PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDU”
Profesor coordonator: Viorica Gyovai
Propunător: Roxana-Isabela Ivan
Data: 20.11.2014
Clasa: a VIII-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Tema: Tautologia. Argoul și jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul)
Tipul lecției: lecție mixtă
Competențe generale și specifice:
1. Utilizarea corectă a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, dar și oral, în scopuri diverse.
Obiective operaționale:
O1: - să definească tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul și hiatul;
O2: - să identifice tautologii, elemente de jargon și argou;
O3: - să recunoască diftongii, triftongii și hiaturile;
O4: - să despartă corect în silabe cuvinte date.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea, observația;
Mijloace şi materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris;
Tipuri de învăţare: operaţională, creativă;
Evaluare: frontală, formativă (continuă).
Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
MIȚU, Florica, Limba și literatura română în clasa a 8-a: Teorie, Aplicații, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, București.
SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN Marilena, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda
ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.
Secvenţa lecţiei Timp Ob.
op.
Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
metode mijloace Tipul de
învăţare
Forme de
organizare
Moment
organizatoric
Captarea atenţiei
Anunțarea
subiectului lecției
și a obiectivelor
Dirijarea învățării
4 min
6 min
2 min
15
min O1
Se salută elevii după care profesorul face
prezența și asigură climatul necesar afectiv
pentru desfăşurarea orei. Pregătirea
materialelor ce vor fi utilizate. Elevii își
deschid cărțile și caietele de limba și
literatura română.
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de
pregătit. Se corectează eventualele greșeli
și se vor explica posibilele nelămuriri.
Elevilor li se va anunța subiectul discuției
de astăzi și anume, faptul că în următoarele
minute vor afla ce înseamnă tautologia,
argoul și jargonul, urmate de recapitularea
noțiunilor: diftong, triftong, hiat,
despărțirea în silabe. Dascălul va scrie titlul
lecției pe tablă.
Profesorul adresează câteva întrebări: Ce
poate însemna tautologia? Este o știință?
Dar argoul și jargonul? Cu ce se pot
ocupa ele? După răspunsurile elevilor care
Conversația
Explicația
Conversația
Explicația
Tabla
Marker
Caiete
C
+
+
+
G I
Formativă
O2
O1
O2
O3
pot fi bune sau rele, profesorul va clarifica
ce înseamnă tautologia, oferindu-le o
definiție amplă pe care o vor nota în caiete.
Pentru a fi sigur că noua noțiune este
înțeleasă, profesorul le va cere elevilor să
rezolve exercițiul 1 și 2 din manual, de la
pagina 48.
Profesorul fiind asigurat că cele predate au
fost înțelese, clarifică și noțiunea de argou
respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla
definițiile, iar elevii le notează în caiet,
reținând faptul că cele două noțiuni nu
trebuie să fie confundate între ele.
Ca și în cazul tautologiei, profesorul
dorește să verifice dacă mesajul transmis a
fost receptat și înțeles. Asftel, el le va cere
elevilor să rezolve exercițiile 1,2,4 de sus și
2 de jos, toate de la pagina 49.
Când toate aceste noțiuni noi au fost
predate, înțelese și reținute, profesorul
trece la alte elemente deja cunoscute de
elevi care țin de fonetica limbii române.
Așadar, profesorul adresează întrebări
elevilor:
Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul?
Despre accent ce știm că este?
Problematizarea
Observația
Conversația
Problematizarea
Explicația
Observația
Observația
Tabla
Caiete
Mauale
Tabla
Caiete
Manuale
Caiete
Manuale
+
+
Frontală
Formativă
Obținerea
performanței
Încheierea activității
Aprecieri
15
min
5 min
3 min
O4
O5
Profesorul va desemna câțiva elevi care vor
citi din manual, de la pagina 51, regulile pe
care trebuie să le respecte atunci când
despart în silabe cuvinte.
După reamintirea acestora, se vor efectua
exercițiile 1,2,3 de la aceeași pagină.
În minutele următoare, profesorul va
împărți clasa în patru grupe și le va
distribui fișe fiecăreia care conțin cuvinte
argotice cu explicația lor alături. (anexa)
Profesorul răspunde eventualelor întrebări
și nelămuriri ale elevilor.
Se formulează aprecieri privind modul în
care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.
