SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEKOLAH:SMK(A) SharifahRodziah
SUBJEK :TeknologiMaklumatdanKomunikasi
TARIKH: 14 / 02/ 2014
MASA

TINGKATAN : 4 IbnuKhaldun

: 9.20 – 10.00 pagi[ 40minit]

BILANGAN PELAJAR : 30

KEHADIRAN :

TOPIK : 2.5 PerkembanganSemasadanMasaDepan

HASIL PEMBELAJARAN :
1. 2.5.1 - Pelajardapatmenjelaskansistempengoperasiandanperisianaplikasisumberterbuka yang terkini di pasaran.
2. 2.5.2.1 - PelajardapatmenjelaskanperkasasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomunikasi yang terkini.
3. 2.5.2.2 - Pelajardapatmenjelaskanpervasive computing.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
Di akhirpembelajaranpelajardapat :

1. 2.5.1 - Mendefinisikansistempengoperasiandan 3 jenisperisianaplikasisumberterbuka yang terkini di pasarandenganbetul.
2. 2.5.2.1 - Menyenaraikansekurang-kurangnya 3 jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomunikasi yang
terkinidenganbetul.

3. 2.5.2.2 - Mendefinisikanpervasive computingdenganbetul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
a) Pelajarpernahmenggunakansekurang-kurangnyasatuperisianaplikasisumberterbuka.
b) Pelajartelahbiasamelihatdanmenggunakanperkakasan-perkakasanasasTeknologiMaklumatdanKomunikasi.

BAHAN PENGAJARAN :
a) Internet URL : http://belajar-komputer-mu.com/pengertian-sistem-operasi-komputer-operatingsystem/: Folder “ICT Bab 2.5”
b) Internet URL : http://sollehahn.com/2011/12/apa-itu-sumber-terbuka/: Folder “ICT Bab 2.5”
c) Slaid Power Point : Folder “ICTBab 2.5”
d) Video “Pervasive Computing” : Folder “ICT Bab 2.5”
LANGKAH PEMBELAJARAN:

LAN

KANDUNGAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN

BAHAN/NOTA

GK
AH
Indu

Menjalankaninduksi:

Pelajardapatmengaitkantopik yang

Poster

ksi

Induksidijalankanbagimenarikminatpelajarunt

diajardengankehidupanseharian. Guru

promosikedaikom

(5

ukmengikutitopikini

menunjukkansebuah poster promosi di

puter

minit

kedaikomputer.Pelajardimintamenyatakanbarangan yang

)

merekamahudiletakkanataudiinstallkan di komputer di

9.20-

rumahmereka.

9.25
pagi
Lang Apaitusistempengoperasian?
kah

merupakan program yang

1) Pelajarmembacaobjektifpertama yang

Laman Web :

dipaparkanmelaluiprojektor.

1

bertindaksebagaiperantaraantarapengg

(15m

una (user) komputerdengan hardware

dibentangkandihadapankelasdancubamemahami

ar-

init)

(perkakasan) komputer.

nota tersebutselamabeberapaminit.

komputer-

9.25-

2) Pelajarmembaca nota yang

3) Pelajardiberipeneranganmengenaisistempengoper

9.40

Apaituperisianaplikasisumberterbuka?

pagi

perisianpercuma yang

http://belaj

mu.com/pe

asiandanperisianaplikasisumberterbukadenganleb

ngertian-

ihmendalam.Pelajarmencatat nota yang perlu.

sistem-
bebasdigunadanjugabolehdidapatidala

4) Pelajardikehendakimencarisekurang-

operasi-

mbentukkodsumberdan lain - lain

kurangnyatigaperisianaplikasisumberterbuka

komputer-

hak tertentu yang

yang terkini di pasaransecaraberkumpulan.

operatings

biasanyadikhaskandibawahlesensumbe

5) Pelajardikehendakimembentangkanperisianaplika

ystem/:

rterbuka.Iamembenarkanpenggunaunt

sisumberterbuka yang terkini di

Folder

ukmengkaji, mengubah,

pasaransecaraberkumpulandenganmenggunakan

“ICT Bab

memperbaiki danpadamasa -

Power Point denganringkas.

