sebuah tugas presentasi mata kuliah Evaluasi Pembelajaran BSI yang menjelaskan tentang penilaian dalam kompetensi membaca bersumber dari buku Penilaian Pembelajaran Bahasa: Berbasis Kompetensi dan Penilaian Otentik dalam Pembelajaran Bahasa karya Burhan Nurgiyantoro
sebuah tugas presentasi mata kuliah Evaluasi Pembelajaran BSI yang menjelaskan tentang penilaian dalam kompetensi membaca bersumber dari buku Penilaian Pembelajaran Bahasa: Berbasis Kompetensi dan Penilaian Otentik dalam Pembelajaran Bahasa karya Burhan Nurgiyantoro
The Collective Mind of the Obama AdministrationMatt Bonham
PowerPoint presentation made at the annual meeting of the International Society of Political Psychology in Istanbul. [with Daniel Heradstveit and Victor Sergeev]
1. Menerima dan menjalankan ajaran agama yang dianutnya.
2. Menunjukan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, santun, peduli, dan percaya diri dalam berinteraksi dengan anggota keluarga, teman, dan guru.
3. Memahami pengetahuan faktual dengan cara mengamati (mendengar, melihat, membaca) dan menanya berdasarkan rasa ingin tahu tentang dirinya, makhluk ciptahan Tuhan dan kegiatannya, dan benda-benda yang dijumpainya di rumah dan di sekolah.
4. Menyajikan pengetahuan faktual dalam bahasa yang jelas dan logis, dalam karya yang estetis, dalam gerakan yang mencerminkan perilaku anak beriman dan berakhlak mulia
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Betau
Tarikh : 21 Januari 2011
Masa : 10.30 – 11.00pagi (30 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Tajuk : Pemimpin Kecil di Sekolahku
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Mengemukakan 3 soalan bertumpu dan 2 soalan bercapah mengenai kriteria
calon ketua kelas secara logik dan tepat
2. Membaca petikan kriteria calon ketua kelas dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan menarik
3. Membina 3 perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan
kata adjektif yang terdapat dalam petikan
Fokus Utama:
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila
Aras : 2 (i) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya
secara logik dan tepat
Fokus Sampingan:
5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta
memahami perkara yang dibaca
Aras : 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
menarik
2. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk
Aras : 2 (i) Membina perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk
Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa:
Tatabahasa: Membina perenggan menggunakan kata adjektif:
kemas, berani, tegas, lemah lembut, berat, pintar dan baik
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu: Pendidikan Islam
b) Nilai murni: Kejujuran, kerjasama dan kerajinan
c) Kemahiran Bernilai Tambah:
Kemahiran berfikir: - Menjana dan menghasilkan idea baru
Kecerdasan pelbagai: - verbal-linguistik dan interpersonal
Pengetahuan Sedia Ada:
Pernah dan tahu :
- Membina ayat menggunakan kata adjektif
- Berpengalaman memilih ketua kelas
Bahan Bantu Belajar:
- Tayangan slaid power point berkaitan kriteria pemilihan calon ketua kelas
3. ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
Soalan :
1.Apakah kriteria yang
kamu nampak pada diri
ketua kelas kamu ini?
2.Layak ataupun tidak ketua
kelas ini dilantik sebagai
ketua kelas?
SET INDUKSI (5 minit)
• Guru meminta ketua kelas tampil
ke hadapan
• Guru bertanyakan kepada murid
lain menegenai keriteria yang
terdapat pada ketua kelas tersebut
• Guru mengaitkan tajuk pelajaran.
Nilai : kejujuran
Tayangan slaid power point
berkaitan
“Kriteria Pemilihan Calon
Ketua Kelas”
(Rujuk Lampiran A)
Kata adjektif
- Kemas
- Berani
- Tegas
- Rajin
- Lemah lembut
- Berat
- Pintar
- Baik
LANGKAH 1 (10 minit)
• Guru menayangkan slaid power
point berkaitan kriteria pemilihan
calon ketua kelas
• Beberapa orang murid diminta
membacakan kriteria pemilihan
calon ketua kelas yang terdapat
pada tayangan menggunakan
sebutan dan intonasi yang betul
dan menarik
• Guru dan murid bersoal jawab
mengenai kriteria tersebut
• Guru meminta murid
menyenaraikan kata adjektif yang
terdapat pada tayangan tersebut
BBM :
-tayangan slaid
power point
berkaitan kriteria
pemilihan calon
ketua kelas
KP :
Verbal linguistik
Nilai :
- Kerjasama
4. Aktiviti
Main Peranan
Contoh soalan bertumpu:
- Apakah kriteria yang
ada pada?
Contoh soalan bercapah:
- Bagaimanakah kita
hendak memilih
ketua kelas yang
baik?
Langkah 2 (10 minit)
• Guru memanggil 3 orang murid ke
hadapan dan meminta mereka
membawa watak sebagai
• Murid lain diminta bertanya soalan
kepada ketiga-tiga watak tersebut
berkaitan kriteria diri mereka
sebagai calon ketua kelas.
• Guru membimbing murid
membina soalan bertumpu dan
bercapah
Teknik:
- Main peranan
Pendekatan:
- Komunikatif
Nilai:
- Kejujuran
- Kerjasama
KP:
- Verbal-
liguistik
- Interpersonal
KB:
- Menjana dan
menghasilkan
idea baru
Penutupan Kognitif :
- Apakah yang telah kamu
pelajari sebentar tadi?
- Apakah pengajaran
yang boleh diambil
daripada pelajaran hari
ini?
PENUTUP (5 minit)
• Murid-murid diminta menyatakan
perkara-perkara yang telah
dipelajari seperti tajuk pelajaran,
kriteria calon ketua kelas dan
tanggungjawab sebagai ketua
kelas
• Guru membuat penutup kognitif
dengan menerangkan betapa
pentingnya memilih calon ketua
kelas betapa pentingnya tugas
ketua kelas
Kerja rumah :
Membina 3 perenggan dengan ayat
Nilai :
- Kerjasama
- Kerajinan
5. Refleksi / Ulasan :
(Diisi oleh guru selepas selesai P&P)
tunggal dan ayat majmuk
menggunakan kata adjektif yang
terdapat dalam petikan