PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ
PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI
PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ
DATA: 24.11.2014
CLASA: a 6-a B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română
TEMA LECȚIEI: Verbul - clasificare (verbe predicative, verbe copulative, verbe auxiliare). Categoria gramaticală a conjugării.
TIPUL LECȚIEI: Lecție mixtă
TIMP: 50 minute.
Competențe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze;
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1: Să recunoască verbele din textele date;
O2: Să precizeze valoarea morfologică a verbelor (predicative, copulative, auxiliare);
O3: Să utilizeze același verb cu valori morfologice diferite;
O4: Să identifice modul, timpul, persoana și numărul verbelor discutate;
O5: Să alcătuiască enunțuri cu verbele, la diferite moduri și timpuri.
Strategia didactică:
a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică;
b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual;
c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală.
d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală.
Bibliografie:
1. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN, Marilena, Manualul de Limba și literatură română pentru clasa a VI-a, Metoda ȘTIU-
DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.
2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011.
3. ILIESCU, Ada, Gramatica practică a limbii române actuale, Ediție revizuită după Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii
române (ediția a II-a, 2005), București, Editura Corint, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvența lecției Timp Obiective
op.
Conținutul științific
al lecției
Strategia didactică
Evaluare O
B
S
Metode Mijloace Forme
de org.
Momentul
introductiv
3
min.
Salutul. Notarea absenților în catalog.
Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea
climatului afectiv necesar desfășurării orei.
Elevii își deschid cărțile și caietele de limba
și literatura română.
Conversația Frontal
Captarea
atenției și
reactualizarea
noțiunilor
ancoră
13
min.
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de
pregătit. Se corectează eventualele greșeli și
se oferă explicații suplimentare. Profesorul
face observații și aprecieri, după caz,
antrenând întreaga clasă la discuții.
Se adresează întrebări legate de cunoștințele
anterioare, despre una dintre cele mai
importante părți de vorbire flexibile, nucleul
propoziției, verbul.
Se notează pe tablă titlul lecției.
Profesorul solicită elevilor să-și amintească
și să relateze câteva acțiuni pe care le-au
făcut în dimineața respectivă, încercând să-i
facă pe aceștia să observe utilitatea formelor
verbale în conversație.
Exercițiul
Conversația
Explicația
Tablă
Marker
Dirijarea învățării 30
min. O1
O2
Profesorul împarte câte o fișă de lucru
fiecărui elev, urmând ca aceștia să identifice
verbele și să rezolve cerința. (anexa I)
.
Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor-
cheie precum: definiția verbului, rolul său în
enunțuri și tipurile de verbe.
Se vor rezolva exercițiile 1 și 2 de la pagina
69, din manual, de la rubrica ȘTIU.
Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele
întrebări ale profesorului.
Profesorul face o clasificare generală a
verbelor românești, în funcție de valoarea
morfologică a acestora, urmând ca mai apoi
să le explice care este diferența dintre aceste
valori și să le dea exemple clare.
Ex.: Verbul a fi poate avea următoarele
valori:
Verb predicativ: Cartea este pe masă. (=
se află)
Verb copulativ: Fata este frumoasă.
(formează, împreună cu numele predicativ
frumoasă, predicatul nominal; ≠ a se afla, a
exista)
Verb auxiliar: Să fi știut, aș fi venit
înaintea ta. (ajută la formarea timpurilor
compuse; în cazul de față, timpul perfect al
modului conjunctiv).
Explicația
Conversația
Exercițiul
Fișă de
lucru
Tablă
Individual
Frontal
Formativă
Aprecieri
verbale
O3
O4
O5
După ce profesorul s-a asigurat că elevii au
înțeles diferitele valori pe care verbele
românești le pot avea, anunță elevilor un
subtitlu: Categoria gramaticală a
conjugării. Pentru o bună înțelegere a
acesteia, notează pe tablă cele patru
posiblități, exemplificându-le.
