SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Download to read offline
RANCANGAN MENGAJAR TAHUNAN SAINS TAHUN 5
Minggu Tema / Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran
Sainstifik
1 MENYIASAT
ALAM
KEHIDUPAN
Kemandirian
Hidupan
HPU : 1
Memahami kemandirian
spesies haiwan dan
tumbuhan
Murid dapat:
Aras 1
1.1 Menerangkan cara
Kemandirian spesies
Haiwan.
1.2 Menerangkan cara
Kemadirian spesies
tumbuhan
Aras 2
2.1 Menghubungkait
Ciri khas haiwan
dengan kemandirian
Spesies
Aras 3
Meramalkan cara hidupan
Bermandiri dalam situasi
baru
-Memerhati
-Mengelas
-Menginferens
-Mencirikan
-Menhubungkait
-Mengitlak
2 Kemandirian
hidupan
HPU 2 :
Mensintesiskan
hubungan makanan
haiwan antara
haiwan
Aras1
Memberi contoh
Beberapa haiwan dan
Makanannya
1.1 Menghubungkait
Haiwan dengan
makanannya dalam
bentuk rantai
makanan
Aras 2
1.2Menghubungkait
Beberapa rantai
makanan untuk
membentuk siratan
makanan
-Memerhati
-Berkomunikasi
-Mentafsir maklumat
-Menginferens
-Membuat urutan
-Menghubungkait
-Membuat
-kesimpulan
3 Kemandirian
hidupan
3.1 Membina siratan
Makanaan yang
terdapat dalam
pelbagai habitat.
-Mendefinasi
Secara operasi
-Menyusun
mengikut keutamaan
4 HPU 3:
Menghayati kepentingan
hubungan antara
hidupan
dalam siratan makanan
Mewajarkan kepentingan
sesuatu hidupan kepada
hidupan lain dalam sirat
makanan
-Menghubungkait
-Mendefinasi
Secara operasi
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran
Saintifik
5 MENYIASAT
ALAM
FIZIKAL
HPU: 1
Mensintesiskaan litar
elektrik lengkap
Murid dapat:
ARAS 1
1.1 Membina litar elektrik
Lengkap
1.2 Memerihalkan litar
elektrik lengkap.
ARAS 2
2.1 Mengenal pasti
komponen dalam litar
elektrik lengkap
2.1 Menerangkan
komponen dalam litar
elektrik
2.3 Melukiskan litar
elektrik lengkap
menggunakan simbol
ARAS 3
3.1 Mendefinasi secara
operasi litar elektrik
lengkap
- Mengeksperimen
- Memerhati
- Berkomunikasi
- Mendefinasi
Secara operasi
6
7
8.
Elektrik
Elektrik
Elektrik
HPU: 2
Mensintesiskan idea
tentang kebolehan
bahan mengalirkan
arus elektrik
HPU: 3
Mengamalkan sikap
sistematik dalam
membina litar elektrik.
ARAS 1
1.1 Membuat hipotesis
tentang kebolehan
bahan mengalirkan
arus elektrik
1.2 Mendefinasikan
Secara operasi
Konduktor dan penebat
ARAS 2
2.1 Mengawal pemboleh-
ubah dalam
eksperimen untuk
menguji kebolehan
bahan mengalirkan
Arus elektrik.
ARAS 3
3.1 Membuat kesimpulan
kebolehan bahan
mengalirkan elektrik
Mempamerkan ketertiban
semasa menjalankan
eksperimen membina litar
elektrik.
- Mengeksperimen
- Membuat
hipotesis
- Mendefinisi
Secara operasi
- Mengelas
- Menbanding-
beza
- Mengawal
pembolehubah
-
Mengeksperimen
- Membuat
Kesimpulan
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
9. MENYIASAT
ALAM FIZIKAL
HPU: 1
Memahami haba
Aras 1
1.1 Menyatakan sesuatu
bahan itu panas atau
sejuk
1.2 Membuat inferens
tentang perbezaan
kepanasan air
Aras 2
2.1 Menyatkan suhu adalah
darjah kepanasan
2.2 Mengukurkan suhu air
Dengan menggunakan
Thermometer.
-Memerhati
-Mengeksperimen
-Menginferens
-Mengitlak
-Berkomunikasi
-Banding beza
10 Haba Aras 3
3.1 Menghubungkait
penambahan dan
kehilangan haba dengan
perubahan suhu
-Menghubungkait
11. Haba HPU: 2
Menganalisis kesan haba
ke atas bahan
Aras 1
1.1 Memerihalkan kesan
haba ke atas bahan
Aras 2
2.1 Menghubungkaitkan
perubahan suhu dengan
pengembangan dan
pengecutan bahan.
Aras 3
3.1 Menjelaskan melalui
contoh pengembangan
bahan dalam kehidupan
harian.
-Mengeksperimen
-Memerhati
-Menginferens
-Mengitlak
12 Haba HPU: 3
Menyedari kepentingan
haba dalam kehidupan
harian.
Menerangkan secara kritis
kepentingan pengetahuan
tentang pengembangan dan
pengecutan bahan dalam
kehidupan harian.
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
13 MENYIASAT
ALAM FIZIKAL
Cahaya
HPU: 1
Mensintesiskan idea
tentang cahaya
menembusi objek
Aras 1
1.1 Menyenaraikan
sumber cahaya
1.2 Membuat kesimpulan
tentang pergerakan
cahaya
Aras 2
2.1 Menyatakan kebolehan
Cahaya menembusi
Objek.
-Mengeksperimen
-Memerhati
-Membuat kesimpulan
-Mentafsir maklumat
-Mengelas
-Menginferens
14 Cahaya 2.2 Mengelaskan objek
berdasarkan sifat
lutsinar, lutcahaya dan
legap
Aras 3
3.1 Mengeksperimen
pembentukan baying-
bayang oleh objek legap
-Banding beza
-Meramal
-Menghubungkait
15 Cahaya HPU: 2
Mengaplikasi pantulan
cahaya
Aras 1
1.1 Menyatakan cahaya
boleh dipantulkan
Aras 2
2.1 Menyatakan pantulan
