МЕТА: узагальнити й систематизувати
знання учнів
із теми „Іменник” ;
розвивати вміння аналізувати мовний
матеріал ;
перевірити рівень навчальних досягнень із
даної теми;
розвивати творчі здібності школярів ;
виховувати любов до Батьківщини,рідного
слова.
Обладнання: комп’ютер, картки,
підручник, педагогічний програмний засіб
країнська
мова. 6 клас” , словнички “МІЙ АНТИСУРЖИК”.
ТРИ КОМАНДИ:
ВСЕЗНАЙКИ – все про іменник
КОРЕКТОРИ – правопис іменників
ОРФОГРАФИ – відмінювання
Систематизація усього раніше вивченого про іменник здійснюється за
допомогою мультимедійної презентації. За її слайдами діти дають усно
відповіді на питання і виконують практичні завдання/.
Хід уроку
I Організація класу
II Повідомлення теми й мети уроку
III Мотивація навчальної діяльності
IV Узагальнення й систематизація вивченого
які питання відповідає іменник? Чому?
Завдання
розподілити слова в дві колонки -
назви істот і назви неістот
Земля, богатир, сонце, мурашка, пісня,
соловей, життя, рибина, натхнення,
рука, немовля, личинка, троянда, колібрі,
картина, дівчатко, зіронька, краб
?аке загальні і власні назви
•Для групи «ВСЕЗНАЙКИ» дібрати до іменників – загальних назв
іменники – власні назви.
Країна –
гори –
поет –
газета –
місто –
казка -
•Для групи «ОРФОГРАФИ» записати правильно власні назви
(я,Я)рослав (М,м)удрий , (Р,р)ічка (д,Д)ніпро , (Ж,ж)урнал (п,П)ізнайко,
(п,П)резидент (у,У)країни, (о,О)леся, (Ц,ц)укерки (б,Б)ілочка
•Для групи «КОРЕКТОРИ» - пояснити написання слів
Ярослав Мудрий ,річка Дніпро ,журнал «Пізнайко», Президент України,
Олеся, цукерки «Білочка»
?льки родів має іменник
•Замініть словосполучення й речення іменниками спільного роду:
роботяща, працьовита людина (роботяга)?
хто забагато і беззмістовно говорить (базіка);
неуважна людина (роззява);
той, хто навчився чого-небудь самостійно (самоук);
той, хто нічого не може зробити (нездара).
Завдання
чає граматична категорія числа в іменник
Для групи ВСЕЗНАЙКИ - записати іменники у дві колонки (вживаються тільки в
однині або тільки у множині).
Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба,
сукно, терези, Львів, Суми, молоко, джунглі, макарони, вермішель, бетон, ясла, канікули
для групи ОРФОГРАФИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині
і множині, поставити їх у форму множини:
зілля, книга, навчання, життя, дощ, школа, проміння, золото, виразність, нитка,
рис, вовк, Львів, країна, мрія, картоплина.
для групи КОРЕКТОРИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і
множині, поставити їх у форму однини
Гімалаї, дощі, двері, ґринджоли, ручки, вершки, окуляри, землі, уроки, нитки,
Суми, країни, Карпати, сорочки, ножиці
Завдання
– .змінювана частина мови А за чим ще змінюют
відмінку іменник завжди вживається з прийменни
?ний відмінок має два питання
для учасників груп КОРЕКТОРИ І ОРФОГРАФИ:
вставити слова з довідки, визначити відмінок.
Дай,…, старим сили, а молодим розуму!
Працюй,…, то й Бог допоможе! Мовчи,…,
будеш їсти паляничку! Як не вертись,…, а
хвіст ззаду. Не губи,…, коло обуха.
Слова для довідок: Боже, небоже, язичку,
грибе, собако, мухо.
Для учасників групи ВСЕЗНАЙКИ: поставити іменники у формі кличного
відмінка. Записати і зошит.
Мама, матуся, батько, брат, сестра, приятель, слухач, лікар, учитель,
панство, Україно, друг, козак.
