SlideShare a Scribd company logo
Українська мова
2 клас
Тема:Закріплення і узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні
речення
Мета:розширитиуявлення про основніознаки речення та його оформлення на
письмі; узагальнити і систематизувати знання учнів про різні види речень за метою
висловлювання; розвивативміння інтонувати, складати речення; вдосконалювати
вміння працювати з деформованимиреченнями; розвивати орфографічнінавички ,
мислення, зв’язнемовлення, мислення ; прищеплювати любов до природи, почуття
прекрасного
Демонстраційний матеріал: малюнок Осені; таблиця «Види речень за метою
висловлювання та інтонацією», картки із завданнямидля роботив парах і групах;
картки для роботиз деформованимиреченнями; дариосені: яблука, груші, гриби,
горішки, калина; мікрофон
Хід уроку
І. Організаціякласу
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Створенняемоційногофонууроку
2.1. Інтерактивна вправа «Павутинка»
- Діти, на екрані записана загадка, але її рядкипереплутались, ніби павутинка.
Переставте рядкимісцями і відгадайте загадку.
Мов змінилися ліси
Хто це їх у жовтий колір
Подивись:на видноколі
Так барвисто пофарбував?
(Діти зачитують загадкуі відгадують)
Подивись:на видноколі
Мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто пофарбував? (Осінь)
2.2. Інтерактивна вправа «Гронування»
- Діти, а що можемо сказати про осінь? (Діти називають слова )
щедра
барвиста золота
замріянаосінь
багата чудова
ІІІ. Повідомленнятеми і мети уроку
- Сьогодніна уроці ми повторимо і систематизуємо ваші знання про види речень за
метою висловлювання та інтонацією. А допоможенам в цьому Осінь, яка запросила
нас в гості. Вона подарує вам свої дари. Тільки отримати ви їх зможете, якщо будете
гарно працювати і правильно виконувати завдання.
ІV. Осмислення, узагальненнята систематизаціязнань
- Перше завдання від Осені .
4.1. «Мозковий штурм». Гра «Продовж речення»
- Я починаю речення, а ви продовжте.
- Речення виражає…(закінчену думку)
- Речення складається зі…(слів, які пов’язані між собою за змістом)
- Перше слово в реченні потрібно писати з…(великої букви)
- Слова в реченні пишуться…(окремо)
- В кінці речення ставимо…(крапку, знак питання або знак оклику)
- Речення, в якомупро щось розповідається,повідомляється,
називається…(розповідним.)
- Речення, в якомупро щось запитується, називається…(питальним)
- В кінці питального речення ставиться…(знак питання)
- Речення, в якому висловлюється спонукання, називається…(спонукальним)
- В кінці спонукального речення ставиться…(крапка абознак оклику)
Молодці! Справилися із першим завданням Осені і вона дарує вам запашне яблучко.
4.2. Роботаз таблицею.
- Користуючись таблицею, зробіть висновокпро видиречень за метою
висловлювання та інтонацією.
РЕЧЕННЯ
ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ
ЗА ІНТОНАЦІЄЮ
ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ
(Діти роблять висновок, що речення бувають розповідні, питальні, спонукальніза
метою висловлювання та окличні і неокличні за інтонацією)
4.3.Каліграфічна хвилинка
- Запишіть каліграфічно.
О сі інь осінь
- Поділіть слово на склади. (о-сінь)
- Чи можемо перенести слово? (Ні, не можемо.)
- Чому? (Тому, що перший склад складається з однієї букви, а одну букву залишати
не можна)
- Зробіть звуко-буквений аналіз слова.
Осінь -5 б., 4 зв., 2 скл., [ о с і н’ ]
- Чого більше в слові букв чи звуків? (Більше букв)
- Чому? (Тому, що буква знак м’якшення не позначає звуку)
- Складіть речення зі словом осінь. Назвіть його вид. (Діти складають речення)
4.4. Робота впарах.
- Осінь запрошує нас до осіннього лісу. Вона склала розповідь, але всі розділові
знаки в неї розбіглися і вона просить вас їйдопомогти. Поділіть текст на речення і
поставте відповідні розділовізнаки. Запишіть текст.