cahaya oleh sesuatu
permukaan.
Aras 3
3.1 Memberi contoh alat
yang menggunakan sifat
pantulan cahaya.
3.2 Menjanakan idea untuk
membina alat yang
menggunakan sifat
pantulan cahaya.
-Memerhati
-berkomunikasi
-mentafsir maklumat
-mengeksperimen
-meninferens
-membuat hipotesis
Minggu Tema/ Bidang
Pembelajaran
Hasil
Pembelajaran Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
16 Cahaya HPU : 3
Memahami cahaya
boleh dibiaskan
Aras 1
1.1 Memerihalkan
pergerakan cahaya
melalui medium yang
berbeza
Aras 2
2.1 Menyatakan cahaya
dibiaskan apabila bergerak
dari satu medium ke
medium lain
-Mengeksperimen
-memerhati
-berkomunikasi
-membuat hipotesis
-membuat kesimpulan
17 Cahaya Aras 3
3.1 Menerangkan contoh
Fenomena biasan
Cahaya
18 Cahaya HPU : 4
Menganalisis
penyerakan cahaya
matahari
Aras 1
1.1 Memerihalkan serakan
cahaya
Aras 2
2.1 Membuat urutan
warna dalam spectrum
cahaya matahari
Aras 3
3.1 Memberi contoh
fenomena alam yang
menunjukkan serakan
cahaya.
- memerhati
- menginferens
- mengeksperimen
- menyusun mengikut
keutamaan
- banding beza
- menjana idea
19 Cahaya HPU : 5
Mengagumi
kepelbagaian sifat
cahaya ciptaan Tuhan
- Memerihalkan manfaat
sifat cahaya kepada
kehidupan manusia
- Menjanakan idea untuk
penciptaan alat yang
menggunakan sifat
cahaya untuk
kesejahteraan hidup
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
20 MENYIASAT
ALAM FIZIKAL
Bunyi
HPU : 1
Memahami bunyi
Aras 1
1.1 Membuat inferens
tentang penghasilan
bunyi
1.2 Menghubungkaitkan
penghasilan bunyi
dengan getaran.
Aras 2
2.1 Memerihalkan
pelbagai cara
menghasilkan getaran.
- memerhati
- berkomunikasi
- meramal
- menginferens
- menjana idea
- menghubungkait
21 Bunyi Aras 3
3.1 Menerangkan
kepentingan bunyi
dalam hidupan
22 Bunyi HPU : 2
Mengamalkan sikap
bertimbang rasa dalam
pengendalian sumber
bunyi.
- Memerihalkan bunyi
yang berfaedah dan
bunyi yang
memudaratkan.
- Menerangkan kesan
bunyi yang berfaedah
dan bunyi yang
memudaratkan
- Mempraktikkan sikap
bertimbang rasa dalam
pengendalian sumber
bunyi.
23 MENYIASAT
ALAM FIZIKAL
Tenaga
HPU : 1
Memahami tenaga
Aras 1
1.1 Menyatakan pelbagai
sumber tenaga
Aras 2
2.1 Mengenal pasti
pelbagai bentuk tenaga
Aras 3
3.1 Menerangkan konsep
Tenaga
- berkomunikasi
- menginferens
- menjana idea
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
24 Tenaga HPU : 2
Memahami tenaga
elektrik
Aras 1
1.1 Memberi contoh
pelbagai alat yang
menghasilkan tenaga
bunyi.
Aras 2
2.1 Memerihalkan tenaga
elektrik boleh diubah
kepada bentuk tenaga
lain
- memerhati
- menjana idea
- berkomunikasi
- mengeksperimen
- menyusun mengikut
keutamaan
25 Tenaga
Aras 3
3.1 Menerangkan
penjimatan
penggunaan tenaga
elektrik
26 Tenaga HPU : 3
- Mewajarkan kepentingan
penciptaan alat elektrik
yang boleh mengubah
tenaga elektrik kepada
bentuk tenaga yang
diperlukan untuk
keselesaan hidup.
27 MENYIASAT
ALAM BAHAN
Pepejal, Cecair Dan
Gas
HPU : 1
Mengaplikasi idea
tentang keadaan pepejal,
cecair dan gas.
Aras 1
1.1 Menyatakan keadaan
Bahan
Aras 2
2.1 Mengitlakkan sifat
bahan yang wujud
dalam keadaan pepejal
2.2 Mengitlakkan sifat
bahan yang wujud
dalam keadaan cecair.
2.3 Mengitlakkan sifat
bahan yang wujud
dalam keadaan gas
Aras 3
3.1 Mengelaskan bahan
Kepada pepejal, cecair,
dan gas.
- memerhati
- berkomunikasi
- mengelas
- mencirikan
- banding beza
- mengeksperimen
- mengitlak
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
28 Pepejal, Cecair Dan
Gas
HPU : 2
Menganalisis perubahan
pada keadaan bahan
apabila dipanaskan atau
disejukkan.
Aras 1
1.1 Memerihalkan
peleburan ais,
pendidihan air,
penyejatan air,
pembekuan air dan
kondensasi wap air.
- membuat urutan
29 Pepejal, Cecair Dan
Gas 1.2 Mengukur takat didih
air
1.3 Mengukur takat lebur
Ais
Aras 2
2.1 Membuat kesimpulan
perubahan keadaan
bahan apabila
dipanaskan atau
disejukkan.
Aras 3
3.1 Menghubungkait
perubahan keadaan air
dalam pembentukan
awan dan hujan.
- mengukur menggunakan
nombor
- membuat kesimpulan
- menghubungkait
30 Pepejal,cecair dan
gas
1.2 Mengukur takat didih
Air
1.3 Mengukur takat lebur
Air
Aras 2
2.1 Membuat kesimpulan
Perubahan keadaan
bahan apabila
dipanaskan atau di
sejukkan
Aras 3
3.1 Menghubungkaitkan
Perubahan keadaan air
Dengan pembentukan
awan dan hujan
Mengukur
Menggunakan nombor
Membuat kesimpulan
Menghubungkait
31 Pepejal,cecair dan
Gas
HPU : 3
Menghargai fenomena
Perubahan keadaan Air.
