SlideShare a Scribd company logo
PROIECT DIDACTIC
DATA: noiembrie, 2007
CLASA: a VII-a B
OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ
SUBIECTUL: Substantivul - actualizare
TIPUL LECÅ¢IEI: mixtÇŽ
PROFESOR:Adelina Nuţescu
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ
2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
3.4 Să sesizeze organizarea morfologică şi sintactică a textelor citite
OBIECTIVE OPERAÅ¢IONALE:
a) Cognitive:
O1: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenţe de comunicare;
O2: sǎ cunoască flexiunea substantivului;
O3: sǎ precizeze funcţiile sintactice şi valori stilistice.
b) Psihomotorii:
O4: sǎ alcǎtuiascǎ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaţie)
c) Afective:
O5: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O6: să participe cu interes la activitate;
O7: sÇŽ se autoevalueze corect.
STRATEGIA DIDACTICÄ‚
a) Metode şi procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, învǎţarea prin cooperare, învǎţarea prin descoperire, exerciţiul,eseul de cinci minute, conversaţia, problematizarea,
b) Mijloace de învăţământ: fişa, tabla, manualul, culegeri
1
c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate frontală, activitate individuală
d) Resurse ÅŸi managementul timpului:
 spaţiu de lucru: sala de clasǎ
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor
 cunoştinţele lor anterioare;
 timpul de învăţare: 50 minute.
BIBLIOGRAFIE:
• Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999;
• -,,Limba şi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureşti, 2004;
• ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002
• ,,Metodica predării limbii şi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002;
• ,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu’’ – Daniela Nedelcuţ, Ed. Cardinal, 1994
• H. Soare, Gh. Soare, Limba şi literatura română, Îndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteşti, 2005.
2
MODALITÄ‚Å¢I DE EVALUARE: frontalÇŽ, formativÇŽ, oralÇŽ prin calificative, eseul de cinci minute.
Scenariu didacticNr.
crt
Etapele lecţiei
Timp
Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare
Metode ÅŸi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forma de
organizare
1 Moment organizatoric
1’
Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a
activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului
didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.
Conversaţia Activitate
frontală
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
2
Verificarea temei scrise,
a cunoştinţelor anterior
însuşite
ÅŸi
captarea atenţiei
8’
Se verificÇŽ tema cantitativ; se corecteazÇŽ eventualele
greÅŸeli.
Elevii, împarţiţi în echipe – grupuri de câte 4 – primesc
câte o fişǎ de lucru pe care vor descoperi un rebus cu
ajutorul căruia vor fi verificate cunoştinţele despre verb.
Spargerea gheţii
Jocul didactic
Problemati-
zarea
Ffişa de lucru Activitate în
echipe
Formativă
Frontală
Orală
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor
2’
Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor recapitula şi
sistematiza cunoştinţele despre substantiv;
Sunt prezentate obiectivele.
conversaţia
Activitate
frontală
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
4.
Dirijarea învǎţǎrii
ÅŸi
obţinerea performanţelor
29’
Fiecare echipă va primi o fişă în care vor găsi trasate
sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta ÅŸi explica
la tablă judecăţile.
Echipa nr. 1 : Cerinţe:
 Definiţie
 Clasificare
 Gen
 Număr
Echipa nr.2 : Cerinţe:
 Cazurile substantivului.
 Prepoziţii care cer anumite cazuri
Echipa nr. 3:. Cerinţe:
 Funcţiile sintactice ale substantivului
 Articolul
Echipa nr. 4: Cerinţe:
 Valori stilistice
(!) Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, să nu
uite că lucrează în echipă şi să le explice colegilor soluţia
găsită.
– Anexa 1 -
conversaţia
exerciţiul
Conversaţia
Problemati-
zarea
Explicaţia
învǎţare prin
cooperare
FiÅŸa
Manualul
Culegeri
Activitate în
echipÇŽ
Activitate în
echipÇŽ
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
Aprecierea
rÇŽspunsurilor
elevilor
evaluare
formativÇŽ
scrisÇŽ
Se rezolvă în clasă, pe grupe, exerciţiile: 2/115,
1/116(ultima secvenţă), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verificǎ
Manualul
Activitate evaluare frontalÇŽ
3
Anexa nr. 1
Echipa nr. 1 : Cerinţe:
 Definiţie
 Clasificare
 Gen
 Număr
Echipa nr.2 : Cerinţe:
 Cazurile substantivului.
 Prepoziţii care cer anumite cazuri
Echipa nr. 3:. Cerinţe:
 Funcţiile sintactice ale substantivului
 Articolul
Echipa nr. 4: Cerinţe:
 Valori stilistice
4
Anexa 2
SUBSTANTIVUL
- parte de vorbire flexibilă
- denumeşte numele obiectelor gramaticale (fiinţe,
lucruri, fenomene ale naturii etc.)
CLASIFICARE
după înţeles după alcătuire
GEN
NUMÄ‚R
CAZUL
F
U
N
C
Å¢
I
I
S
I
N
T
A
C
T
I
C
E
Articol:
Prepoziţie
Valori stilistice:
5
Anexa nr. 3
AUTOEVALUARE
OBSERVAÅ¢IILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:
vesel trist furios
6
Anexa nr. 3
AUTOEVALUARE
OBSERVAÅ¢IILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:
vesel trist furios
6

