Valbona Imeraj
ARSIMI
FILLOR
Planifikim mësimi: Edukatë shoqërore 3
Faqe 2
PLANIFIKIMI
I ORËS SË MËSIMIT
Faqe 3
Lënda: Edukatë shoqërore
Tema: Ç’janë rregullat?
Objektivi implikues:
Të demostrojë përgjegjësi,në realizimine rregullave në mjedisetë ndryshme.
Objektivat :
Në përfundim të orëssë mësimitnxënësi dotë jetë në gjendje:
1. Të shpjegojë me fjalët e veta kuptimin e konceptit rregull, duke përdorur burime të ndryshme
informacioni.
2. Të përpilojë rregulla për mjedise të ndryshme, duke u bazuar në kërkesat e veçanta të këtyre
mjediseve.
3. Të diskutojë për rëndësinë e rregullave, duke dhënë argumenta dhe shembuj që mbështesin
qëndrimine tij.
Mjetet: organizues grafikë, lapsa, bojra, fletë A4, enciklopedi, Fjalori i gjuhës shqipe, instrumentat e
vlerësimittë nxënësit.
Konceptet kryesore:rregull, korrekt, rregulla të shkruara, rregulla të pashkruara, rregullat në natyrë,
rregullatnë shoqëri..
STRUKTURA E MËSIMIT
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e
nxënësve
Organizimi i nxënësve
Parashikimi Stuhi mendimi Rikujtimi njohurivetë
marra
Nxitjae diskutimit
Punë me klasën
Ndërtimi i njohurive Grafikuorganizues Të nxënëtnë
bashkëpunim
Punë në grup bazë ( 4
nxënës)
Përforcimi Rrjeti i diskutimit Shkëmbimidesh Punë individuale
I. PARASHIKIMI
Koha : 5 min
Tërheqja e vëmendjes
Shkruaj temënnë tabelë “Ç’janë rregullat?”dhe i drejtohemnxënësve:
Kërkoj nganxënësittë shprehinme samë shumë fjalë,kuptimine konceptit“rregull”.
Përgjigjete nxënësve i shkruaj në tabelë:
Faqe 4
RREGULLAT
Kërkesa sjellje të kërkuara detyra urdhëra përcaktuestësjelljes sjellje të detyrura
KomunikimiI objektivave
Komunikoj teknxënësitveprimtaritëqëatado të kryejnëgjatëorëssë mësimit:
Gjatë kësaj oremësimi ju do të kryeni këto veprimtari:
1. Do të shpjegoni me fjalët tuaja kuptimin e fjalës “ rregull”, duke përdorur burime të
ndryshme informacioni.
2. Do të krijoni rregulla për mjedise të ndryshme, duke u bazuar në kërkesat e veçanta që
kanë këtomjedise.
3. Do të diskutoni për rëndësinë e rregullave, duke dhënë shpjegime dhe prova për të
mbështeturmëndimintuaj.
II. NDËRTIMI I NJOHURIVE
Koha: 25 minuta(5+ 10 + 10)
Paraqitja ematerialit (5min)
I shpjegoj nxënësve mënyrënsi dotë kryejnë veprimtaritë:
Për të kryer dy veprimtaritë e para , që përshkruam më parë, nx. do të punojnë në grupe. Secili grup do të
marrë , fletën e punës dhe udhëzimet përkatëse. Puna do të zgjasë 10 min. Më pas raportuesi I grupit do të
prezantojë punëne grupittë tij.
Shpërndaj fletëte punësdhe ndaj roletnë grupe.
Disagrupe dotë kenë këtondarje rolesh:ilustruesi 1,ilustruesi 2,ilustruesi 3,ilustruesi 4,raportuesi.
Disa grupe të tjera do të kenë këtë ndarje në role pune: bërësi i pyetjeve, gjetësi I fjalëve, shkruesi, ,
raportuesi.
Ndarja e tretë sipas roleve të punës do të ketë këtë strukturë: bërësi I pyetjeve, hulumtuesi, gjetësi I
fjalëve, raportuesi.
Grupi 1- Nxënësit do të kërkojnë për të gjetur informacionin dhe për të plotësuar dy grafikët 1&2, në
“Fjalorine gjuhësshqipe”
Grupi 2- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 3 , në librin e
Edukatësshoqërore 3.
Grupi 3- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 4 , në “Libri i dijes i
lidhurme internetin”.
Faqe 5
Grupi 4- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikikun 5 , në “Librin e
madhtë diturisë”.
