1.    INTRODUCCÍO
2.    OBJECTIUS
3.    COMPETÈNCIES BÀSIQUES
4.    CONTINGUTS
5.    ÀREES POTENCIALS
6.    EDUCACIÓ EN VALORS
7.    METODOLOGIA
8.    ACTIVITATS
9.    MITJANS I RECURSOS
10.   AVALUACIÓ
11.   ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
12.   REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES
13.   ANNEXOS
Benvingut/da al nostre treball!
                                     Pensem que la natura és essencial en la
                                     nostra vida i hem de ser conscients de que
                                     cal cuidar-la per poder observar cada dia la
Els animals desperten un gran        bellesa que té, els aliments que ens dóna,...
interès en els xiquets, per
tant, la visita a una granja
escola, pot ser, a més d’una
activitat motivadora, una
oportunitat per conèixer les
característiques i funcions
d’animals, plantes i persones
que hi ha en la granja, i fomentar
la investigació per saber-ne
més.


     El títol de la nostra unitat didàctica és “Anem a la granja escola” i
     com a la seua justificació, podem dir que el contacte amb la
     natura és indispensable per al desenvolupament del xiquet, junt
     amb la convivència amb altres éssers vius.
CONTEXT DEL CENTRE

C.P. Alfonso Iniesta d’Educació Primària i
Infantil a Banyeres de Mariola

•Població d’uns 7000 habitants
aproximadament.
•Industria tèxtil.
•Poca població inmigrant entre l’alumnat.
•Diversos programes lingüístics

 CARACTERÍSTIQUES DEL GRUP

 Es tracta d’un grup de 25 xiquets de 6 anys.
 En la nostra classe trobem 4 immigrants, 2 sud-americans i 2 marroquins.
 El grup pertany a un primer curs del primer cicle d’educació primària.

                          TEMPORALITZACIÓ

                          Aquesta unitat didàctica
                          la durem a terme entre
                          el 7 de maig i el 24 de
                          maig
Reforçar els llaços de
                           pertinença al poble
 OBJECTIUS                 valencià
                                              Desenvolupar les
                                              competències
                                              matemàtiques
Conèixer i                                    bàsiques
identificar
els principals                                      Adquirir i desenvolupar
elements de                                         habilitats socials que
l’entorn                                            afavorisquen la participació
natural                                             en grup
       Conèixer i utilitzar el
       valencià i el castellà           Conèixer i valorar els
       de manera                        animals i les plantes
       apropiada, tant a
       l’oral com a l’escrit
                      Utilitzar les TIC per obtindre
                      informació i utilitzar-les com a
                      instrument per a aprendre
CONTINGUTS
CONCEPTUALS :                    PROCEDIMENTALS:
Què sabem?                       Què sabem fer?

Els animals, les                 Utilització de l’expressió oral per a
plantes, els aliments            parlar respecte als animals i la natura;
que es produeixen...             contacte directe amb el medi ambient;
                                 ompliment de documents on es tracten
                                 les diverses competències bàsiques en
ACTITUDINALS:                    relació a la unitat...
Què sabem? Sabem estar?

Companyerisme, respecte per la natura, acceptació de les normes dels jocs
de la granja escola, acceptació i valoració dels animals, empatia...
OBJECTIUS DE CADA ÀREA POTENCIAL EN LA NOSTRA UNITAT


CONEIXEMENT DEL MEDI                         MATEMÀTIQUES
Bloc 2. ciències. La                         Bloc 1. nombres i operacions
diversitat dels sers vius.
Bloc 4.
persones, cultures i
organització social.