More Related Content

What's hot

Aghescu Mihaela- proiect didactic
Aghescu Mihaela- proiect didacticAghescu Mihaela- proiect didactic
Aghescu Mihaela- proiect didactic
Aghescu Mihaela
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectiemireille5484
 
Proiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aProiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aIsabela Ivan
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-aLimba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
AncaTruta1
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
Aurelia Sibiceanu
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
adelina245
 
Strategii didactice
Strategii didacticeStrategii didactice
Strategii didacticeGuiu Gabriela
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
bongojazmin
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
Ana Tudor
 
Metoda comunicativa in predarea limbilor straine
Metoda comunicativa in predarea limbilor straineMetoda comunicativa in predarea limbilor straine
Metoda comunicativa in predarea limbilor straine
Peter Szabo
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Stella Grama
 
Lb. engleza
Lb. englezaLb. engleza
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Larisa Naidin
 

What's hot (15)

Aghescu Mihaela- proiect didactic
Aghescu Mihaela- proiect didacticAghescu Mihaela- proiect didactic
Aghescu Mihaela- proiect didactic
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Proiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 aProiect didactic clasa a 8 a
Proiect didactic clasa a 8 a
 
Proiecteinspectie
ProiecteinspectieProiecteinspectie
Proiecteinspectie
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-aLimba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
Limba si literatura romana clasele a iii-a - a iv-a
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
 
Strategii didactice
Strategii didacticeStrategii didactice
Strategii didactice
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
 
Metoda comunicativa in predarea limbilor straine
Metoda comunicativa in predarea limbilor straineMetoda comunicativa in predarea limbilor straine
Metoda comunicativa in predarea limbilor straine
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Lb. engleza
Lb. englezaLb. engleza
Lb. engleza
 
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
 

Viewers also liked

Limba si literatura română,clasa a va
Limba si literatura română,clasa a vaLimba si literatura română,clasa a va
Limba si literatura română,clasa a vanelutas
 
Subiectul
SubiectulSubiectul
Subiectul
gueste5b09ab
 
lectie interactiva la lb romana
lectie interactiva la lb romanalectie interactiva la lb romana
lectie interactiva la lb romanapetri_ionela
 
Substantivulclv
SubstantivulclvSubstantivulclv
Substantivulclv
carminavolanin
 
Principii de evaluare
Principii de evaluarePrincipii de evaluare
Principii de evaluareSerghei Urban
 
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)Serghei Urban
 
Metodologia evaluării
Metodologia evaluăriiMetodologia evaluării
Metodologia evaluăriiSerghei Urban
 
Evaluarea scolara
Evaluarea scolaraEvaluarea scolara
Evaluarea scolaraSerghei Urban
 
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-alelcosteiu2005
 
Constantin cucos teoria si metodologia evaluarii
Constantin cucos teoria si metodologia evaluariiConstantin cucos teoria si metodologia evaluarii
Constantin cucos teoria si metodologia evaluarii
Alexandra Nicolae
 