Grupi 5- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 6 , në librin
“Enciklopediae re për fëmijë”.
Grupi 6- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 7 , në librin e
Edukatësshoqërore 3.
Grupi 7- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 8 , në rregulloret e
bibliotekëssë shkollësdhe të kinemasë.
Grupi 8- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 9 , në rregulloren e
shkollës.
Formimi i sjelljes së dëshirueshme(10min)
Gjatë veprimtarisë, shkoj në çdo grup, ku do të ndjek nxënsit nga afër për t’I ndihmuar në
përdorimin e burimit të informacionit, që ata kanë zgjedhur. Kjo veprimtari e planifikuar në këtë
mënyrë i ndihmon nxënësit në krijimin e shprehive kërkimore, të formimit shprehive të mendimit
dhe të të nxënitnë bashkëpunim.
Sigurimi i komentevedheinformacionittë ndërsjellë (10 min)
Përfaqësuestë grupeve prezantojnë,punënnë grupqë kanë bërë,duke dhënë shpjegimetpërkatëse.
III. PËRFORCIMI
Koha: 15 minuta
Shtroj pyetjenpërdiskutim:
A janë të rëndësishmerregullat?
I kërkoj nxënësve të përqëndrohen për disa minuta për të formuluar mendimin e tyre. Më pas nxënësit i
japin mendimet e tyre me zë , duke dhënë argumentet dhe shembujt që kanë përgatitur. Argumentet dhe
shembujtqë sjellinnxënësit,shënohennë tabelë,në grafikune diskutimit( Grafiku10).
Përmbledhja eorës së mësimit
Pyesnxënësit:
-Çfarë dotë mbani mendju nga këtoaktiviteteqë zhvilluamsotnë klasë?
Nxënësitjapinmendimete tyre në lidhje me atë çkakanë memorizuarnë lidhjeme aktivitetee organizuara
Vlerësimi i punëssënxënësve
Vlerësimi i nxënësve do të bëhet duke u bazuar në cilësinë e argumenteve dhe shembujve që sollën,
pjesëmarrjes në punën në grup, përdorimin si argument të informacionit të ri. Vlerësimi do të kryhet duke
përdorurnjë instrumentvlerësimi,i cili dot’i jepet çdonxënësiqë dotë marrë një vlerësim.
Faqe 6
Krahas këtij vlerësimi do të bëj dhe vlerësim motivues për nxënësit që punuan në grupe duke përdorur dhe
këshillasipasrastitpërveç shprehjevevlerësuese.
Detyrate shtëpisë
Nxënësit do të marrin detyra të ndara në tre grupe . Detyrat nxënësit i zgjedhin vetë, sipas mundësisë dhe
dëshirës.
Grupi i parë: Jepni mendimintuaj në lidhje me situatënproblemore në libër,duke e argumentuaratë.
Grupi i dytë: Vlerësoni sjelljen e nxënësve në klasën tonë. Shkruani jë tekst me tre paragrafë dhe 1
argumentnë lidhje me vlerësimintuaj.
Grupi i tretë:Krijoni rregullatë rejapërmbarëvajtjene veprimtarisënë klasë,dukee argumentuaratë.
Bibliografia
IZHA. (2007) Programe lëndore klasa e tretë. Tiranë
Musai, B.(2003) Metodologji e mësimdhënies. Tiranë: ALBGRAF
Temple, C. Crawford ,A. Saul, W. Mathewus, R. S. Makinster, J. ( 2005). Strategji të mësimdhënies
dhe të të nxënit për klasat mendimtare. Tiranë: CDE
Woolfolk, A. ( 2011) Psikologji edukimi. Tiranë: CDE
Faqe 7
INSTRUMENTI I VLERËSIMIT
Kriteri Nukpërfshihet
dhe nuk
demonstron
përdorimtë
njohurive të
veta.
Rrallë herë
përfshihete
demonstron
përdorimtë
njohurive pa
ilustruarme
shembuj idetëe
veta.
Herë pas herë
përfshihete
demonstron
përdorimtë
njohurive duke
ilustruarme
shembuj idetëe
veta.
Shpesh
përfshihete
demonstron
përdorimtë
njohurive duke
ilustruarme
shebuj idetë e
veta.
