SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Rancangan Pengajaran Harian 3
Tarikh              : 29 April 2012
Masa                : 5.05-6.05petang
Tahun               : 1B
Bilangan Murid      : 34 orang
Mata Pelajaran      : Dunia Sains dan Teknologi
Tajuk               : Membanding dan membezakan bahagian tubuh haiwan
Pendekatan           : Pendekatan Inkuiri-Penemuan
Teknik              : Penyelesaian Masalah
Objektif             : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat:
                  1. Menyatakan persamaan dan perbezaan bahagian-bahagian tubuh
                     pada satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan yang lain.
                  2. Membuat kesimpulan bahawa terdapat haiwan yang mempunyai
                     ciri yang sama dan berbeza.

             Fokus Utama                         Fokus Sampingan
3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian 3.1.3     Membanding dan membezakan
   tubuh haiwan.                           bahagian tubuh satu haiwan dengan
                                           bahagian tubuh haiwan-haiwan yang
                                           lain.

                                        3.1.4 Mengitlak bahawa ada haiwan yang
                                              mempunyai ciri yang sama dan
                                              berbeza.

Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid telah mengenai haiwan-haiwan di sekeliling kita.
2. Murid telah mengenal pasti bahagian-bahagian tubuh haiwan.
Kemahiran proses sains       : Kemahiran memerhati, Kemahiran mengelaskan
Kemahiran berfikir kritis : Membandingkan dan membezakan : Mencari persamaan
                               dan perbezaan berdasarkan tubuh badan haiwan.
Kemahiran berfikir kreatif : Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang
                                sama dan berbeza.
Sikap saintifik dan nilai murni: menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan
                                  cara tidak menganiaya haiwan.

Alat Bantu Mengajar (ABM): Slaid gambar, Kad gambar haiwan, Lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah
            Isi Pelajaran         Aktiviti Guru           Aktiviti Murid          Catatan
  /Masa
   Set      Mengenali       1.   Guru mengeluarkan 1. Murid           memberi Gambar siput
 Induksi    bahagian tubuh       sekeping gambar siput tumpuan          kepada
 5 minit    siput.               yang tidak lengkap.   gambar siput yang
            Melengkapkan                               dikeluar oleh guru.
            bahagian   yang
            hilang.         2.   Guru menyuruh murid 2. Murid keluar untuk
                                 keluar           untuk melengkapkan
                                 menambahkan            bahagian yang hilang.
                                 bahagian yang kurang
                                 pada gambar siput
                                 tersebut.
                                      Apakah      nama       siput
                                      haiwan ini?
                                      Ada sesiapa yang
                                      boleh keluar ke
                                      depan       untuk
                                      melukis bahagian
                                      yang kurang pada
                                      haiwan ini?

Langkah 1   Menamakan      1. Guru mengeluarkan 1. Murid memerhatikan Kad gambar
            bahagian tubuh    gambar tentang satu    gambar haiwan dan lembu
 5 minit    lembu.            haiwan dan bersoal     menyatakan bahagian-
                              jawab dengan murid     bahagian tubuh haiwan
                              tentang     bahagian-  iaitu    mata,    mulut,
                              bahagian tubuh pada    telinga, kaki, ekor dan
                              haiwan tersebut.       tanduk.
                                  Apakah       nama
                                  haiwan ini pula?         Lembu
                                  Apakah       nama
                                  bahagian tubuh           Ekor, kaki, mata,
                                  badan         bagi       mulut,     telinga,
                                  haiwan ini?              tanduk

Langkah 2   Membandingkan  1.    Guru menayangkan 1. Memerhatikan               Slaid gambar
 15 minit   dan membezakan       gambar kura-kura dan tayangan power point      Borang
            bahagian tubuh       arnab.               dan     menjawabkan       pengurusan
            kura-kura  dan                            jawapan.                  grafik yang
            arnab.         2.    Guru bertanya:                                 disediakan
                                 Haiwan yang mana     Kura –kura                pada kertas
                                 satu      mempunyai                            majong.
cengkerang?
                                  Haiwan yang mana            Arnab
                                  satu     mempunyai
                                  telinga?
                                  Kedua-dua haiwan ini        Arnab      mempunyai
                                  ada apa perbezaan           buluh, tetapi kura-
                                  lagi?                       kura tidak ada.
                                  Apakah    persamaan         Kura-kura
                                  kedua-dua haiwan ini        mempunyai sisik dan
                                  pula?                       cengkerang        tetapi
                                                              arnab tidak ada.
                                                              Mereka          berkaki
                                                              empat,     mempunyai
                                                              mata, mulut dan ekor.
                               3. Meminta          murid
                                  mengulangkan
                                  jawapan        tentang
                                  perbezaan          dan
                                  persamaan arnab dan
                                  kura-kura       sambil
                                  menandakan respon
                                  murid pada borang
                                  pengurusan       grafik
                                  yang dipamerkan di
                                  hadapan kelas.
                               4. Guru    menerangkan
                                  persamaan          dan
                                  perbezaan di antara
                                  dua haiwan berikut
                                  berdasarkan borang
                                  pengurusan grafik.