                        EDUACIÓ ARTÍSTICA
                        Bloc 1. observació i plàstica
                        Bloc 2. expressió i creació plàstica



LLENGUA VALENCIANA
Bloc 5. coneixement de la
llengua
                                       LLENGUA EXTRANGERA (ANGLÉS)
Bloc 6. la llengua com a
instrument d’aprenentatge              Bloc 1. escoltar, parlar i conversar
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
                                    Autonomia i
                                    iniciativa personal
Comunicació
lingüística                        matemàtica




Artística i      Per a aprendre
musical          a aprendre
                                  Tractament de la
                                  informació i
                                  competència digital


                            Per a l’autonomia i
Social i                    iniciativa personal
ciutadana
AREES POTENCIALS PER A TREBALLAR




                          Educació
                          artística
QUÈ ENTENEM PER VALOR?
  EDUCACIÓ EN VALORS
QUINS VALORS TREBALLEM EN
ESTA UNITAT DIDÀCTICA?
                            Terme abstracte relatiu que es fomenta
                            en creences i principis resultants de la
 Respecte i tolerància      societat i tenen influència en la formació
                            de l’individu, l’equilibri, la dinàmica...
   Companyerisme i

       solidaritat          QUÈ SIGNIFICA EDUCAR EN VALORS?


       Autonomia            Participar en un autèntic procés de
                            desenvolupament i construcció social
         Amistat
                             COM EDUCAR EN VALORS?
      Sociabilitat
                             Els valors tenen una gran importància
      Generositat
                             dins de l’Educació com a acció interna
                             de l’individu.
          Esforç
                             El principal objectiu és formar ciutadans
                             i ciutadanes capaços d’assumir els
       Amabilitat
                             reptes de la globalització, i
                             compromesos en un món mes
           Etc.
                             just, equitatiu i intercultural
Activitats              Agrupament            Recursos materials       Temporalització
 METODOLOGIA
                            La visita del senyor    Per a tothom.         Ferramentes del       1 hora
Com ensenyar per a que      jardiner a l’hort de    Fitxa individual      camp per a collir les 30 minuts.

els nostres alumnes         l’escola!                                     creïlles (guants,...)
                                                                          Fitxa de l’alumne
aconsegueixin arribar als
objectius proposats.        Anem de visita a la     Per a tothom però     Roba còmoda              4 dies
                            granja escola!          també inclou          Mantes
                                                    activitats en les     Roba interior
                                                    quals es divideixen   Material per a la
                                                    en grups de 5, de     higiene personal
                                                    10,...                ...


                            Mural de la granja      Grups de 5            Tisores, pegament,       3 hores (pot ser
  PRINCIPIES PEDAGÒGICS                             persones              retoladors, llapis,...   flexiu)



  Importància de            Old Mac Donald had Per a tothom i             Projector cànon,         4 sessions d’una

  l’aprenentatge            a farm!            individual                 flashcards, fitxa de
                                                                          l’alumne.
                                                                                                   hora


  significatiu.             Potes, pics,            Individual            Fitxa de l’alumne        30 minuts.

  El xiquet és el           orelles,...Quantes

  subjecte actiu.
                            tenen els animalets
                            de la granja?
  Facilitar la
  interacció social         Dominó de la granja! Per a tots               Dominó                   30 minuts.



                            Teatre                                                                 2 hores

                            Activitat de valencià                                                  30 minuts.
1. LA VISITA DEL SENYOR JARDINER A L’HORT DE L’ESCOLA           C
 Nom:                                       Cognoms:            O
 Curs:                                      Data:
                                                                N
                                                                E
         1. Com ha arreplegat les creïlles el jardiner?         I
                                                                X
                                                                E
         2. Com a plantat les tomaques?                         M
                                                                E
                                                                T
         3. Fes un dibuix del treball que ha fet el jardiner.
                                                                D
                                                                E
                                                                L

                                                                M
                                                                E
                                                                D
                                                                I
   2. EXCURSIÓ A LA GRANJA ESCOLA
http://www.youtube.com/watch?v=PR3UCF4QGEw
                                              OLS MAC DONALD HAD A FARM