Gjithmonë,
përfshihete
demonstron
përdorimtë
njohurive
ekzistuesedhe
të atyre të reja
përtë
formuluar,
shprehurdhe
mbrojturidetë
dhe mendimet
e veta
Nota 1 2 3 4 5
Faqe 8
GRAFIKËT ORGANIZUES
Faqe 9
Grupi i parë
GRAFIKU I FJALORIT
Shpjegimi në fjalor
_____________________________
_____________________________
RREGULL Antonimi
________________________
________________________
Fjali me fjalën rregull
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Faqe 10
Grupi i dytë
GRAFIKU I FJALORIT
Shpjegimi në fjalor
_____________________________
_____________________________
KORREKT Antonimi
________________________
________________________
Fjali me fjalën korrekt
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Faqe 11
Grupi i tretë
Harta e konceptit
Çfarë roli kanë rregullat? Çfarë rregullojnë, rregullat?
________________________ __________________________
RREGULLI
Kush i shkruan rregullat? Kush i zbaton rregullat?
______________________ ______________________
______________________ ______________________
Faqe 12
Grupi i katërt
GRAFIKU ORGANIZUES
Pranvera Vera
RREGULLAT E NATYRËS
Stinët
Vjeshta Dimri
Faqe 13
Grupi i pestë
GRAFIKU ORGANIZUES
Daljae rrënjës Rritja e filizit
RREGULLAT TEK BIMËT
Mbirja e farës
Çelja e gjetheve
Faqe 14
Grupi i gjashtë
GRAFIKU ORGANIZUES
Vezët Larva në formë krimbi
RREGULLAT NË
BOTËN E KAFSHËVE
Zhvillimi i fluturës
Fshikëza Flutura
Faqe 15
Grupi i shtatë
Harta e mendimit
Ç’ janë rregullat e shkruara? Ç’ janë rregullat e pashkruara?
______________________ _________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
LLOJET E RREGULLAVE
Si përcillen tek njerëzit? Si përcillen tek njerëzit?
______________________ _________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Faqe 16
Grupi i tetë
RREGULLAT NË SHKOLLË RREGULLAT NË KLASË
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Faqe 17
Grupi i nëntë
RREGULLAT NË KINEMA RREGULLAT NË BIBLIOTEKË
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Faqe 18
Grafiku 10
RRJETI I DISKUTIMIT
A janë të rëndësishme rregullat për njerëzit?
PO JO
Pse po? Pse jo?
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
Shembull Shembull
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
Faqe 19
FOTOGRAFI
Faqe 20
Faqe 21
Faqe 22
Faqe 23
Faqe 24
Faqe 25
Faqe 26
Faqe 27
Faqe 28
Faqe 29

Modeli i një planifikimi ditor

  • 1.
  • 2.
  • 3.
    Faqe 3 Lënda: Edukatëshoqërore Tema: Ç’janë rregullat? Objektivi implikues: Të demostrojë përgjegjësi,në realizimine rregullave në mjedisetë ndryshme. Objektivat : Në përfundim të orëssë mësimitnxënësi dotë jetë në gjendje: 1. Të shpjegojë me fjalët e veta kuptimin e konceptit rregull, duke përdorur burime të ndryshme informacioni. 2. Të përpilojë rregulla për mjedise të ndryshme, duke u bazuar në kërkesat e veçanta të këtyre mjediseve. 3. Të diskutojë për rëndësinë e rregullave, duke dhënë argumenta dhe shembuj që mbështesin qëndrimine tij. Mjetet: organizues grafikë, lapsa, bojra, fletë A4, enciklopedi, Fjalori i gjuhës shqipe, instrumentat e vlerësimittë nxënësit. Konceptet kryesore:rregull, korrekt, rregulla të shkruara, rregulla të pashkruara, rregullat në natyrë, rregullatnë shoqëri.. STRUKTURA E MËSIMIT Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve Parashikimi Stuhi mendimi Rikujtimi njohurivetë marra Nxitjae diskutimit Punë me klasën Ndërtimi i njohurive Grafikuorganizues Të nxënëtnë bashkëpunim Punë në grup bazë ( 4 nxënës) Përforcimi Rrjeti i diskutimit Shkëmbimidesh Punë individuale I. PARASHIKIMI Koha : 5 min Tërheqja e vëmendjes Shkruaj temënnë tabelë “Ç’janë rregullat?”dhe i drejtohemnxënësve: Kërkoj nganxënësittë shprehinme samë shumë fjalë,kuptimine konceptit“rregull”. Përgjigjete nxënësve i shkruaj në tabelë:
  • 4.