2.5”

masatertentujugauntukmengedarkanpe

http://solle

risian.

hahn.com/
2011/12/ap
a-itusumberterbuka/:
Folder
“ICT Bab
2.5”

Slaid Power Point
:
Slaid 2 – 7 (Folder
“ICT Bab 2.5”)
Lang Menyenarai3
kah
2

jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatda
nKomunikasi yang terkini.

)
9.409.50

dipaparkanmelaluiprojektor.
2) Guru

Laman Web :

http://amanz.my/c
ategory/perisian/:

menerangkancontohperkakasandanperisianTekno

(10
minit

1) Pelajarmembacaobjektifkedua yang

3 jenisperkakasanterkini:

Wired Desktop 600
Lexmark X9575 Professional
ViewSonic VX2252 22” Monitor

Folder “ICT

logiMaklumatdanKomunikasi yang

Bab2.5

sediaadamelalui nota yang
dibentangkandihadapankelas.
3) Pelajardikehendakimencarisekurang-

Slaid Power Point
:

kurangnyatiga 3

pagi
3 jenisperisianterkini:
Microsoft Office(Microsoft Word
2013)

Slaid 9 – 14

jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatd

(Folder “ICT Bab

anKomunikasi yang terkini.secaraberkumpulan.

2.5”)

4) Pelajardikehendakimembentangkantigajenisperka

Adobe photoshop(CS6)

kasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomuni

Windows(windows 8.1)

kasi yang terkini.
dipasaransecaraberkumpulandenganmenggunaka
n Power Point denganringkas.

Lang Mendefinisikanpervasive computing
kah

Pervasive

3

computingialahpenggunaanteknologip

(5

engkomputerandigunakansecaramelua

1) Pelajarmembacaobjektifketiga yang
dipaparkanmelaluiprojektor.
2) Pelajardiberipeneranganmengenaipervasive
computing bersertacontohsekali.

Video :
Video
“Pervasive
Computing”
minit

sdanianyadiserapkansepenuhnya di

)

dalamkehidupansehariankita.

9.50-

3) Sebuah video montajmengenaipervasive
computingditayangkanbagimenambahkefahaman

(Folder “ICT Bab
2.5”)

pelajar.

9.55

4) Soalanditanyasecaralisankepadapelajarsecararaw

Slaid Power Point

pagi

akbagimengetahuisejauhmanakefahamanpelajarte

:

rhadaptopikini.

Slaid15 –16
(Folder “ICT Bab
2.5”)

Penu Penutupdijalankan agar

Pelajarmerumuskanpembelajaran yang

tup

pelajardapatmengingatikembaliapa yang

telahdijalankansecaralisanmengikutkefahamanmasing-

(5

telahdifahamiseiringdenganobjektif

masingsecararawak.

minit yangingindicapai.
)
9.5510.0
0
pagi

SOALAN

Selepaslangkah 1:

Buku nota pelajar.
1. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagisistempengoperasian?
A. Merupakanperkakasan yang menyimpanmemorisesebuahsistem.
B. Memaparkan data.
C. Merupakansuatu program perisian yang
membenarkanperkakasankomputerberkomunikasidanberoperasidenganperisiankomputer.
D. Merupakan system perisianuntukmencarimaklumat di WWW.
2. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagiperisianaplikasiterbuka?
A. Perisian yang merupakanaturcarakomputer yang mentadbiroperasisesebuahkomputer.
B. Merupakansuatukonseppengkomputeran yang majudimanapengkomputeranbolehdibuatdimana-manadanbilabilamasasahajatanpa had.
C. Merupakanperisiankomputer yang terdiridaripada program-program yang
memerlukankomputermelakukansesuatutugastertentu.
D. Perisianpercuma yang bebasdigunadanjugabolehdidapatidalambentukkodsumberdan lain - lain hak tertentu yang
biasanyadikhaskandibawahlesensumberterbuka.

Selepaslangkah 2:
1. Antara pilihanjawapanberikut, yang manakahmenunjukkanciri-cirikomputerterkini?
I Tidakberwarna
II Bersaizbesar
III Pempunyaiperisian yang pelbagai
IV Mudahdibawakemanasahaja
IV & III
b. I & II
c. III & IV
d. I, II & IV
a.

