Департамент освіти і науки
Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Осіння подорож
(Відкрите заняття з корекції)
Підготувала вчитель-дефектолог,
спеціаліст вищої категорії
Лєонова Т.В.
Знам’янка 2014рік
Тема: «Осінняподрож»
Мета: розвиток уваги, наочно-образного мислення, пам’яті, дрібної моторики,
удосконалення мисленнєвих процесів. Розвиток творчої активності,
ознайомлення з першими методами ейдетики.
Обладнання: малюнки листочків, дятлів, рибок; мультимедійна презентація;
відеоролик фізкультхвилинки: « Україно, ми твоя надія»; відеоролик для
релаксації: «Золота нудьга осені»; вудка; зошити, прості олівці, кольорові
олівці; малюнок цифрового перекодування чисел.
Хід заняття
І. Вступна частина
- Діти, давайте привітаємось з нашими гостями.
- Я, діти, дуже рада вас бачити і хочу привітатись з усіма вами і кожним
особисто. Для цього покладіть ручки долоньками догори.
(Вчитель підходить до кожного, накриває своїми долонями долоньки дитини і,
дивлячись в очі та усміхаючись, вітається називаючи дитину на ім’я.)
Дитина у відповідь теж вітається, називаючи педагога на ім’я та по –батькові.
-Сьогодніми будемо подорожувати. А дізнатися яку саме подорож оберемо, нам
допоможе загадка.
Каплі з неба, дахів, стріх.
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
Вчитель: Правильно, ми з вами будемо подорожувати саме місяцем Листопадом.
-Хоча ще по календарю зима не настала, а насправді зараз останній місяць осені,
але ми вже спостерігаємо перші ознаки зими – випав перший сніг, а зараз нічні
заморозки, та й вдень незвично холодно.
-Отже можемо сказати, що кінець листопада відкриває ворота в зиму. Ви згодні
зі мною?
-А чи залишилось на деревах листя? (Ні)
-А як називається така осінь, коли облетіло листя з дерев, випав перший сніг та
вдарив перший морозець? (Пізня осінь)
-Послухайте віршик, який так і називається «Пізня осінь»
Слайд № 2,3,4,5,6,7,8 (перегляд слайдів під час читання вчителем вірша)
Пізня осінь
Зірвався вітер, листя розкидає
І по землі розмашисто жене.
На небо чорнахмара насуває,
Ось дощ осінній затяжнийсипне.
Все буде мокнути і мерзнути довкола.
І золото осіннє пропаде.
Та й так земля вже зовсім-зовсім гола —
Ні квіточки ніякої ніде.
І будуть сірі фарбипереважно.
Одного кольоруземля і небеса.
І вітер завиватиме протяжно,
Відійде в спогад осені краса.
Вчитель: На деревах, як ви вже сказали листочків не залишилось, а в мене вони є.
-Коли був сильний вітер, вони залетіли до мене в клас через відкрите вікно. І
виявляється, що кожен листочок не простий, а чарівний, має цікаві завдання
для вас.
ІІ. Основна частина
Вчитель: Ну що? Почнемо? Відправляємося в подорож? А кожна ваша
правильна відповідь буде відзначена смайликом.
(на магнітній дошці та по класу розвішані листочки – вчитель знімає їх і
зачитує завдання.)
Листочок №1
Вправа: «Графічний диктант»
Мета: розвивати наочно-образне мислення, дрібну моторику.
-Для виконання цього завдання нам потрібні: зошити, прості олівці, кольорові
олівці.
Вчитель: Поставте олівець на точку. Від точки: 2 клітинки ліворуч, 2 навскіс
праворуч угору, 5 вниз, 1 праворуч, 4 вгору, 2 праворуч, 1 вниз, 1 навскіс
ліворуч униз, 2 вниз, 1 навскіс ліворуч униз, 4 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1
вгору, 1 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 навскіс праворуч угору.
-Хто вийшов? (Білочка)
Слайд№9
(графічний малюнок білочки, зроблений вчителем)
-Давайте перевіремо, чи у всіх вийшло правильно.
-А в який колір розфарбовують білочку художники?
-Давайте її розфарбуємо.
Смайлики одержать …
Листочок№2
Вчитель: Подивимось інший листочок. Яке він приніс завдання?
Вправа: «Навпаки»
Мета: розвивати мислення, словниковий запас, уміння добирати протилежні
слова.
-Білочка приготувала нам цікаву історію..
Слайд № 10, 11, 12, 13
-Одного разу, восени, вона збирала по лісу горішки. Весело їй було в лісі.
Вона стрибала с гілки на гілку. Аж раптом почула наша білочка різні слова.
