Цифровий університет - Відкрита українська ініціатива(DigiUni)
природознавство 3 клас
1. Я і Україна
Природознавство
3 клас
Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря.
Мета. Сформуватипоняття «повітря»;розвивативміння
встановлювати причиново -наслідкові зв’язки, логічнемислення; виховувати
пізнавальний інтерес до вивчення природи, здатність спілкуватися в процесі
спільної діяльності.
Обладнання:склянки з водою, ґрунт, повітряні кульки, дитячі
резиновііграшки, таблиці з курсу « Я і Україна»; картки для індивідуального
опитування; проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Психологічний настрій.
Я посміхаюсь сонечку
Здрастуй, золоте!
Я посміхаюсь квіточці
Хай вона цвіте!
Я посміхаюсь дощику
Лийся мов з відра.
Я посміхаюсь друзям,
Зичу їм тепла!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Фронтальне опитування
- Що є джерелом тепла і світла на Землі?
- Як сонячна енергія потрапляє на Землю?
- Що таке теплова енергія?
- Що таке світлова енергія?
2.2. Індивідуальне опитування.
Завдання 1. Розкажи, які особливості мають сонячні промені.
Завдання2.Розкажи, яксонячнаенергія передається тваринам ілюдям,
заповни таблицю.
2. ІІІ. Актуалізація опорних знань
3.1. Самостійне спостереження за процесом дихання
- Спробуйте затримати дихання. Чи надовго вам вдалось його
затримати ?
3.2. « Мозковий штурм»
- Чому так важко не дихати не тільки вам, а й тренованим
спортсменам?
- Чомубез їжілюдина можепрожитикілька тижнів, без води три-п’ять
днів, а не дихати – кілька хвилин?
- Що ми вивчатимемо на сьогоднішньому уроці?
- Яка тема нашого уроку?
ІV. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми на уроці дізнаємось про властивості повітря, його
значення.
Будемо вчитись виконувати досліди і робити висновки.
4.1. Бесіда
- До якої природи належить повітря?
- Де знаходиться повітря?
- Що потрібно для дихання всьому живому на Землі?
- Не на всі питання вдалося дати правильні точні відповіді, але
сьогоднішній урок нам дасть можливість знайти відповіді на ці питання.
V. Вивчення нового матеріалу
5.1. Розповідь вчителя з елементами бесіди
Повітря – необхідна умова життя на Землі, ним дихають живі
організми.
Повітря – газоподібне тіло; як і будь-яке інше тіло займає певне місце.
Повітря знаходиться навколо нас, заповнює всіпорожнини, є в ґрунті й
у воді.
Повітря товстим шаром оточує земнукулю, цей шар – атмосфераЗемлі.
5.2. Фронтальна практична робота. Демонстрація дослідів.
3. Проведемо такі досліди:
Дослід 1
- Візьміть у руки зошит і помахайте ним перед обличчям. Що ви
відчули? - -- Ми відчули дотик, що ніби щось холодне доторкнулося до нас.
Але зошит до обличчя мине прикладали. Отже, між зошитом і обличчям існує
якесь тіло. Це і є повітря.
Рух повітря – вітер.
- Візьміть клаптики паперу. А тепер змахніть зошитом над долоньками.
Що сталося? (клаптики злетіли з долоньки)
- Чому? Та томущо ми зошитом сколихнули повітря. А повітря, в свою
чергу, папірці, і вони злетіли.
Повітря рухається навіть тоді, коли ми його не помічаємо. У
повсякденному життінам не доводиться думать про небо, повітря. Ми просто
забуваємо про них. І лише під час бігу чи їзди, а також вітру чи бурі ми
відчуваємо опір нашому рухові. Це ще більше підтверджує існування повітря.
Висновок: повітря прозоре, рухається.
Дослід 2
- Якщо ми візьмемо медичний шприц без голки, закриємо отвір рукою
і спробуємо натиснути на поршень. Він не зможе рухатися, йому буде
заважати повітря, яке вміщене у нього.
Дослід 3
- Візьмемо грудочку землі і зануримо її у склянку з водою.
- Що ви побачили? (звідти виходять бульбашки)
- Так, ті бульбашки і є повітря. Його витиснула водаз тих речовин, які
ми клали у склянку, і тепер воно бульбашками виходить.
Дослід 4
- Повітря можезайматимісце, його можнастиснути. Надуємо повітряні
кульки або візьмемо резинові іграшки. Покладемо у воду.