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...Ana Muntean
 
Constantin cucos Pedagogie
Constantin cucos  PedagogieConstantin cucos  Pedagogie
Constantin cucos Pedagogie
Raluca Chirvase
 
Invatarea predarea interactiva
Invatarea predarea interactivaInvatarea predarea interactiva
Invatarea predarea interactivaeconsiliere
 

Viewers also liked (14)

Limba si literatura română,clasa a va
Limba si literatura română,clasa a vaLimba si literatura română,clasa a va
Limba si literatura română,clasa a va
 
Subiectul
SubiectulSubiectul
Subiectul
 
lectie interactiva la lb romana
lectie interactiva la lb romanalectie interactiva la lb romana
lectie interactiva la lb romana
 
Substantivulclv
SubstantivulclvSubstantivulclv
Substantivulclv
 
Principii de evaluare
Principii de evaluarePrincipii de evaluare
Principii de evaluare
 
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)
Conceptia evaluarii performantelor scolare (proiect)
 
Substantivul joc
Substantivul jocSubstantivul joc
Substantivul joc
 
Metodologia evaluării
Metodologia evaluăriiMetodologia evaluării
Metodologia evaluării
 
Evaluarea scolara
Evaluarea scolaraEvaluarea scolara
Evaluarea scolara
 
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale
6752230 dan-potolea-marin-manolescu-teoria-si-practica-evaluarii-education-ale
 
Constantin cucos teoria si metodologia evaluarii
Constantin cucos teoria si metodologia evaluariiConstantin cucos teoria si metodologia evaluarii
Constantin cucos teoria si metodologia evaluarii
 
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...
Constantin cucos-psihopedagogie-pentru-examenele-de-definitivare-si-grade-did...
 
Constantin cucos Pedagogie
Constantin cucos  PedagogieConstantin cucos  Pedagogie
Constantin cucos Pedagogie
 
Invatarea predarea interactiva
Invatarea predarea interactivaInvatarea predarea interactiva
Invatarea predarea interactiva
 

Similar to Plan de lect subst actualizare

Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Daniela Munca-Aftenev
 
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
Ortenzia Gotcu
 
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primarMetode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primarBaciu Ana-Andreea
 
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primarMetode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Alexandra Elena
 
Teză de licenţă
Teză de licenţăTeză de licenţă
Teză de licenţăElena Marenici
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
pogaceanrucsana
 
Programa engleza titularizare 2015
Programa engleza titularizare 2015Programa engleza titularizare 2015
Programa engleza titularizare 2015
OanaMarcelaMitria
 
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docxPROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
AnaM205875
 
Cm cl9 ursu vasile cl22
Cm cl9 ursu vasile cl22Cm cl9 ursu vasile cl22
Cm cl9 ursu vasile cl22
RodicaSava4
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
ArianaGrecu
 
Raport 2017 trimestrul 1
Raport 2017 trimestrul 1Raport 2017 trimestrul 1
Raport 2017 trimestrul 1
ise_md
 
Unitatea1cls5
Unitatea1cls5Unitatea1cls5
Unitatea1cls5
alinaprigoana
 
Clr i nspectie speciala
Clr i nspectie specialaClr i nspectie speciala
Clr i nspectie speciala
Ioana Lavinia Chis
 
proiect test
proiect testproiect test
proiect test
Cory Corina
 
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primarElemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
Daniela Munca-Aftenev
 
Gramatica limbii engleze
Gramatica limbii englezeGramatica limbii engleze
Gramatica limbii engleze
Rusu Maria
 

Similar to Plan de lect subst actualizare (20)

Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docxPROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
PROIECT DE LECÅ¢IE_finala_Jurnalul.docx
 
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primarMetode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
 
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primarMetode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
Metode si instrumente_de_evaluare_in_ciclul_primar
 
Teză de licenţă
Teză de licenţăTeză de licenţă
Teză de licenţă
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Programa engleza titularizare 2015
Programa engleza titularizare 2015Programa engleza titularizare 2015
Programa engleza titularizare 2015
 