Mewajarkan kepentingan
Perubahan keadaan air
Dalam pembentukkan
awam dan hujan.
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
31 Asid dan Alkali HPU : 1
Mensistesiskan idea
tentang bahan
berasid,beralkali dan
neutral
Aras 1
1.1 Mengenal pasti bahan
Berasid,beralkali dan
neutral dengan
menggunakan kertas
litmus.
1.2 Mendefinisi secara
Operasi asid
1.3 Mendefinisi secara
Operasi alkali
Aras 2
2.1 Mengitlak rasa asid
2.2 Mengitlak rasa alkali
Aras 3
3.1 Mengelaskan bahan
Kepada bahan
berasid,beralkali dan
neutral.
Berkomunikasi
Menginferens
Mengelas
Mengeksperimen
Menciri
Banding beza
Mengitlak
Mendefinisi secara
operasi
Menghubungkait
32 Asid dan Alkali HPU : 3
Mengamalkan sikap
bertanggungjawab atas
keselamatan diri dan
rakan semasa
menggunakan bahan
berasid dan beralkali
Mewajarkan keperluan
sikap berhati-hati semasa
menggunakan bahan
berasid dan beralkali.
Mematuhi oeraturan
keselamatan semasa
mengendalikan bahan
berasid dan beralkali.
33 Pengaratan HPU : 1
Menganalisis pengaratan
bahan
Aras 1
1.1 Mengenalpasti bahan
Yang boleh berkarat.
Aras 2
2.1 Membuat hipotesis
Faktor yang
menyebabkan
pengaratan
2.2 Mengawal pemboleh
Untuk mengkaji faktor
yang menyebabkan
pengaratan
Aras 3
3.1 Membuat kesimpulan
Faktor yang
menyebabkan
pengaratan
Memerhati
Berkomunikasi
Menginferens
Membuat hipotesis
Menghubungkait
Mengawal pemboleh
ubah
Mengeksperimen
Membuat kesimpulan
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil pembelajaran
Umum
Hasil pembelajaran
Khusus
Kemahiran saintifik
34 Pengaratan HPU : 2
Menganalisis
pencegahan pengaratan
Aras 1
1.1 Menjana idea cara
Mengelakkan bahan
daripada berkarat
Aras 2
2.1 Membuat hipotesis
Mencegah pengaratan
2.2 Mengawal pemboleh
Ubah untuk mengkaji
Cara mencegah
pengaratan
Menjana idea
35 Pengaratan Aras 3
3.1 Membuat kesimpulan
Cara mencegah
pengaratan
3.2 Menerangkan faedah
Mencegah pengaratan
36 Pengaratan HPU: 3
Mengamalkan langkah
mencegah pengaratan.
Memelihara bahan
daripada berkarat
37 MENYIASAT
BUMI DAN ALAM
SEMESTA
HPU: 1
Memahami fenomena
alam yang terhasil
daripada keadaan yang
wujud dalam Bumi
Murid dapat:
Aras 1
1.1 Mengenal pasti
lapisam Bumi.
Aras 2
2.1 Memperihalkan lapisan
Bumi
Aras 3
3.1 Menghubungkaitkan
keadaan lapisan Bumi
dengan fenomena alam.
-menginferens
-menghubungkait
-menganalogi
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Sainstifik
38 Fenomena Alam HPU: 2
Memahami fenomena
siang dan malam
Aras 1
1.1 Memperihalkan putaran
Bumi pada paksinya.
1.2 Menerangkan
perubahan baying-
bayang akibat
perubahan putaran
Bumi.
Aras 2
2.1 Menerangkan kejadian
siang dan malam.
-memerhati
-menginferens
-berkomunikasi
-meramal
-menggnakan
perhubungan ruang dan
masa
-menganalogi
39 Fenomena Alam Aras 3
3.1 Memperihalkan edaran
edaran dan putaran
Bumi.
40 Fenomena Alam HPU: 3
Menganalisis fenomena
fasa Bulan
Aras 1
1.1 Memperihalkan
pantulan cahaya
Matahari dan Bulan
Aras 2
2.1 Memperihalkan edaran
Bulan mengelilingi
Bumi.
2.3 Mengunakan
perhubungan ruang dan
masa untuk
mengambarkan fasa
Bulan dalam satu
edaran yang lengkap.
Aras 3
3.1 Memperihalkan Bulan
berputar pada paksinya dan
beredar mengelilingi Bumi
dan pada masa yang sama
Bumi dan Bulan beredar
mengelilingi Matahari
-Memerhati
-Berkomunikasi
-Banding beza
-Mencirikan
-Membuat gambaran
mental
-Mengitlak
-Perhubungan ruang dan
masa
-Mentafsir maklumat
Minggu Tema/Bidang
Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus
Kemahiran Saintifik
41 Fenomena Alam HPU: 4
Mensyukuri pergerakan
Bumi dan Bulan
memberi manfaat
kepada manusia
3.3 Menghubungkaitkan
penggunaan takwin
Qamari dengan
kehidupan manusia.
3.4 Mengendalikan aktiviti
harian dengan
memanfaatkan
fenomena siang dan
malam
3.5 Memperihalkan
keindahan malam
semasa bulan purnama
-menghubungkait
42 MENYIASAT
DUNIA
TEKNOLOGI
Struktur Binaan
HPU: 1
Mensintesiskan idea
tentang kekuatan dan
kestabilan sesuatu
binaan
Murid dapat:
Aras 1
1.1 Membezakan bentuk
yang terdapat dalam
struktur sesuatu binaan
Aras 2
2.1 Mengitlak yang
menentukan kekuatan
dan kestabilan.
Aras 3
3.1 Mereka cipta model satu
struktur yang kuat dan
stabil.
-mencirikan
-mengitlak
-menganalogi
-menghubungkait
43 Struktur Binaan HPU: 2
Menghargai sumbangan
teknologi dalam
menghasilkan struktur
binaan yang kuat dan
stabil
Memperilkan sumbangan
teknologi dalam pembinaan
sesuatu struktur yang kuat
dan stabil
-menjana idea