В ліс прийшлаосінь вона розфарбувала дерева яскравими кольорамиберези
стоять узолоті червоніють клени яка краса
- Скільки речень отримали? (5 речень)
- Зачитайте їх. (Діти зачитують речення)
- До якого виду відносяться ціречення? (Це розповідні речення.)
- Які розділовізнаки поставили? (Поставили крапкиі в останньому реченні – знак
оклику)
- Осінь вам вдячнаі дарує кошик грибочків з лісу.
4.5. Фізкультхвилинка
Вересень писати вчився,
Але швидко втомився.
Жовтень втому проганяє,
Йому руку простягає.
В кулачок, на замок,
А тепер зробимісток.
Листопад – рідний брат,
По місточку пройтирад.
В другу сторонупройдеться–
В кулачок рука зіжметься.
Розігнуться пальчики –
Ось веселі зайчики…
Ну, досить забавлятися,
За ручку треба братися –
І писать старатися!
4.6. Роботаз деформованими реченнями
- Наступне завдання від Осені. Хоче вона перевірити чи вмієте ви правильно
складати речення. Переставила Осінь слова в реченнях. Відновіть і запишіть речення.
подарунки Осінь на багата
яблука В і садах дозріваютьгруші запашні
збирають На люди на урожай городах
тобі осінь Спасибі
- Прочитайте речення, які утворились. (Діти зачитують речення)
- Які розділовізнаки поставили?
- Ось до вашого кошика і грушки.
4.7. Робота з прислів’ями за вправою 252
- Прочитайте прислів’я. Поясніть їх значення.
- Запам’ятайте ці прислів’я і хай вони стануть правилами вашого життя.
(Усе добре переймай,а зла уникай. Хто людям добра бажає, той і сам його має.)
- Спишіть спонукальне речення.
- Який знак ще може стоятив кінці спонукального речення? (В кінці спонукального
речення може стояти крапкаі знак оклику)
- Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з окличною інтонацією.)
4.8. Робота вгрупах
- Зараз Осінь «перетворить» вас на листочкиі ви підійдете кожен до свого деревця.
Осінь підготувала для вас завдання для роботи в групах.
І група – «Кленовілисточки»
- Складіть розповіднеречення про осінь.
- Чи можна в кінці розповідногоречення ставити знак оклику? (Так. Знак оклику
ставиться, коли речення вимовляється з окличною інтонацією)
ІІ група – «Дубовілисточки»
- Чи можна у кінці питального речення ставити одночаснознакпитання і знак
оклику? (Так. Знак оклику ставиться в кінці питальногоречення, коли це речення
вимовляється з окличною інтонацією)
Складіть питальне речення про осінь
Складіть розповідне речення про осінь
ІІІ група – «Березовілисточки»
- Чи можна в кінці спонукального речення ставити крапку? (Можна)
(Лідер-консультант кожної групи презентує роботу)
- За гарну роботуОсінь принесла вам горішки ліщини.
4.9. Творча вправа 255
- Прочитайте речення.
- Які ці речення за метою висловлювання? (Розповідні)
- Про кого йдеться в кожному з них? (Діти дають відповіді)
- Змініть розповідніречення на спонукальні, вживаючи словаввічливості та
звертання (за зразком).
- Зверніть увагу на слова ввічливості та розділовізнаки при них. (Слова «будь ласка»
завжди виділяються комами)
( Діти виконують завдання самостійно. Зачитують утворені речення.)
Складіть спонукальне речення про осінь
- Осінь уважно спостерігала за вашою роботою і принесла гілочку калини.
V. Підсумок уроку.
5.1. Гра «Стежинка – цікавинка»
- Осінь підготувала вам останнє завдання. Для його виконання потрібно бути
максимально уважними.
- Перед вами слова. Вам потрібно взятипо одній букві з кожного слова:з першого
слова першу букву, з другого – другу, з третього – третю, і так далі.
Рік, день, ніч, поле, знання, питання,подвір’я.
- Яке слово склали? (Речення)
- Молодці! Справились!Осінь вам дарує гронавинограду.
5.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Що запам’яталося на уроці?
- Подивіться, який кошик з дарами ми отримали! Гарно працювали!
VI. Домашнє завдання
Виконати вправу 257.
мова