Langkah 3   Mengenalpasti      1. Guru membahagikan         1. Murid       berbincang Kad gambar
15 minit    bahagian tubuh        murid kepada enam            dalam        kumpulan Lembaran
            anjing       dan      kumpulan.                    untuk mengenalpasti kerja 1
            belalang.                                          ciri-ciri    bahagian-
            Mengisikan                                         bahagian tubuh yang
            borang                                             terdapat       gambar
            pengurusan                                         haiwan            yang
            grafik.                                            diberikan.
                               2. Guru     mengedarkan      2. Murid      merekodkan
                                  dua jenis gambar jenis       dapatan dalam borang
                                  haiwan dan borang            pengurusan       grafik
                                  pengurusan     grafik        (lembaran kerja 1)
                                  kepada         setiap        yang         diedarkan
                                  kumpulan.                    kepada setiap haiwan.
3. Guru meminta murid-
                                  murid       membuat
                                  perbincangan dalam
                                  kumpulan        serta
                                  menandakan ciri-ciri
                                  jenis haiwan dalam
                                  borang    pengurusan
                                  grafik
                               4. Guru     memberikan
                                  bimbingan       yang
                                  sesuai.

Langkah 4    Membandingkan    1. Guru minta murid         1. Murid menampalkan Lembaran
15 minit     dan membezakan      dalam          setiap       borang     pengurusan kerja 1
             bahagian tubuh      kumpulan                    grafik (lembaran kerja
             anjing       dan    menceritakan dapatan        1)                dan
             belalang.           mereka.                     menerangkannya
             Menceritakan                                    kepada rakannya.
             tentang          2. Guru       memantau
             persamaan    dan    maklumat        yang
             perbezaan           direkodkan       oleh
             bahagian tubuh      setiap kumpulan serta
             anjing       dan    membincangkan
             belalang.           jawapan.

 Penutup    Membuat           1. Guru     membimbing 1. Murid         membuat Lembaran
 5 minit    kesimpulan           murid untuk membuat      kesimpulan            kerja 1
            bahawa beberapa      kesimpulan bahawa        berdasarkan borang
            haiwan       yang    terdapat haiwan yang     pengurusan     grafik
            mempunyai            mempunyai ciri yang      .(Lembaran kerja 1)
            bahagian-bahagian    sama dan ada yang
            tubuh yang sama      berbeza.              2. Murid      memahami
            dan    ada   yang 2. Guru      menerapkan     kepentingan haiwan
            berbeza.             nilai     mensyukuri     serta     menyatakan
            Menyatakan cara      nikmat kurniaan tuhan    bagaimana    caranya
            memelihara    dan    dan cara memelihara      untuk     memelihara
            memulihara           dan       memulihara     haiwan.
            haiwan.              haiwan.

More Related Content

What's hot

Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2anamujaini
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4ChangHongChoon
 
Pelan pengajaran
Pelan pengajaranPelan pengajaran
Pelan pengajaranchaiweilan
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5wanida_rossana
 
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuRancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuAyu Areisya AsSyifa'
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1ChangHongChoon
 
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestKamarudin Jaafar
 
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)Lee Chin
 
Rph tahun 2 kssr rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologi
Rph tahun 2 kssr  rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologiRph tahun 2 kssr  rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologi
Rph tahun 2 kssr rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologiWan Muhamad Wan Harun
 
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)Lee Chin
 
Rph masalah pendengaran
Rph masalah pendengaranRph masalah pendengaran
Rph masalah pendengaranmarshiza
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Rph pj sekolah
Rph pj sekolahRph pj sekolah
Rph pj sekolahydry rdya
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013Leo Li Li
 

What's hot (18)

Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
 
Ran sn
Ran snRan sn
Ran sn
 
Pelan pengajaran
Pelan pengajaranPelan pengajaran
Pelan pengajaran
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
 
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayuRancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
Rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
 
Masalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latestMasalah pembelajaran latest
Masalah pembelajaran latest
 
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)
Rancangan mengajar sains tahun 4 ( aniamals and plants protect themselves 2)
 
Rph tahun 2 kssr rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologi
Rph tahun 2 kssr  rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologiRph tahun 2 kssr  rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologi
Rph tahun 2 kssr rancangan mengajar tahun 2 dunia sains dan teknologi
 