             FLASHCARDS                         Old Mac Donald had a farm ,
                                                           E-I-E-I-O             A
                                             And on his farm he had some ducks
                                                           E-I-E-I-O
                                                 With a quack, quack here,       N
                                                And a quack, quack , there,
                                               Here a quack, there a quack,
                                                Everywhere a quack, quack,       G
                                                Old Mac Donald has a farm,
                                                           E-I-E-I-O
                                                                                 L
                                                Old Mac Donald has a farm,
                                                          E-I-E-I-O
                                             And on his farm he had some cows    É
                                                          E-I-E-I-O

                                                                                 S
CAT--------------- MEOWW
COW--------------MUUUUU                           With a moo, moo, here
DOG---------------WOOF WOOF
                                                  And a moo, moo, there
BEE----------------ZZZZZZZZZ
CHICKEN----------KIKIRIKIIIII                    Here a moo, there a moo,
DUCK--------------QUACK QUACK                     Everywhere a moo, moo
HENS--------------CLUCK CLUCK                   Old Mac Donald had a afarm
HORSE----------- HIIIIIIII HIIIII
PIG----------------OING OING                              E-I-E-I-O
PROBLEMES           POTES,PICS, ORELLES... QUANTS TENEN ELS ANIMALETS DE LA GRANJA?

Nom:                                          Cognoms:                                   M
Curs:                                         Data:                                      A
        1. Hui he anat a passejar amb el meu gos, i m’he trobat amb el gos de la         T
           meua veïna. Quantes potes hi ha en total entre els dos gossos?
                                                                                         E
        2. En el galliner de la meua tia Maria he contat 10 gallinetes, però no sé       M
           quants pics tenen en total. Podries ajudar-me?
                                                                                         À
        3. Si veig un conill, una gallina, un gos i un gatet. Quantes orelles tenen en   T
           total?
                                                                                         I
    DOMINO                                                                               Q
              3+2                  5                  2                   2-1            U
                                                                                         E
               2+2                4                   1                   1+1            S
E
                                                                  D
                                                                  U
                                                                  C
                                                                  A
                                                                  C
                                                                  I
                                                                  Ó

El passeig de Lucy                                                A
                                                                  R
Narrador: Un dia de bon mati Lucy va anar a passejar al camp...
(En l’escena apareix la xiqueta Lucy passejant pel camp)          T
Gallina: Quiquiriquiquiii! Bon matí
                                                                  Í
                                                                  S
Lucy: Què és ixe soroll? Algú me’l pot dir?
                                                                  T
Xiquets de classe: És el gall!                                    I
                                                                  C
....                                                              A
Dels animals que has vist i sobre les que estàs estudiant, quina
funcionalitat tenen? Quins son els productes resultants?
                                                                            V
                        VACA: llet,
                        carn...
                                                    CONILL: carn
                                                                            A
                                                   PORC: menjar
                                                                            L
                    GOS: acompanya
                    i cuida les
                                                   (cuixot, carn, e
                                                   mbotit...)               E
                    ovelles, i li fa
                    companyia al
                    pastor
                                                                            N
                                                                            C
CEREALS:
farina, per a fer pa;
                                                             GALLINES:
                                                             Ous, carn...
                                                                            I
ordi, per a fabricar
cervesa; cereals per
al desdejuni....
                                      OVELLA:
                                                                            À
                                      llana
Després d’agafar els ous
                                                                       M
                                                                       U
                          LA GRANJA
                          ESCOLA




                                                                       R
                                                                       A
Anem a pegar una volta!
                                       Després
                                       de fer el
                                       pa


CONEIXEMENT DEL MEDI, VALENCIÀ, CASTELLÀ, ANGLÉS, EDUCACIÓ ARTISTICA
                                                                       L
Continua i global, tenint en compte el progrés en el
AVALUACIÓ
                   conjunt de les àrees del currículum


Progrés no adequat: reforç educatiu


            CRITERIS D’AVALUACIÓ DE LES ÀREES POTENCIALS


                       CONEIXEMENT DEL MEDI

                           MATEMÀTIQUES

                        EDUCACIÓ ARTÍSTICA

                        LLENGUA VALENCIANA

                  LLENGUA EXTRANGERA (ANGLÉS)


 L’avaluació es realitzarà tant individualment com col·lectivament, als
 treballs en grup. A més dels continguts conceptuals, també s’avaluarà
 la participació en les classes i l’actitud davant de l’assignatura
ATENCIÓ A LA DIVESITAT
BIBLIOGRAFIA

Normativa:
-Llei Orgànica 2/2006, de 3 de Maig, d’Educació.