More Related Content

What's hot

буква ха
буква хабуква ха
буква ха
ksuxa_2005
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
Olesea_Moldovan
 
укр мова фраз.
укр мова фраз.укр мова фраз.
укр мова фраз.
innapol
 
диференціація свистячих і шиплячих
диференціація свистячих і шиплячих диференціація свистячих і шиплячих
диференціація свистячих і шиплячих
nelarina
 
тести для визначення інтел. розвитку дитини
тести для визначення інтел. розвитку дитинитести для визначення інтел. розвитку дитини
тести для визначення інтел. розвитку дитини
Olesea_Moldovan
 

What's hot (20)

Повторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мовиПовторення вивченого про прикметник як частину мови
Повторення вивченого про прикметник як частину мови
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
 
Звук (к), позначення його буквою «ка». Читання складів, слів
Звук (к), позначення його буквою «ка». Читання складів, слівЗвук (к), позначення його буквою «ка». Читання складів, слів
Звук (к), позначення його буквою «ка». Читання складів, слів
 
Робота з літературним твором 4 кл.
Робота з літературним твором 4 кл.Робота з літературним твором 4 кл.
Робота з літературним твором 4 кл.
 
буква ха
буква хабуква ха
буква ха
 
1
11
1
 
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класівігри та цікаві вправи  з української мови для учнів початкових класів
ігри та цікаві вправи з української мови для учнів початкових класів
 
укр мова фраз.
укр мова фраз.укр мова фраз.
укр мова фраз.
 
урок каліграфія
урок каліграфіяурок каліграфія
урок каліграфія
 
урок слова назви предметів
урок слова   назви предметівурок слова   назви предметів
урок слова назви предметів
 
диференціація свистячих і шиплячих
диференціація свистячих і шиплячих диференціація свистячих і шиплячих
диференціація свистячих і шиплячих
 
1
11
1
 
тести для визначення інтел. розвитку дитини
тести для визначення інтел. розвитку дитинитести для визначення інтел. розвитку дитини
тести для визначення інтел. розвитку дитини
 
Письмо великої букви Т. Написання складів, слів і речень. Звуковий аналіз слів
Письмо великої букви Т. Написання складів, слів і речень. Звуковий аналіз слівПисьмо великої букви Т. Написання складів, слів і речень. Звуковий аналіз слів
Письмо великої букви Т. Написання складів, слів і речень. Звуковий аналіз слів
 
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6klVidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
 
Imennyk prezentatsiya
Imennyk prezentatsiyaImennyk prezentatsiya
Imennyk prezentatsiya
 
Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klasVidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
 
урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2урок укр.мови. 2
урок укр.мови. 2
 
2 klas-ukrmova-kravcova-2019-1
2 klas-ukrmova-kravcova-2019-12 klas-ukrmova-kravcova-2019-1
2 klas-ukrmova-kravcova-2019-1
 
Урок 9
Урок 9Урок 9
Урок 9
 

Viewers also liked

Viewers also liked (10)

інтегрований урок
інтегрований урок інтегрований урок
інтегрований урок
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш ліси
 
Matt_Sterling_Portfolio
Matt_Sterling_PortfolioMatt_Sterling_Portfolio
Matt_Sterling_Portfolio
 
Trabajo practico n°3 Seguridad en la web
Trabajo practico n°3 Seguridad en la webTrabajo practico n°3 Seguridad en la web
Trabajo practico n°3 Seguridad en la web
 
Projetos e convênios
Projetos e convênios Projetos e convênios
Projetos e convênios
 
Reason Behind Your Child’s Behavior?
Reason Behind Your Child’s Behavior?Reason Behind Your Child’s Behavior?
Reason Behind Your Child’s Behavior?
 