«Що це? – здивувалася вона і застигла на гілочці.
Коли ж вона підвела голову до гори, то побачила, що на сосні сидять два
надзвичайно красивих дятли. Побачивши білочку вони почали ще швидше
вистукувати своїми дзьобами.
Один стукне – лунає слово. Другийстукне – звучить інше слово, протилежне.
-Я зараз буду говорити слова першого дятла, а ви другого-протилежні.
Далеко-близько Радість-горе низький-високий
День-ніч ледачий-працьовитий ворог-друг
Спека-холод здоровий-хворий веселий-сумний
Мінус-плюс брудний-чистий ранок-вечір
Зло-добро гіркий-солодкий осінь-весна
Зима-літо сміється-плаче наступний-попередній
Смайлики одержать …
Листочок№3
(вчитель кидає листочок на підлогу)
Вчитель: - Але наступний листочок упав на підлогу і перервав змагання дятлів.
Він пропонує нам нову вправу, але не розумову, а фізичну.
-Давайте трохи розімнемось.
1) «Україно, ми твоя надія»
2) Вправи на увагу.
Мета: Вчити швидко реагувати на звукові сигнали.
(діти стоять у вільному порядку, по команді ведучого)
 «Зайчата» - діти стрибають;
 «раки» - йдуть спиною вперед;
 «конячки» - стукають ніжками;
 «пташки» - махають руками;
 «лелека» - стоїть на одній нозі;
 «курочки» - ко, ко, ко
3) Вправа для слухняних пальчиків «Пальчикова сім’я»
Мета: розвиток дрібної моторики.
-Оцей пальчик-наш дідусь,
А оцей - бабуся.
-Оцей пальчик – наш татусь.
А оцей – матуся,
-Ну а цей маленький.
Їх синок гарненький.
Смайлики одержать…
Вчитель:Продовжуємо працювати. Подивимось якезавдання приніс нам наступний
листочок.
Листок№4
(Хто з вас був уважний, той скаже мені який по-рахунку цей листочок?)
-Зараз ви всі зрадієте, тому, що цей листочок пропонує вам гру. Яка
називається «Цікава осіння риболовля».
-Хто звас колись вже ловив рибку? Може з татусем або старшим братом?
-А ось і умова гри: уявимо, що ця коробка – річка, а в ній плавають рибки.
Ви прийшли до річки на риболовлю. І зараз дійсно кожен з вас буде мати
нагоду впіймати свою рибку, навіть той хто взагалі немає в цьому ніякого
досвіду.
-Але ця рибка буде не проста, а з завданням яке ви взнаєте пізніше.
Будемо ловити рибу по черзі, так як ви сидите за партами.
Почнемо з Саші. (Хлопчик вудкою ловить рибку)
-А ось і завдання.
*назвати яке це число;
* назвати сусідів цього числа;
*назвати наступне число;
*назвати попереднє число;
*назвати склад числа;
*кого, або що нагадує вам ця цифра
(діти по черзі виконують завдання)
З цим завданням ви впорались добре і одержуєте свої смайлики…
-Діти, подивіться скільки ми зібрали листочків. Давайте порахуємо їх.
-Скажіть мені які геометричні фігури вони вам нагадують?
Смайлики одержать…
ІІІ. Заключний етап
1. Релаксація
Відеоролик («Золота нудьга осені»)
Вчитель: -Зараз сядьте зручно, приготуйтеся поринути в красу золотої осені, яка
вже в минулому. Щоб насолодитися нею ще раз, останній, переглянемо
ролик, уявимо,що ми знаходимось зараз у тому місці, яке ми бачимо.
Почуваємо себе – у спокійному, розслабленому стані. Ви відпочиваєте. Вас
поступово заповнюєпочуття спокою, розслаблення. Роздивіться уважно всі
кольори листочків. Запам’ятайте кожний колір. Відчуйте, як зміни кольорів
(червоний, жовто-гарячий, жовтий, помаранчовий, зелений) дає можливість
радіти вашим душі та тілу. Відчувши повний спокій і задоволення ,
запам’ятайте цей стан.
2. Рефлексія
Ось заняттю вже майже кінець.
Ти був справжній молодець!
Що сподобалось – хвалися,
Засмутило – пожалійся.
(діти висловлюють свої думки з приводу заняття)
3. Підсумок заняття
Вчитель відмічає успіхи дітей.
-А зараз давайте порахуємо смайлики. У кого найбільше смайликів з
написом – відмінно? – той працював найкраще.
З написом – чудово;
З написом- добре;
З написом – молодець;
З написом – гарно?
-Отже ви всі – молодці і на наступному заятті покажете ще більші свої
успіхи.

