О.Генрі «Останній листок».
Взаєморозуміння та прагнення зробити
добро іншим як засіб подолання життєвих
негараздів. Утілення в образі Бермана
найкращих людських рис
Вільям Сідней Портер – О. Генрі
Мета уроку:Мета уроку: проаналізуватипроаналізувати новелу О. Генріновелу О. Генрі
«Останній листок»;«Останній листок»; допомогтидопомогти учням осягнути моральніучням осягнути моральні
проблеми, що порушуються у творі;проблеми, що порушуються у творі; з’ясуватиз’ясувати, як, як
взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншомувзаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому
допомагають подолати життєві негаразди;допомагають подолати життєві негаразди;
охарактеризуватиохарактеризувати образ художника Бермана;образ художника Бермана; формуватиформувати
навички аналізу новелістичного твору, логічногонавички аналізу новелістичного твору, логічного
мислення;мислення; виховувативиховувати людяність, спонукати до роздумівлюдяність, спонукати до роздумів
про добро, мудрість, співчуття до ближнього.про добро, мудрість, співчуття до ближнього.
Обладнання урокуОбладнання уроку:: портрет письменника,портрет письменника,
текст новели, ілюстрації,текст новели, ілюстрації, “Діаграма Венна”“Діаграма Венна”,,
асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.
“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.
Тип урокуТип уроку:: комбінованийкомбінований
Епіграф уроку:
«Треба прагнути бути Людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу»
О.Генрі
Хід уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Підготовка до сприйняття навчального матеріалу
1.Звучить музика (Вівальді «Чотири пори року. «Осінь»)
2. Слово вчителя
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Слово вчителя. Що в людському житті найголовніше? Без
чого людина не може бути людиною, незалежно від того,
якою б сильною, сміливою, розумною вона не була б..
(Без друзів і спілкування)
Завдання
Дайте відповідь на запитання,
використовуючи метод «Вільний
мікрофон»(або “Інформаційне гроно”)
 Якими повинні бути людські взаємини?
 Яке слово вам перш за все спадає на думку,
коли ми говоримо про людські взаємини?
 (вірність, міцність, постійність, надійність,
лицемірство, користь, зрада…)
Актуалізація опорних знань
Колективна робота з текстом
Коли відбуваються події у новелі?
(Восени, у листопаді)
Чому відбуваються восени?
(Осінь-це яскраво і сумно, спокій, дерева
скидають листя, природа в неприкрашеному
вигляді, відчувається незахищеність)
Назвіть дійових осіб.
(Сью, Джонсі, Берман)
Що їх об’єднує?
Зверніться до тексту. (вікна на північ; низька
квартирна плата; салат із листя цикорію; широкі
рукави; погляди на мистецтво).
“Коло думок” 1. Чому героями
твору стали люди
мистецтва? Які вони?
Чи схожі вони на
інших?
особливі люди;
почуття розвинені
сильніше
легко поранити,
образити
автор сам належав до
цього світу
2. Як ви думаєте, що
є найстрашнішим
ворогом цих людей?
( Хвороби,
виснаження від голоду,
відсутність коштів на
ліки)
Хвороба. Як автор описує її?
Поясніть, що об’єднує подані слова і яку роль
відіграють вони у тексті новели: полотно, майстерня,
туш, шедевр, пензель, натурник, мольберт, палітра, ілюстрація,
фарба, Муза. Про представників якого виду мистецтва йде мова у
новелі?
Проблемне питання
Як ви гадаєте, чи здатне
мистецтво врятувати життя
людині?
Додаткове завдання
Словникова робота
Назвіть за лексичним значенням саме слово.Назвіть за лексичним значенням саме слово.
 1. Дерев’яний верстат для живопису, на
якому встановлюють підрамник з
полотном, дошку, картон.
 2. Визначний твір мистецтва.
 3. Давньогрецька богиня — покровителька
мистецтв і наук. У переносному значенні
 - джерело поетичного натхнення.