Plano de Governo Marcio Reinaldo
Plano de Governo Marcio ReinaldoPlano de Governo Marcio Reinaldo
Plano de Governo Marcio Reinaldo
 
Hardware y software claudio
Hardware y software claudioHardware y software claudio
Hardware y software claudio
 
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
 
свято
святосвято
свято
 

Similar to мова

6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
Аня Иванова
 

Similar to мова (20)

6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
 
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 класПовторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
 
3 klas-ukrainska-mova-sapun-2020-1
3 klas-ukrainska-mova-sapun-2020-13 klas-ukrainska-mova-sapun-2020-1
3 klas-ukrainska-mova-sapun-2020-1
 
відкритий урок українська мова
відкритий урок українська мовавідкритий урок українська мова
відкритий урок українська мова
 
Підручник Українська мова та читання" для 2 класу (авт. Ганна Остапенко)
Підручник Українська мова та читання" для 2 класу (авт. Ганна Остапенко)Підручник Українська мова та читання" для 2 класу (авт. Ганна Остапенко)
Підручник Українська мова та читання" для 2 класу (авт. Ганна Остапенко)
 
Ukrajinska mova-3-klas-sapun-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-sapun-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-sapun-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-sapun-2020-1
 
1
11
1
 
3 um sap_2020-1
3 um sap_2020-13 um sap_2020-1
3 um sap_2020-1
 
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-14 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
 
Будова слова
Будова словаБудова слова
Будова слова
 
будова слова
будова словабудова слова
будова слова
 
Дидактичні матеріали з української мови для учнів 10 класу
Дидактичні матеріали з української мови для  учнів 10 класуДидактичні матеріали з української мови для  учнів 10 класу
Дидактичні матеріали з української мови для учнів 10 класу
 
Урок розвитку мовлення
Урок розвитку мовлення Урок розвитку мовлення
Урок розвитку мовлення
 
Українська мова 2 клас частина 1
Українська мова  2 клас частина 1Українська мова  2 клас частина 1
Українська мова 2 клас частина 1
 
1
11
1
 
урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батьками
 
Дієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієсловаДієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієслова
 
Zanyattya na druk
Zanyattya na drukZanyattya na druk
Zanyattya na druk
 
442,23.docx
442,23.docx442,23.docx
442,23.docx
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 

Recently uploaded (15)

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Албанія
АлбаніяАлбанія
Албанія
 
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляхуР.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Цифровий університет - Відкрита українська ініціатива(DigiUni)
Цифровий університет - Відкрита українська ініціатива(DigiUni)Цифровий університет - Відкрита українська ініціатива(DigiUni)
Цифровий університет - Відкрита українська ініціатива(DigiUni)
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідкаРоберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 

