SlideShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
Tarikh

: 30 September 2009

Darjah

Masa

: 9.00-10.00 pagi

Bilangan Murid

Tajuk Umum

: Aqidah

Tajuk Pelajaran

: Kesan Beriman kepada Allah s.w.t

Objektif Am

: 4 Ehsan
:26/30

: Pelajar dapat menghayati bahawa iman dapat memelihara diri daripada kesesatan dan
pembentukan individu atau hamba yang soleh.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(1) Mengenal pasti sekurang-kurangnya dua daripada tiga jenis tauhid.
(2) Membezakan antara Tauhid Rububiyyah dan Tauhid Uluhiyyah.
(3) Menyatakan tiga kesan beriman kepada Allah s.w.t terhadap individu, masyarakat dan
Negara.

Kemahiran Berfikir

: Pelajar dapat mengetahui kepentingan beriman kepada Allah s.w.t dan kesan terhadap
perbuatan, perkataan, pemikiran dan penampilan individu.

Penghayatan Nilai

: Pelajar dapat menghayati dengan lebih mendalam tentang kewujudan Allah

s.w.t.
Penggabung Jalinan

: Subjek Sains

Pengetahuan Sedia Ada

: Pelajar telah mengetahui rukun iman daripada pelajaran bab Akidah

Bahan Bantu Mengajar

: 1) Kertas edaran mengenai kejadian alam semesta
2) Slide tentang kesan beriman kepada Allah s.w.t

Rujukan Guru

: 1) Junaidah Salehudin.Rosnani Rifin.Nor Aslina Mamat.(2009).Masteri Memori Melalui
Peta Minda Pendidikan Islam.Seri Kembangan.PNI Neoron (M) Sdn Bhd.m/s 98

Isi pelajaran (Secara ringkas): 1) Pengertian tauhid
2) Jenis-jenis Tauhid
3) kesan beriman dengan Tauhid Rububiyyah, Uluhiyyah dan Asma’ Wasifat terhadap
individu, masyarakat dan negara.

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

Pendahulua

Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas

n

Induksi Set

Pengenalan tajuk:

-

Guru memulakan kelas dengan
sebuah cerita yang bertajuk

Kesan Beriman

“Seorang pemuda terselamat

kepada Allah s.w.t

daripada dipatuk ular berbisa”
-

Cerita ini berkisar bagaimana
seorang pemuda yang begitu
taat dan beriman kepada Allah
s.w.t sehingga dia terselamat
daripada dipatuk ular berbisa
ketika solat.

-

Guru bertanya kepada pelajar:

i-

Siapa yang bunuh ular itu?

ii-

Kenapa ular itu dibunuh?

Catatan
- Guru menerangkan ini adalah
kesan beriman kepada Allah s.w.t
dan sekaligus memperkenalkan
tajuk yang akan dipelajari hari ini.
Langkah I

Pengertian Tauhid:
- Beerti mengesakan

Guru

memberi

penjelasan

Allah s.w.t iaitu tidak

tentang

pengertian Tauhid.

menyamakan-Nya
dengan makhluk.
Langkah 2

Jenis-jenis Tauhid:
1)

Guru memberi penerangan
tentang ketiga-tiga jenis Tauhid

Rububiyyah
2)

Tauhid

kepada peljar secara terperinci.

Tauhid

-

ayat Al-Quran surah Al-

Uluhiyyah
3)

Guru memberi contoh daripada
An’nam:Ayat 102 berkaitan
dengan Tauhid.

Tauhid
Asma’
Wasifat

Langkah 3

Kesan Beriman
dengan Tauhid
Rububiyyah,

-

daripada pelajar.

Uluhiyyah dan Asma’
Wasifat terhadap:
1)

3)

Langkah 4

Masyarakat
Negara

-

Seorang murid menulis dipapan
hitam

individu

2)

Guru meminta sumbang saran

hasil

sumbang

saran

pelajar .
-

Guru membincangkan hasil itu
dengan semua pelajar.
Rumusan dan Penilaian
Rumusan

Rumusan terhadap

-

pelajaran yang

Guru menekankan semula jenisjenis Tauhid

dipelajari hari ini

-

Murid diingatkan supaya sentiasa
mengingati Allah s.w.t dalam apa
jua keadaan.

Penilaian

Guru

meminta

pelajar

menyatakan

sekurang-kurangnya dua kesan beriman
kepada Allah s.w.t terhadap penampilan
individu.