Conjugarea I: -a (a cânta)
Conjugarea a II-a: -ea (a plăcea)
Conjugarea a III-a: -e (a merge)
Conjugarea a IV-a: -i;-î (a citi, a
hotărî)
Profesorul le cere elevilor să deschidă
manualul la pagina 70 și să rezolve
exercițiile 6 și 7 din rubrica DESCOPĂR.
Elevii termină de rezolvat exercițiile
propuse de către profesor și pun eventualele
întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat.
Profesorul le explică nelămuririle într-un
mod cât mai concis.
Elevii vor primi o fișă pe care se află
categoriile gramaticale ale verbului, acelea
care vor trebui cuprinse în analizele
gramaticale.
Scopul acesteia este o mai bună și mai clară
schematizare a noțiunilor. (anexa 2)
Conversația
euristică
Explicația
Exercițiul
Explicația
Tablă
Caiete
Manual
Individual
Frontal
Asigurarea
retenției și a
transferului
2
min.
Elevii vor primi ca sarcină de lucru pentru
acasă, să rezolve din manual - exercițiile 9,
14 și 14 de la pagina 72, precum și
exercițiile din auxiliarul didactic, referitoare
la noțiunile studiate.
Explicația Caiete Individual
Aprecieri
2
min.
Se formulează aprecieri globale și
individuale privind modul în care elevii au
îndeplinit sarcinile propuse de către profesor
și aportul elevilor la lecție.
Explicația Frontal Aprecieri
verbale
Anexa I
Identificați verbele din fragmentul de mai jos. Subliniați-le și stabiliți modul și timpul
fiecăruia.
„ Era odată o biată femeie săracă; ea trăia singură şi grozav dorea să aibă un copil pe
lângă dânsa, care să-i fie sprijin la bătrâneţe. Se duse într-o zi în pădure, acolo întâlni o zână
căreia-i spuse păsul ei. Aceasta-i dete un bob de orz, zicându-i:
- Ăsta nu-i orz, de cel care creşte pe câmp şi-l mănâncă găinile. Pune-l într-un ghiveci
de flori şi aşteaptă.
- Îţi mulţumesc, zise femeia, şi cum se întoarse acasă, îşi sădi bobul de orz.
În curând răsări din pământ o floare mare, frumoasă, ce semăna c-o lalea îmbobocită. “
( Hans Christian Andersen, Degeţica)

Proiect didactic verbul - cls. a VI-a

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC UNITATEA DEÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ DATA: 24.11.2014 CLASA: a 6-a B ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română TEMA LECȚIEI: Verbul - clasificare (verbe predicative, verbe copulative, verbe auxiliare). Categoria gramaticală a conjugării. TIPUL LECȚIEI: Lecție mixtă TIMP: 50 minute. Competențe generale: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze; 3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit; 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să: O1: Să recunoască verbele din textele date; O2: Să precizeze valoarea morfologică a verbelor (predicative, copulative, auxiliare);
  • 2.
    O3: Să utilizezeacelași verb cu valori morfologice diferite; O4: Să identifice modul, timpul, persoana și numărul verbelor discutate; O5: Să alcătuiască enunțuri cu verbele, la diferite moduri și timpuri. Strategia didactică: a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică; b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual; c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală. d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală. Bibliografie: 1. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN, Marilena, Manualul de Limba și literatură română pentru clasa a VI-a, Metoda ȘTIU- DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011. 2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011. 3. ILIESCU, Ada, Gramatica practică a limbii române actuale, Ediție revizuită după Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (ediția a II-a, 2005), București, Editura Corint, 2006.
  • 3.
    SCENARIUL DIDACTIC Secvența lecțieiTimp Obiective op. Conținutul științific al lecției Strategia didactică Evaluare O B S Metode Mijloace Forme de org. Momentul introductiv 3 min. Salutul. Notarea absenților în catalog. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română. Conversația Frontal Captarea atenției și reactualizarea noțiunilor ancoră 13 min. Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se oferă explicații suplimentare. Profesorul face observații și aprecieri, după caz, antrenând întreaga clasă la discuții. Se adresează întrebări legate de cunoștințele anterioare, despre una dintre cele mai importante părți de vorbire flexibile, nucleul propoziției, verbul. Se notează pe tablă titlul lecției. Profesorul solicită elevilor să-și amintească și să relateze câteva acțiuni pe care le-au făcut în dimineața respectivă, încercând să-i facă pe aceștia să observe utilitatea formelor verbale în conversație. Exercițiul Conversația Explicația Tablă Marker
  • 4.
