RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam (Ilmu syariah – Ibadah)
Kelas : 2 Siti Aishah
Tarikh : 11 Februari 2014 / 11 Rabiul Akhir 1435h
Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi. (60 minit)
Bilangan Murid : 22 orang. (9 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk : Solat Tiang Agama
Pengetahuan sedia ada : Murid telah menyertai Kem Bestari Solat.
Standart kandungan : Memahami dan mengamalkan solat
Standart pembelajaran : 3.2.1 Menyebut pengertian solat fardu dan
hukumnya.
3.2.2 Menyatakan nama solat fardu, bilangan rakaat
Dan waktunya.
3.2.3 Membaca dan menerangkan dalil naqli solat
fardu dan ertinya.
3.2.4 Menerangkan faedah mendirikan solat.
Objektif : Selepas pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
i. Menyatakan pengertian solat dengan betul dan
hukumnya selepas aktiviti melengkapkan gambar.
ii. Menyatakan nama solat, bilangan rakaat dan
waktunya dengan betul selepas aktiviti secara
kumpulan.
iii. Menjelaskan mendirikan solat dengan jelas
selepas aktiviti bersajak.
Kemahiran Berfikir : Membeza antara nama solat, bilangan rakaat dan
waktunya.
EMK : 1. Tingkah laku : Murid dapat melatih diri untuk
mematuhi displin yang telah ditetapkan.
2. Kreativiti : Murid menggabung kaitkan agama
dengan ealiti kehidupan.
3. Teknologi : Pengajaran dan pembelajaran
berasaskan web.
Gabung Jalin : Asuhan tilawah ( Surah Al-Bakarah ayat 43)
Penyerapan Ilmu : Matematik (Menentukan waktu solat - Jam)
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, menumpukanperhatian,
bekerjasama.
Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, power point, laman web, slide,
video,audio sajak.
Langkah/ Masa Isi Kandungan
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
(5 minit)
Bacaan doa dan dua kalimah syahadah.
ِ‫م‬‫ِي‬‫ح‬َّ‫الر‬ ِ‫ن‬َ‫م‬ِ‫ح‬َّ‫الر‬ ِ‫هلل‬‫ا‬ ِ‫م‬ِ‫س‬ِ‫ب‬
َّ‫ُم‬‫ه‬‫َّل‬‫َل‬‫ا‬"ْْ‫ح‬َ‫ت‬ْ‫اف‬‫ِن‬‫م‬ ‫َا‬‫ن‬‫َي‬‫ل‬َ‫ع‬ ‫ُر‬‫ش‬ِ‫ن‬‫َا‬‫و‬ َ‫ك‬َ‫ت‬َ‫م‬ْ‫ك‬ِ‫ح‬ ‫َا‬‫ن‬ِ‫ي‬َ‫ل‬َ‫ع‬ِْ‫ن‬ِ‫ائ‬َ‫ز‬َ‫خ‬
."َ‫ني‬ِِ‫ْح‬َّ‫ْالر‬َ‫م‬َ‫ح‬ْ‫َر‬‫أ‬ْ‫ا‬َ‫ْي‬َ‫ك‬ِ‫ت‬َْ‫ْح‬َ‫ر‬ْ
‫باخا‬‫ء‬
‫ن‬ْ:‫شهادة‬ْ
َّْ‫ال‬ِ‫إ‬َْ‫ه‬َ‫ل‬َ‫إ‬َْ‫ال‬ْ‫َن‬‫أ‬ُْ‫د‬َ‫ه‬ْ‫ش‬َ‫ا‬‫ْاهلل‬ُ‫ول‬ُ‫س‬َّ‫ْر‬ً‫د‬َّ‫م‬َُ‫ُْم‬َّ‫َن‬‫أ‬ُْ‫د‬َ‫ه‬ْ‫ش‬َ‫أ‬َ‫ْو‬َ‫اهلل‬
- Murid diminta membaca doa
beramai-ramai.
- Murid diminta membaca dua
kalimah syahadah.
Nilai : Bersungguh-
sungguh
Fasa Persediaan (10 minit)
Pemerhatian Video :
Soalan :
1. Video ini mengenai apa?
2. Siapakah yang pernah menonton video ini
sebelum ini?
3. Pernahkah kamu menjadi imam?
- Murid ditunjukkan video.
- Murid disoal tentang video
tersebut.
- Jawapan murid dikaitkan
dengan tajuk pelajaran.
Nilai : Menumpukan
perhatian
Bahan : Video
Kaedah : Soal Jawab
Analisis
(10 minit)
Pengertian solat dan hukumnya. - Murid ditunjukkan Gambar
- Murid diminta mencantum
puzzle tersebut menjadi
gambar yang sempurna.