- Decret 111/2007, de 20 de Juliol, del Consell, pel qual s’estableix
el currículum de l’Educació Primària a la Comunitat Valenciana.

- Reial Decret 1513/2006, de 29 de Desembre, pel qual s’estableix
les competències bàsiques per a l’educació primària

Pàgines web:

http://www.slideshare.net/oscarml/gua-prctica-de-educacin-en-
valorespara-profesores-deprimaria-secundaria-y-eso

http://valoresdaviot2.blogspot.com.es/
Signat:

La granja

  • 2.
    1. INTRODUCCÍO 2. OBJECTIUS 3. COMPETÈNCIES BÀSIQUES 4. CONTINGUTS 5. ÀREES POTENCIALS 6. EDUCACIÓ EN VALORS 7. METODOLOGIA 8. ACTIVITATS 9. MITJANS I RECURSOS 10. AVALUACIÓ 11. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT 12. REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES 13. ANNEXOS
  • 3.
    Benvingut/da al nostretreball! Pensem que la natura és essencial en la nostra vida i hem de ser conscients de que cal cuidar-la per poder observar cada dia la Els animals desperten un gran bellesa que té, els aliments que ens dóna,... interès en els xiquets, per tant, la visita a una granja escola, pot ser, a més d’una activitat motivadora, una oportunitat per conèixer les característiques i funcions d’animals, plantes i persones que hi ha en la granja, i fomentar la investigació per saber-ne més. El títol de la nostra unitat didàctica és “Anem a la granja escola” i com a la seua justificació, podem dir que el contacte amb la natura és indispensable per al desenvolupament del xiquet, junt amb la convivència amb altres éssers vius.
  • 4.
    CONTEXT DEL CENTRE C.P.Alfonso Iniesta d’Educació Primària i Infantil a Banyeres de Mariola •Població d’uns 7000 habitants aproximadament. •Industria tèxtil. •Poca població inmigrant entre l’alumnat. •Diversos programes lingüístics CARACTERÍSTIQUES DEL GRUP Es tracta d’un grup de 25 xiquets de 6 anys. En la nostra classe trobem 4 immigrants, 2 sud-americans i 2 marroquins. El grup pertany a un primer curs del primer cicle d’educació primària. TEMPORALITZACIÓ Aquesta unitat didàctica la durem a terme entre el 7 de maig i el 24 de maig
  • 5.
    Reforçar els llaçosde pertinença al poble OBJECTIUS valencià Desenvolupar les competències matemàtiques Conèixer i bàsiques identificar els principals Adquirir i desenvolupar elements de habilitats socials que l’entorn afavorisquen la participació natural en grup Conèixer i utilitzar el valencià i el castellà Conèixer i valorar els de manera animals i les plantes apropiada, tant a l’oral com a l’escrit Utilitzar les TIC per obtindre informació i utilitzar-les com a instrument per a aprendre
  • 6.
    CONTINGUTS CONCEPTUALS : PROCEDIMENTALS: Què sabem? Què sabem fer? Els animals, les Utilització de l’expressió oral per a plantes, els aliments parlar respecte als animals i la natura; que es produeixen... contacte directe amb el medi ambient; ompliment de documents on es tracten les diverses competències bàsiques en ACTITUDINALS: relació a la unitat... Què sabem? Sabem estar? Companyerisme, respecte per la natura, acceptació de les normes dels jocs de la granja escola, acceptació i valoració dels animals, empatia...
  • 7.
