Жаңаөзен қаласы
Қалалықашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: “Үш амалдан тұратын
жақшасы бар өрнектерде арифметикалық амалдардың
орындалу реті”
Өткізген:Жұмабаева Ақбалдай
2.
Қашаған Құржыманұлы атындағы№8 орта мектептің бастауыш сынып
мұғалімі Жұмабаева Ақбалдай
Сабақтың тақырыбы: “Үш амалдан тұратын жақшасы
бар өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу
реті”.
Сабақтың мақсаты: 1.Біліктілігі: Үш амалдан тұратын
жақшасы бар өрнектерде арифметикалық амалдардың
орындалу ретін түсіндіру, мысалдар шығару,
салыстыру.
Дамытушылығы: ой өрісін дамытуға арналған
тапсырмалар орындату.
3.Тәрбиелілігі: оқушыларды адамгершілікке,
ұқыптылыққа, әдептіллікке, ұйымшылдыққа,
табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
4.Түрі: Аралас сабақ.
Әдісі:сұрақ – жауап, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану
Көрнекілігі:карточкалар, тест, интерактивті тақта,
суреттер.
5.Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушыларға психалогиялық дайындық
3.
Мұғалім: 1,2,3,
Бойғажинап күш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз
Үй тапсырмасын сұрау
- Өткен сабағымыздан не үйрендік?
- Екі амалмен орындалатын жақшасы бар
өрнектерде арифметикалық амалдардың
орындалуын үйрендік
- Қай ережені есте сақтау керек?
Жақшасы бар өрнектерде алдымен жақша ішіндегі
амал орындалады.
Үлкен кітап суреті
Балалар бұл қандай кітап екенін білгілерің келеме?
Ол үшін жаңа сабақты мұқият тыңдап түсініп алайық
және тапсырмаларды орындауға ат салысайық
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:үш амалдан тұратын
жақшасы бар өрнектер шығару, қалдық пен бөлуге
4.
байланысты мысалдар шығару.Жануарлар
дүниесімен танысу.
1- Мысал схема бойынша оқушыларға жаңа сабақты
түсіндіру.
А)8:(5:5+1)=
-Үш амалдан тұратын жақшасы бар өрнектерде
алдымен жақшаның ішіндегі амал орындалады,
ретімен көбейту мен бөлу амалы, содан соң қосу
мен азайту амалдары орындалады.
2.
1 – тапсырма ( Амалдардың орындалу ретін
сақтай отырып есептеу “Ойлан тап” ойыны
Қалып қойған амалдардың таңбасын ата
Әр қатардан бір оқушы
1- Қатар 2-қатар 3 – қатар
2:2 – 2= 2:2·2= 2:2+ 2:2=
2+2:2= 2·2 – 2:2= 2·2+2:2=
2- Тапсырма
Амалдардың орындалу ретін сақтай отырып есептеу
100 – (6·5) +20 =90 80:8·6 -33 =27
5.
30·30 – (40+25)=25 4·100+36:9=404
3 амалдан тұратын жақшасы бар өрнектерде алдымен
жақша ішіндегі амалдар орындалады: ретімен көбейту
мен бөлу амалдары, содан соң қосу мен азайту
амалдары.
-Балалар қызыл кітап туралы естігендерің барма
(жойылып бара жатқан, азайып бара жатқан, сирек
кездесетін қорғауды қажет ететін жануарлардың
тізімін енгізетін кітап
Сол жануарларды білгіңіз келсе, тапсырмаларды
орындауға кірісейік.
3 – тапсырма
1 қатар 2- қатар 4.Кестені толтыр
5 В·8 В=0,1,2,5,8,10 Бөлінгіш 20 63 40
0·8=0 Бөлгіш 5 8 6 5 10
1·8=8 Бөліндінің мәні 3 9 6 7
2·8=16
5·8=40
10·8=80
6.
3 қатар
7.Буындарыныңұзындықтары көпбұрыш
қабырғаларының ұзындықтарына тең болатындай
сынық сызық cөз.
Арқардың суреті
Сергіту сәті
4 – тапсырма “Кім жылдам ойыны”
8.Қалдықпен бөлуді орында және тексер
11/2 19/3 13/2 21/4 16/3 25/4
Бүркіт суреті
5 тапсырма Өздік жұмыс
№9 есеп
Жаңа бес қабатты үйдің әр қабатында 3 пәтерден бар.
Жаңа тұрғындар үш қабатта ғана тұрады. Бос
пәтерлерге қарағанда бос емес пәтерлер қанша артық?
Қарақұйрық суреті
6 тапсырма
Теңдік тура болатындай етіп, жақшаларды қой:
11. (7 -5) ·4 +2=10 (3 ·4) - 2·2=20
13+(9:9 – 1)=13 40:4 – 2 :2=10
7.
Аққу суреті
7– тапсырма. Сабақты пысықтау. Тест орындау.
12.
Өрнек Амал
1 (6*4+27) -
27
А Қосу
2 (54-8*5)/7 Ә Азайту
3 (7*47 -
28)+19
Б Көбейту
4 (12+5-8)/9 В Бөлу
5 143+180/(9
-7
6 (11-9+7)*4
7 180/(6+3)*8
Жауабы: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7)
Қызыл балық суреті
Дамира:Мыңдаған жылдар бойы адамдар жер
байлығы сарқылмайтын дүние деп ойлап келді.
Яғни оның байлығы қанша керек болса. Сонша
пайдалануға болады деп есептеген. Уақыт өте келе
жер бетінен көптеген жануарлар түрлері жойылып
кетті. Соңғы 400 жылда ғаламшарымыздың аңдары
8.
118 түрі, құстардың127 түрі жойылып кетті.
Қазақстанның өзінде 100 ден артық өсімдіктер мен
жануарларға жойылу қауіпі төнуде. Қазіргі кезде
дүние жүзінің барлық елдерінде қызыл кітап бар.
Нұрдана:Сонымен Қазақстанның Қызыл кітабы 2
томнан тұрады (жануарлар мен өсімдіктер) қызыл
кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерге мемлекет
тарапынан қорғауға ат салысайық!
Қорытындылау:
Үй тапсырмасын беру №6,10
Үздік қатысқан балаларды бағалау.