More Related Content

What's hot

JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxJENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxmohdhadzril2
 
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)nur habibah yusuf
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifGan Nin
 
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptxMOHDFAIRUZBINALIKPMG
 
Jadual bertugas 1 p2
Jadual bertugas 1 p2Jadual bertugas 1 p2
Jadual bertugas 1 p2Nas Naslina
 
Mengenal Pasti Fokus Kajian
Mengenal Pasti Fokus KajianMengenal Pasti Fokus Kajian
Mengenal Pasti Fokus Kajianmilatusamsi
 
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sainsAng You Koon
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxMahmudAhmad21
 
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-pptIkhram Johari
 
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang EfektifCiri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang EfektifFauzan Zain
 
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)En Asyraf
 
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer CoachingKomuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer CoachingMokhzani Fadir
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3share with me
 
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranKaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranzaini mustaffa
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifAnne Ummu Hurairah
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayamas preity
 
Strategi dan Kaedah Pengajaran
Strategi dan Kaedah PengajaranStrategi dan Kaedah Pengajaran
Strategi dan Kaedah PengajaranNURFITRAH ZAINAL
 
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranRiyanSah2
 

What's hot (20)

JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxJENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
 
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatif
 
88 aktiviti pak21
88 aktiviti pak2188 aktiviti pak21
88 aktiviti pak21
 
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
8 Penerangan Umum Pendekatan Bertema.pptx
 
Jadual bertugas 1 p2
Jadual bertugas 1 p2Jadual bertugas 1 p2
Jadual bertugas 1 p2
 
Mengenal Pasti Fokus Kajian
Mengenal Pasti Fokus KajianMengenal Pasti Fokus Kajian
Mengenal Pasti Fokus Kajian
 
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi sains t5 kemahiran tumpuan dalam sains
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
 
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt
135990392 format-muka-hadapan-kertas-soalan-ppt
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang EfektifCiri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
 
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
 
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer CoachingKomuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
Komuniti Pembelajaran Profesional : Peer Coaching
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
 
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranKaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
 
Strategi dan Kaedah Pengajaran
Strategi dan Kaedah PengajaranStrategi dan Kaedah Pengajaran
Strategi dan Kaedah Pengajaran
 
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaranInovasi pengajaran dan_pembelajaran
Inovasi pengajaran dan_pembelajaran
 

Viewers also liked

Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baruRancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr barumuhammad
 
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauza
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauzaRpt sains-tahun-6 shared by lidelasauza
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauzaherina2
 
Rph interaksi antara organisma hidup
Rph interaksi antara organisma hidupRph interaksi antara organisma hidup
Rph interaksi antara organisma hiduphadi abdul
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4roslinur
 
rph Sains thn 6
rph Sains thn 6 rph Sains thn 6
rph Sains thn 6 herina2
 
Rancangan tahunan sains tahun 5
Rancangan tahunan sains tahun 5Rancangan tahunan sains tahun 5
Rancangan tahunan sains tahun 5inazaliahmad
 
Latihan bab 2 unit 1 konsep daya
Latihan bab 2 unit 1 konsep dayaLatihan bab 2 unit 1 konsep daya
Latihan bab 2 unit 1 konsep dayaArya Aria
 
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Princess Fiena
 
Rpt sains thn 6 kssr 2016
Rpt sains thn 6 kssr 2016Rpt sains thn 6 kssr 2016
Rpt sains thn 6 kssr 2016zura din
 
Rpt sains tahun 5 2015
Rpt sains tahun 5 2015Rpt sains tahun 5 2015
Rpt sains tahun 5 2015Osni Osman
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Siti Jamilah Shafie
 
Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5Ruba Rani
 
Mikroorganisma tahun 5
Mikroorganisma tahun 5Mikroorganisma tahun 5
Mikroorganisma tahun 5winnahafiz
 
Mikroorganisma tahun 6
Mikroorganisma tahun 6 Mikroorganisma tahun 6
Mikroorganisma tahun 6 Khuzaimy Jimmy
 
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)Azerudi Mukhtar
 
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssrالمدرسة
 

Viewers also liked (20)

Rph sains thun 5
Rph sains thun 5Rph sains thun 5
Rph sains thun 5
 
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baruRancangan pelajaran harian sains kssr baru
Rancangan pelajaran harian sains kssr baru
 