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)
Rancangan mengajar sains tahun 4(animals and plants protect themselve 1)
 
Rph masalah pendengaran
Rph masalah pendengaranRph masalah pendengaran
Rph masalah pendengaran
 
Rph math
Rph mathRph math
Rph math
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Rph pj sekolah
Rph pj sekolahRph pj sekolah
Rph pj sekolah
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013
 

More from Cyong Lau

Eviden band 1 6 bagi topik haiwan
Eviden band 1 6 bagi topik haiwanEviden band 1 6 bagi topik haiwan
Eviden band 1 6 bagi topik haiwanCyong Lau
 
Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Cyong Lau
 
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02Cyong Lau
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanCyong Lau
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanCyong Lau
 
Bunyian haiwan
Bunyian haiwanBunyian haiwan
Bunyian haiwanCyong Lau
 
Lampiranpowervpoint
LampiranpowervpointLampiranpowervpoint
LampiranpowervpointCyong Lau
 
Buat perbezaan
Buat perbezaanBuat perbezaan
Buat perbezaanCyong Lau
 
Presentation4
Presentation4Presentation4
Presentation4Cyong Lau
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Cyong Lau
 
Latihan bhgn badan haiwan
Latihan bhgn badan haiwanLatihan bhgn badan haiwan
Latihan bhgn badan haiwanCyong Lau
 
Presentation rph 1
Presentation rph 1Presentation rph 1
Presentation rph 1Cyong Lau
 
Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Cyong Lau
 
Teliga slide
Teliga slideTeliga slide
Teliga slideCyong Lau
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanCyong Lau
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaCyong Lau
 
Latihan nama haiwan
Latihan  nama haiwanLatihan  nama haiwan
Latihan nama haiwanCyong Lau
 

More from Cyong Lau (20)

Eviden band 1 6 bagi topik haiwan
Eviden band 1 6 bagi topik haiwanEviden band 1 6 bagi topik haiwan
Eviden band 1 6 bagi topik haiwan
 
Komputer
KomputerKomputer
Komputer
 
Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02
 
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02
Aktivitikumpulan pandakannama--phpapp02
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwan
 
Bunyian haiwan
Bunyian haiwanBunyian haiwan
Bunyian haiwan
 
Latihan
LatihanLatihan
Latihan
 
Lampiranpowervpoint
LampiranpowervpointLampiranpowervpoint
Lampiranpowervpoint
 
Buat perbezaan
Buat perbezaanBuat perbezaan
Buat perbezaan
 
Presentation4
Presentation4Presentation4
Presentation4
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Latihan bhgn badan haiwan
Latihan bhgn badan haiwanLatihan bhgn badan haiwan
Latihan bhgn badan haiwan
 
Presentation rph 1
Presentation rph 1Presentation rph 1
Presentation rph 1
 
Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02Setinduksisibutbabi phpapp02
Setinduksisibutbabi phpapp02
 
Teliga slide
Teliga slideTeliga slide
Teliga slide
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
 
Langkah 1
Langkah 1Langkah 1
Langkah 1
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan nama
 