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docxPROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
PROGRAMA DE CURS OPTIONAL.docx
 
Cm cl9 ursu vasile cl22
Cm cl9 ursu vasile cl22Cm cl9 ursu vasile cl22
Cm cl9 ursu vasile cl22
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
 
Raport 2017 trimestrul 1
Raport 2017 trimestrul 1Raport 2017 trimestrul 1
Raport 2017 trimestrul 1
 
Unitatea1cls5
Unitatea1cls5Unitatea1cls5
Unitatea1cls5
 
Clr i nspectie speciala
Clr i nspectie specialaClr i nspectie speciala
Clr i nspectie speciala
 
Proiect didactic
Proiect didactic Proiect didactic
Proiect didactic
 
proiect test
proiect testproiect test
proiect test
 
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primarElemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
Elemente de noutate curricumul limbi straine, ciclul primar
 
test
testtest
test
 
Gramatica limbii engleze
Gramatica limbii englezeGramatica limbii engleze
Gramatica limbii engleze
 

Plan de lect subst actualizare

  • 1. PROIECT DIDACTIC DATA: noiembrie, 2007 CLASA: a VII-a B OBIECTUL: Limba ÅŸi literatura românÇŽ SUBIECTUL: Substantivul - actualizare TIPUL LECÅ¢IEI: mixtÇŽ PROFESOR:Adelina NuÅ£escu OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralÇŽ 2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziÅ£ii 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 3.4 Să sesizeze organizarea morfologică ÅŸi sintactică a textelor citite OBIECTIVE OPERAÅ¢IONALE: a) Cognitive: O1: sÇŽ recunoascÇŽ pÇŽrÅ£ile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenÅ£e de comunicare; O2: sÇŽ cunoască flexiunea substantivului; O3: sÇŽ precizeze funcÅ£iile sintactice ÅŸi valori stilistice. b) Psihomotorii: O4: sÇŽ alcÇŽtuiascÇŽ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaÅ£ie) c) Afective: O5: să manifeste spirit de colegialitate ÅŸi cooperare în cadrul echipei; O6: să participe cu interes la activitate; O7: sÇŽ se autoevalueze corect. STRATEGIA DIDACTICÄ‚ a) Metode ÅŸi procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, învÇŽÅ£area prin cooperare, învÇŽÅ£area prin descoperire, exerciÅ£iul,eseul de cinci minute, conversaÅ£ia, problematizarea, b) Mijloace de învăţământ: fiÅŸa, tabla, manualul, culegeri 1
  • 2. c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate frontală, activitate individuală d) Resurse ÅŸi managementul timpului:  spaÅ£iu de lucru: sala de clasÇŽ  capacităţi normale de învăţare ale elevilor  cunoÅŸtinÅ£ele lor anterioare;  timpul de învăţare: 50 minute. BIBLIOGRAFIE: • Programe ÅŸcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă ÅŸi comunicare, BucureÅŸti, 1999; • -,,Limba ÅŸi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, BucureÅŸti, 2004; • ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba ÅŸi literatura română’’– învăţământ primar ÅŸi gimnazial, Ministerul EducaÅ£iei ÅŸi Cercetării, 2002 • ,,Metodica predării limbii ÅŸi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, ed. FundaÅ£iei România de mâine, BucureÅŸti, 2002; • ,,ExerciÅ£ii de limba română, compuneri ÅŸi tehnici de studiu’’ – Daniela NedelcuÅ£, Ed. Cardinal, 1994 • H. Soare, Gh. Soare, Limba ÅŸi literatura română, ÃŽndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, PiteÅŸti, 2005. 2 MODALITÄ‚Å¢I DE EVALUARE: frontalÇŽ, formativÇŽ, oralÇŽ prin calificative, eseul de cinci minute.