4. Гостре запалення легенів.
 5. Ліаноподібна рослина
(мольберт)
(шедевр)
(муза)
(пневмонія)
(плющ)
Аналіз художнього твору .
Робота з епіграфом
О.Генрі стверджує:“Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість навколишнього
світу і це можливо”, і чи справді це можливо?
 Як ви розумієте слова О. Генрі ?
 Як вони співвідносяться з темою уроку?
(Ця думка відповідає одній із заповідей Божих: люби ближнього, як
самого себе. Такого принципу в житті дотримувався і О. Генрі).
Як розгортаються події в новелі?
Сюжет – це ряд подій, зображених у творі.
Що ми можемо сказати про кожного з героїв новели?
Завдання: складіть порівняльну характеристику Сью та Джонсі
за допомогою «Діаграми Венна».
Сью
надійна
терпляча
відповідальна
мріє
страждає
тримається сама
Джонсі
бліда
непорушна, мов статуя
мініатюрна
«недокрів’я»
вполювала Пневмонія,
не бажає боротись із
хворобою
готова була вмерти
Художниці, вікна на
північ, низька квартирна
плата, салат із листя
цикорію, широкі рукави,
погляд на мистецтво
Робота над характеристикою літературного
героя, Бермана.
Яке у вас склалося перше враження від Бермана?
Завдання в групах
Прийом “Гронування”.
Чого більше, на перший погляд, у цій людині:
позитивного чи негативного?
Намалюйте “Гроно”
І, ІІІ група – Позитивні риси Бермана.
ІІ, ІV група – Негативні риси Бермана
Берман
Типовий
невдаха
Пияка
Бридкий
старий
буркотун
Неохайний
Від нього
тхне
ялівцівкою
Приречени
й ніколи не
створити
свій шедевр
Потворна
зовнішніст
ь
«пес –
охоронець»
Усе життя
витратив
на
чекання
Музи
Негативне в образі Бермана
Скласти схему позитивних рис Бермана.
Прийом “Гронування”.
Берман
Чуйна людина
Великодушність
Здатний на
самопожертву заради
тих, кого любить
Маючи тіло карлика,
виявив душу велетня
Берман
Завдання
Чому автор порівнює Бермана саме з пророком Мойсеєм,
а не з іншим героєм ?
Мойсей. Мікеланджело
Чому автор обрав плющ?
Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній
листок» вжите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і
як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І не випадково. У
християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і
символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя,
коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі
використано образ саме цієї рослини.
Ефект несподіванки
Для чого жертвував собою?
 Щоб врятувати життя Джонсі.
Що змусило вчинити так?
 був добрий і по-батьківськи любив дівчат;
 звичайний стан душі;
 життєві випробування не зробили його жорстоким;
 мав справжній скарб – умів любити, жертвувати в ім’я
любові до іншої людини
він створив свій шедевр, бо
шедевр – це твір, який
потрібен людям.
Чому Джонсі, художниця, не змогла відрізнити
намальований на стіні листок від справжнього?
Берман намалював не просто листок, це був його
шедевр, про який він мріяв все життя.
Чи є прагнення робити добро іншому
засобом здолання негараздів?
Добро, яке зробив Берман, це врятоване
життя молодої дівчини, в першу чергу, і
здійснення його заповітної мрії.
Помираючи, художник знав, що виконав
своє призначення на землі і життя він
прожив недаремно.
Отже, чи здатне мистецтво врятувати життя
людині?
Підведення підсумків уроку. Асоціативні
зв’язки
РОБОТА У ГРУПАХ
Завдання
Зробіть асоціативний аналіз
запропонованих слів. З якими
поняттями асоціюються ці слова?
плющ
шедевр
Листя осінь
останній
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Завдання
Спробуйте дати відповідь на питання, яке
супроводжувало нас протягом усього
уроку. Давайте відповідь на це питання
за допомогою нашої улюбленої вправи
« Мікрофон»
- Що ви відкрили для себе на уроці?
