Rangkuman dokumen Rancangan Pengajaran Harian mata pelajaran Pendidikan Islam kelas Tahun 3 Bestari:
Dokumen ini merangkum rancangan pengajaran harian tentang topik Perkara-perkara Yang Membatalkan Solat yang meliputi aktiviti pembelajaran seperti penerangan guru, simulasi murid, dan latihan bertulis untuk membantu murid memahami perkara yang membatalkan solat dan hikmah solat.
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanSyaza Mohd Sabri
Al-Quran merupakan sumber terpenting dalam kehidupan umat Islam. Ia merupakan kitab suci yang menjadi panduan dan pegangan bagi setiap umat Islam dan mengandungi segala hukum-hukum yang berkaitan dengan syariah, ibadah, dan akhlak. Contohnya Al-Quran mengandungi penyelesaian bagi masalah rohani, jasmani, sosial, ekonomi, politik dan sebagainya (Ammar Fadzil 2007). Umat Islam yang berpegang teguh pada Al-Quran akan selamat di dunia dan akhirat.
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomAiisy Afifah
Berikut adalah contoh soalan berdasarkan aras Taksonomi Bloom, Tajuk yang dipilih adalah Masjid Destinasiku, contoh soalan dibuat adalah berdasarkan aras Taksonomi Bloom. Tajuk Adab dan Akhlak Pendidikan Islam Tingkatan 1
(KPD 3016 KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1)
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanSyaza Mohd Sabri
Al-Quran merupakan sumber terpenting dalam kehidupan umat Islam. Ia merupakan kitab suci yang menjadi panduan dan pegangan bagi setiap umat Islam dan mengandungi segala hukum-hukum yang berkaitan dengan syariah, ibadah, dan akhlak. Contohnya Al-Quran mengandungi penyelesaian bagi masalah rohani, jasmani, sosial, ekonomi, politik dan sebagainya (Ammar Fadzil 2007). Umat Islam yang berpegang teguh pada Al-Quran akan selamat di dunia dan akhirat.
Contoh Soalan Berdasarkan Aras Taksonomi BloomAiisy Afifah
Berikut adalah contoh soalan berdasarkan aras Taksonomi Bloom, Tajuk yang dipilih adalah Masjid Destinasiku, contoh soalan dibuat adalah berdasarkan aras Taksonomi Bloom. Tajuk Adab dan Akhlak Pendidikan Islam Tingkatan 1
(KPD 3016 KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : Tahun 3 Bestari
Tarikh : 18.09.2013
Masa : 2.30-3.30 petang
Bilangan murid : 35 orang
Bidang : Asas Ulum Syar’iah ( Ibadah)
Tajuk : Perkara-perkara Yang Membatalkan Solat
Kemahiran : Menyebut, membaca dan menulis
Standart Kandungan : 4.5 –Memahami perkara yang membatalkan solat
Standart Pembelajaran : 4.5.2 – Menjelaskan tindakan yang perlu dilakukan jika berlaku
Perkara yang membatalkan solat.
4.5.3 – Menyatakan dan mengamalkan persediaan yang
Sempurna sebelum mendirikan solat.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui nama solat fardu dan bilangan
rakaatnya.
Objektif : murid dapat:
: 1) Menyatakan persediaan yang sempurna sebelum mendirikan
Solat.
: 2) Menjelaskan tindakkann yang perlu dilakukan jika berlaku
Perkara yang membatalkan solat.
Kemahiran Berfikir : Membezakan antara perkara yang membatalkan solat dengan
perkara yang tidak membatalkan solat.
Penerapan nilai murni : Menjaga kebersihan diri, menunaikan solat dengan khusyuk
Dan pada awal waktu
Penggabungjalinan : Akhlak Islamiah
Penyerapan /rentasan : Pendidikan kesihatan
Kaedah :1) Soal Jawab
2) Sumbang saran
3) Penerangan
EMK : Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif
BBB : Paparan slaid, Projektor LCD, lembaran kerja
2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
( 5 minit)
Bacaan doa
-doa sebelum belajar
--
-Seorang murid
diminta membaca
doa sebelum
belajar dan murid
yang lain
mengaminkannya.
-Bacaan doa
Fasa Persediaan
Pemerhatian
(5 minit)
-Paparan video
-Bersoal jawab tentang
video tersebut
a)Apakah video itu
menarik ?
b)Cuba kamu ceritakan
kepada cikgu apa yang
kamu dapati melalui
video itu tadi?
-Guru memaparkan
video
-Guru menyoal
murid secara
lisan tentang
video tersebut.