3. Antara berikut yang manakahmerupakankelebihanmenggunakanperisiankomputerterkini?
A.
B.
C.
D.

membolehkanperisiankomputerandamengikuticiri-cirisemasa
terhindardaripadajangkitan virus computer
menjadikantugasansiapdengancepatdanmudah
meningkatkankemahirandankecekapandalampenggunaankomputer

Selepaslangkah3:
1) Antara yang berikut, perantimanakah yang mengunakanteknologipengkomputeranpervasive:
a) Mesintaipelektronik
b) Kamera CCTV
c) Jam Telefoni-mobile
d) Mesinfacsimile

More Related Content

What's hot

RPP (LAYANAN DI INTERNET)
RPP (LAYANAN DI INTERNET)RPP (LAYANAN DI INTERNET)
RPP (LAYANAN DI INTERNET)Rini Andini
 
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar Mengajar
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar MengajarAplikasi Multimedia dalam Proses Belajar Mengajar
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar MengajarNovi Hindasah
 
12. optimalisasi flash
12. optimalisasi flash12. optimalisasi flash
12. optimalisasi flashFajar Apriadi
 
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranet
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/IntranetTugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranet
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranetanirsu
 
Rpp perakitan
Rpp perakitanRpp perakitan
Rpp perakitanrahmat
 
Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputersyatir
 

What's hot (10)

Lks kd 1.2 rsbi
Lks kd 1.2 rsbiLks kd 1.2 rsbi
Lks kd 1.2 rsbi
 
Lks kd 1.5 rsbi
Lks kd 1.5 rsbiLks kd 1.5 rsbi
Lks kd 1.5 rsbi
 
RPP (LAYANAN DI INTERNET)
RPP (LAYANAN DI INTERNET)RPP (LAYANAN DI INTERNET)
RPP (LAYANAN DI INTERNET)
 
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar Mengajar
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar MengajarAplikasi Multimedia dalam Proses Belajar Mengajar
Aplikasi Multimedia dalam Proses Belajar Mengajar
 
12. optimalisasi flash
12. optimalisasi flash12. optimalisasi flash
12. optimalisasi flash
 
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranet
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/IntranetTugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranet
Tugas I: RPP Memahami dasar penggunaan Internet/Intranet
 
Rpptiksmp i xsms1
Rpptiksmp i xsms1Rpptiksmp i xsms1
Rpptiksmp i xsms1
 
Rpp perakitan
Rpp perakitanRpp perakitan
Rpp perakitan
 
Rpp TIK Kelas VII Smt Gasal
Rpp TIK  Kelas VII Smt GasalRpp TIK  Kelas VII Smt Gasal
Rpp TIK Kelas VII Smt Gasal
 
Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputer
 

Similar to Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 2.5

Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerBunda Dewi
 
Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerBunda Dewi
 
Pebentangan Tmk thn 4
Pebentangan Tmk thn 4Pebentangan Tmk thn 4
Pebentangan Tmk thn 4jinggo123
 
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7Deni Riansyah
 
Java control parallel port aris suryadi
Java control parallel port   aris suryadiJava control parallel port   aris suryadi
Java control parallel port aris suryadiAris Suryadi
 
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docxdamara15
 
Modul Software Multimedia
Modul Software MultimediaModul Software Multimedia
Modul Software MultimediaHanief Ma'moen
 
SILABUS_PWPB_RANY
SILABUS_PWPB_RANYSILABUS_PWPB_RANY
SILABUS_PWPB_RANYrara582331
 
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docx
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docxATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docx
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docxBektiWidhianto
 
Modul 2-dunia-komputer-bm1
Modul 2-dunia-komputer-bm1Modul 2-dunia-komputer-bm1
Modul 2-dunia-komputer-bm1farid2405
 
2 0-mengenal-perisian-komputer
2 0-mengenal-perisian-komputer2 0-mengenal-perisian-komputer
2 0-mengenal-perisian-komputerRizal Saeh
 
Modul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bmModul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bmHoods Comel
 

Similar to Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 2.5 (20)