Latihan

- Guru meminta pelajar menyenaraikan dua

susulan

contoh daripada kesan beriman dengan
Allah s.w.t dalam situasi sekeliling pelajar
dan akan dibincangkan pada kelas
seterusnya.

Penilaian Kendiri:

Ulasan Penyelia:

Ulasan Guru Besar:

More Related Content

What's hot

Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 20145225790
 
Rph solat tiang agama
Rph solat tiang agamaRph solat tiang agama
Rph solat tiang agama
Aisha September
 
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanKaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
Syaza Mohd Sabri
 
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullahKurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
siti hajar pauzi
 
Amalan bidaah dalam masyarakat melayu
Amalan bidaah dalam masyarakat melayuAmalan bidaah dalam masyarakat melayu
Amalan bidaah dalam masyarakat melayuKamarudin Jaafar
 
Profesionalisme guru
Profesionalisme guruProfesionalisme guru
Profesionalisme guru
Junaidi Bin Ali Junaidi
 
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidahPembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Che' Wan Azhar Shariffudin
 
Sukatan khatam-al-quran
Sukatan khatam-al-quranSukatan khatam-al-quran
Sukatan khatam-al-quranSakinahRozuar
 
59013897 nota-taranum-8
59013897 nota-taranum-859013897 nota-taranum-8
59013897 nota-taranum-8
Nor Aina Mahat
 
Rancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmkRancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmk
moon6278
 
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahKaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Nur Aliaa Mohd Ahwan
 
Persediaan Mengajar Tajuk Air
Persediaan Mengajar Tajuk AirPersediaan Mengajar Tajuk Air
Persediaan Mengajar Tajuk AirAkaryu
 
RPH: Menghayati Adab Berjiran
RPH: Menghayati Adab BerjiranRPH: Menghayati Adab Berjiran
RPH: Menghayati Adab Berjiran
mashimushi
 
RPH Wudhu' Tingkatan 1
RPH Wudhu' Tingkatan 1RPH Wudhu' Tingkatan 1
RPH Wudhu' Tingkatan 1
toriq04
 
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabTopik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabHaniah Ali
 
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
misri bohari
 
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa ArabFalsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
hibatullah92
 
Rph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawiRph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawi
sirbrigadier
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikroArra Asri
 
36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasiAiraHumaira
 

What's hot (20)

Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2Rph tayamum lengkap 2
Rph tayamum lengkap 2
 
Rph solat tiang agama
Rph solat tiang agamaRph solat tiang agama
Rph solat tiang agama
 
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazanKaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
Kaedah dan teknik pengajaran tilawah al quran dan hafazan
 
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullahKurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
Kurikulum pendidikan islam zaman rasulullah
 
Amalan bidaah dalam masyarakat melayu
Amalan bidaah dalam masyarakat melayuAmalan bidaah dalam masyarakat melayu
Amalan bidaah dalam masyarakat melayu
 
Profesionalisme guru
Profesionalisme guruProfesionalisme guru
Profesionalisme guru
 
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidahPembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
Pembentangan kaedah dan teknik pembelajaran aqidah
 
Sukatan khatam-al-quran
Sukatan khatam-al-quranSukatan khatam-al-quran
Sukatan khatam-al-quran
 
59013897 nota-taranum-8
59013897 nota-taranum-859013897 nota-taranum-8
59013897 nota-taranum-8
 
Rancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmkRancangan pengajaran harian tmk
Rancangan pengajaran harian tmk
 
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahKaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
 
Persediaan Mengajar Tajuk Air
Persediaan Mengajar Tajuk AirPersediaan Mengajar Tajuk Air
Persediaan Mengajar Tajuk Air
 
RPH: Menghayati Adab Berjiran
RPH: Menghayati Adab BerjiranRPH: Menghayati Adab Berjiran
RPH: Menghayati Adab Berjiran
 
RPH Wudhu' Tingkatan 1
RPH Wudhu' Tingkatan 1RPH Wudhu' Tingkatan 1
RPH Wudhu' Tingkatan 1
 
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arabTopik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
Topik 3 kaedah dan teknik pengajaran bahasa arab
 
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
Taklimat Maklumat Kursus PIMK2063R Pengajian Kurikulum Pendidikan Islam Sekol...
 