    OBJECTIUS DE CADAÀREA POTENCIAL EN LA NOSTRA UNITAT CONEIXEMENT DEL MEDI MATEMÀTIQUES Bloc 2. ciències. La Bloc 1. nombres i operacions diversitat dels sers vius. Bloc 4. persones, cultures i organització social. EDUACIÓ ARTÍSTICA Bloc 1. observació i plàstica Bloc 2. expressió i creació plàstica LLENGUA VALENCIANA Bloc 5. coneixement de la llengua LLENGUA EXTRANGERA (ANGLÉS) Bloc 6. la llengua com a instrument d’aprenentatge Bloc 1. escoltar, parlar i conversar
  • 8.
    COMPETÈNCIES BÀSIQUES Autonomia i iniciativa personal Comunicació lingüística matemàtica Artística i Per a aprendre musical a aprendre Tractament de la informació i competència digital Per a l’autonomia i Social i iniciativa personal ciutadana
  • 9.
    AREES POTENCIALS PERA TREBALLAR Educació artística
  • 10.
    QUÈ ENTENEM PERVALOR? EDUCACIÓ EN VALORS QUINS VALORS TREBALLEM EN ESTA UNITAT DIDÀCTICA? Terme abstracte relatiu que es fomenta en creences i principis resultants de la Respecte i tolerància societat i tenen influència en la formació de l’individu, l’equilibri, la dinàmica... Companyerisme i solidaritat QUÈ SIGNIFICA EDUCAR EN VALORS? Autonomia Participar en un autèntic procés de desenvolupament i construcció social Amistat COM EDUCAR EN VALORS? Sociabilitat Els valors tenen una gran importància Generositat dins de l’Educació com a acció interna de l’individu. Esforç El principal objectiu és formar ciutadans i ciutadanes capaços d’assumir els Amabilitat reptes de la globalització, i compromesos en un món mes Etc. just, equitatiu i intercultural
  • 11.
    Activitats Agrupament Recursos materials Temporalització METODOLOGIA La visita del senyor Per a tothom. Ferramentes del 1 hora Com ensenyar per a que jardiner a l’hort de Fitxa individual camp per a collir les 30 minuts. els nostres alumnes l’escola! creïlles (guants,...) Fitxa de l’alumne aconsegueixin arribar als objectius proposats. Anem de visita a la Per a tothom però Roba còmoda 4 dies granja escola! també inclou Mantes activitats en les Roba interior quals es divideixen Material per a la en grups de 5, de higiene personal 10,... ... Mural de la granja Grups de 5 Tisores, pegament, 3 hores (pot ser PRINCIPIES PEDAGÒGICS persones retoladors, llapis,... flexiu) Importància de Old Mac Donald had Per a tothom i Projector cànon, 4 sessions d’una l’aprenentatge a farm! individual flashcards, fitxa de l’alumne. hora significatiu. Potes, pics, Individual Fitxa de l’alumne 30 minuts. El xiquet és el orelles,...Quantes subjecte actiu. tenen els animalets de la granja? Facilitar la interacció social Dominó de la granja! Per a tots Dominó 30 minuts. Teatre 2 hores Activitat de valencià 30 minuts.
  • 13.
    1. LA VISITADEL SENYOR JARDINER A L’HORT DE L’ESCOLA C Nom: Cognoms: O Curs: Data: N E 1. Com ha arreplegat les creïlles el jardiner? I X E 2. Com a plantat les tomaques? M E T 3. Fes un dibuix del treball que ha fet el jardiner. D E L M E D I 2. EXCURSIÓ A LA GRANJA ESCOLA
  • 14.