- Які моральні істини ви осягнули?

о.генрі «останній листок»

  • 1.
    О.Генрі «Останній листок». Взаєморозуміннята прагнення зробити добро іншим як засіб подолання життєвих негараздів. Утілення в образі Бермана найкращих людських рис Вільям Сідней Портер – О. Генрі
  • 2.
    Мета уроку:Мета уроку:проаналізуватипроаналізувати новелу О. Генріновелу О. Генрі «Останній листок»;«Останній листок»; допомогтидопомогти учням осягнути моральніучням осягнути моральні проблеми, що порушуються у творі;проблеми, що порушуються у творі; з’ясуватиз’ясувати, як, як взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншомувзаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому допомагають подолати життєві негаразди;допомагають подолати життєві негаразди; охарактеризуватиохарактеризувати образ художника Бермана;образ художника Бермана; формуватиформувати навички аналізу новелістичного твору, логічногонавички аналізу новелістичного твору, логічного мислення;мислення; виховувативиховувати людяність, спонукати до роздумівлюдяність, спонукати до роздумів про добро, мудрість, співчуття до ближнього.про добро, мудрість, співчуття до ближнього. Обладнання урокуОбладнання уроку:: портрет письменника,портрет письменника, текст новели, ілюстрації,текст новели, ілюстрації, “Діаграма Венна”“Діаграма Венна”,, асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року.асоціативний кущ, музика- Вівальді “Чотири пори року. “Осінь”; мольберт, палітра з фарбами.“Осінь”; мольберт, палітра з фарбами. Тип урокуТип уроку:: комбінованийкомбінований
  • 3.
    Епіграф уроку: «Треба прагнутибути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу» О.Генрі
  • 4.
    Хід уроку І. Мотиваціяпізнавальної діяльності учнів. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу 1.Звучить музика (Вівальді «Чотири пори року. «Осінь») 2. Слово вчителя ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Слово вчителя. Що в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була б.. (Без друзів і спілкування)
  • 5.
    Завдання Дайте відповідь назапитання, використовуючи метод «Вільний мікрофон»(або “Інформаційне гроно”)  Якими повинні бути людські взаємини?  Яке слово вам перш за все спадає на думку, коли ми говоримо про людські взаємини?  (вірність, міцність, постійність, надійність, лицемірство, користь, зрада…)
  • 6.
    Актуалізація опорних знань Колективнаробота з текстом Коли відбуваються події у новелі? (Восени, у листопаді) Чому відбуваються восени? (Осінь-це яскраво і сумно, спокій, дерева скидають листя, природа в неприкрашеному вигляді, відчувається незахищеність) Назвіть дійових осіб. (Сью, Джонсі, Берман) Що їх об’єднує? Зверніться до тексту. (вікна на північ; низька квартирна плата; салат із листя цикорію; широкі рукави; погляди на мистецтво).
  • 7.
    “Коло думок” 1.Чому героями твору стали люди мистецтва? Які вони? Чи схожі вони на інших? особливі люди; почуття розвинені сильніше легко поранити, образити автор сам належав до цього світу 2. Як ви думаєте, що є найстрашнішим ворогом цих людей? ( Хвороби, виснаження від голоду, відсутність коштів на ліки)
  • 8.
  • 9.
    Поясніть, що об’єднуєподані слова і яку роль відіграють вони у тексті новели: полотно, майстерня, туш, шедевр, пензель, натурник, мольберт, палітра, ілюстрація, фарба, Муза. Про представників якого виду мистецтва йде мова у новелі?
  • 10.
    Проблемне питання Як вигадаєте, чи здатне мистецтво врятувати життя людині?
  • 11.
    Додаткове завдання Словникова робота Назвітьза лексичним значенням саме слово.Назвіть за лексичним значенням саме слово.  1. Дерев’яний верстат для живопису, на якому встановлюють підрамник з полотном, дошку, картон.  2. Визначний твір мистецтва.  3. Давньогрецька богиня — покровителька мистецтв і наук. У переносному значенні  - джерело поетичного натхнення. 4. Гостре запалення легенів.  5. Ліаноподібна рослина (мольберт) (шедевр) (муза) (пневмонія) (плющ)
  • 12.