    Faqe 4 RREGULLAT Kërkesa sjelljetë kërkuara detyra urdhëra përcaktuestësjelljes sjellje të detyrura KomunikimiI objektivave Komunikoj teknxënësitveprimtaritëqëatado të kryejnëgjatëorëssë mësimit: Gjatë kësaj oremësimi ju do të kryeni këto veprimtari: 1. Do të shpjegoni me fjalët tuaja kuptimin e fjalës “ rregull”, duke përdorur burime të ndryshme informacioni. 2. Do të krijoni rregulla për mjedise të ndryshme, duke u bazuar në kërkesat e veçanta që kanë këtomjedise. 3. Do të diskutoni për rëndësinë e rregullave, duke dhënë shpjegime dhe prova për të mbështeturmëndimintuaj. II. NDËRTIMI I NJOHURIVE Koha: 25 minuta(5+ 10 + 10) Paraqitja ematerialit (5min) I shpjegoj nxënësve mënyrënsi dotë kryejnë veprimtaritë: Për të kryer dy veprimtaritë e para , që përshkruam më parë, nx. do të punojnë në grupe. Secili grup do të marrë , fletën e punës dhe udhëzimet përkatëse. Puna do të zgjasë 10 min. Më pas raportuesi I grupit do të prezantojë punëne grupittë tij. Shpërndaj fletëte punësdhe ndaj roletnë grupe. Disagrupe dotë kenë këtondarje rolesh:ilustruesi 1,ilustruesi 2,ilustruesi 3,ilustruesi 4,raportuesi. Disa grupe të tjera do të kenë këtë ndarje në role pune: bërësi i pyetjeve, gjetësi I fjalëve, shkruesi, , raportuesi. Ndarja e tretë sipas roleve të punës do të ketë këtë strukturë: bërësi I pyetjeve, hulumtuesi, gjetësi I fjalëve, raportuesi. Grupi 1- Nxënësit do të kërkojnë për të gjetur informacionin dhe për të plotësuar dy grafikët 1&2, në “Fjalorine gjuhësshqipe” Grupi 2- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 3 , në librin e Edukatësshoqërore 3. Grupi 3- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 4 , në “Libri i dijes i lidhurme internetin”.
  • 5.
    Faqe 5 Grupi 4-Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikikun 5 , në “Librin e madhtë diturisë”. Grupi 5- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 6 , në librin “Enciklopediae re për fëmijë”. Grupi 6- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 7 , në librin e Edukatësshoqërore 3. Grupi 7- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 8 , në rregulloret e bibliotekëssë shkollësdhe të kinemasë. Grupi 8- Nxënësit do të kërkojnë dhe do të gjejë informacionin për të plotësuar grafikun 9 , në rregulloren e shkollës. Formimi i sjelljes së dëshirueshme(10min) Gjatë veprimtarisë, shkoj në çdo grup, ku do të ndjek nxënsit nga afër për t’I ndihmuar në përdorimin e burimit të informacionit, që ata kanë zgjedhur. Kjo veprimtari e planifikuar në këtë mënyrë i ndihmon nxënësit në krijimin e shprehive kërkimore, të formimit shprehive të mendimit dhe të të nxënitnë bashkëpunim. Sigurimi i komentevedheinformacionittë ndërsjellë (10 min) Përfaqësuestë grupeve prezantojnë,punënnë grupqë kanë bërë,duke dhënë shpjegimetpërkatëse. III. PËRFORCIMI Koha: 15 minuta Shtroj pyetjenpërdiskutim: A janë të rëndësishmerregullat? I kërkoj nxënësve të përqëndrohen për disa minuta për të formuluar mendimin e tyre. Më pas nxënësit i japin mendimet e tyre me zë , duke dhënë argumentet dhe shembujt që kanë përgatitur. Argumentet dhe shembujtqë sjellinnxënësit,shënohennë tabelë,në grafikune diskutimit( Grafiku10). Përmbledhja eorës së mësimit Pyesnxënësit: -Çfarë dotë mbani mendju nga këtoaktiviteteqë zhvilluamsotnë klasë? Nxënësitjapinmendimete tyre në lidhje me atë çkakanë memorizuarnë lidhjeme aktivitetee organizuara Vlerësimi i punëssënxënësve Vlerësimi i nxënësve do të bëhet duke u bazuar në cilësinë e argumenteve dhe shembujve që sollën, pjesëmarrjes në punën në grup, përdorimin si argument të informacionit të ri. Vlerësimi do të kryhet duke përdorurnjë instrumentvlerësimi,i cili dot’i jepet çdonxënësiqë dotë marrë një vlerësim.
  • 6.