Lks kd 1.1 rsbi
Lks kd 1.1 rsbiLks kd 1.1 rsbi
Lks kd 1.1 rsbi
 
Sk kd tik
Sk kd tikSk kd tik
Sk kd tik
 
RPS Web Programming.pdf
RPS Web Programming.pdfRPS Web Programming.pdf
RPS Web Programming.pdf
 
Rpt (tmk) thn 5 2015
Rpt (tmk) thn 5 2015 Rpt (tmk) thn 5 2015
Rpt (tmk) thn 5 2015
 
Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputer
 
Rpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputerRpp operasi dasar komputer
Rpp operasi dasar komputer
 
Pebentangan Tmk thn 4
Pebentangan Tmk thn 4Pebentangan Tmk thn 4
Pebentangan Tmk thn 4
 
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7
Rpp tik-smp9 budssem1-2kls.7
 
Java control parallel port aris suryadi
Java control parallel port   aris suryadiJava control parallel port   aris suryadi
Java control parallel port aris suryadi
 
[1] sk & kd smp tik
[1] sk & kd smp tik[1] sk & kd smp tik
[1] sk & kd smp tik
 
Konsep Pembelajaran Prakarya Rekayasa untuk SMA
Konsep Pembelajaran Prakarya Rekayasa untuk SMAKonsep Pembelajaran Prakarya Rekayasa untuk SMA
Konsep Pembelajaran Prakarya Rekayasa untuk SMA
 
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx
01 Silabus Mikroprosessor & Mikrokontroller.docx
 
Modul Software Multimedia
Modul Software MultimediaModul Software Multimedia
Modul Software Multimedia
 
SILABUS_PWPB_RANY
SILABUS_PWPB_RANYSILABUS_PWPB_RANY
SILABUS_PWPB_RANY
 
Modulkkpimsql
ModulkkpimsqlModulkkpimsql
Modulkkpimsql
 
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docx
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docxATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docx
ATP - Mapel DKKTKJ_bekti.docx
 
Modul 2-dunia-komputer-bm1
Modul 2-dunia-komputer-bm1Modul 2-dunia-komputer-bm1
Modul 2-dunia-komputer-bm1
 
2 0-mengenal-perisian-komputer
2 0-mengenal-perisian-komputer2 0-mengenal-perisian-komputer
2 0-mengenal-perisian-komputer
 
Modul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bmModul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bm
 
Modul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bmModul 2 dunia komputer bm
Modul 2 dunia komputer bm
 

More from Farhana Ariffin

Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.1
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab  3.1.1Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab  3.1.1
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.1Farhana Ariffin
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3Farhana Ariffin
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1Farhana Ariffin
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5Farhana Ariffin
 
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3Farhana Ariffin
 
Ulasan jurnal pembangunan sahsiah
Ulasan jurnal pembangunan sahsiahUlasan jurnal pembangunan sahsiah
Ulasan jurnal pembangunan sahsiahFarhana Ariffin
 
Laporan refleksi program pembangunan sahsiah
Laporan refleksi program pembangunan sahsiahLaporan refleksi program pembangunan sahsiah
Laporan refleksi program pembangunan sahsiahFarhana Ariffin
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islam
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islamPembangunan sahsiah mengikut perspektif islam
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islamFarhana Ariffin
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristian
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristianPembangunan sahsiah mengikut perspektif kristian
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristianFarhana Ariffin
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaPembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaFarhana Ariffin
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaPembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaFarhana Ariffin
 
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan KomunikasiICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan KomunikasiFarhana Ariffin
 

More from Farhana Ariffin (12)

Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.1
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab  3.1.1Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab  3.1.1
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.1
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.3
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 3.1.1
 
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5
Jadual spesifikasi ujian(jsu) ict bab 2.5
 
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
 
Ulasan jurnal pembangunan sahsiah
Ulasan jurnal pembangunan sahsiahUlasan jurnal pembangunan sahsiah
Ulasan jurnal pembangunan sahsiah
 
Laporan refleksi program pembangunan sahsiah
Laporan refleksi program pembangunan sahsiahLaporan refleksi program pembangunan sahsiah
Laporan refleksi program pembangunan sahsiah
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islam
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islamPembangunan sahsiah mengikut perspektif islam
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif islam
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristian
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristianPembangunan sahsiah mengikut perspektif kristian
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif kristian
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaPembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
 