,є такі іменники які не можуть
юватись за відмінками?
•До поданих іменників доберіть прикметники.
Група ВСЕЗНАЙКИ: Інтерв’ю, аташе, шимпанзе, авеню, поні.
Група КОРЕКТОРИ: Фіаско, фламінго, круп’є, трюмо, журі.
Група ОРФОГРАФИ: мадам, меню, салямі, Місісіпі, маестро
Завдання
•Як відбувається
поділ іменників на
?відміни
•Скільки є відмін
?іменників
•Іменники яких відмін
мають поділ на
?групи
•Для групи ОРФОГРАФИ: Виписати іменники 4 відміни.
Зайча, заєць, зайчик, ведмежа, ведмедиця, вовк, вовчиця,
вовченя, чайка, чаєня, качка, каченя, прізвище ім’я.
•Для групи ВСЕЗНАЙКИ: дібрати іменники – синоніми 2-ої відміни.
Злагода ,оборона, атака , битва , вдача , земля , курява , нива .
•Для групи КОРЕКТОРИ: дібрати іменники – синоніми 3-ої відміни.
Звістка , вигода , дружба , завірюха , сила , відвага , бляха .
,іменники що не відносяться до жодної з
•Виписати іменники, які не відносяться до жодної з відмін:
Почав у золоті, а скінчив у болоті. З гори і сани біжать, а на гору і
віз не їде. У відчинені двері не ломись. Гарне кіно – то вікно у світ.
•Записати якнайбільше географічних назв, які не відносяться до
•жодної з відмін
/Черкаси, Суми, Карпати, Афіни, Альпи, Гімалаї, Дарданели/
•Знайди зайві слова
Ґринджоли, пальта, Коваленко (Ольга), таксі, міста, Шевченко (
Тарас), поні, білль, наречена, учительська, какаду, ООН, Україна, мама.
леном речення може виступати іменн
•Зробіть синтаксичний розбір речень. Визначте синтаксичну роль виділених
іменників
Січ – то була простора площа на Дніпровім острові Хортиці. Зо всіх боків обмивала
цей острів глибока вода Дніпра
•Установити відповідність між виділеними іменниками в реченнях і
синтаксичною роллю, яку вони виконують
1 Підмет. А Старання — матір пізнання
2 Присудок Б Не голка шиє , а руки .
3 Додаток . В Обачність — оберіг розуму.
4 Обставина Г Під дощик гарно спиться, під ранок — гарно сниться .
•Доберіть із довідки підмети.
Вкривається багрянцем … , він стоїть на узліссі, ніби сумує, що надійшов … . Часом …
зронить вирізьблений свій лист.
Довідка. Дерево, вересень, клен.
Завдання
Р І К
З А М Е Т І Л Ь
О Ж Е Л Е Д И Ц Я
К О В З А Н И
Г Р И Н Д Ж О Л И
Л Ю Т И Й
 
Я Л И Н К А
 
Вписати у клітинки кросворду українські відповідники слів
1.Год
2.Метель
3.Гололед
4.Коньки
5.Санки
6.Февраль
7.Елка
V. Підсумок уроку
Р І К
З А М Е Т І Л Ь
О Ж Е Л Е Д И Ц Я
К О В З А Н И
Г Р И Н Д Ж О Л И
Л Ю Т И Й
 
Я Л И Н К А
 
!ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
1.Год
2.Метель
3.Гололед
4.Коньки
5.Санки
6.Февраль
7.Елка
МІКРОФОН
•Що називає іменник?
•На які питання відповідає іменник?
•За чим змінюється іменник?
•Для чого ми ділимо іменники на відміни?
•Чи є серед іменників незмінювані?
•Чим іменники виступають у реченні?
•Чому ця частина мови має назву іменник?
ОЦІНЮВАННЯ
Що сподобалось на уроці ?
Чи виникали труднощі під час виконання завдань?