Latihan nama haiwan
Latihan  nama haiwanLatihan  nama haiwan
Latihan nama haiwan
 

Rph3

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian 3 Tarikh : 29 April 2012 Masa : 5.05-6.05petang Tahun : 1B Bilangan Murid : 34 orang Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Tajuk : Membanding dan membezakan bahagian tubuh haiwan Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan Teknik : Penyelesaian Masalah Objektif : Pada akhir pelajaran, murid akan dapat: 1. Menyatakan persamaan dan perbezaan bahagian-bahagian tubuh pada satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan yang lain. 2. Membuat kesimpulan bahawa terdapat haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Fokus Utama Fokus Sampingan 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian 3.1.3 Membanding dan membezakan tubuh haiwan. bahagian tubuh satu haiwan dengan bahagian tubuh haiwan-haiwan yang lain. 3.1.4 Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengenai haiwan-haiwan di sekeliling kita. 2. Murid telah mengenal pasti bahagian-bahagian tubuh haiwan. Kemahiran proses sains : Kemahiran memerhati, Kemahiran mengelaskan Kemahiran berfikir kritis : Membandingkan dan membezakan : Mencari persamaan dan perbezaan berdasarkan tubuh badan haiwan. Kemahiran berfikir kreatif : Mengitlak bahawa ada haiwan yang mempunyai ciri yang sama dan berbeza. Sikap saintifik dan nilai murni: menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan cara tidak menganiaya haiwan. Alat Bantu Mengajar (ABM): Slaid gambar, Kad gambar haiwan, Lembaran kerja
  • 2. Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan /Masa Set Mengenali 1. Guru mengeluarkan 1. Murid memberi Gambar siput Induksi bahagian tubuh sekeping gambar siput tumpuan kepada 5 minit siput. yang tidak lengkap. gambar siput yang Melengkapkan dikeluar oleh guru. bahagian yang hilang. 2. Guru menyuruh murid 2. Murid keluar untuk keluar untuk melengkapkan menambahkan bahagian yang hilang. bahagian yang kurang pada gambar siput tersebut. Apakah nama siput haiwan ini? Ada sesiapa yang boleh keluar ke depan untuk melukis bahagian yang kurang pada haiwan ini? Langkah 1 Menamakan 1. Guru mengeluarkan 1. Murid memerhatikan Kad gambar bahagian tubuh gambar tentang satu gambar haiwan dan lembu 5 minit lembu. haiwan dan bersoal menyatakan bahagian- jawab dengan murid bahagian tubuh haiwan tentang bahagian- iaitu mata, mulut, bahagian tubuh pada telinga, kaki, ekor dan haiwan tersebut. tanduk. Apakah nama haiwan ini pula? Lembu Apakah nama bahagian tubuh Ekor, kaki, mata, badan bagi mulut, telinga, haiwan ini? tanduk Langkah 2 Membandingkan 1. Guru menayangkan 1. Memerhatikan Slaid gambar 15 minit dan membezakan gambar kura-kura dan tayangan power point Borang bahagian tubuh arnab. dan menjawabkan pengurusan kura-kura dan jawapan. grafik yang arnab. 2. Guru bertanya: disediakan Haiwan yang mana Kura –kura pada kertas satu mempunyai majong.
  • 3. cengkerang? Haiwan yang mana Arnab satu mempunyai telinga? Kedua-dua haiwan ini Arnab mempunyai ada apa perbezaan buluh, tetapi kura- lagi? kura tidak ada. Apakah persamaan Kura-kura kedua-dua haiwan ini mempunyai sisik dan pula? cengkerang tetapi arnab tidak ada. Mereka berkaki empat, mempunyai mata, mulut dan ekor. 3. Meminta murid mengulangkan jawapan tentang perbezaan dan persamaan arnab dan kura-kura sambil menandakan respon murid pada borang pengurusan grafik yang dipamerkan di hadapan kelas. 4. Guru menerangkan persamaan dan perbezaan di antara dua haiwan berikut berdasarkan borang pengurusan grafik. Langkah 3 Mengenalpasti 1. Guru membahagikan 1. Murid berbincang Kad gambar 15 minit bahagian tubuh murid kepada enam dalam kumpulan Lembaran anjing dan kumpulan. untuk mengenalpasti kerja 1 belalang. ciri-ciri bahagian- Mengisikan bahagian tubuh yang borang terdapat gambar pengurusan haiwan yang grafik. diberikan. 2. Guru mengedarkan 2. Murid merekodkan dua jenis gambar jenis dapatan dalam borang haiwan dan borang pengurusan grafik pengurusan grafik (lembaran kerja 1) kepada setiap yang diedarkan kumpulan. kepada setiap haiwan.
  • 4. 3. Guru meminta murid- murid membuat perbincangan dalam kumpulan serta menandakan ciri-ciri jenis haiwan dalam borang pengurusan grafik 4. Guru memberikan bimbingan yang sesuai. Langkah 4 Membandingkan 1. Guru minta murid 1. Murid menampalkan Lembaran 15 minit dan membezakan dalam setiap borang pengurusan kerja 1 bahagian tubuh kumpulan grafik (lembaran kerja anjing dan menceritakan dapatan 1) dan belalang. mereka. menerangkannya Menceritakan kepada rakannya. tentang 2. Guru memantau persamaan dan maklumat yang perbezaan direkodkan oleh bahagian tubuh setiap kumpulan serta anjing dan membincangkan belalang. jawapan. Penutup Membuat 1. Guru membimbing 1. Murid membuat Lembaran 5 minit kesimpulan murid untuk membuat kesimpulan kerja 1 bahawa beberapa kesimpulan bahawa berdasarkan borang haiwan yang terdapat haiwan yang pengurusan grafik mempunyai mempunyai ciri yang .(Lembaran kerja 1) bahagian-bahagian sama dan ada yang tubuh yang sama berbeza. 2. Murid memahami dan ada yang 2. Guru menerapkan kepentingan haiwan berbeza. nilai mensyukuri serta menyatakan Menyatakan cara nikmat kurniaan tuhan bagaimana caranya memelihara dan dan cara memelihara untuk memelihara memulihara dan memulihara haiwan. haiwan. haiwan.