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaPembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddha
 
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan KomunikasiICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
ICT Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
 

Recently uploaded

Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdfKelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdftsaniasalftn18
 
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]Abdiera
 
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptx
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptxAKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptx
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptxWirionSembiring2
 
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfModul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfSitiJulaeha820399
 
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdf
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdfContoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdf
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdfCandraMegawati
 
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocx
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocxLembar Catatan Percakapan Pasca observasidocx
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocxbkandrisaputra
 
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptx
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptxKONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptx
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptxawaldarmawan3
 
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptx
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptxPPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptx
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptxnerow98
 
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase C
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase CModul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase C
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase CAbdiera
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxmawan5982
 
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxMateri Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxRezaWahyuni6
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...Kanaidi ken
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...Kanaidi ken
 
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapDinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapsefrida3
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1udin100
 
Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
Wawasan Nusantara  sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...Wawasan Nusantara  sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...MarwanAnugrah
 
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdf
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdfHARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdf
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdfkustiyantidew94
 
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5ssuserd52993
 
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)3HerisaSintia
 
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru PenggerakAksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggeraksupriadi611
 

Recently uploaded (20)

Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdfKelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
Kelompok 2 Karakteristik Negara Nigeria.pdf
 
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar Biologi Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
 
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptx
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptxAKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptx
AKSI NYATA MODUL 1.2-1 untuk pendidikan guru penggerak.pptx
 
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdfModul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
Modul 1.2.a.8 Koneksi antar materi 1.2.pdf
 
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdf
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdfContoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdf
Contoh Laporan Observasi Pembelajaran Rekan Sejawat.pdf
 
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocx
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocxLembar Catatan Percakapan Pasca observasidocx
Lembar Catatan Percakapan Pasca observasidocx
 
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptx
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptxKONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptx
KONSEP KEBUTUHAN AKTIVITAS DAN LATIHAN.pptx
 
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptx
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptxPPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptx
PPT Integrasi Islam & Ilmu Pengetahuan.pptx
 
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase C
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase CModul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase C
Modul Ajar Pendidikan Pancasila Kelas 5 Fase C
 
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docxTugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
Tugas 1 pembaruan dlm pembelajaran jawaban tugas tuton 1.docx
 
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptxMateri Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
Materi Pertemuan 6 Materi Pertemuan 6.pptx
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...
PELAKSANAAN + Link2 Materi Pelatihan "Teknik Perhitungan & Verifikasi TKDN & ...
 
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...PELAKSANAAN  + Link2 Materi TRAINING "Effective  SUPERVISORY &  LEADERSHIP Sk...
PELAKSANAAN + Link2 Materi TRAINING "Effective SUPERVISORY & LEADERSHIP Sk...
 
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genapDinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
Dinamika Hidrosfer geografi kelas X genap
 
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
Dampak Pendudukan Jepang.pptx indonesia1
 
Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
Wawasan Nusantara  sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...Wawasan Nusantara  sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
 
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdf
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdfHARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdf
HARMONI DALAM EKOSISTEM KELAS V SEKOLAH DASAR.pdf
 
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5
JAWAPAN BAB 1 DAN BAB 2 SAINS TINGKATAN 5
 
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)
Karakteristik Negara Mesir (Geografi Regional Dunia)
 
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru PenggerakAksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
Aksi Nyata Modul 1.1 Calon Guru Penggerak
 

Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 2.5

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEKOLAH:SMK(A) SharifahRodziah SUBJEK :TeknologiMaklumatdanKomunikasi TARIKH: 14 / 02/ 2014 MASA TINGKATAN : 4 IbnuKhaldun : 9.20 – 10.00 pagi[ 40minit] BILANGAN PELAJAR : 30 KEHADIRAN : TOPIK : 2.5 PerkembanganSemasadanMasaDepan HASIL PEMBELAJARAN : 1. 2.5.1 - Pelajardapatmenjelaskansistempengoperasiandanperisianaplikasisumberterbuka yang terkini di pasaran. 2. 2.5.2.1 - PelajardapatmenjelaskanperkasasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomunikasi yang terkini. 3. 2.5.2.2 - Pelajardapatmenjelaskanpervasive computing.
  • 2. OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhirpembelajaranpelajardapat : 1. 2.5.1 - Mendefinisikansistempengoperasiandan 3 jenisperisianaplikasisumberterbuka yang terkini di pasarandenganbetul. 2. 2.5.2.1 - Menyenaraikansekurang-kurangnya 3 jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomunikasi yang terkinidenganbetul. 3. 2.5.2.2 - Mendefinisikanpervasive computingdenganbetul. PENGETAHUAN SEDIA ADA: a) Pelajarpernahmenggunakansekurang-kurangnyasatuperisianaplikasisumberterbuka. b) Pelajartelahbiasamelihatdanmenggunakanperkakasan-perkakasanasasTeknologiMaklumatdanKomunikasi. BAHAN PENGAJARAN : a) Internet URL : http://belajar-komputer-mu.com/pengertian-sistem-operasi-komputer-operatingsystem/: Folder “ICT Bab 2.5” b) Internet URL : http://sollehahn.com/2011/12/apa-itu-sumber-terbuka/: Folder “ICT Bab 2.5” c) Slaid Power Point : Folder “ICTBab 2.5” d) Video “Pervasive Computing” : Folder “ICT Bab 2.5”
  • 3. LANGKAH PEMBELAJARAN: LAN KANDUNGAN AKTIVITI PEMBELAJARAN BAHAN/NOTA GK AH Indu Menjalankaninduksi: Pelajardapatmengaitkantopik yang Poster ksi Induksidijalankanbagimenarikminatpelajarunt diajardengankehidupanseharian. Guru promosikedaikom (5 ukmengikutitopikini menunjukkansebuah poster promosi di puter minit kedaikomputer.Pelajardimintamenyatakanbarangan yang ) merekamahudiletakkanataudiinstallkan di komputer di 9.20- rumahmereka. 9.25 pagi Lang Apaitusistempengoperasian? kah merupakan program yang 1) Pelajarmembacaobjektifpertama yang Laman Web : dipaparkanmelaluiprojektor. 1 bertindaksebagaiperantaraantarapengg (15m una (user) komputerdengan hardware dibentangkandihadapankelasdancubamemahami ar- init) (perkakasan) komputer. nota tersebutselamabeberapaminit. komputer- 9.25- 2) Pelajarmembaca nota yang 3) Pelajardiberipeneranganmengenaisistempengoper 9.40 Apaituperisianaplikasisumberterbuka? pagi perisianpercuma yang http://belaj mu.com/pe asiandanperisianaplikasisumberterbukadenganleb ngertian- ihmendalam.Pelajarmencatat nota yang perlu. sistem-
  • 4. bebasdigunadanjugabolehdidapatidala 4) Pelajardikehendakimencarisekurang- operasi- mbentukkodsumberdan lain - lain kurangnyatigaperisianaplikasisumberterbuka komputer- hak tertentu yang yang terkini di pasaransecaraberkumpulan. operatings biasanyadikhaskandibawahlesensumbe 5) Pelajardikehendakimembentangkanperisianaplika ystem/: rterbuka.Iamembenarkanpenggunaunt sisumberterbuka yang terkini di Folder ukmengkaji, mengubah, pasaransecaraberkumpulandenganmenggunakan “ICT Bab memperbaiki danpadamasa - Power Point denganringkas. 2.5” masatertentujugauntukmengedarkanpe http://solle risian. hahn.com/ 2011/12/ap a-itusumberterbuka/: Folder “ICT Bab 2.5” Slaid Power Point : Slaid 2 – 7 (Folder “ICT Bab 2.5”)