корекційне заняття осіння подорож

  • 1.
    Департамент освіти інауки Кіровоградської обласної державної адміністрації Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Осіння подорож (Відкрите заняття з корекції) Підготувала вчитель-дефектолог, спеціаліст вищої категорії Лєонова Т.В. Знам’янка 2014рік
  • 2.
    Тема: «Осінняподрож» Мета: розвитокуваги, наочно-образного мислення, пам’яті, дрібної моторики, удосконалення мисленнєвих процесів. Розвиток творчої активності, ознайомлення з першими методами ейдетики. Обладнання: малюнки листочків, дятлів, рибок; мультимедійна презентація; відеоролик фізкультхвилинки: « Україно, ми твоя надія»; відеоролик для релаксації: «Золота нудьга осені»; вудка; зошити, прості олівці, кольорові олівці; малюнок цифрового перекодування чисел. Хід заняття І. Вступна частина - Діти, давайте привітаємось з нашими гостями. - Я, діти, дуже рада вас бачити і хочу привітатись з усіма вами і кожним особисто. Для цього покладіть ручки долоньками догори. (Вчитель підходить до кожного, накриває своїми долонями долоньки дитини і, дивлячись в очі та усміхаючись, вітається називаючи дитину на ім’я.) Дитина у відповідь теж вітається, називаючи педагога на ім’я та по –батькові. -Сьогодніми будемо подорожувати. А дізнатися яку саме подорож оберемо, нам допоможе загадка. Каплі з неба, дахів, стріх. Дощ холодний, перший сніг. Почорнів без листя сад. Що за місяць? (Листопад) Вчитель: Правильно, ми з вами будемо подорожувати саме місяцем Листопадом. -Хоча ще по календарю зима не настала, а насправді зараз останній місяць осені, але ми вже спостерігаємо перші ознаки зими – випав перший сніг, а зараз нічні заморозки, та й вдень незвично холодно. -Отже можемо сказати, що кінець листопада відкриває ворота в зиму. Ви згодні зі мною?
  • 3.
    -А чи залишилосьна деревах листя? (Ні) -А як називається така осінь, коли облетіло листя з дерев, випав перший сніг та вдарив перший морозець? (Пізня осінь) -Послухайте віршик, який так і називається «Пізня осінь» Слайд № 2,3,4,5,6,7,8 (перегляд слайдів під час читання вчителем вірша) Пізня осінь Зірвався вітер, листя розкидає І по землі розмашисто жене. На небо чорнахмара насуває, Ось дощ осінній затяжнийсипне. Все буде мокнути і мерзнути довкола. І золото осіннє пропаде. Та й так земля вже зовсім-зовсім гола — Ні квіточки ніякої ніде. І будуть сірі фарбипереважно. Одного кольоруземля і небеса. І вітер завиватиме протяжно, Відійде в спогад осені краса. Вчитель: На деревах, як ви вже сказали листочків не залишилось, а в мене вони є.
  • 4.
    -Коли був сильнийвітер, вони залетіли до мене в клас через відкрите вікно. І виявляється, що кожен листочок не простий, а чарівний, має цікаві завдання для вас. ІІ. Основна частина Вчитель: Ну що? Почнемо? Відправляємося в подорож? А кожна ваша правильна відповідь буде відзначена смайликом. (на магнітній дошці та по класу розвішані листочки – вчитель знімає їх і зачитує завдання.) Листочок №1 Вправа: «Графічний диктант» Мета: розвивати наочно-образне мислення, дрібну моторику. -Для виконання цього завдання нам потрібні: зошити, прості олівці, кольорові олівці. Вчитель: Поставте олівець на точку. Від точки: 2 клітинки ліворуч, 2 навскіс праворуч угору, 5 вниз, 1 праворуч, 4 вгору, 2 праворуч, 1 вниз, 1 навскіс ліворуч униз, 2 вниз, 1 навскіс ліворуч униз, 4 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 вгору, 1 ліворуч, 1 вгору, 1 праворуч, 1 навскіс праворуч угору. -Хто вийшов? (Білочка) Слайд№9 (графічний малюнок білочки, зроблений вчителем) -Давайте перевіремо, чи у всіх вийшло правильно. -А в який колір розфарбовують білочку художники? -Давайте її розфарбуємо. Смайлики одержать …
  • 5.