VI Домашнє завдання: скласти твір-розповідь на тему
«ЯК Я ГОТУЮСЬ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ». Підготуватись до контрольної роботи.

іменник урок

  • 2.
    МЕТА: узагальнити йсистематизувати знання учнів із теми „Іменник” ; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал ; перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності школярів ; виховувати любов до Батьківщини,рідного слова. Обладнання: комп’ютер, картки, підручник, педагогічний програмний засіб країнська мова. 6 клас” , словнички “МІЙ АНТИСУРЖИК”.
  • 3.
    ТРИ КОМАНДИ: ВСЕЗНАЙКИ –все про іменник КОРЕКТОРИ – правопис іменників ОРФОГРАФИ – відмінювання Систематизація усього раніше вивченого про іменник здійснюється за допомогою мультимедійної презентації. За її слайдами діти дають усно відповіді на питання і виконують практичні завдання/.
  • 4.
    Хід уроку I Організаціякласу II Повідомлення теми й мети уроку III Мотивація навчальної діяльності IV Узагальнення й систематизація вивченого
  • 5.
  • 6.
    Завдання розподілити слова вдві колонки - назви істот і назви неістот Земля, богатир, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, рука, немовля, личинка, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб
  • 7.
    ?аке загальні івласні назви •Для групи «ВСЕЗНАЙКИ» дібрати до іменників – загальних назв іменники – власні назви. Країна – гори – поет – газета – місто – казка - •Для групи «ОРФОГРАФИ» записати правильно власні назви (я,Я)рослав (М,м)удрий , (Р,р)ічка (д,Д)ніпро , (Ж,ж)урнал (п,П)ізнайко, (п,П)резидент (у,У)країни, (о,О)леся, (Ц,ц)укерки (б,Б)ілочка •Для групи «КОРЕКТОРИ» - пояснити написання слів Ярослав Мудрий ,річка Дніпро ,журнал «Пізнайко», Президент України, Олеся, цукерки «Білочка»
  • 8.
    ?льки родів маєіменник •Замініть словосполучення й речення іменниками спільного роду: роботяща, працьовита людина (роботяга)? хто забагато і беззмістовно говорить (базіка); неуважна людина (роззява); той, хто навчився чого-небудь самостійно (самоук); той, хто нічого не може зробити (нездара). Завдання
  • 9.
    чає граматична категоріячисла в іменник Для групи ВСЕЗНАЙКИ - записати іменники у дві колонки (вживаються тільки в однині або тільки у множині). Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба, сукно, терези, Львів, Суми, молоко, джунглі, макарони, вермішель, бетон, ясла, канікули для групи ОРФОГРАФИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і множині, поставити їх у форму множини: зілля, книга, навчання, життя, дощ, школа, проміння, золото, виразність, нитка, рис, вовк, Львів, країна, мрія, картоплина. для групи КОРЕКТОРИ– виписати іменники, які можуть вживатися в однині і множині, поставити їх у форму однини Гімалаї, дощі, двері, ґринджоли, ручки, вершки, окуляри, землі, уроки, нитки, Суми, країни, Карпати, сорочки, ножиці Завдання
  • 10.
    – .змінювана частинамови А за чим ще змінюют відмінку іменник завжди вживається з прийменни ?ний відмінок має два питання для учасників груп КОРЕКТОРИ І ОРФОГРАФИ: вставити слова з довідки, визначити відмінок. Дай,…, старим сили, а молодим розуму! Працюй,…, то й Бог допоможе! Мовчи,…, будеш їсти паляничку! Як не вертись,…, а хвіст ззаду. Не губи,…, коло обуха. Слова для довідок: Боже, небоже, язичку, грибе, собако, мухо. Для учасників групи ВСЕЗНАЙКИ: поставити іменники у формі кличного відмінка. Записати і зошит. Мама, матуся, батько, брат, сестра, приятель, слухач, лікар, учитель, панство, Україно, друг, козак.
  • 11.