Contoh rph 01
Contoh rph 01Contoh rph 01
Contoh rph 01
 
Jadual 11
Jadual 11Jadual 11
Jadual 11
 
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauza
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauzaRpt sains-tahun-6 shared by lidelasauza
Rpt sains-tahun-6 shared by lidelasauza
 
Rph interaksi antara organisma hidup
Rph interaksi antara organisma hidupRph interaksi antara organisma hidup
Rph interaksi antara organisma hidup
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
rph Sains thn 6
rph Sains thn 6 rph Sains thn 6
rph Sains thn 6
 
Rancangan tahunan sains tahun 5
Rancangan tahunan sains tahun 5Rancangan tahunan sains tahun 5
Rancangan tahunan sains tahun 5
 
Latihan bab 2 unit 1 konsep daya
Latihan bab 2 unit 1 konsep dayaLatihan bab 2 unit 1 konsep daya
Latihan bab 2 unit 1 konsep daya
 
Rph fizik( inertia)
Rph fizik( inertia)Rph fizik( inertia)
Rph fizik( inertia)
 
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
Rancangan pengajaran harian kssr sains tahun 4
 
Rpt sains thn 6 kssr 2016
Rpt sains thn 6 kssr 2016Rpt sains thn 6 kssr 2016
Rpt sains thn 6 kssr 2016
 
Rpt sains tahun 5 2015
Rpt sains tahun 5 2015Rpt sains tahun 5 2015
Rpt sains tahun 5 2015
 
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
Rancangan pengajaran harian sains kssr tahun 4
 
Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5Lesson plan Year 5
Lesson plan Year 5
 
Mikroorganisma tahun 5
Mikroorganisma tahun 5Mikroorganisma tahun 5
Mikroorganisma tahun 5
 
Mikroorganisma tahun 6
Mikroorganisma tahun 6 Mikroorganisma tahun 6
Mikroorganisma tahun 6
 
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)
BAB 4 (Interaksi Antara Hidupan)
 
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr
03 elemen merentas kurikulum emk dalam kssr
 

Similar to Sains Tahun 5

Rpt sains f2 2014
Rpt sains f2 2014Rpt sains f2 2014
Rpt sains f2 2014Hida Dayah
 
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdf
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdfTUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdf
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdfBangLanyai
 
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docxEnniRakhmawatiSpd
 
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docx
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docxELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docx
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docxtampunganindy
 
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDAyanto abdulah
 
7. tugas 7 rpp rev
7. tugas 7 rpp rev7. tugas 7 rpp rev
7. tugas 7 rpp revarfanfuad68
 
RPT SAINS THN 4 2023.docx
RPT SAINS THN 4 2023.docxRPT SAINS THN 4 2023.docx
RPT SAINS THN 4 2023.docxqamariahsag
 
Rpt sains thn 4 2021
Rpt sains thn 4 2021 Rpt sains thn 4 2021
Rpt sains thn 4 2021 mhdaminomar
 
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan shovi fatimah
 
1 konsep organisasi kehidupan
1 konsep organisasi kehidupan1 konsep organisasi kehidupan
1 konsep organisasi kehidupanBaiq Ewiq
 
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docxRPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docxRozayus Academy
 
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 Sukorejo
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 SukorejoAlur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 Sukorejo
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 SukorejoZainulHasan13
 
03. Analisis Kompetensi.docx
03. Analisis Kompetensi.docx03. Analisis Kompetensi.docx
03. Analisis Kompetensi.docxrochmattulloh2
 
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docx
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docxKISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docx
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docxRaradzakki
 
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docx
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docxRPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docx
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docxhasbulyunus
 

Similar to Sains Tahun 5 (20)

Rpt sains tahun 6 sktt
Rpt sains tahun 6 skttRpt sains tahun 6 sktt
Rpt sains tahun 6 sktt
 
Rpt sains f2 2014
Rpt sains f2 2014Rpt sains f2 2014
Rpt sains f2 2014
 
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdf
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdfTUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdf
TUJUAN PEMBELAJARAN IPA AKSI NYATA.pdf
 
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx
1. LK-ANALISIS CP-IPA IKM 2022.docx
 
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docx
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docxELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docx
ELEMEN 1 Menjelaskan fenomena secara ilmiah - Copy.docx
 
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA
2 RPP BAB KLASIFIKASI BENDA
 
Rpp cix
Rpp cixRpp cix
Rpp cix
 
Rpt sains tahun 6
Rpt sains tahun 6Rpt sains tahun 6
Rpt sains tahun 6
 
7. tugas 7 rpp rev
7. tugas 7 rpp rev7. tugas 7 rpp rev
7. tugas 7 rpp rev
 
RPT SAINS THN 4 2023.docx
RPT SAINS THN 4 2023.docxRPT SAINS THN 4 2023.docx
RPT SAINS THN 4 2023.docx
 
Silabus
Silabus Silabus
Silabus
 
Rpt sains thn 4 2021
Rpt sains thn 4 2021 Rpt sains thn 4 2021
Rpt sains thn 4 2021
 
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan
Rpp kurikulum 2013 energi dalam sistem kehidupan
 
635399-1673304518.pdf
635399-1673304518.pdf635399-1673304518.pdf
635399-1673304518.pdf
 
1 konsep organisasi kehidupan
1 konsep organisasi kehidupan1 konsep organisasi kehidupan
1 konsep organisasi kehidupan
 
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docxRPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docx
RPT SAINS Tingkatan 3 (SMK) 2024-2025 By Rozayus Academy.docx
 
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 Sukorejo
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 SukorejoAlur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 Sukorejo
Alur Tujuan Pembelajaran IPA Kurikulum Merdeka Fase D SMP Ibrahimy 1 Sukorejo
 