  • 5. Lang Menyenarai3 kah 2 jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatda nKomunikasi yang terkini. ) 9.409.50 dipaparkanmelaluiprojektor. 2) Guru Laman Web : http://amanz.my/c ategory/perisian/: menerangkancontohperkakasandanperisianTekno (10 minit 1) Pelajarmembacaobjektifkedua yang 3 jenisperkakasanterkini: Wired Desktop 600 Lexmark X9575 Professional ViewSonic VX2252 22” Monitor Folder “ICT logiMaklumatdanKomunikasi yang Bab2.5 sediaadamelalui nota yang dibentangkandihadapankelas. 3) Pelajardikehendakimencarisekurang- Slaid Power Point : kurangnyatiga 3 pagi 3 jenisperisianterkini: Microsoft Office(Microsoft Word 2013) Slaid 9 – 14 jenisperkakasandanperisianTeknologiMaklumatd (Folder “ICT Bab anKomunikasi yang terkini.secaraberkumpulan. 2.5”) 4) Pelajardikehendakimembentangkantigajenisperka Adobe photoshop(CS6) kasandanperisianTeknologiMaklumatdanKomuni Windows(windows 8.1) kasi yang terkini. dipasaransecaraberkumpulandenganmenggunaka n Power Point denganringkas. Lang Mendefinisikanpervasive computing kah Pervasive 3 computingialahpenggunaanteknologip (5 engkomputerandigunakansecaramelua 1) Pelajarmembacaobjektifketiga yang dipaparkanmelaluiprojektor. 2) Pelajardiberipeneranganmengenaipervasive computing bersertacontohsekali. Video : Video “Pervasive Computing”
  • 6. minit sdanianyadiserapkansepenuhnya di ) dalamkehidupansehariankita. 9.50- 3) Sebuah video montajmengenaipervasive computingditayangkanbagimenambahkefahaman (Folder “ICT Bab 2.5”) pelajar. 9.55 4) Soalanditanyasecaralisankepadapelajarsecararaw Slaid Power Point pagi akbagimengetahuisejauhmanakefahamanpelajarte : rhadaptopikini. Slaid15 –16 (Folder “ICT Bab 2.5”) Penu Penutupdijalankan agar Pelajarmerumuskanpembelajaran yang tup pelajardapatmengingatikembaliapa yang telahdijalankansecaralisanmengikutkefahamanmasing- (5 telahdifahamiseiringdenganobjektif masingsecararawak. minit yangingindicapai. ) 9.5510.0 0 pagi SOALAN Selepaslangkah 1: Buku nota pelajar.
  • 7. 1. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagisistempengoperasian? A. Merupakanperkakasan yang menyimpanmemorisesebuahsistem. B. Memaparkan data. C. Merupakansuatu program perisian yang membenarkanperkakasankomputerberkomunikasidanberoperasidenganperisiankomputer. D. Merupakan system perisianuntukmencarimaklumat di WWW. 2. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagiperisianaplikasiterbuka? A. Perisian yang merupakanaturcarakomputer yang mentadbiroperasisesebuahkomputer. B. Merupakansuatukonseppengkomputeran yang majudimanapengkomputeranbolehdibuatdimana-manadanbilabilamasasahajatanpa had. C. Merupakanperisiankomputer yang terdiridaripada program-program yang memerlukankomputermelakukansesuatutugastertentu. D. Perisianpercuma yang bebasdigunadanjugabolehdidapatidalambentukkodsumberdan lain - lain hak tertentu yang biasanyadikhaskandibawahlesensumberterbuka. Selepaslangkah 2: 1. Antara pilihanjawapanberikut, yang manakahmenunjukkanciri-cirikomputerterkini? I Tidakberwarna II Bersaizbesar
  • 8. III Pempunyaiperisian yang pelbagai IV Mudahdibawakemanasahaja IV & III b. I & II c. III & IV d. I, II & IV a. 3. Antara berikut yang manakahmerupakankelebihanmenggunakanperisiankomputerterkini? A. B. C. D. membolehkanperisiankomputerandamengikuticiri-cirisemasa terhindardaripadajangkitan virus computer menjadikantugasansiapdengancepatdanmudah meningkatkankemahirandankecekapandalampenggunaankomputer Selepaslangkah3: 1) Antara yang berikut, perantimanakah yang mengunakanteknologipengkomputeranpervasive: a) Mesintaipelektronik b) Kamera CCTV c) Jam Telefoni-mobile d) Mesinfacsimile