    ,є такі іменникиякі не можуть юватись за відмінками? •До поданих іменників доберіть прикметники. Група ВСЕЗНАЙКИ: Інтерв’ю, аташе, шимпанзе, авеню, поні. Група КОРЕКТОРИ: Фіаско, фламінго, круп’є, трюмо, журі. Група ОРФОГРАФИ: мадам, меню, салямі, Місісіпі, маестро Завдання
  • 12.
    •Як відбувається поділ іменниківна ?відміни •Скільки є відмін ?іменників •Іменники яких відмін мають поділ на ?групи •Для групи ОРФОГРАФИ: Виписати іменники 4 відміни. Зайча, заєць, зайчик, ведмежа, ведмедиця, вовк, вовчиця, вовченя, чайка, чаєня, качка, каченя, прізвище ім’я. •Для групи ВСЕЗНАЙКИ: дібрати іменники – синоніми 2-ої відміни. Злагода ,оборона, атака , битва , вдача , земля , курява , нива . •Для групи КОРЕКТОРИ: дібрати іменники – синоніми 3-ої відміни. Звістка , вигода , дружба , завірюха , сила , відвага , бляха .
  • 13.
    ,іменники що невідносяться до жодної з •Виписати іменники, які не відносяться до жодної з відмін: Почав у золоті, а скінчив у болоті. З гори і сани біжать, а на гору і віз не їде. У відчинені двері не ломись. Гарне кіно – то вікно у світ. •Записати якнайбільше географічних назв, які не відносяться до •жодної з відмін /Черкаси, Суми, Карпати, Афіни, Альпи, Гімалаї, Дарданели/ •Знайди зайві слова Ґринджоли, пальта, Коваленко (Ольга), таксі, міста, Шевченко ( Тарас), поні, білль, наречена, учительська, какаду, ООН, Україна, мама.
  • 14.
    леном речення можевиступати іменн •Зробіть синтаксичний розбір речень. Визначте синтаксичну роль виділених іменників Січ – то була простора площа на Дніпровім острові Хортиці. Зо всіх боків обмивала цей острів глибока вода Дніпра •Установити відповідність між виділеними іменниками в реченнях і синтаксичною роллю, яку вони виконують 1 Підмет. А Старання — матір пізнання 2 Присудок Б Не голка шиє , а руки . 3 Додаток . В Обачність — оберіг розуму. 4 Обставина Г Під дощик гарно спиться, під ранок — гарно сниться . •Доберіть із довідки підмети. Вкривається багрянцем … , він стоїть на узліссі, ніби сумує, що надійшов … . Часом … зронить вирізьблений свій лист. Довідка. Дерево, вересень, клен. Завдання
  • 15.
    Р І К ЗА М Е Т І Л Ь О Ж Е Л Е Д И Ц Я К О В З А Н И Г Р И Н Д Ж О Л И Л Ю Т И Й   Я Л И Н К А   Вписати у клітинки кросворду українські відповідники слів 1.Год 2.Метель 3.Гололед 4.Коньки 5.Санки 6.Февраль 7.Елка V. Підсумок уроку
  • 16.
    Р І К ЗА М Е Т І Л Ь О Ж Е Л Е Д И Ц Я К О В З А Н И Г Р И Н Д Ж О Л И Л Ю Т И Й   Я Л И Н К А   !ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ 1.Год 2.Метель 3.Гололед 4.Коньки 5.Санки 6.Февраль 7.Елка
  • 17.
    МІКРОФОН •Що називає іменник? •Наякі питання відповідає іменник? •За чим змінюється іменник? •Для чого ми ділимо іменники на відміни? •Чи є серед іменників незмінювані? •Чим іменники виступають у реченні? •Чому ця частина мови має назву іменник?
  • 18.
    ОЦІНЮВАННЯ Що сподобалось науроці ? Чи виникали труднощі під час виконання завдань? VI Домашнє завдання: скласти твір-розповідь на тему «ЯК Я ГОТУЮСЬ ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ». Підготуватись до контрольної роботи.