мова

  • 1. Українська мова 2 клас Тема:Закріплення і узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення Мета:розширитиуявлення про основніознаки речення та його оформлення на письмі; узагальнити і систематизувати знання учнів про різні види речень за метою висловлювання; розвивативміння інтонувати, складати речення; вдосконалювати вміння працювати з деформованимиреченнями; розвивати орфографічнінавички , мислення, зв’язнемовлення, мислення ; прищеплювати любов до природи, почуття прекрасного Демонстраційний матеріал: малюнок Осені; таблиця «Види речень за метою висловлювання та інтонацією», картки із завданнямидля роботив парах і групах; картки для роботиз деформованимиреченнями; дариосені: яблука, груші, гриби, горішки, калина; мікрофон Хід уроку І. Організаціякласу Девіз уроку: Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати, Дружно і плідно працювати. ІІ. Створенняемоційногофонууроку 2.1. Інтерактивна вправа «Павутинка» - Діти, на екрані записана загадка, але її рядкипереплутались, ніби павутинка. Переставте рядкимісцями і відгадайте загадку. Мов змінилися ліси Хто це їх у жовтий колір Подивись:на видноколі Так барвисто пофарбував? (Діти зачитують загадкуі відгадують)
  • 2. Подивись:на видноколі Мов змінилися ліси. Хто це їх у жовтий колір Так барвисто пофарбував? (Осінь) 2.2. Інтерактивна вправа «Гронування» - Діти, а що можемо сказати про осінь? (Діти називають слова ) щедра барвиста золота замріянаосінь багата чудова
  • 3. ІІІ. Повідомленнятеми і мети уроку - Сьогодніна уроці ми повторимо і систематизуємо ваші знання про види речень за метою висловлювання та інтонацією. А допоможенам в цьому Осінь, яка запросила нас в гості. Вона подарує вам свої дари. Тільки отримати ви їх зможете, якщо будете гарно працювати і правильно виконувати завдання. ІV. Осмислення, узагальненнята систематизаціязнань - Перше завдання від Осені . 4.1. «Мозковий штурм». Гра «Продовж речення» - Я починаю речення, а ви продовжте. - Речення виражає…(закінчену думку) - Речення складається зі…(слів, які пов’язані між собою за змістом) - Перше слово в реченні потрібно писати з…(великої букви) - Слова в реченні пишуться…(окремо) - В кінці речення ставимо…(крапку, знак питання або знак оклику) - Речення, в якомупро щось розповідається,повідомляється, називається…(розповідним.) - Речення, в якомупро щось запитується, називається…(питальним) - В кінці питального речення ставиться…(знак питання) - Речення, в якому висловлюється спонукання, називається…(спонукальним) - В кінці спонукального речення ставиться…(крапка абознак оклику) Молодці! Справилися із першим завданням Осені і вона дарує вам запашне яблучко. 4.2. Роботаз таблицею. - Користуючись таблицею, зробіть висновокпро видиречень за метою висловлювання та інтонацією. РЕЧЕННЯ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ РОЗПОВІДНІ ПИТАЛЬНІ СПОНУКАЛЬНІ ЗА ІНТОНАЦІЄЮ ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ ОКЛИЧНІ НЕОКЛИЧНІ
  • 4. (Діти роблять висновок, що речення бувають розповідні, питальні, спонукальніза метою висловлювання та окличні і неокличні за інтонацією) 4.3.Каліграфічна хвилинка - Запишіть каліграфічно. О сі інь осінь - Поділіть слово на склади. (о-сінь) - Чи можемо перенести слово? (Ні, не можемо.) - Чому? (Тому, що перший склад складається з однієї букви, а одну букву залишати не можна) - Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Осінь -5 б., 4 зв., 2 скл., [ о с і н’ ] - Чого більше в слові букв чи звуків? (Більше букв) - Чому? (Тому, що буква знак м’якшення не позначає звуку) - Складіть речення зі словом осінь. Назвіть його вид. (Діти складають речення) 4.4. Робота впарах. - Осінь запрошує нас до осіннього лісу. Вона склала розповідь, але всі розділові знаки в неї розбіглися і вона просить вас їйдопомогти. Поділіть текст на речення і поставте відповідні розділовізнаки. Запишіть текст. В ліс прийшлаосінь вона розфарбувала дерева яскравими кольорамиберези стоять узолоті червоніють клени яка краса - Скільки речень отримали? (5 речень) - Зачитайте їх. (Діти зачитують речення) - До якого виду відносяться ціречення? (Це розповідні речення.) - Які розділовізнаки поставили? (Поставили крапкиі в останньому реченні – знак оклику) - Осінь вам вдячнаі дарує кошик грибочків з лісу.