  • 3. Scenariu didacticNr. crt Etapele lecÅ£iei Timp Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare Metode ÅŸi procedee Mijloace de învăţământ Forma de organizare 1 Moment organizatoric 1’ Se asigură condiÅ£iile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea liniÅŸtii, pregătirea materialului didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc. ConversaÅ£ia Activitate frontală Observarea sistematicÇŽ a elevilor 2 Verificarea temei scrise, a cunoÅŸtinÅ£elor anterior însuÅŸite ÅŸi captarea atenÅ£iei 8’ Se verificÇŽ tema cantitativ; se corecteazÇŽ eventualele greÅŸeli. Elevii, împarÅ£iÅ£i în echipe – grupuri de câte 4 – primesc câte o fiÅŸÇŽ de lucru pe care vor descoperi un rebus cu ajutorul căruia vor fi verificate cunoÅŸtinÅ£ele despre verb. Spargerea gheÅ£ii Jocul didactic Problemati- zarea FfiÅŸa de lucru Activitate în echipe Formativă Frontală Orală 3. AnunÅ£area temei ÅŸi a obiectivelor 2’ Elevii sunt anunÅ£aÅ£i că în această oră vor recapitula ÅŸi sistematiza cunoÅŸtinÅ£ele despre substantiv; Sunt prezentate obiectivele. conversaÅ£ia Activitate frontală Observarea sistematicÇŽ a elevilor 4. Dirijarea învǎţǎrii ÅŸi obÅ£inerea performanÅ£elor 29’ Fiecare echipă va primi o fişă în care vor găsi trasate sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta ÅŸi explica la tablă judecăţile. Echipa nr. 1 : CerinÅ£e:  DefiniÅ£ie  Clasificare  Gen  Număr Echipa nr.2 : CerinÅ£e:  Cazurile substantivului.  PrepoziÅ£ii care cer anumite cazuri Echipa nr. 3:. CerinÅ£e:  FuncÅ£iile sintactice ale substantivului  Articolul Echipa nr. 4: CerinÅ£e:  Valori stilistice (!) Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, să nu uite că lucrează în echipă ÅŸi să le explice colegilor soluÅ£ia găsită. – Anexa 1 - conversaÅ£ia exerciÅ£iul ConversaÅ£ia Problemati- zarea ExplicaÅ£ia învÇŽÅ£are prin cooperare FiÅŸa Manualul Culegeri Activitate în echipÇŽ Activitate în echipÇŽ Observarea sistematicÇŽ a elevilor Aprecierea rÇŽspunsurilor elevilor evaluare formativÇŽ scrisÇŽ Se rezolvă în clasă, pe grupe, exerciÅ£iile: 2/115, 1/116(ultima secvenţă), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verificÇŽ Manualul Activitate evaluare frontalÇŽ 3
  • 4. Anexa nr. 1 Echipa nr. 1 : CerinÅ£e:  DefiniÅ£ie  Clasificare  Gen  Număr Echipa nr.2 : CerinÅ£e:  Cazurile substantivului.  PrepoziÅ£ii care cer anumite cazuri Echipa nr. 3:. CerinÅ£e:  FuncÅ£iile sintactice ale substantivului  Articolul Echipa nr. 4: CerinÅ£e:  Valori stilistice 4
  • 5. Anexa 2 SUBSTANTIVUL - parte de vorbire flexibilă - denumeÅŸte numele obiectelor gramaticale (fiinÅ£e, lucruri, fenomene ale naturii etc.) CLASIFICARE după înÅ£eles după alcătuire GEN NUMÄ‚R CAZUL F U N C Å¢ I I S I N T A C T I C E Articol: PrepoziÅ£ie Valori stilistice: 5
  • 6. Anexa nr. 3 AUTOEVALUARE OBSERVAÅ¢IILE PROFESORULUI Mi-a plăcut cel mai mult: Nu mi-a plăcut: Pot rÇŽspunde la o întrebare despre: Am o întrebare despre : Eu îmi dau nota………………………...... ÅŸi sunt: vesel trist furios 6
  • 7. Anexa nr. 3 AUTOEVALUARE OBSERVAÅ¢IILE PROFESORULUI Mi-a plăcut cel mai mult: Nu mi-a plăcut: Pot rÇŽspunde la o întrebare despre: Am o întrebare despre : Eu îmi dau nota………………………...... ÅŸi sunt: vesel trist furios 6