Observația
Explicația
Observația
Explicația
Fișe de
lucru
+
+
Frontală
Proiect didactic clasa a 8 a

Proiect didactic clasa a 8 a

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC Unitatea deînvăţământ: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDU” Profesor coordonator: Viorica Gyovai Propunător: Roxana-Isabela Ivan Data: 20.11.2014 Clasa: a VIII-a A Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Tema: Tautologia. Argoul și jargonul. Fonetica (diftongul, triftongul, hiatul, accentul) Tipul lecției: lecție mixtă Competențe generale și specifice: 1. Utilizarea corectă a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare; 2. Receptarea mesajului scris, dar și oral, în scopuri diverse. Obiective operaționale: O1: - să definească tautologia, argoul, jargonul, diftongul, triftongul și hiatul; O2: - să identifice tautologii, elemente de jargon și argou; O3: - să recunoască diftongii, triftongii și hiaturile; O4: - să despartă corect în silabe cuvinte date.
  • 2.
    Strategia didactică: Metode şiprocedee: conversația, explicația, problematizarea, observația; Mijloace şi materiale: manualul, caietul, tabla, instrumentele de scris; Tipuri de învăţare: operaţională, creativă; Evaluare: frontală, formativă (continuă). Forme de organizare: frontal, individual. Bibliografie: MIȚU, Florica, Limba și literatura română în clasa a 8-a: Teorie, Aplicații, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, București. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN Marilena, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.
  • 3.
    Secvenţa lecţiei TimpOb. op. Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare metode mijloace Tipul de învăţare Forme de organizare Moment organizatoric Captarea atenţiei Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor Dirijarea învățării 4 min 6 min 2 min 15 min O1 Se salută elevii după care profesorul face prezența și asigură climatul necesar afectiv pentru desfăşurarea orei. Pregătirea materialelor ce vor fi utilizate. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română. Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se vor explica posibilele nelămuriri. Elevilor li se va anunța subiectul discuției de astăzi și anume, faptul că în următoarele minute vor afla ce înseamnă tautologia, argoul și jargonul, urmate de recapitularea noțiunilor: diftong, triftong, hiat, despărțirea în silabe. Dascălul va scrie titlul lecției pe tablă. Profesorul adresează câteva întrebări: Ce poate însemna tautologia? Este o știință? Dar argoul și jargonul? Cu ce se pot ocupa ele? După răspunsurile elevilor care Conversația Explicația Conversația Explicația Tabla Marker Caiete C + + + G I Formativă
  • 4.
    O2 O1 O2 O3 pot fi bunesau rele, profesorul va clarifica ce înseamnă tautologia, oferindu-le o definiție amplă pe care o vor nota în caiete. Pentru a fi sigur că noua noțiune este înțeleasă, profesorul le va cere elevilor să rezolve exercițiul 1 și 2 din manual, de la pagina 48. Profesorul fiind asigurat că cele predate au fost înțelese, clarifică și noțiunea de argou respectiv jargon. Profesorul scrie pe tabla definițiile, iar elevii le notează în caiet, reținând faptul că cele două noțiuni nu trebuie să fie confundate între ele. Ca și în cazul tautologiei, profesorul dorește să verifice dacă mesajul transmis a fost receptat și înțeles. Asftel, el le va cere elevilor să rezolve exercițiile 1,2,4 de sus și 2 de jos, toate de la pagina 49. Când toate aceste noțiuni noi au fost predate, înțelese și reținute, profesorul trece la alte elemente deja cunoscute de elevi care țin de fonetica limbii române. Așadar, profesorul adresează întrebări elevilor: Ce este diftongul? Triftongul? Dar hiatul? Despre accent ce știm că este? Problematizarea Observația Conversația Problematizarea Explicația Observația Observația Tabla Caiete Mauale Tabla Caiete Manuale Caiete Manuale + + Frontală Formativă
  • 5.
    Obținerea performanței Încheierea activității Aprecieri 15 min 5 min 3min O4 O5 Profesorul va desemna câțiva elevi care vor citi din manual, de la pagina 51, regulile pe care trebuie să le respecte atunci când despart în silabe cuvinte. După reamintirea acestora, se vor efectua exercițiile 1,2,3 de la aceeași pagină. În minutele următoare, profesorul va împărți clasa în patru grupe și le va distribui fișe fiecăreia care conțin cuvinte argotice cu explicația lor alături. (anexa) Profesorul răspunde eventualelor întrebări și nelămuriri ale elevilor. Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse. Observația Explicația Observația Explicația Fișe de lucru + + Frontală