  • 5. 4.5. Фізкультхвилинка Вересень писати вчився, Але швидко втомився. Жовтень втому проганяє, Йому руку простягає. В кулачок, на замок, А тепер зробимісток. Листопад – рідний брат, По місточку пройтирад. В другу сторонупройдеться– В кулачок рука зіжметься. Розігнуться пальчики – Ось веселі зайчики… Ну, досить забавлятися, За ручку треба братися – І писать старатися! 4.6. Роботаз деформованими реченнями - Наступне завдання від Осені. Хоче вона перевірити чи вмієте ви правильно складати речення. Переставила Осінь слова в реченнях. Відновіть і запишіть речення. подарунки Осінь на багата яблука В і садах дозріваютьгруші запашні збирають На люди на урожай городах тобі осінь Спасибі - Прочитайте речення, які утворились. (Діти зачитують речення) - Які розділовізнаки поставили? - Ось до вашого кошика і грушки. 4.7. Робота з прислів’ями за вправою 252 - Прочитайте прислів’я. Поясніть їх значення. - Запам’ятайте ці прислів’я і хай вони стануть правилами вашого життя. (Усе добре переймай,а зла уникай. Хто людям добра бажає, той і сам його має.) - Спишіть спонукальне речення. - Який знак ще може стоятив кінці спонукального речення? (В кінці спонукального речення може стояти крапкаі знак оклику)
  • 6. - Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з окличною інтонацією.) 4.8. Робота вгрупах - Зараз Осінь «перетворить» вас на листочкиі ви підійдете кожен до свого деревця. Осінь підготувала для вас завдання для роботи в групах. І група – «Кленовілисточки» - Складіть розповіднеречення про осінь. - Чи можна в кінці розповідногоречення ставити знак оклику? (Так. Знак оклику ставиться, коли речення вимовляється з окличною інтонацією) ІІ група – «Дубовілисточки» - Чи можна у кінці питального речення ставити одночаснознакпитання і знак оклику? (Так. Знак оклику ставиться в кінці питальногоречення, коли це речення вимовляється з окличною інтонацією) Складіть питальне речення про осінь Складіть розповідне речення про осінь
  • 7. ІІІ група – «Березовілисточки» - Чи можна в кінці спонукального речення ставити крапку? (Можна) (Лідер-консультант кожної групи презентує роботу) - За гарну роботуОсінь принесла вам горішки ліщини. 4.9. Творча вправа 255 - Прочитайте речення. - Які ці речення за метою висловлювання? (Розповідні) - Про кого йдеться в кожному з них? (Діти дають відповіді) - Змініть розповідніречення на спонукальні, вживаючи словаввічливості та звертання (за зразком). - Зверніть увагу на слова ввічливості та розділовізнаки при них. (Слова «будь ласка» завжди виділяються комами) ( Діти виконують завдання самостійно. Зачитують утворені речення.) Складіть спонукальне речення про осінь
  • 8. - Осінь уважно спостерігала за вашою роботою і принесла гілочку калини. V. Підсумок уроку. 5.1. Гра «Стежинка – цікавинка» - Осінь підготувала вам останнє завдання. Для його виконання потрібно бути максимально уважними. - Перед вами слова. Вам потрібно взятипо одній букві з кожного слова:з першого слова першу букву, з другого – другу, з третього – третю, і так далі. Рік, день, ніч, поле, знання, питання,подвір’я. - Яке слово склали? (Речення) - Молодці! Справились!Осінь вам дарує гронавинограду. 5.2. Інтерактивна вправа «Мікрофон» - Що запам’яталося на уроці? - Подивіться, який кошик з дарами ми отримали! Гарно працювали! VI. Домашнє завдання Виконати вправу 257.