- Що ви бачите? (вони плавають)
Висновок: речі, наповнені повітрям не тонуть. Пригадайте свій
відпочинок влітку, коли ви одягаєте круги, лягаєте на надувні матраци і
плаваєте, не боячись, що можете потонути.
- У мене в руках повітряна кулька. Я розв'яжуниточку. Що ви почули?
Так, шипіння. Отже, у ній містилося повітря. Воно всередині усіх
порожнистих предметів на Землі, також і в органах людського тіла.
4. Висновок: повітря заповнює всі порожнини .
Дослід 5.
Повітря тисне на предмети з певною силою. Цей тиск називається
атмосферним тиском. Беремо надуту повітряну кульку, надавлюємо на неї –
з’являється ямка, відпускаємо – вона зникає.
Висновок: повітря може тиснути.
5.3. Фізкультхвилинка
Повітря нам потрібне всім:
І дорослим, і малим.
Мені, тобі,звірятку, пташці,
Листочку, квіточці, комашці.
Чи під воду ми пірнаєм –
Все ж повітря споживаєм.
Комашка по землі повзе –
І та повітрям дихає.
Вітер крила обертає молодого вітряка
І вітрила надуває величезного човна,
А щоб повітря чистим було,
Потрібно, щоб дерев багато росло.
Дослід 6
- Спробуємо втопити порожню пляшечку у склянці води. З отвору
пляшечки побіжать бульбашки. Що це за Невидимка там сидить?Це - повітря.
Порожня пляшечка не тоне у воді. Значить, повітря легше за воду.
Дослід 7
- Як ви гадаєте, повітря має запах? Ні, але у повітрі легко й швидко
поширюється запах духів і аромат квітів. (Вчитель розпилює освіжував
повітря). Відчули запах? В повітрі ми можемо відчути цілющу ранкову
свіжість травня, сповненуароматом квітучої весни. В розпаліліта повітря ніби
настояне на травах. Восени, коли небо вкрите свинцевими хмарами, віє
свіжістю і прохолодою. А як легко дихається після грози! Ні з чим не
зрівняється запах першого снігу, коли свіжий вітерець грайливо змітає перші
сніжинки і холодить обличчя. В сонячніберезневі дні нас бадьорить особлива
свіжість талого снігу.
Висновок: повітря немає запаху, але поширює запахи навколишнього
середовища.
Отже, повітря має таківластивості:вонопрозоре, без кольору, без
запаху. легшевідводи, заповнює всі порожнини, знаходитьсяуґрунті, воді.
5.4. Складання асоціативного куща.
5. Газоподібне Без запаху Розширюється під час
тіло нагрівання
Повітря
Прозоре, Погано проводить Стискається під час
безбарвне тепло охолодження
5.5. Робота з підручником
Діти опрацьовують матеріал підручника. Дають відповіді на запитання.
5.6. Інтерактивна вправа «Система позначок « Поміч»
„V” –Я це знаю
„ - ” – Я не знаю цього
Міркування (після читання)
5.7. « Акваріум»
Клас поділено на групи.
Перша група отримує завдання: Чому в накритій склянці вода
залишається теплою? Група займає місце відокремлене від інших. Обговорює
питання. За трихвилини потрібно знайтивідповідь. Потім групапояснюєсвою
відповідь, інші групи висловлюють свою думку згодні чи ні.
VІ. Систематизація і узагальнення знань
6.1. Робота в парах
Діти читають запитання в рубриках « Перевір себе», «Поміркуй»,
відповідають на запитання, доповнюють, коментують відповіді друзів.
6.2. Робота в зошиті
6.3. Виступи чергових з « Довідкового бюро»
VІІ. Підсумок уроку
7.1. Метод «Мікрофон»
- Що таке повітря?
- Що таке атмосфера?
6. - Чому безхмарне небо блакитне?
7.2. Гра «Так – ні »
- Повітря належить до неживої природи ( Так)
- Без повітря людина проживе кілька годин ( Ні )
- Повітря – газоподібне тіло ( Так)
- Повітря немає навколо нас ( Ні )
- Повітря заповнює всі порожнини ( Так)
- Шар повітря навколо Землі називають атмосферою ( Так)
- Повітря погано проводить тепло ( Так)
7.3. Домашнє завдання
- Опрацювати статтю підручника „ Повітря. Властивості
повітря”.