03. Analisis Kompetensi.docx
03. Analisis Kompetensi.docx03. Analisis Kompetensi.docx
03. Analisis Kompetensi.docx
 
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docx
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docxKISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docx
KISI-KISI SAS IPAS KELAS 5 TERBARUUUU.docx
 
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docx
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docxRPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docx
RPT-SAINS-THN-5 sebagai rujukan bersama.docx
 

Sains Tahun 5

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR TAHUNAN SAINS TAHUN 5 Minggu Tema / Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Sainstifik 1 MENYIASAT ALAM KEHIDUPAN Kemandirian Hidupan HPU : 1 Memahami kemandirian spesies haiwan dan tumbuhan Murid dapat: Aras 1 1.1 Menerangkan cara Kemandirian spesies Haiwan. 1.2 Menerangkan cara Kemadirian spesies tumbuhan Aras 2 2.1 Menghubungkait Ciri khas haiwan dengan kemandirian Spesies Aras 3 Meramalkan cara hidupan Bermandiri dalam situasi baru -Memerhati -Mengelas -Menginferens -Mencirikan -Menhubungkait -Mengitlak 2 Kemandirian hidupan HPU 2 : Mensintesiskan hubungan makanan haiwan antara haiwan Aras1 Memberi contoh Beberapa haiwan dan Makanannya 1.1 Menghubungkait Haiwan dengan makanannya dalam bentuk rantai makanan Aras 2 1.2Menghubungkait Beberapa rantai makanan untuk membentuk siratan makanan -Memerhati -Berkomunikasi -Mentafsir maklumat -Menginferens -Membuat urutan -Menghubungkait -Membuat -kesimpulan 3 Kemandirian hidupan 3.1 Membina siratan Makanaan yang terdapat dalam pelbagai habitat. -Mendefinasi Secara operasi -Menyusun mengikut keutamaan 4 HPU 3: Menghayati kepentingan hubungan antara hidupan dalam siratan makanan Mewajarkan kepentingan sesuatu hidupan kepada hidupan lain dalam sirat makanan -Menghubungkait -Mendefinasi Secara operasi
  • 2. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 5 MENYIASAT ALAM FIZIKAL HPU: 1 Mensintesiskaan litar elektrik lengkap Murid dapat: ARAS 1 1.1 Membina litar elektrik Lengkap 1.2 Memerihalkan litar elektrik lengkap. ARAS 2 2.1 Mengenal pasti komponen dalam litar elektrik lengkap 2.1 Menerangkan komponen dalam litar elektrik 2.3 Melukiskan litar elektrik lengkap menggunakan simbol ARAS 3 3.1 Mendefinasi secara operasi litar elektrik lengkap - Mengeksperimen - Memerhati - Berkomunikasi - Mendefinasi Secara operasi 6 7 8. Elektrik Elektrik Elektrik HPU: 2 Mensintesiskan idea tentang kebolehan bahan mengalirkan arus elektrik HPU: 3 Mengamalkan sikap sistematik dalam membina litar elektrik. ARAS 1 1.1 Membuat hipotesis tentang kebolehan bahan mengalirkan arus elektrik 1.2 Mendefinasikan Secara operasi Konduktor dan penebat ARAS 2 2.1 Mengawal pemboleh- ubah dalam eksperimen untuk menguji kebolehan bahan mengalirkan Arus elektrik. ARAS 3 3.1 Membuat kesimpulan kebolehan bahan mengalirkan elektrik Mempamerkan ketertiban semasa menjalankan eksperimen membina litar elektrik. - Mengeksperimen - Membuat hipotesis - Mendefinisi Secara operasi - Mengelas - Menbanding- beza - Mengawal pembolehubah - Mengeksperimen - Membuat Kesimpulan
  • 3. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 9. MENYIASAT ALAM FIZIKAL HPU: 1 Memahami haba Aras 1 1.1 Menyatakan sesuatu bahan itu panas atau sejuk 1.2 Membuat inferens tentang perbezaan kepanasan air Aras 2 2.1 Menyatkan suhu adalah darjah kepanasan 2.2 Mengukurkan suhu air Dengan menggunakan Thermometer. -Memerhati -Mengeksperimen -Menginferens -Mengitlak -Berkomunikasi -Banding beza 10 Haba Aras 3 3.1 Menghubungkait penambahan dan kehilangan haba dengan perubahan suhu -Menghubungkait 11. Haba HPU: 2 Menganalisis kesan haba ke atas bahan Aras 1 1.1 Memerihalkan kesan haba ke atas bahan Aras 2 2.1 Menghubungkaitkan perubahan suhu dengan pengembangan dan pengecutan bahan. Aras 3 3.1 Menjelaskan melalui contoh pengembangan bahan dalam kehidupan harian. -Mengeksperimen -Memerhati -Menginferens -Mengitlak 12 Haba HPU: 3 Menyedari kepentingan haba dalam kehidupan harian. Menerangkan secara kritis kepentingan pengetahuan tentang pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan harian.