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa ArabFalsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
Falsafah, Objektif Kurikulum Pendidikan Bahasa Arab
 
Rph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawiRph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawi
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi
 

Viewers also liked

25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam
25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam
25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islamTengku Tg Alang
 
Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1
Faridah Husin
 
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
X-abim Arifah
 
RPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat FitrahRPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat Fitrah
Mariayani Rahim
 
Boneka boneka jari
Boneka   boneka jariBoneka   boneka jari
Boneka boneka jariong2012
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rukun islam
SyiFha IFha
 
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
noryusni mdyusop
 
Nota Feqh
Nota FeqhNota Feqh
Nota Feqh
amalzami
 
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARANKEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
Ahmad Junaidi Mohd Said
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5Syuhada Opandi
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamMohd Aizat
 
Templet hbae2203 fauzi
Templet hbae2203 fauziTemplet hbae2203 fauzi
Templet hbae2203 fauzi
Zauhari Hussein
 
Alat bersuci
Alat bersuciAlat bersuci
Alat bersuci
Fadiahdina Fdmk
 
Rancangan pengajaran harian tahun 4
Rancangan pengajaran harian tahun 4Rancangan pengajaran harian tahun 4
Rancangan pengajaran harian tahun 4
Nurul Shn
 
Sirah nabi muhammad s.a.w
Sirah nabi muhammad s.a.wSirah nabi muhammad s.a.w
Sirah nabi muhammad s.a.w
IPGM_KDRI
 

Viewers also liked (20)

25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam
25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam
25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam
 
Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1
 
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
Modul pengajaran pendidikan islam thn 1
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rukun islam
 
RPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat FitrahRPH: Zakat Fitrah
RPH: Zakat Fitrah
 
Boneka boneka jari
Boneka   boneka jariBoneka   boneka jari
Boneka boneka jari
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rukun islam
 
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
Rancangan pengajaran tahunan_t1 (1)
 
Nota Feqh
Nota FeqhNota Feqh
Nota Feqh
 
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARANKEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
KEM DAKWAH 004 KEM TASMIK BACAAN SOLAT - BAHAN EDARAN
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rukun islam
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Templet hbae2203 fauzi
Templet hbae2203 fauziTemplet hbae2203 fauzi
Templet hbae2203 fauzi
 
Rukun islam
Rukun islamRukun islam
Rukun islam
 
Alat bersuci
Alat bersuciAlat bersuci
Alat bersuci
 
Rancangan pengajaran harian tahun 4
Rancangan pengajaran harian tahun 4Rancangan pengajaran harian tahun 4
Rancangan pengajaran harian tahun 4
 
Rph Pendidikan Islam
Rph Pendidikan IslamRph Pendidikan Islam
Rph Pendidikan Islam
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
Sirah nabi muhammad s.a.w
Sirah nabi muhammad s.a.wSirah nabi muhammad s.a.w
Sirah nabi muhammad s.a.w
 

Similar to 25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam

86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
skjbpai
 
Rujukan aqidah 1
Rujukan aqidah 1Rujukan aqidah 1
Rujukan aqidah 1
angah_1501
 
KAJIAN KES SJ TAHUN 5
KAJIAN KES SJ TAHUN 5KAJIAN KES SJ TAHUN 5
KAJIAN KES SJ TAHUN 5
zerat88
 
Konsep bilik darjah yang mesra budaya
Konsep bilik darjah yang mesra budayaKonsep bilik darjah yang mesra budaya
Konsep bilik darjah yang mesra budayaPensil Dan Pemadam
 
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
University Tun Hussein Onn Malaysia
 

Similar to 25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam (6)

86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
86448914 rph-pendidikan-islam-tahun-3 (1)
 
Rujukan aqidah 1
Rujukan aqidah 1Rujukan aqidah 1
Rujukan aqidah 1
 
KAJIAN KES SJ TAHUN 5
KAJIAN KES SJ TAHUN 5KAJIAN KES SJ TAHUN 5
KAJIAN KES SJ TAHUN 5
 
Konsep bilik darjah yang mesra budaya
Konsep bilik darjah yang mesra budayaKonsep bilik darjah yang mesra budaya
Konsep bilik darjah yang mesra budaya
 
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
Slaid 1: Pengenalan Ilmu Ketamadunan (Introduction to Civilizational Studies)
 
Modul pgsr budaya dlm pembelajaran
Modul pgsr budaya dlm pembelajaranModul pgsr budaya dlm pembelajaran
Modul pgsr budaya dlm pembelajaran
 

