Murid belajar tentang teknik capan-corak tidak terancang untuk menghias kad ucapan. Guru memperagakan teknik ini kepada murid dengan mencap plastik yang dicelup warna di atas kertas, lalu murid mencobanya sendiri untuk menghasilkan kad ucapan. Murid diajar untuk bekerja dengan teliti dan bersih sambil menghargai hasil kerja orang lain.
Menghias Kad Ucapan Dengan Teknik Capan-Corak Tidak Terancang
1. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
Rancangan Pengajaran Harian
Tahun 3/2012
Hari/Tarikh : Rabu/ 12 Ogos 2012
Masa : 1110-1210
Tahun/Kelas : 3 Cerdik
Bilangan Murid : 24 orang murid
Bidang : Membuat corak dan rekaan
Tajuk/Tema : Menghias kad ucapan/Teknik Capan-Corak Tidak Terancang
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat:
1. Menghasilkan corak menggunakan teknik capan.
2. Menyusun motif untuk menghasilkan corak tidak terancang
3. Membuat penyataan karya.
Hasil Pembelajaran:
Aras 1 : Murid menghasilkan corak dengan pelbagai bentuk, warna dan olahan yang
menarik.
Aras 2 : Murid mampu mengolah motif untuk menghasilkan corak tidak terancang.
Aras 3 : Murid membuat apresiasi karya bersama rakan.
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah menghasilkan corak terancang.
2. Murid tahu mengenai teknik capan.
3. Murid pernah melihat kad ucapan.
Penerapan nilai : Kebersihan, hormat-menghormati, patuh
murni
Bahan bantu : Karya guru, kad-kad ucapan.
mengajar
KBKK : Menyusun atur corak dengan kemas, membanding beza, imbas
kembali
2. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
Persediaan media:
Bil/ Guru Murid
Perkara Media Unit Media Unit (seorang)
1. Kertas lukisan 5 Kertas lukisan 1
2. Warna air 2 kotak Warna air 1 kotak
3. Berus lukisan 1 Berus lukisan 1
4. Bekas air 1 Bekas air 1
5. Bekas warna air. 1 Bekas warna air. 1
6. Plastik 3 Plastik 1
7. Kain 1 Kain 1
8. Tisu 1 bungkus Tisu -
9. Baldi 2 - -
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Perkara Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi Langkah 1: Pengenalan (5 minit)
(5 minit) 1. Guru mengeluarkan kad ucapan dari beg. KBKK:
2. Terdapat beberapa jenis kad ucapan Mengenalpasti
yang berbeza: Membandingbeza
Kad ucapan terima kasih kepada
guru Nilai: patuh
Kad ucapan hari ibu
Kad ucapan hari jadi kawan
3. Guru meminta seorang murid untuk Kecerdasan pelbagai:
membaca salah satu daripada kad Intrapersonal
ucapan tersebut. Visual-ruang
4. Guru bertanya kepada murid mengenai
3. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
kelebihan menggunakan kad sedemikian
a) Rekaan yang sesuai untuk semua
jenis kad ucapan.
b) Mudah dan ringkas
c) Kad yang ikhlas dari hati kerana
dihasilkan menggunakan titik
peluh sendiri.
5. Kad tersebut hendaklah dihiasi dengan
kesan tiupan gelembung.
Perkembangan 1. Guru memberitahu murid mengenai tajuk
(45 minit) pengajaran pada hari tersebut Kad KBKK: imbas kembali
Ucapan /Teknik Capan-Corak Tidak
Terancang. Nilai: bekerjasama
2. Guru meminta murid untuk imbas kembali
tajuk yang telah dipelajari pada minggu
lepas.
3. Contoh respon murid:
a) Teknik capan-corak tidak
terancang.
b) Dihasilkan dengan bantuan petak
untuk menghasilkan corak yang
tersusun dan terancang.
c) Capan dihasilkan dengan pelbagai
warna yang menarik.
4. Guru meminta murid untuk menjelaskan
perbezaan corak tidak terancang dengan
corak terancang.
5. Contoh respon murid:
a) Corak Terancang: tersusun, tidak
perlu menggunakan petak.
b) Corak tidak terancang: tidak
4. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
tersusun.
Langkah 2: Demonstrasi (5 minit) Media:
1. Guru membuat demonstrasi dihadapan 1. Kertas
kelas sambil dilihat oleh murid-murid. lukisan
2. Sambil membuat demonstrasi, guru 2. Warna air
meminta murid menerangkan semula 3. Berus
mengenai teknik capan. lukisan
3. Murid berada dalam keadaan bersedia dan 4. Bekas air
memberikan tumpuan terhadap media yang 5. Bekas
disediakan oleh guru. warna air.
Proses penghasilan: 6. Plastik
1) Sediakan kertas lukisan. 7. Kain
8. Tisu
2) Campur sedikit air
dengan warna air
di dalam sebuah
bekas warna.
3) Sediakan plastik.
4) Plastik yang sudah dipotong lebih kecil
daripada saiz asal dicelup di dalam
campuran warna tersebut.
5. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
5) Seterusnya, plastik dicap di atas kertas
lukisan.
6) Hasilnya, kesan capan permukaan tidak
rata plastik tadi.
7) Selesai mengecap, sedut air yang tidak
meresap menggunakan tisu atau kain
agar karya cepat kering dan
6. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
memudahkan corak seterusnya
dihasilkan.
Nilai:
kebersihan
8) Ulang semula langkah 4, 5, 6 dan 7
sehingga berpuas hati dengan corak
yang dihasilkan.
9) Setelah karya cukup kering, lipat kertas
lukisan membentuk kad ucapan.
Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
interpersonal
10) Akhir sekali, kad ditulis dengan ucapan
yang sesuai.
Langkah 3: Murid-murid menghasilkan Nilai murni:
aktiviti (30 minit) -kebersihan
1. Murid ditegaskan untuk sentiasa -kekemasan
7. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
mengamalkan kebersihan dan mengelakkan -disiplin
kekotoran pada seragam sekolah. Murid
perempuan pula melipat lengan baju Kecerdasan pelbagai:
mereka. Intrapersonal
Interpersonal
2. Murid diingatkan tentang tempoh had masa
Visual-ruang
bagi menyiapkan karya.
Nilai: kesabaran,
3. Bimbingan diberikan kepada murid yang
kekemasan, kebersihan
kurang faham dan lambat bekerja.
4. Murid dipantau dan berkomunikasi dengan
guru.
5. Selesai penghasilan karya, murid diarahkan
untuk mengemaskan sisa-sisa sampah.
Langkah 4: Kekemasan dan persembahan KBKK:
/sesi Apresiasi (5 minit) Mengenalpasti
1. Murid diminta menulis nama pada karya
masing-masing.
2. Beberapa buah karya dipilih dan pengkarya
diminta untuk membuat apresiasi (dengan
bantuan guru)
3. Murid akan membuat apresiasi berdasarkan
soalan yang terdapat di dalam
Penutup Rumusan isi pembelajaran:
(5 minit) 1. Guru membuat rumusan tentang aktiviti yang
telah dijalankan.
Semoga dengan pembelajaran
hari ini, murid akan lebih kreatif
8. PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
dalam menghasilkan karya yang
lebih menarik dan bebas. Bukan
hanya menggunakan pensel
warna untuk teknik lukisan tetapi
juga menggunakan warna air
untuk menghasilkan karya yang
mempunyai teknik-teknik lain yang
menarik.
Catatan pensyarah pembimbing:
Tandatangan pensyarah pembimbing, Tandatangan guru pembimbing,
______________________________ _________________________
KUjang Malong Nurzilinda bt Abdul Wahab