    Dirijarea învățării 30 min.O1 O2 Profesorul împarte câte o fișă de lucru fiecărui elev, urmând ca aceștia să identifice verbele și să rezolve cerința. (anexa I) . Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor- cheie precum: definiția verbului, rolul său în enunțuri și tipurile de verbe. Se vor rezolva exercițiile 1 și 2 de la pagina 69, din manual, de la rubrica ȘTIU. Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele întrebări ale profesorului. Profesorul face o clasificare generală a verbelor românești, în funcție de valoarea morfologică a acestora, urmând ca mai apoi să le explice care este diferența dintre aceste valori și să le dea exemple clare. Ex.: Verbul a fi poate avea următoarele valori: Verb predicativ: Cartea este pe masă. (= se află) Verb copulativ: Fata este frumoasă. (formează, împreună cu numele predicativ frumoasă, predicatul nominal; ≠ a se afla, a exista) Verb auxiliar: Să fi știut, aș fi venit înaintea ta. (ajută la formarea timpurilor compuse; în cazul de față, timpul perfect al modului conjunctiv). Explicația Conversația Exercițiul Fișă de lucru Tablă Individual Frontal Formativă Aprecieri verbale
  • 5.
    O3 O4 O5 După ce profesoruls-a asigurat că elevii au înțeles diferitele valori pe care verbele românești le pot avea, anunță elevilor un subtitlu: Categoria gramaticală a conjugării. Pentru o bună înțelegere a acesteia, notează pe tablă cele patru posiblități, exemplificându-le. Conjugarea I: -a (a cânta) Conjugarea a II-a: -ea (a plăcea) Conjugarea a III-a: -e (a merge) Conjugarea a IV-a: -i;-î (a citi, a hotărî) Profesorul le cere elevilor să deschidă manualul la pagina 70 și să rezolve exercițiile 6 și 7 din rubrica DESCOPĂR. Elevii termină de rezolvat exercițiile propuse de către profesor și pun eventualele întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat. Profesorul le explică nelămuririle într-un mod cât mai concis. Elevii vor primi o fișă pe care se află categoriile gramaticale ale verbului, acelea care vor trebui cuprinse în analizele gramaticale. Scopul acesteia este o mai bună și mai clară schematizare a noțiunilor. (anexa 2) Conversația euristică Explicația Exercițiul Explicația Tablă Caiete Manual Individual Frontal
  • 6.
    Asigurarea retenției și a transferului 2 min. Eleviivor primi ca sarcină de lucru pentru acasă, să rezolve din manual - exercițiile 9, 14 și 14 de la pagina 72, precum și exercițiile din auxiliarul didactic, referitoare la noțiunile studiate. Explicația Caiete Individual Aprecieri 2 min. Se formulează aprecieri globale și individuale privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse de către profesor și aportul elevilor la lecție. Explicația Frontal Aprecieri verbale
  • 7.
    Anexa I Identificați verbeledin fragmentul de mai jos. Subliniați-le și stabiliți modul și timpul fiecăruia. „ Era odată o biată femeie săracă; ea trăia singură şi grozav dorea să aibă un copil pe lângă dânsa, care să-i fie sprijin la bătrâneţe. Se duse într-o zi în pădure, acolo întâlni o zână căreia-i spuse păsul ei. Aceasta-i dete un bob de orz, zicându-i: - Ăsta nu-i orz, de cel care creşte pe câmp şi-l mănâncă găinile. Pune-l într-un ghiveci de flori şi aşteaptă. - Îţi mulţumesc, zise femeia, şi cum se întoarse acasă, îşi sădi bobul de orz. În curând răsări din pământ o floare mare, frumoasă, ce semăna c-o lalea îmbobocită. “ ( Hans Christian Andersen, Degeţica)