    Листочок№2 Вчитель: Подивимось іншийлисточок. Яке він приніс завдання? Вправа: «Навпаки» Мета: розвивати мислення, словниковий запас, уміння добирати протилежні слова. -Білочка приготувала нам цікаву історію.. Слайд № 10, 11, 12, 13 -Одного разу, восени, вона збирала по лісу горішки. Весело їй було в лісі. Вона стрибала с гілки на гілку. Аж раптом почула наша білочка різні слова. «Що це? – здивувалася вона і застигла на гілочці. Коли ж вона підвела голову до гори, то побачила, що на сосні сидять два надзвичайно красивих дятли. Побачивши білочку вони почали ще швидше вистукувати своїми дзьобами. Один стукне – лунає слово. Другийстукне – звучить інше слово, протилежне. -Я зараз буду говорити слова першого дятла, а ви другого-протилежні. Далеко-близько Радість-горе низький-високий День-ніч ледачий-працьовитий ворог-друг Спека-холод здоровий-хворий веселий-сумний Мінус-плюс брудний-чистий ранок-вечір Зло-добро гіркий-солодкий осінь-весна Зима-літо сміється-плаче наступний-попередній Смайлики одержать … Листочок№3 (вчитель кидає листочок на підлогу)
  • 6.
    Вчитель: - Аленаступний листочок упав на підлогу і перервав змагання дятлів. Він пропонує нам нову вправу, але не розумову, а фізичну. -Давайте трохи розімнемось. 1) «Україно, ми твоя надія» 2) Вправи на увагу. Мета: Вчити швидко реагувати на звукові сигнали. (діти стоять у вільному порядку, по команді ведучого)  «Зайчата» - діти стрибають;  «раки» - йдуть спиною вперед;  «конячки» - стукають ніжками;  «пташки» - махають руками;  «лелека» - стоїть на одній нозі;  «курочки» - ко, ко, ко 3) Вправа для слухняних пальчиків «Пальчикова сім’я» Мета: розвиток дрібної моторики. -Оцей пальчик-наш дідусь, А оцей - бабуся. -Оцей пальчик – наш татусь. А оцей – матуся, -Ну а цей маленький. Їх синок гарненький. Смайлики одержать… Вчитель:Продовжуємо працювати. Подивимось якезавдання приніс нам наступний листочок. Листок№4 (Хто з вас був уважний, той скаже мені який по-рахунку цей листочок?) -Зараз ви всі зрадієте, тому, що цей листочок пропонує вам гру. Яка називається «Цікава осіння риболовля».
  • 7.
    -Хто звас колисьвже ловив рибку? Може з татусем або старшим братом? -А ось і умова гри: уявимо, що ця коробка – річка, а в ній плавають рибки. Ви прийшли до річки на риболовлю. І зараз дійсно кожен з вас буде мати нагоду впіймати свою рибку, навіть той хто взагалі немає в цьому ніякого досвіду. -Але ця рибка буде не проста, а з завданням яке ви взнаєте пізніше. Будемо ловити рибу по черзі, так як ви сидите за партами. Почнемо з Саші. (Хлопчик вудкою ловить рибку) -А ось і завдання. *назвати яке це число; * назвати сусідів цього числа; *назвати наступне число; *назвати попереднє число; *назвати склад числа; *кого, або що нагадує вам ця цифра (діти по черзі виконують завдання) З цим завданням ви впорались добре і одержуєте свої смайлики… -Діти, подивіться скільки ми зібрали листочків. Давайте порахуємо їх. -Скажіть мені які геометричні фігури вони вам нагадують? Смайлики одержать… ІІІ. Заключний етап 1. Релаксація Відеоролик («Золота нудьга осені») Вчитель: -Зараз сядьте зручно, приготуйтеся поринути в красу золотої осені, яка вже в минулому. Щоб насолодитися нею ще раз, останній, переглянемо ролик, уявимо,що ми знаходимось зараз у тому місці, яке ми бачимо. Почуваємо себе – у спокійному, розслабленому стані. Ви відпочиваєте. Вас
  • 8.
    поступово заповнюєпочуття спокою,розслаблення. Роздивіться уважно всі кольори листочків. Запам’ятайте кожний колір. Відчуйте, як зміни кольорів (червоний, жовто-гарячий, жовтий, помаранчовий, зелений) дає можливість радіти вашим душі та тілу. Відчувши повний спокій і задоволення , запам’ятайте цей стан. 2. Рефлексія Ось заняттю вже майже кінець. Ти був справжній молодець! Що сподобалось – хвалися, Засмутило – пожалійся. (діти висловлюють свої думки з приводу заняття) 3. Підсумок заняття Вчитель відмічає успіхи дітей. -А зараз давайте порахуємо смайлики. У кого найбільше смайликів з написом – відмінно? – той працював найкраще. З написом – чудово; З написом- добре; З написом – молодець; З написом – гарно? -Отже ви всі – молодці і на наступному заятті покажете ще більші свої успіхи.