- Murid membaca ayat yang
terdapat di dalam puzzle
tersebut secara kelas dan
berkumpulan.
Nilai : Menumpukan
perhatian
Bahan : Puzzle
Kaedah : Latih tubi
Fasa Imaginasi (20 minit)
Penjanaan Idea Nama solat fardu, bilangan rakaat dan
waktunya.
Video :
- Murid diberi penerangan
tentang nama solat fardu,
bilangan rakaat dan waktu.
- Murid diminta menyiapkan
tugasan yang diberikan.
- Jawapan murid disemak oleh
guru.
Nilai : Menumpukan
perhatian
Bahan : Video
Kaedah :
Penerangan
Sintesis Idea Dalil naqli solat fardu dan ertinya. - Murid ditunjukkan audio
bacaan dalil naqli solat fardu
dan ertinya.
- Murid diminta mendengar dan
membaca dalil serta ertinya
berulang kali.
Nilai : Bersungguh-
sungguh
Bahan : Audio dan
Gambar
Kaedah : Latih tubi
Fasa perkembangan (15 minit)
Penambahbaikan Faedah mendirikan solat. - Murid didengarkan sajak
faedah mendirikan solat.
- Murid diminta sumbang saran
faedah mendirikan solat
melalui sajak tersebut.
- Jawapan murid disemak oleh
guru.
Nilai : Menumpukan
perhatian
Bahan : Audio sajak
Kaedah : Sumbang
saran
Penilaian Kuiz solat - Murid disoal tentang isi
pelajaran melalui kuiz
- Jawapan yang betul akan
mendapat markah token.
- Murid diminta menyerahkan
lembaran kerja. (Print)
Nilai : Kerjasama
Kaedah : Soal Jawab
Fasa tindakan (10 minit)
Pelaksanaan Penutup kognitif :
 Pengertian solat dan hukum
 Nama solat fardu, bilangan rakaat dan
waktunya.
 Faedah mendirikan solat.
- Murid diminta menyebut
semula isi pelajaran yang
telah dipelajari.
Nilai : Bersungguh-
sungguh
Kaedah :
Penerangan
Amalan
berterusan
Penutup sosial :
 Peka dengan waktu solat.
- Murid dinasihati agar tidak
meinggalkan solat.
Nilai : Bersungguh-
sungguh

Rph solat tiang agama

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran : Pendidikan Islam (Ilmu syariah – Ibadah) Kelas : 2 Siti Aishah Tarikh : 11 Februari 2014 / 11 Rabiul Akhir 1435h Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi. (60 minit) Bilangan Murid : 22 orang. (9 lelaki, 13 perempuan) Tajuk : Solat Tiang Agama Pengetahuan sedia ada : Murid telah menyertai Kem Bestari Solat. Standart kandungan : Memahami dan mengamalkan solat Standart pembelajaran : 3.2.1 Menyebut pengertian solat fardu dan hukumnya. 3.2.2 Menyatakan nama solat fardu, bilangan rakaat Dan waktunya. 3.2.3 Membaca dan menerangkan dalil naqli solat fardu dan ertinya. 3.2.4 Menerangkan faedah mendirikan solat. Objektif : Selepas pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i. Menyatakan pengertian solat dengan betul dan hukumnya selepas aktiviti melengkapkan gambar. ii. Menyatakan nama solat, bilangan rakaat dan waktunya dengan betul selepas aktiviti secara kumpulan. iii. Menjelaskan mendirikan solat dengan jelas selepas aktiviti bersajak. Kemahiran Berfikir : Membeza antara nama solat, bilangan rakaat dan waktunya. EMK : 1. Tingkah laku : Murid dapat melatih diri untuk mematuhi displin yang telah ditetapkan. 2. Kreativiti : Murid menggabung kaitkan agama dengan ealiti kehidupan.
  • 2.
    3. Teknologi :Pengajaran dan pembelajaran berasaskan web. Gabung Jalin : Asuhan tilawah ( Surah Al-Bakarah ayat 43) Penyerapan Ilmu : Matematik (Menentukan waktu solat - Jam) Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, menumpukanperhatian, bekerjasama. Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, power point, laman web, slide, video,audio sajak.
  • 3.
    Langkah/ Masa IsiKandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan Pendahuluan (5 minit) Bacaan doa dan dua kalimah syahadah. ِ‫م‬‫ِي‬‫ح‬َّ‫الر‬ ِ‫ن‬َ‫م‬ِ‫ح‬َّ‫الر‬ ِ‫هلل‬‫ا‬ ِ‫م‬ِ‫س‬ِ‫ب‬ َّ‫ُم‬‫ه‬‫َّل‬‫َل‬‫ا‬"ْْ‫ح‬َ‫ت‬ْ‫اف‬‫ِن‬‫م‬ ‫َا‬‫ن‬‫َي‬‫ل‬َ‫ع‬ ‫ُر‬‫ش‬ِ‫ن‬‫َا‬‫و‬ َ‫ك‬َ‫ت‬َ‫م‬ْ‫ك‬ِ‫ح‬ ‫َا‬‫ن‬ِ‫ي‬َ‫ل‬َ‫ع‬ِْ‫ن‬ِ‫ائ‬َ‫ز‬َ‫خ‬ ."َ‫ني‬ِِ‫ْح‬َّ‫ْالر‬َ‫م‬َ‫ح‬ْ‫َر‬‫أ‬ْ‫ا‬َ‫ْي‬َ‫ك‬ِ‫ت‬َْ‫ْح‬َ‫ر‬ْ ‫باخا‬‫ء‬ ‫ن‬ْ:‫شهادة‬ْ َّْ‫ال‬ِ‫إ‬َْ‫ه‬َ‫ل‬َ‫إ‬َْ‫ال‬ْ‫َن‬‫أ‬ُْ‫د‬َ‫ه‬ْ‫ش‬َ‫ا‬‫ْاهلل‬ُ‫ول‬ُ‫س‬َّ‫ْر‬ً‫د‬َّ‫م‬َُ‫ُْم‬َّ‫َن‬‫أ‬ُْ‫د‬َ‫ه‬ْ‫ش‬َ‫أ‬َ‫ْو‬َ‫اهلل‬ - Murid diminta membaca doa beramai-ramai. - Murid diminta membaca dua kalimah syahadah. Nilai : Bersungguh- sungguh Fasa Persediaan (10 minit) Pemerhatian Video : Soalan : 1. Video ini mengenai apa? 2. Siapakah yang pernah menonton video ini sebelum ini? 3. Pernahkah kamu menjadi imam? - Murid ditunjukkan video. - Murid disoal tentang video tersebut. - Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pelajaran. Nilai : Menumpukan perhatian Bahan : Video Kaedah : Soal Jawab
  • 4.
    Analisis (10 minit) Pengertian solatdan hukumnya. - Murid ditunjukkan Gambar - Murid diminta mencantum puzzle tersebut menjadi gambar yang sempurna. - Murid membaca ayat yang terdapat di dalam puzzle tersebut secara kelas dan berkumpulan. Nilai : Menumpukan perhatian Bahan : Puzzle Kaedah : Latih tubi
  • 5.
    Fasa Imaginasi (20minit) Penjanaan Idea Nama solat fardu, bilangan rakaat dan waktunya. Video : - Murid diberi penerangan tentang nama solat fardu, bilangan rakaat dan waktu. - Murid diminta menyiapkan tugasan yang diberikan. - Jawapan murid disemak oleh guru. Nilai : Menumpukan perhatian Bahan : Video Kaedah : Penerangan Sintesis Idea Dalil naqli solat fardu dan ertinya. - Murid ditunjukkan audio bacaan dalil naqli solat fardu dan ertinya. - Murid diminta mendengar dan membaca dalil serta ertinya berulang kali. Nilai : Bersungguh- sungguh Bahan : Audio dan Gambar Kaedah : Latih tubi
  • 6.
    Fasa perkembangan (15minit) Penambahbaikan Faedah mendirikan solat. - Murid didengarkan sajak faedah mendirikan solat. - Murid diminta sumbang saran faedah mendirikan solat melalui sajak tersebut. - Jawapan murid disemak oleh guru. Nilai : Menumpukan perhatian Bahan : Audio sajak Kaedah : Sumbang saran Penilaian Kuiz solat - Murid disoal tentang isi pelajaran melalui kuiz - Jawapan yang betul akan mendapat markah token. - Murid diminta menyerahkan lembaran kerja. (Print) Nilai : Kerjasama Kaedah : Soal Jawab Fasa tindakan (10 minit) Pelaksanaan Penutup kognitif :  Pengertian solat dan hukum  Nama solat fardu, bilangan rakaat dan waktunya.  Faedah mendirikan solat. - Murid diminta menyebut semula isi pelajaran yang telah dipelajari. Nilai : Bersungguh- sungguh Kaedah : Penerangan Amalan berterusan Penutup sosial :  Peka dengan waktu solat. - Murid dinasihati agar tidak meinggalkan solat. Nilai : Bersungguh- sungguh