  • 4. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 13 MENYIASAT ALAM FIZIKAL Cahaya HPU: 1 Mensintesiskan idea tentang cahaya menembusi objek Aras 1 1.1 Menyenaraikan sumber cahaya 1.2 Membuat kesimpulan tentang pergerakan cahaya Aras 2 2.1 Menyatakan kebolehan Cahaya menembusi Objek. -Mengeksperimen -Memerhati -Membuat kesimpulan -Mentafsir maklumat -Mengelas -Menginferens 14 Cahaya 2.2 Mengelaskan objek berdasarkan sifat lutsinar, lutcahaya dan legap Aras 3 3.1 Mengeksperimen pembentukan baying- bayang oleh objek legap -Banding beza -Meramal -Menghubungkait 15 Cahaya HPU: 2 Mengaplikasi pantulan cahaya Aras 1 1.1 Menyatakan cahaya boleh dipantulkan Aras 2 2.1 Menyatakan pantulan cahaya oleh sesuatu permukaan. Aras 3 3.1 Memberi contoh alat yang menggunakan sifat pantulan cahaya. 3.2 Menjanakan idea untuk membina alat yang menggunakan sifat pantulan cahaya. -Memerhati -berkomunikasi -mentafsir maklumat -mengeksperimen -meninferens -membuat hipotesis
  • 5. Minggu Tema/ Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 16 Cahaya HPU : 3 Memahami cahaya boleh dibiaskan Aras 1 1.1 Memerihalkan pergerakan cahaya melalui medium yang berbeza Aras 2 2.1 Menyatakan cahaya dibiaskan apabila bergerak dari satu medium ke medium lain -Mengeksperimen -memerhati -berkomunikasi -membuat hipotesis -membuat kesimpulan 17 Cahaya Aras 3 3.1 Menerangkan contoh Fenomena biasan Cahaya 18 Cahaya HPU : 4 Menganalisis penyerakan cahaya matahari Aras 1 1.1 Memerihalkan serakan cahaya Aras 2 2.1 Membuat urutan warna dalam spectrum cahaya matahari Aras 3 3.1 Memberi contoh fenomena alam yang menunjukkan serakan cahaya. - memerhati - menginferens - mengeksperimen - menyusun mengikut keutamaan - banding beza - menjana idea 19 Cahaya HPU : 5 Mengagumi kepelbagaian sifat cahaya ciptaan Tuhan - Memerihalkan manfaat sifat cahaya kepada kehidupan manusia - Menjanakan idea untuk penciptaan alat yang menggunakan sifat cahaya untuk kesejahteraan hidup
  • 6. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 20 MENYIASAT ALAM FIZIKAL Bunyi HPU : 1 Memahami bunyi Aras 1 1.1 Membuat inferens tentang penghasilan bunyi 1.2 Menghubungkaitkan penghasilan bunyi dengan getaran. Aras 2 2.1 Memerihalkan pelbagai cara menghasilkan getaran. - memerhati - berkomunikasi - meramal - menginferens - menjana idea - menghubungkait 21 Bunyi Aras 3 3.1 Menerangkan kepentingan bunyi dalam hidupan 22 Bunyi HPU : 2 Mengamalkan sikap bertimbang rasa dalam pengendalian sumber bunyi. - Memerihalkan bunyi yang berfaedah dan bunyi yang memudaratkan. - Menerangkan kesan bunyi yang berfaedah dan bunyi yang memudaratkan - Mempraktikkan sikap bertimbang rasa dalam pengendalian sumber bunyi. 23 MENYIASAT ALAM FIZIKAL Tenaga HPU : 1 Memahami tenaga Aras 1 1.1 Menyatakan pelbagai sumber tenaga Aras 2 2.1 Mengenal pasti pelbagai bentuk tenaga Aras 3 3.1 Menerangkan konsep Tenaga - berkomunikasi - menginferens - menjana idea
  • 7. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 24 Tenaga HPU : 2 Memahami tenaga elektrik Aras 1 1.1 Memberi contoh pelbagai alat yang menghasilkan tenaga bunyi. Aras 2 2.1 Memerihalkan tenaga elektrik boleh diubah kepada bentuk tenaga lain - memerhati - menjana idea - berkomunikasi - mengeksperimen - menyusun mengikut keutamaan 25 Tenaga Aras 3 3.1 Menerangkan penjimatan penggunaan tenaga elektrik 26 Tenaga HPU : 3 - Mewajarkan kepentingan penciptaan alat elektrik yang boleh mengubah tenaga elektrik kepada bentuk tenaga yang diperlukan untuk keselesaan hidup. 27 MENYIASAT ALAM BAHAN Pepejal, Cecair Dan Gas HPU : 1 Mengaplikasi idea tentang keadaan pepejal, cecair dan gas. Aras 1 1.1 Menyatakan keadaan Bahan Aras 2 2.1 Mengitlakkan sifat bahan yang wujud dalam keadaan pepejal 2.2 Mengitlakkan sifat bahan yang wujud dalam keadaan cecair. 2.3 Mengitlakkan sifat bahan yang wujud dalam keadaan gas Aras 3 3.1 Mengelaskan bahan Kepada pepejal, cecair, dan gas. - memerhati - berkomunikasi - mengelas - mencirikan - banding beza - mengeksperimen - mengitlak
  • 8. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 28 Pepejal, Cecair Dan Gas HPU : 2 Menganalisis perubahan pada keadaan bahan apabila dipanaskan atau disejukkan. Aras 1 1.1 Memerihalkan peleburan ais, pendidihan air, penyejatan air, pembekuan air dan kondensasi wap air. - membuat urutan 29 Pepejal, Cecair Dan Gas 1.2 Mengukur takat didih air 1.3 Mengukur takat lebur Ais Aras 2 2.1 Membuat kesimpulan perubahan keadaan bahan apabila dipanaskan atau disejukkan. Aras 3 3.1 Menghubungkait perubahan keadaan air dalam pembentukan awan dan hujan. - mengukur menggunakan nombor - membuat kesimpulan - menghubungkait 30 Pepejal,cecair dan gas 1.2 Mengukur takat didih Air 1.3 Mengukur takat lebur Air Aras 2 2.1 Membuat kesimpulan Perubahan keadaan bahan apabila dipanaskan atau di sejukkan Aras 3 3.1 Menghubungkaitkan Perubahan keadaan air Dengan pembentukan awan dan hujan Mengukur Menggunakan nombor Membuat kesimpulan Menghubungkait 31 Pepejal,cecair dan Gas HPU : 3 Menghargai fenomena Perubahan keadaan Air. Mewajarkan kepentingan Perubahan keadaan air Dalam pembentukkan awam dan hujan.
