас воно
зустрічає майже з голими гілками. Не будемо байдужими і приберемо його
зеленими листочками. А кожен листочок― це питання, на яке ви повинні
відповісти.
― На які п‘ять царств вчені поділили всі живі організми?
Дерева
КущіТрав’янисті
рослини
стовбур
кілька
дерев’янистих
стебел
однорічні
дворічні
тонке м’яке
соковите
стебло
багаторічні
листя
корінь
квіти плоди
4.
― Чому рослининазивають зеленими друзями людини?
― З яких частин складаються рослини?
― Доведіть, що рослини― це живі організми.
― На які три яруси поділяються рослини?
― Які рослини називають однорічними, дворічними, багаторічними?
Слайд 10.
(Перевіряємо складену учнями діаграму Венна).
2.4. Гра «Визнач рослину»
Слайд 11.
(фізкультхвилинка)
(Учитель називає рослину, а учні повинні визначити за допомогою рухів, до якої
групи вони належать: дерева― піднімають руки вгору, кущі― крутяться навколо
себе, трав’янисті рослини― присідають і плескають в долоні).
Слова для гри: сосна, малина, береза, звіробій, калина, мати-й-мачуха, ожина, лісові
суниці, дуб, шипшина.
ІІІ. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
3.1. Мотивація навчальної діяльності.
Створення проблемної ситуації.
Слайд 12.
― Діти, скажіть, що ви бачите на цьому слайді?
― А до якої групи ви б віднесли ці рослини?
3.2. Оголошення теми та мети уроку.
Слайд 13.
― Існує ще одна класифікація всіх рослин: водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні
рослини, квіткові рослини, з якими ми сьогодні з вами і познайомимось.
Фрагмент презентації «Різноманітність рослин у природі».
Слайди 14-39.
3.3. Пояснення нового матеріалу.
Водорості - це рослини, що живуть у воді. Поміркуй, з яких двох слів утворилась
їхня назва.
Тіло водоростей буває у формі кульки, пластинки, ниток. Вони не мають справжніх
органів: кореня, стебла, листків, квіток, плодів із насінням.
5.
Одні водорості вільноплавають. Інші - прикріплюються до дна.
Водорості різняться за кольором. Зелені водорості живуть біля поверхні води,
куди проникає сонячне світло. Вони поглинають з води вуглекислий газ, а
виділяють кисень. Ним дихають тварини, що живуть у воді.
Глибоко в морях ростуть бурі й червоні водорості.
У вологих лісах і на болотах ростуть цікаві рослини — мохи. У них є стебло і
листки, але немає кореня. Не мають мохи квіток. Тому вони не утворюють плодів із
насінням. Нові рослини виростають з дуже дрібних коричневих спор. Спори
утворюються в коробочках на верхівках рослин.
Найпоширеніші в Україні мохи — сфагнум і зозулин льон.
Хвощі й папороті з'явилися на нашій планеті дуже давно. Мільйони років тому
вони були велетенськими деревами й утворювали на Землі дрімучі ліси.
Хвощі й папороті, що ростуть в Україні, — це багаторічні трав'янисті рослини.
Пригадай, які ознаки мають багаторічні трав'янисті рослини.
Розмножуються хвощі й папороті за допомогою спор, бо квіток і плодів вони не
мають. Ці рослини можна виростити і з кореневища. Ростуть вони у вологих місцях:
хвощі — на луках, папороті— у лісах.
Пригадай, які рослини називають хвойними?
На Землі налічується близько 560 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі.
Трав'янистих хвойних рослин у природі немає. Ти добре знаєш хвойні дерева —
сосну і ялину, хвойний кущ — ялівець.
До хвойних рослин належать смерека, модрина, тис. Вони ростуть в Україні.
Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в
шишках.
Квіткових рослин на Землі найбільше, їх налічується близько 240 тисяч видів.
Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав'янисті рослини. Вони мають усі органи:
корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квіткові рослини виростають з
насіння. Насіння дозріває у плоді, що утворюється з квітки.
6.
Слайд 40.
Фізкультхвилинка
Наступила мить-хвилинка,в нас фізичная розминка.
Встали із-за парт мерщій, і рівненько кожен стій.
Як дерева виростають наші учні добре знають.
Як же вітер їх колише? Дихайте, малята, глибше.
Як суниці всі збирають? А як кошика тримають?
Он метелик полетів. Ось на квіточку він сів,
Спинку лапками помив і піднявся, полетів.
В лісі тиша осідає. Що робити, учень знає.
3.4. Повідомлення учнів «Цікавинки рослинного світу».
…із деяких червоних водоростей видобувають речовини, потрібні для
виробництва високоякісного морозива та особливих сортів губної помади. У
країнах Південної Азії, наприклад, в Індії, їх розводять штучно на окремих
ділянках морського дна.