    http://www.youtube.com/watch?v=PR3UCF4QGEw OLS MAC DONALD HAD A FARM FLASHCARDS Old Mac Donald had a farm , E-I-E-I-O A And on his farm he had some ducks E-I-E-I-O With a quack, quack here, N And a quack, quack , there, Here a quack, there a quack, Everywhere a quack, quack, G Old Mac Donald has a farm, E-I-E-I-O L Old Mac Donald has a farm, E-I-E-I-O And on his farm he had some cows É E-I-E-I-O S CAT--------------- MEOWW COW--------------MUUUUU With a moo, moo, here DOG---------------WOOF WOOF And a moo, moo, there BEE----------------ZZZZZZZZZ CHICKEN----------KIKIRIKIIIII Here a moo, there a moo, DUCK--------------QUACK QUACK Everywhere a moo, moo HENS--------------CLUCK CLUCK Old Mac Donald had a afarm HORSE----------- HIIIIIIII HIIIII PIG----------------OING OING E-I-E-I-O
  • 15.
    PROBLEMES POTES,PICS, ORELLES... QUANTS TENEN ELS ANIMALETS DE LA GRANJA? Nom: Cognoms: M Curs: Data: A 1. Hui he anat a passejar amb el meu gos, i m’he trobat amb el gos de la T meua veïna. Quantes potes hi ha en total entre els dos gossos? E 2. En el galliner de la meua tia Maria he contat 10 gallinetes, però no sé M quants pics tenen en total. Podries ajudar-me? À 3. Si veig un conill, una gallina, un gos i un gatet. Quantes orelles tenen en T total? I DOMINO Q 3+2 5 2 2-1 U E 2+2 4 1 1+1 S
  • 16.
    E D U C A C I Ó El passeig de Lucy A R Narrador: Un dia de bon mati Lucy va anar a passejar al camp... (En l’escena apareix la xiqueta Lucy passejant pel camp) T Gallina: Quiquiriquiquiii! Bon matí Í S Lucy: Què és ixe soroll? Algú me’l pot dir? T Xiquets de classe: És el gall! I C .... A
  • 17.
    Dels animals quehas vist i sobre les que estàs estudiant, quina funcionalitat tenen? Quins son els productes resultants? V VACA: llet, carn... CONILL: carn A PORC: menjar L GOS: acompanya i cuida les (cuixot, carn, e mbotit...) E ovelles, i li fa companyia al pastor N C CEREALS: farina, per a fer pa; GALLINES: Ous, carn... I ordi, per a fabricar cervesa; cereals per al desdejuni.... OVELLA: À llana
  • 18.
    Després d’agafar elsous M U LA GRANJA ESCOLA R A Anem a pegar una volta! Després de fer el pa CONEIXEMENT DEL MEDI, VALENCIÀ, CASTELLÀ, ANGLÉS, EDUCACIÓ ARTISTICA L
  • 19.
    Continua i global,tenint en compte el progrés en el AVALUACIÓ conjunt de les àrees del currículum Progrés no adequat: reforç educatiu CRITERIS D’AVALUACIÓ DE LES ÀREES POTENCIALS CONEIXEMENT DEL MEDI MATEMÀTIQUES EDUCACIÓ ARTÍSTICA LLENGUA VALENCIANA LLENGUA EXTRANGERA (ANGLÉS) L’avaluació es realitzarà tant individualment com col·lectivament, als treballs en grup. A més dels continguts conceptuals, també s’avaluarà la participació en les classes i l’actitud davant de l’assignatura
  • 20.
    ATENCIÓ A LADIVESITAT
  • 21.
    BIBLIOGRAFIA Normativa: -Llei Orgànica 2/2006,de 3 de Maig, d’Educació. - Decret 111/2007, de 20 de Juliol, del Consell, pel qual s’estableix el currículum de l’Educació Primària a la Comunitat Valenciana. - Reial Decret 1513/2006, de 29 de Desembre, pel qual s’estableix les competències bàsiques per a l’educació primària Pàgines web: http://www.slideshare.net/oscarml/gua-prctica-de-educacin-en- valorespara-profesores-deprimaria-secundaria-y-eso http://valoresdaviot2.blogspot.com.es/
  • 22.