    Faqe 6 Krahas këtijvlerësimi do të bëj dhe vlerësim motivues për nxënësit që punuan në grupe duke përdorur dhe këshillasipasrastitpërveç shprehjevevlerësuese. Detyrate shtëpisë Nxënësit do të marrin detyra të ndara në tre grupe . Detyrat nxënësit i zgjedhin vetë, sipas mundësisë dhe dëshirës. Grupi i parë: Jepni mendimintuaj në lidhje me situatënproblemore në libër,duke e argumentuaratë. Grupi i dytë: Vlerësoni sjelljen e nxënësve në klasën tonë. Shkruani jë tekst me tre paragrafë dhe 1 argumentnë lidhje me vlerësimintuaj. Grupi i tretë:Krijoni rregullatë rejapërmbarëvajtjene veprimtarisënë klasë,dukee argumentuaratë. Bibliografia IZHA. (2007) Programe lëndore klasa e tretë. Tiranë Musai, B.(2003) Metodologji e mësimdhënies. Tiranë: ALBGRAF Temple, C. Crawford ,A. Saul, W. Mathewus, R. S. Makinster, J. ( 2005). Strategji të mësimdhënies dhe të të nxënit për klasat mendimtare. Tiranë: CDE Woolfolk, A. ( 2011) Psikologji edukimi. Tiranë: CDE
  • 7.
    Faqe 7 INSTRUMENTI IVLERËSIMIT Kriteri Nukpërfshihet dhe nuk demonstron përdorimtë njohurive të veta. Rrallë herë përfshihete demonstron përdorimtë njohurive pa ilustruarme shembuj idetëe veta. Herë pas herë përfshihete demonstron përdorimtë njohurive duke ilustruarme shembuj idetëe veta. Shpesh përfshihete demonstron përdorimtë njohurive duke ilustruarme shebuj idetë e veta. Gjithmonë, përfshihete demonstron përdorimtë njohurive ekzistuesedhe të atyre të reja përtë formuluar, shprehurdhe mbrojturidetë dhe mendimet e veta Nota 1 2 3 4 5
  • 8.
  • 9.
    Faqe 9 Grupi iparë GRAFIKU I FJALORIT Shpjegimi në fjalor _____________________________ _____________________________ RREGULL Antonimi ________________________ ________________________ Fjali me fjalën rregull _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________
  • 10.
    Faqe 10 Grupi idytë GRAFIKU I FJALORIT Shpjegimi në fjalor _____________________________ _____________________________ KORREKT Antonimi ________________________ ________________________ Fjali me fjalën korrekt _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________
  • 11.
    Faqe 11 Grupi itretë Harta e konceptit Çfarë roli kanë rregullat? Çfarë rregullojnë, rregullat? ________________________ __________________________ RREGULLI Kush i shkruan rregullat? Kush i zbaton rregullat? ______________________ ______________________ ______________________ ______________________
  • 12.
    Faqe 12 Grupi ikatërt GRAFIKU ORGANIZUES Pranvera Vera RREGULLAT E NATYRËS Stinët Vjeshta Dimri
  • 13.
    Faqe 13 Grupi ipestë GRAFIKU ORGANIZUES Daljae rrënjës Rritja e filizit RREGULLAT TEK BIMËT Mbirja e farës Çelja e gjetheve
  • 14.
    Faqe 14 Grupi igjashtë GRAFIKU ORGANIZUES Vezët Larva në formë krimbi RREGULLAT NË BOTËN E KAFSHËVE Zhvillimi i fluturës Fshikëza Flutura
  • 15.
    Faqe 15 Grupi ishtatë Harta e mendimit Ç’ janë rregullat e shkruara? Ç’ janë rregullat e pashkruara? ______________________ _________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ LLOJET E RREGULLAVE Si përcillen tek njerëzit? Si përcillen tek njerëzit? ______________________ _________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________
  • 16.
    Faqe 16 Grupi itetë RREGULLAT NË SHKOLLË RREGULLAT NË KLASË ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________
  • 17.
    Faqe 17 Grupi inëntë RREGULLAT NË KINEMA RREGULLAT NË BIBLIOTEKË ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________
  • 18.
    Faqe 18 Grafiku 10 RRJETII DISKUTIMIT A janë të rëndësishme rregullat për njerëzit? PO JO Pse po? Pse jo? ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ Shembull Shembull ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________ ________________________________________________
  • 19.
  • 20.
  • 21.
  • 22.
  • 23.
  • 24.
  • 25.
  • 26.
  • 27.
  • 28.
  • 29.