Ніхто ніколи не бачив квіток папороті. Тільки давнє повір’я твердить, що
папороть цвіте в глуху червневу ніч, напередодні релігійного свята Івана Купала.
У давнину люди ходили шукати чудову квітку, вважаючи, що вона наділена
чарівною силою — допомагає знайти скарби, сховані в землі. Але давно вже
відомо, що у папоротей квіток немає. Вони, як і мохи, розмножуються не
насінням, а спорами.
Хвощі є індикаторами кислотності грунтів; літні пагони використовують
кровоспинний засіб. Завдяки жорсткості стебел, хвощі використовують для
шліфування меблів, чищення посуду. Хвощі - злісні бур'яни, оскільки легко
розмножуються. Серед хвощів трапляються й отруйні (хвощ болотяний).
… у горах Європи, в тому числі й у Карпатах, на скелях та в печерах росте
особливий вид мохів. Зелена нитка, що проростає зі спор цього моху, живе
тривалий час і досягає великих розмірів. Здатна вона й до світіння в темряві -
особливі лінзоподібні клітини вловлюють слабке світло. Світло проходить крізь
мох, і стінка клітини відбиває його вже як зелений промінь. Світіння цього моху
породило народні легенди про гномів, які вночі в печерах із ліхтарями
охороняють скарби.
7.
ІV. Закріплення новогоматеріалу.
4.1. Робота в малих групах. Інтерактивна вправа «Мозаїка».
Робота з підручником.
― Картки-«вузлики» нам будуть потрібні для наступної інтерактивної вправи, яка
називається «Мозаїка», і для якої вам потрібно розділитися на групи. (Представники
груп отримують одну з запропонованих карток).
Слайд 41.
― Перед вами питання, за якими ви повинні будете скласти характеристику
представників кожної групи рослин, прочитавши попередньо статті з підручника.
Назва групи рослин
1. Представники цієї групи.
2. Де ростуть?
3. Будова рослини.
4. Як розмножуються?
(Результати роботи в групах заносяться до таблиці)
Слайд 42.
Водорості
1. Ульварія, кораліна,
ламінарія.
2. У воді і на землі.
3. Тіло водоростей не має
кореня, листків, стебла,
квіток, плодів.
4. Частинками тіла.
Мохи
1. Зозулин льон, сфагнум.
2. У вологих лісах і на болотах.
3. Є стебло і листки, але немає
кореня і квіток.
4. Спорами в коробочках на
верхівках рослин.
Хвощі
1. Хвощі польовий, лісовий,
болотний.
2. У вологих лісах і на болотах,
на полях на кислих ґрунтах.
3. Корінь, стебло, листя у
вигляді зубців, не має квіток.
4. Спорами, частинами
кореневища.
Папороті Хвойні рослини Квіткові рослини
… у дерева-довгожителя нашої планети (вік якого вже близько 4 900 років) -
сосни довговічної - кожна голочка глиці живе майже півсторіччя (до 45 років).
Помилуватися найстарішою з рослин Землі можна в горах Каліфорнії в Америці.
…людині немало користі приносить кульбаба. Із її кошиків виготовляють
духмяне желе, інколи їх маринують, для салатів використовують і свіже молоде
листя, зібране до початку цвітіння. Французи навіть вирощують кульбабу як
культурну рослину.
8.
1. Папороть чоловіча.
2.У вологих лісах і на
болотах.
3. Корінь, стебло, листя, не
має квіток.
4. Спорами, частинами
кореневища.
1. Ялина, сосна, тис, ялівець
(дерева та кущі).
2. Групами (хвойні ліси),
окремо.
3. Корінь, стовбур, листя (хвоя),
не має квіток, плодів.
4. Насінням, що утворюється в
шишках.
1. Дерева, кущі, трав’янисті
рослини.
2. Всюди.
3. Корінь, стебло, листя, квітки,
плоди з насінням.
4. Насінням з плодів, що
утворюється на місці квіток.
4.2. Гра «Рюкзак знань».
Слайд 43.
― Складемо наші картки-«вузлики» у Рюкзачок знань, вони будуть нам потрібні
на наступному уроці.
4.3. Робота в зошитах.
― Доповніть схему в зошитах (с. 18), і зробіть взаємоперевірку в парах.
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
― То які ж ми сьогодні з вами знання поклали до нашого рюкзака знань?
Слайд 44.
Любий друже! Я благаю –
Природу вмій любити,
Не смій ніколи і нізащо
Їй шкоду спричинити!
― Запишіть у щоденники домашнє завдання― с.115-120― вміти
характеризувати всі види рослин.