  • 9. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 31 Asid dan Alkali HPU : 1 Mensistesiskan idea tentang bahan berasid,beralkali dan neutral Aras 1 1.1 Mengenal pasti bahan Berasid,beralkali dan neutral dengan menggunakan kertas litmus. 1.2 Mendefinisi secara Operasi asid 1.3 Mendefinisi secara Operasi alkali Aras 2 2.1 Mengitlak rasa asid 2.2 Mengitlak rasa alkali Aras 3 3.1 Mengelaskan bahan Kepada bahan berasid,beralkali dan neutral. Berkomunikasi Menginferens Mengelas Mengeksperimen Menciri Banding beza Mengitlak Mendefinisi secara operasi Menghubungkait 32 Asid dan Alkali HPU : 3 Mengamalkan sikap bertanggungjawab atas keselamatan diri dan rakan semasa menggunakan bahan berasid dan beralkali Mewajarkan keperluan sikap berhati-hati semasa menggunakan bahan berasid dan beralkali. Mematuhi oeraturan keselamatan semasa mengendalikan bahan berasid dan beralkali. 33 Pengaratan HPU : 1 Menganalisis pengaratan bahan Aras 1 1.1 Mengenalpasti bahan Yang boleh berkarat. Aras 2 2.1 Membuat hipotesis Faktor yang menyebabkan pengaratan 2.2 Mengawal pemboleh Untuk mengkaji faktor yang menyebabkan pengaratan Aras 3 3.1 Membuat kesimpulan Faktor yang menyebabkan pengaratan Memerhati Berkomunikasi Menginferens Membuat hipotesis Menghubungkait Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen Membuat kesimpulan
  • 10. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil pembelajaran Umum Hasil pembelajaran Khusus Kemahiran saintifik 34 Pengaratan HPU : 2 Menganalisis pencegahan pengaratan Aras 1 1.1 Menjana idea cara Mengelakkan bahan daripada berkarat Aras 2 2.1 Membuat hipotesis Mencegah pengaratan 2.2 Mengawal pemboleh Ubah untuk mengkaji Cara mencegah pengaratan Menjana idea 35 Pengaratan Aras 3 3.1 Membuat kesimpulan Cara mencegah pengaratan 3.2 Menerangkan faedah Mencegah pengaratan 36 Pengaratan HPU: 3 Mengamalkan langkah mencegah pengaratan. Memelihara bahan daripada berkarat 37 MENYIASAT BUMI DAN ALAM SEMESTA HPU: 1 Memahami fenomena alam yang terhasil daripada keadaan yang wujud dalam Bumi Murid dapat: Aras 1 1.1 Mengenal pasti lapisam Bumi. Aras 2 2.1 Memperihalkan lapisan Bumi Aras 3 3.1 Menghubungkaitkan keadaan lapisan Bumi dengan fenomena alam. -menginferens -menghubungkait -menganalogi
  • 11. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Sainstifik 38 Fenomena Alam HPU: 2 Memahami fenomena siang dan malam Aras 1 1.1 Memperihalkan putaran Bumi pada paksinya. 1.2 Menerangkan perubahan baying- bayang akibat perubahan putaran Bumi. Aras 2 2.1 Menerangkan kejadian siang dan malam. -memerhati -menginferens -berkomunikasi -meramal -menggnakan perhubungan ruang dan masa -menganalogi 39 Fenomena Alam Aras 3 3.1 Memperihalkan edaran edaran dan putaran Bumi. 40 Fenomena Alam HPU: 3 Menganalisis fenomena fasa Bulan Aras 1 1.1 Memperihalkan pantulan cahaya Matahari dan Bulan Aras 2 2.1 Memperihalkan edaran Bulan mengelilingi Bumi. 2.3 Mengunakan perhubungan ruang dan masa untuk mengambarkan fasa Bulan dalam satu edaran yang lengkap. Aras 3 3.1 Memperihalkan Bulan berputar pada paksinya dan beredar mengelilingi Bumi dan pada masa yang sama Bumi dan Bulan beredar mengelilingi Matahari -Memerhati -Berkomunikasi -Banding beza -Mencirikan -Membuat gambaran mental -Mengitlak -Perhubungan ruang dan masa -Mentafsir maklumat
  • 12. Minggu Tema/Bidang Pembelajaran Hasil Pembelajaran Umum Hasil Pembelajaran Khusus Kemahiran Saintifik 41 Fenomena Alam HPU: 4 Mensyukuri pergerakan Bumi dan Bulan memberi manfaat kepada manusia 3.3 Menghubungkaitkan penggunaan takwin Qamari dengan kehidupan manusia. 3.4 Mengendalikan aktiviti harian dengan memanfaatkan fenomena siang dan malam 3.5 Memperihalkan keindahan malam semasa bulan purnama -menghubungkait 42 MENYIASAT DUNIA TEKNOLOGI Struktur Binaan HPU: 1 Mensintesiskan idea tentang kekuatan dan kestabilan sesuatu binaan Murid dapat: Aras 1 1.1 Membezakan bentuk yang terdapat dalam struktur sesuatu binaan Aras 2 2.1 Mengitlak yang menentukan kekuatan dan kestabilan. Aras 3 3.1 Mereka cipta model satu struktur yang kuat dan stabil. -mencirikan -mengitlak -menganalogi -menghubungkait 43 Struktur Binaan HPU: 2 Menghargai sumbangan teknologi dalam menghasilkan struktur binaan yang kuat dan stabil Memperilkan sumbangan teknologi dalam pembinaan sesuatu struktur yang kuat dan stabil -menjana idea