1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran : DuniaSainsdan Teknologi
Kelas :Tahun Dua
Tema / Tajuk : SainsHayat / Haiwan
Masa : 10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit)
Standard pembelajaran: 2.4.1 ,2.4.2 dan2.4.3
Objektifpembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaranmurid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat.
2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak melompat.
2.4.3 Menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI
/ CATATAN
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
- Murid mendengar dan
menyanyikan lagu Fly-fly
Butterfly bersama-sama
BBM:
Klip video
Pencetusan Idea
(15 minit)
- Guru membawa murid keluar dari
bilik darjah untuk membuat
pemerhatian dan mengenal pasti
pergerakan haiwan di
persekitaran kawasan sekolah.
Kaedah p& P
Kajian lapangan
KPS : Pemerhatian
2. berjalan
merayap
- Murid menceritakan cara haiwan-
haiwan bergerak
- Murid A : Katak melompat
- Murid B : Ikan berenang
- Murid C : Burung terbang
- Murid D : Siput mengengsot
- Murid E : Semut merayap
- Murid D : Kucing berjalan
Menjana idea
( 20 minit )
- Guru menyediakan kad
perkataan (pergerakan haiwan)
- Murid dikehendaki menyesuaikan
kad perkataan dengan gambar
mengikut cara pergerakan
haiwan
Contoh :
- Guru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan
BBM : Kad gambar, kad
perkataan
Soalan :
1. Bagaimanakah cara
burung bergerak?
2. Bagaimanakah cara
siput babi bergerak?
3. Adakah katak
berjalan? Jelaskan
cara katak bergerak.
4. Adakah ikan
merangkak? Jelaskan
cara ikan bergerak.
5. Bagaimanakah cara
buaya bergerak ?
merayap berenang
mengengsot terbang
melompat berjalan
3. Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.
BBM : paparan slaid
SOALAN
1. Senaraikan nama
haiwan yang terdapat
dalam gambar tadi
dan terangkan cara
haiwan tersebut
bergerak.
Penstrukturan
semula
(15 minit)
- Murid melihat tayangan video
cara pergerakan yang dipelajari.
a. Helang menangkap ular.
Video 1
b. Harimau mengejar rusa.
Video 2
c. Siput makan daun. Video 3
- Murid menceritakan aktiviti yang
dilakukan oleh haiwan dalam
video tersebut.
- Guru menjelaskan kepentingan
pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
Contoh :
1. Helang menangkap ular untuk
dijadikan makanan.
2. Tikus melarikan diri untuk
melindungi diri dari musuh.
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.
- Murid A : Burung
helang menangkap
ular.
Soalan :
- Mengapa helang
menangkap ular ?
Jawapan :
- Helang lapar.
- Murid B : Harimau
mengejar rusa
Soalan :
Mengapa tikus melarikan
diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
Soalan : Mengapa burung
terbang.
Jawapan : Mencari makanan
BBM : paparan slaid
Pentaksiran 1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 1
BBM : Lembaran kerja
Aktiviti
Pemulihan
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 2
Aktiviti
Pengayaan
1 .Murid menyiapkan Lembaran
Kerja
3
- Guru membuat pengukuhan
tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
BBM : Soalan kuiz
4. 2. Murid menjawab soalan kuiz .
Refleksi
(5 minit)
Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
menyanyi serta bersoal jawab.
- 25 orang murid dapat
menyatakan cara dan tujuan
haiwan bergerak .
- 5 orang murid dibimbing untuk
menyatakan cara pergerakan
haiwan.
-
BBM : paparan slaid
ElemenMerentasKurikulum(EMK) :
TMK - menggunakantayanganvideotentangpergerakanhaiwan.
Bahasa – menggunakanbahasayangbetul berkaitandenganpergerakanhaiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
- Kad perkataan
- Kad gambar
- Video
- Komputer
- Specimensebenar(Ulatgonggok,ikan,burung,siputdankatak)