    Аналіз художнього твору. Робота з епіграфом О.Генрі стверджує:“Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу і це можливо”, і чи справді це можливо?  Як ви розумієте слова О. Генрі ?  Як вони співвідносяться з темою уроку? (Ця думка відповідає одній із заповідей Божих: люби ближнього, як самого себе. Такого принципу в житті дотримувався і О. Генрі).
  • 13.
    Як розгортаються подіїв новелі? Сюжет – це ряд подій, зображених у творі.
  • 14.
    Що ми можемосказати про кожного з героїв новели? Завдання: складіть порівняльну характеристику Сью та Джонсі за допомогою «Діаграми Венна». Сью надійна терпляча відповідальна мріє страждає тримається сама Джонсі бліда непорушна, мов статуя мініатюрна «недокрів’я» вполювала Пневмонія, не бажає боротись із хворобою готова була вмерти Художниці, вікна на північ, низька квартирна плата, салат із листя цикорію, широкі рукави, погляд на мистецтво
  • 15.
    Робота над характеристикоюлітературного героя, Бермана. Яке у вас склалося перше враження від Бермана? Завдання в групах Прийом “Гронування”. Чого більше, на перший погляд, у цій людині: позитивного чи негативного? Намалюйте “Гроно” І, ІІІ група – Позитивні риси Бермана. ІІ, ІV група – Негативні риси Бермана
  • 16.
    Берман Типовий невдаха Пияка Бридкий старий буркотун Неохайний Від нього тхне ялівцівкою Приречени й ніколине створити свій шедевр Потворна зовнішніст ь «пес – охоронець» Усе життя витратив на чекання Музи Негативне в образі Бермана
  • 17.
    Скласти схему позитивнихрис Бермана. Прийом “Гронування”. Берман Чуйна людина Великодушність Здатний на самопожертву заради тих, кого любить Маючи тіло карлика, виявив душу велетня
  • 19.
  • 20.
    Завдання Чому автор порівнюєБермана саме з пророком Мойсеєм, а не з іншим героєм ? Мойсей. Мікеланджело
  • 21.
    Чому автор обравплющ? Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок» вжите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І не випадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі використано образ саме цієї рослини.
  • 22.
    Ефект несподіванки Для чогожертвував собою?  Щоб врятувати життя Джонсі. Що змусило вчинити так?  був добрий і по-батьківськи любив дівчат;  звичайний стан душі;  життєві випробування не зробили його жорстоким;  мав справжній скарб – умів любити, жертвувати в ім’я любові до іншої людини він створив свій шедевр, бо шедевр – це твір, який потрібен людям.
  • 23.
    Чому Джонсі, художниця,не змогла відрізнити намальований на стіні листок від справжнього? Берман намалював не просто листок, це був його шедевр, про який він мріяв все життя.
  • 24.
    Чи є прагненняробити добро іншому засобом здолання негараздів? Добро, яке зробив Берман, це врятоване життя молодої дівчини, в першу чергу, і здійснення його заповітної мрії. Помираючи, художник знав, що виконав своє призначення на землі і життя він прожив недаремно. Отже, чи здатне мистецтво врятувати життя людині?
  • 25.
    Підведення підсумків уроку.Асоціативні зв’язки РОБОТА У ГРУПАХ Завдання Зробіть асоціативний аналіз запропонованих слів. З якими поняттями асоціюються ці слова? плющ шедевр Листя осінь останній
  • 26.
    Інтерактивна вправа «Мікрофон» Завдання Спробуйтедати відповідь на питання, яке супроводжувало нас протягом усього уроку. Давайте відповідь на це питання за допомогою нашої улюбленої вправи « Мікрофон» - Що ви відкрили для себе на уроці? - Які моральні істини ви осягнули?