25456679 rancangan-pengajaran-harian-pendidikan-islam

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Tarikh : 30 September 2009 Darjah Masa : 9.00-10.00 pagi Bilangan Murid Tajuk Umum : Aqidah Tajuk Pelajaran : Kesan Beriman kepada Allah s.w.t Objektif Am : 4 Ehsan :26/30 : Pelajar dapat menghayati bahawa iman dapat memelihara diri daripada kesesatan dan pembentukan individu atau hamba yang soleh. Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (1) Mengenal pasti sekurang-kurangnya dua daripada tiga jenis tauhid. (2) Membezakan antara Tauhid Rububiyyah dan Tauhid Uluhiyyah. (3) Menyatakan tiga kesan beriman kepada Allah s.w.t terhadap individu, masyarakat dan Negara. Kemahiran Berfikir : Pelajar dapat mengetahui kepentingan beriman kepada Allah s.w.t dan kesan terhadap perbuatan, perkataan, pemikiran dan penampilan individu. Penghayatan Nilai : Pelajar dapat menghayati dengan lebih mendalam tentang kewujudan Allah s.w.t. Penggabung Jalinan : Subjek Sains Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui rukun iman daripada pelajaran bab Akidah Bahan Bantu Mengajar : 1) Kertas edaran mengenai kejadian alam semesta 2) Slide tentang kesan beriman kepada Allah s.w.t Rujukan Guru : 1) Junaidah Salehudin.Rosnani Rifin.Nor Aslina Mamat.(2009).Masteri Memori Melalui
  • 2. Peta Minda Pendidikan Islam.Seri Kembangan.PNI Neoron (M) Sdn Bhd.m/s 98 Isi pelajaran (Secara ringkas): 1) Pengertian tauhid 2) Jenis-jenis Tauhid 3) kesan beriman dengan Tauhid Rububiyyah, Uluhiyyah dan Asma’ Wasifat terhadap individu, masyarakat dan negara. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendahulua Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas n Induksi Set Pengenalan tajuk: - Guru memulakan kelas dengan sebuah cerita yang bertajuk Kesan Beriman “Seorang pemuda terselamat kepada Allah s.w.t daripada dipatuk ular berbisa” - Cerita ini berkisar bagaimana seorang pemuda yang begitu taat dan beriman kepada Allah s.w.t sehingga dia terselamat daripada dipatuk ular berbisa ketika solat. - Guru bertanya kepada pelajar: i- Siapa yang bunuh ular itu? ii- Kenapa ular itu dibunuh? Catatan
  • 3. - Guru menerangkan ini adalah kesan beriman kepada Allah s.w.t dan sekaligus memperkenalkan tajuk yang akan dipelajari hari ini. Langkah I Pengertian Tauhid: - Beerti mengesakan Guru memberi penjelasan Allah s.w.t iaitu tidak tentang pengertian Tauhid. menyamakan-Nya dengan makhluk. Langkah 2 Jenis-jenis Tauhid: 1) Guru memberi penerangan tentang ketiga-tiga jenis Tauhid Rububiyyah 2) Tauhid kepada peljar secara terperinci. Tauhid - ayat Al-Quran surah Al- Uluhiyyah 3) Guru memberi contoh daripada An’nam:Ayat 102 berkaitan dengan Tauhid. Tauhid Asma’ Wasifat Langkah 3 Kesan Beriman dengan Tauhid Rububiyyah, - daripada pelajar. Uluhiyyah dan Asma’ Wasifat terhadap: 1) 3) Langkah 4 Masyarakat Negara - Seorang murid menulis dipapan hitam individu 2) Guru meminta sumbang saran hasil sumbang saran pelajar . - Guru membincangkan hasil itu dengan semua pelajar.
  • 4. Rumusan dan Penilaian Rumusan Rumusan terhadap - pelajaran yang Guru menekankan semula jenisjenis Tauhid dipelajari hari ini - Murid diingatkan supaya sentiasa mengingati Allah s.w.t dalam apa jua keadaan. Penilaian Guru meminta pelajar menyatakan sekurang-kurangnya dua kesan beriman kepada Allah s.w.t terhadap penampilan individu. Latihan - Guru meminta pelajar menyenaraikan dua susulan contoh daripada kesan beriman dengan Allah s.w.t dalam situasi sekeliling pelajar dan akan dibincangkan pada kelas seterusnya. Penilaian Kendiri: Ulasan Penyelia: Ulasan Guru Besar: