SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun              :      6

Bilangan murid     :      25 orang

Mata pelajaran     :      Pendidikan Seni Visual

Bidang             :      Menggambar

Tajuk              :      Keindahan Alam

Kegiatan           :      Menggambar menggunakan kaedah resis

Masa               :      8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)

Pengetahuan sedia ada:

   1. Murid-murid sentiasa memerhati keindahan alam di sekeliling mereka.

Objektif Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

   1. Memahami konsep resis

   2. Meningkatkan kemahiran mengolah warna

   3. Menerapkan nilai mencintai alam sekitar


                                                             1
4. Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan.

Aras 1             : Menggambar dan menggunakan pelbagai bahan dan teknik melalui penerokaan

Aras 2             : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan gambar.

Aras 3             : 1. Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif
      melalui penerokaan

ABM dan BBM        :       Pemancar LCD, komputer

Alatan dan bahan   :

      Alat         :       Berus lukisan

      Bahan            :   Warna air, lilin, oil pastel

Penerapan Nilai    :       Kebersihan, Menghargai keindahan, semangat kecintaan




                                                          2
Langkah/      Isi pembelajaran      Aktiviti Pengajaran dan              Catatan
Masa                                Pembelajaran
Set induksi   1. Membuat            i. Murid melalukan senaman
(5 minit)        senaman ringan.      ringan untuk regangan otot         Pendekatan:
                 - Regangan otot      untuk menjalankan aktiviti seni.   Deduktif
                 tangan


              2. Murid diminta      i. Murid-murid diminta untuk
                 keluar kelas         memerhati serta menghayati
                 untuk melihat        keindahan pemandangan yang
                 pokok dan            terdapat di persekitaran kelas.
                 persekitaran      ii. Guru meminta murid untuk
                 kelas                memerhati haiwan dan
                 .                    tumbuhan yang terdapat di
                                      sekeliling kelas.
                                   iii. Murid diminta masuk ke kelas
                                       semula.
Langkah 1     1. Guru                i. Guru meminta murid untuk
(5 minit)        memaparkan             membuat kumpulan kecil           ABM: Komputer dan
                 slaid yang          ii. Murid diminta untuk memerhati   Pemancar LCD
                 menunjukkan            slaid yang ditayangkan melalui
                 keindahan alam         pemancar LCD.                    Teknik: Soal jawab
                 sekitar.            iii. Murid diminta untuk            Perbincangan
                                        menyatakan apakah gambar
                                        slaid yang dipaparkan.           Strategi:
                                     iv. Murid diminta menyenaraikan     Berpusatkan bahan
                                        flora dan fauna.
                                     Soalan:                             Pendekatan:
                                       1. Apakah objek yang terdapat     Komunikatif.
                                           dalam slaid yang di
                                           paparkan?
                                       2. Nyatakan apakah jenis flora    Pendekatan:

                                             3
dan fauna?                    Deduktif
                                                     3. Apakah yang kamu lihat
                                                        semasa membuat tinjauan
                                                        di luar kelas?
                                                     4. Apakah flora dan fauna
                                                        yang terdapat di luar kelas
                                                        kamu?



Langkah 2    1.   Guru                   i.          Murid diminta untuk menonton
(10 minit)        menayangkan                        tayangan video.
                  video bertajuk        ii.          Guru menjalankan aktiviti sesi   BBM: Video “Batik
                  “Batik Tradisional”                soal-jawab bersama murid.        Tradisional”
                                         Soalan:
                                                     1. Apakah aktiviti yang          Teknik: Soal jawab
                                                        terdapat di dalam video       Sumbang saran
                                                        yang di tayangkan?
                                                     2. Apakah motif atau corak       Strategi:
                                                        yang digunakan untuk          Berpusatkan bahan
                                                        menghasilkan batik?
                                                     3. Di manakah letaknya pusat     Pendekatan:
                                                        menghasilkan batik di         Deduktif dan
                                                        Malaysia?                     komunikatif
                                                     4. Apakah alat yang
                                                        digunakan untuk
                                                        menghasilkan batik?
                                                     5. Nyatakan secara ringkas
                                                        bagaimanakah cara
                                                        menghasilkan corak batik?
                                              iii.      Murid diminta
                                                        mengeluarkan alat dan


                                                          4
bahan yang dibawa
                                                (Murid telah diingatkan
                                               untuk membawa peralatan
                                               seperti lilin dan warna air)

    Langkah   1.        Guru           i.       Guru menayangkan slaid
3              memaparkan tayang                proses menggambar batik       BBM: Power Point
(35 minit)     slaid cara                       melalui kaedah resis.
               menghasilkan catan     ii.       Murid diminta untuk           Strategi:
               resis.                           membuat kumpulan kecil        Berpusatkan bahan
              2.        Guru                    seramai lima orang dalam      Berpusatkan tugas
              menerangkan dan                   setiap kumpulan.
              menunjukkan cara        iii.      Guru meminta murid            Pendekatan:
              menghasilkan resis                melakukan aktiviti membuat    Deduktif
              menggunakan                       aktiviti kaedah resis yang
              tayangan slaid.                   bertemakan keindahan
                                                alam.                         Nilai: Kerja sama
                                      iv.       Murid diminta membantu
                                                rakan sekelas yang masih
                                                tidak dapat melakar.
                                       v.       Guru membimbing murid-
                                                murid untuk melakar dan
              Melakar                           mewarnakan gambar
                                                melalui kedah resis.


                                     Langkah-langkah resis
                                             1. Melakar motif
              Melakar dengan lilin           2. Melakar dengan lilin
                                             3. Melakar dengan oil pastel
                                             4. Mewarnai



                                                  5
Mewarna
Penutup    Guru meminta murid   i. Guru menilai hasil kerja murid     Nilai: Kebersihan,
(5minit)   membersihkan kelas   ii. Karya murid terbaik di pamerkan   kerjasama
           Mempamerkan resis       di hadapan kelas.
           yang dihasilkan.     iii.   Murid-murid di minta untuk
                                   menyatakan dan membuat
                                   penilaian terhadap lukisan yang
                                   dihasilkan.




                                         6

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalSalihin Leen
 
Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Nor Shahirah
 
175059616 rpp-perakitan-komputer
175059616 rpp-perakitan-komputer175059616 rpp-perakitan-komputer
175059616 rpp-perakitan-komputersmansabes
 
Tik xii; rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)
Tik xii;  rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)Tik xii;  rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)
Tik xii; rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)Fakhrudin Sujarwo
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamMohd Aizat
 
Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619jafri1980
 
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )fizani
 
Rph pendidikan khas
Rph pendidikan khasRph pendidikan khas
Rph pendidikan khasYana Zahari
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seniRancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan senieeiwee
 
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergeraklaila limariantika, SPd
 
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2Desty Erni
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar89hani
 
Rancangan Pengajaran Harian - Topeng
Rancangan Pengajaran Harian -  TopengRancangan Pengajaran Harian -  Topeng
Rancangan Pengajaran Harian - TopengHui Chew
 

What's hot (18)

Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
 
Rph seni
Rph seniRph seni
Rph seni
 
Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6
 
175059616 rpp-perakitan-komputer
175059616 rpp-perakitan-komputer175059616 rpp-perakitan-komputer
175059616 rpp-perakitan-komputer
 
Tik xii; rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)
Tik xii;  rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)Tik xii;  rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)
Tik xii; rencana pelaksanaan pembelajaran (rpp)
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619Rph norazilah arbain d20102040619
Rph norazilah arbain d20102040619
 
Rph minggu 4
Rph minggu 4Rph minggu 4
Rph minggu 4
 
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
 
Rph pendidikan khas
Rph pendidikan khasRph pendidikan khas
Rph pendidikan khas
 
Topeng muka
Topeng mukaTopeng muka
Topeng muka
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seniRancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
 
Rph mozek
Rph mozekRph mozek
Rph mozek
 
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak
6.tki mm-c3-silb-xii-pengambilan gambarbergerak
 
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2
ppg daljab ipa Formatif profesi 1 kegiatan belajar 2 2
 
Contoh rph seni
Contoh rph seniContoh rph seni
Contoh rph seni
 
Contoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajarContoh rancangan mengajar
Contoh rancangan mengajar
 
Rancangan Pengajaran Harian - Topeng
Rancangan Pengajaran Harian -  TopengRancangan Pengajaran Harian -  Topeng
Rancangan Pengajaran Harian - Topeng
 

Similar to Keindahan Alam Melalui Resis

Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional   ragam hias wauMengenal kraf tradisional   ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional ragam hias wauAzie Zainal
 
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanRancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanSalihin Leen
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)fizani
 
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglungAlyana Azmi
 
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIF
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIFPENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIF
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIFLia Oktafiani
 
Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuciismailsktb12
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCIismailsktb12
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIEzah Arif
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2mfsit
 

Similar to Keindahan Alam Melalui Resis (20)

Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional   ragam hias wauMengenal kraf tradisional   ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
 
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanRancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
 
Bab 2
Bab 2Bab 2
Bab 2
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
1
11
1
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
1.2
1.21.2
1.2
 
2
22
2
 
5.2
5.25.2
5.2
 
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
 
6.2
6.26.2
6.2
 
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIF
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIFPENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIF
PENGGUNAAN TEKNIK-TEKNIK PEMBELAJARAN PARTISIPATIF
 
Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuci
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
 
6
66
6
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2
 
PRAKARYA.pdf
PRAKARYA.pdfPRAKARYA.pdf
PRAKARYA.pdf
 

Keindahan Alam Melalui Resis

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun : 6 Bilangan murid : 25 orang Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Menggambar Tajuk : Keindahan Alam Kegiatan : Menggambar menggunakan kaedah resis Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit) Pengetahuan sedia ada: 1. Murid-murid sentiasa memerhati keindahan alam di sekeliling mereka. Objektif Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Memahami konsep resis 2. Meningkatkan kemahiran mengolah warna 3. Menerapkan nilai mencintai alam sekitar 1
  • 2. 4. Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan. Aras 1 : Menggambar dan menggunakan pelbagai bahan dan teknik melalui penerokaan Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan gambar. Aras 3 : 1. Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif melalui penerokaan ABM dan BBM : Pemancar LCD, komputer Alatan dan bahan : Alat : Berus lukisan Bahan : Warna air, lilin, oil pastel Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai keindahan, semangat kecintaan 2
  • 3. Langkah/ Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan Masa Pembelajaran Set induksi 1. Membuat i. Murid melalukan senaman (5 minit) senaman ringan. ringan untuk regangan otot Pendekatan: - Regangan otot untuk menjalankan aktiviti seni. Deduktif tangan 2. Murid diminta i. Murid-murid diminta untuk keluar kelas memerhati serta menghayati untuk melihat keindahan pemandangan yang pokok dan terdapat di persekitaran kelas. persekitaran ii. Guru meminta murid untuk kelas memerhati haiwan dan . tumbuhan yang terdapat di sekeliling kelas. iii. Murid diminta masuk ke kelas semula. Langkah 1 1. Guru i. Guru meminta murid untuk (5 minit) memaparkan membuat kumpulan kecil ABM: Komputer dan slaid yang ii. Murid diminta untuk memerhati Pemancar LCD menunjukkan slaid yang ditayangkan melalui keindahan alam pemancar LCD. Teknik: Soal jawab sekitar. iii. Murid diminta untuk Perbincangan menyatakan apakah gambar slaid yang dipaparkan. Strategi: iv. Murid diminta menyenaraikan Berpusatkan bahan flora dan fauna. Soalan: Pendekatan: 1. Apakah objek yang terdapat Komunikatif. dalam slaid yang di paparkan? 2. Nyatakan apakah jenis flora Pendekatan: 3
  • 4. dan fauna? Deduktif 3. Apakah yang kamu lihat semasa membuat tinjauan di luar kelas? 4. Apakah flora dan fauna yang terdapat di luar kelas kamu? Langkah 2 1. Guru i. Murid diminta untuk menonton (10 minit) menayangkan tayangan video. video bertajuk ii. Guru menjalankan aktiviti sesi BBM: Video “Batik “Batik Tradisional” soal-jawab bersama murid. Tradisional” Soalan: 1. Apakah aktiviti yang Teknik: Soal jawab terdapat di dalam video Sumbang saran yang di tayangkan? 2. Apakah motif atau corak Strategi: yang digunakan untuk Berpusatkan bahan menghasilkan batik? 3. Di manakah letaknya pusat Pendekatan: menghasilkan batik di Deduktif dan Malaysia? komunikatif 4. Apakah alat yang digunakan untuk menghasilkan batik? 5. Nyatakan secara ringkas bagaimanakah cara menghasilkan corak batik? iii. Murid diminta mengeluarkan alat dan 4
  • 5. bahan yang dibawa (Murid telah diingatkan untuk membawa peralatan seperti lilin dan warna air) Langkah 1. Guru i. Guru menayangkan slaid 3 memaparkan tayang proses menggambar batik BBM: Power Point (35 minit) slaid cara melalui kaedah resis. menghasilkan catan ii. Murid diminta untuk Strategi: resis. membuat kumpulan kecil Berpusatkan bahan 2. Guru seramai lima orang dalam Berpusatkan tugas menerangkan dan setiap kumpulan. menunjukkan cara iii. Guru meminta murid Pendekatan: menghasilkan resis melakukan aktiviti membuat Deduktif menggunakan aktiviti kaedah resis yang tayangan slaid. bertemakan keindahan alam. Nilai: Kerja sama iv. Murid diminta membantu rakan sekelas yang masih tidak dapat melakar. v. Guru membimbing murid- murid untuk melakar dan Melakar mewarnakan gambar melalui kedah resis. Langkah-langkah resis 1. Melakar motif Melakar dengan lilin 2. Melakar dengan lilin 3. Melakar dengan oil pastel 4. Mewarnai 5
  • 6. Mewarna Penutup Guru meminta murid i. Guru menilai hasil kerja murid Nilai: Kebersihan, (5minit) membersihkan kelas ii. Karya murid terbaik di pamerkan kerjasama Mempamerkan resis di hadapan kelas. yang dihasilkan. iii. Murid-murid di minta untuk menyatakan dan membuat penilaian terhadap lukisan yang dihasilkan. 6