-Murid melihat
video yang
di paparkan oleh
guru dan
bersoal jawab.
-Murid menjawab
soalan lisan
daripada guru
tentang video.
-Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk
pelajaran hari ini.
-paparan
gambar
-Soal jawab
Analisis
(15 minit)
-Paparan slaid tentang
isi pelajaran
Perkara-perkara yang
membatalkan solat.
1.Menggerakkan
anggota badan tiga
kali berturut-turut.
-Guru memaparkan
isi pelajaran yang
bertajuk –
Perkara-perkara
yang membatalkan
solat.
-Guru meminta
murid menyebut
-Paparan slaid
Power Point
-Menyebut perkara
yang membatalkan
solat
3. 2. Berhadas besar atau
berhadas kecil.
3. Bercakap di dalam
solat.
4. Makan atau minum
ketika solat.
5. Membuka aurat
dengan sengaja.
6.Terkena najis pada
badan, tempat dan
pakaian.
7. Ketawa di dalam
solat.
8. Memalingkan dada
dari arah qiblat.
9. Berubah niat
10. Murtad
perkara-perkara
yang membatalkan
solat dengan betul
dan lancar.
-Murid melihat isi
pelajaran yang
dipaparkan oleh
guru.
-Murid menyebut
perkara-perkara
yang membatalkan
solat dengan betul
dan lancar secara
kelas dan individu.
-pemerhatian
-penerangan
Fasa Imaginasi
Penjanaan idea
(10 minit)
Perkara-perkara yang
membatalkan solat.
1.Murid diminta
membaca dan
membincangkan
perkara yang
membatalkan solat
secara
berkumpulan.
2.Murid menyebut
dan membaca
perkara-perkara
yang membatalkan
solat secara
berkumpulan.
3.Guru meminta
beberapa kumpulan
membuat simulasi
perkara yang
membatalkan solat
Nilai:Patuh pada
perintah Allah
KBKK:
Membezakan
perkara yang
disuruh dan
ditegah didalam
Islam.
LCD
Simulasi
4. berdasarkan
pengalaman
mereka.
4.Guru membuat
rumusan hasil
simulasi tersebut.
Fasa Perkembangan
Penambahbaikan
(12 minit)
-Paparan slaid tentang
hikmah solat.
penerangan/penjelasan
oleh guru.
Hikmah solat:
1. Mencegah
seseorang daripada
melakukan perbuatan
dosa.
2.Meningkatkan iman.
3.Jiwa menjadi tenang
dan temteram.
4. Melatih diri menepati
masa.
5.Mendapat ganjaran
pahala di akhirat
-Guru memaparkan
isi pelajaran satu
persatu
-Guru
menerangkan
tentang isi
kandungan hikmah
solat satu persatu.
-Guru meminta
murid
memberikan
contoh yang betul
sebagai
pengukuhan
kepada
penerangan yang
diberi.
-Murid mendengar
penerangan
dari guru dengan
teliti.
-Murid memberikan
contoh
yang betul
berkenaan dengan
tajuk yang
dibincangkan.
Paparan
slaid
-Penerangan
-Memberi contoh
Fasa Tindakan
Pelaksanaan
(10 minit)
-Latihan bertulis dalam
lembaran kerja.
1) Tulis (batal) atau
(tidak batal) pada
pernyataan yang diberi.
2) Pilih perkara-perkara
yang membatalkan
solat.
-Guru
mengedarkan
lembaran kerja
dan
meminta murid
membuat latihan
bertulis.
-Guru
menerangkan cara
membuat latihan
-Lembaran kerja
-Penerangan
-Latihan bertulis
5. 3)Isi tempat kosong.
tersebut.
-Murid membuat
latihan
bertulis yang
diberikan
oleh guru.
Amalan Berterusan
( 5 minit )
-Bersoal jawab tentang
isi pelajaran.
-Membuat rumusan
tentang isi pelajaran
Penerapan nilai murni
:-
a)memakai pakaian
yang bersih sebelum
bersolat.
b) menjaga solat
daripada terbatal
c) menunaikan solat
dengan khusyuk
d) menunaikan solat
pada awal waktu.
-Guru bersoal
jawab tentang
isi pelajaran.
-Guru membuat
rumusan
tentang isi
pelajaran.
-Guru menerapkan
nilai murni yang
boleh diambil
daripada isi
pelajaran.
-Murid mendengar
rumusan dan
penerapan nilai
yang diberikan oleh
guru.
-Bersoal
jawab
-Rumusan
-Penerapan nilai
murni