Membandingbeza prinsip Kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze dalam pend...Atifah Ruzana Abd Wahab
MUZK3093 KAEDAH DAN PENDEKATAN PENGAJARAN MUZIK
1. Membandingbeza prinsip kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze
2. Contoh aktiviti muzikal menggunakan kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze
Membandingbeza prinsip Kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze dalam pend...Atifah Ruzana Abd Wahab
MUZK3093 KAEDAH DAN PENDEKATAN PENGAJARAN MUZIK
1. Membandingbeza prinsip kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze
2. Contoh aktiviti muzikal menggunakan kaedah Kodaly, Pendekatan Orff dan Dalcroze
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...Atifah Ruzana Abd Wahab
MUZK3093 KAEDAH DAN PENDEKATAN PENGAJARAN MUZIK
Penggabungan aspek nyanyian, pergerakan secara kreatif dan apreasiasi muzik)
contoh aktiviti muzikal orff, dalcroze dan kodaly
Aktiviti Muzikal (Penggabungan Aspek Nyanyian, Pergerakan secara Kreatif dan ...Atifah Ruzana Abd Wahab
MUZK3093 KAEDAH DAN PENDEKATAN PENGAJARAN MUZIK
Penggabungan aspek nyanyian, pergerakan secara kreatif dan apreasiasi muzik)
contoh aktiviti muzikal orff, dalcroze dan kodaly
MODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 4 KURIKULUM MERDEKA.pdfAndiCoc
Tujuan Pembelajaran:
1. Mengenal jenis-jenis sumber bunyi berdasarkan cara memainkan alat musiknya seperti dipukul, digesek, dan ditiup.
2. Mengkategorikan jenis alat-alat musik ritmis dan alat-alat musik melodis.
3. Menemukan preferensi dalam memilih alat musik yang ingin dipelajari dan memahami dasar-dasarnya.
Alur Tujuan Pembelajaran (ATP)
1. Peserta didik dapat mengasah kemampuannya mendengar dan mengenali berbagai bunyi yang ada di lingkungan sekitar.
2. Peserta didik dapat mengenali berbagai jenis alat musik berdasarkan cara memainkannya.
3. Peserta didik dapat mengenali jenis alat musik berdasarkan bunyi yang dihasilkan.
4. Peserta didik dapat mengimajinasikan dan mengkorelasikan bunyi-bunyi yang ada di lingkungan sekitar dengan jenis alat musiknya.
Kegiatan pembelajaran 1 ini akan mendengarkan, mengeksplorasi, dan mengidentifikasi bunyi dengan jenis-jenis alat musik berdasarkan cara memainkannya. Hal ini diharapkan dapat memberikan anak fondasi dalam mempelajari musik yang baik dengan merangsang sensitivitas pendengaran peserta didik terhadap bunyi, sebelum melibatkan banyak kemampuan kognisi mereka untuk memahami berbagai unsur-unsur musik dengan segala teorinya.
MODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 1 BAB 2
Kegiatan pembelajaran 1 diawali dengan materi tentang elemen dasar musik yang berhubungan dengan waktu, yakni denyut/pulsa/ketukan dan tempo sederhana. Denyut sebagai elemen musik paling dasar menurut teori musik merupakan ketukan berulang, teratur, berdurasi pendek, dan tepat sama. Contohnya, bunyi tetesan air, detak arloji, detak jarum jam dinding, denyut nadi, detak jantung, metronome dan bunyi-bunyi lainnya. Faktanya secara umum denyut dapat dirasakan, didengar dan bahkan direspon. Oleh karena itu, terkait soal denyut ini guru dapat memberikan contoh-contoh fenomena bunyi kepada peserta didik, baik dari bunyi-bunyi di lingkungan sekitar maupun denyut yang berasal dari tubuh mereka sendiri. Pengetahuan tentang denyut menjadi bagian penting mendasar dalam pengalaman ritmis dalam musik. Materi selanjutnya dalam kegiatan pembelajaran ini adalah tentang persepsi temporal sederhana. Tempo pada dasarnya merupakan waktu atau kecepatan dalam ukuran langkah tertentu. Dalam konteks musik, tempo merupakan ukuran seberapa cepat musik dimainkan. Secara internasional satuan tempo disebut BPM (Beat Per Minute), yang berarti dalam satu menit terdapat berapa ketukan. Ketukan dalam satuan BPM biasa menggunakan angka, contohnya 120 BPM yang berarti ada 120 ketukan dalam satu menit. Apabila kata beat diibaratkan langkah kaki, guru dapat memberi contoh dengan langkah kaki atau tepukan tangan 4 ketukan. Dimulai dengan 4 ketukan langkah kaki atau tepukan tangan sembari diucapkan angka 1-2-3-4 secara berulang dengan kecepatan pelan. Kemudian 4 ketukan tersebut dinaikkan kecepatannya menjadi sedang hingga cepat.
modulguruku.com
RPT MUZIK TAHUN 1 KELAS MASALAH PEMBELAJARAN MULTIPLEMastizah Gobik
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN MUZIK TAHUN 1 KELAS MASALAH PEMBELAJARAN MULTIPLE
RPT UNTUK MURID KELAS MULLTIPLE ADALAH AGAK BERBEZA DENGAN RPT MUZIK TAHUN 1 KELAS MASALAH PEMBELAJARN.
INI ADALAH KERANA DALAM KELAS MULTIPLE INI MURID-MURIDNYA TERDIRI DARIPADA PELBAGAI PERINGKAT UMUR, PELBAGAI TAHAP KEUPAYAAN PEMBELAJARAN DAN PENGURUSAN DIRI YANG BERBEZA SERTA JURANG MASA PENGALAMAN PERSEKOLAHAN YANG BERBEZA DI ANTARA SATU YANG LAIN. SEBAGAI CONTOH, DI DALAM KELAS IN TERDAPAT MURID YANG SUDAH BERADA DI DALAM KELAS INI SELAMA 5 TAHUN, MANAKALA DALAM MASA YANG SAMA DI DALAM KELAS INI TERDAPAT JUGA MURID YANG BAHARU SAHAJA MEMASUKI KELAS INI.
OLEH YANG DEMIKIAN, ANDA AKAN MENDAPATI DALAM RPT INI TERDAPAT SENARAI KOLEKSI LAGU KSSR DARI TAHUN 1 HINGGA TAHUN 6 SEBAGAI RUJUKAN PERSEDIAAN RPH GURU.
SITUASI INI WUJUD ADALAH KERANA PRINSIP UTAMA DALAM PdP MURID MULTIPLE DALAM KELAS INI (MASALAH PEMBELAJARAN & KETIDAKUPAYAAN PENGLIHATAN) IALAH "ADAPT AND ADOPT".
MODUL AJAR SENI TARI KELAS 1 BAB 2.
Siswa akan mempelajari tentang bagaimana merespon suatu rangsangan gerak tari secara visual (lihat) dan audio (dengar) ke dalam gerak. Guru dapat menggunakan gambar, membacakan cerita, atau memperlihatkan secara langsung kepada siswa sebagai rangsangan kegiatan. Siswa diharapkan dapat menampilkan gerak yang berasal dari pemahamannya tentang unsur gerak tari yang meliputi ruang, tenaga, dan waktu. Pada akhir unit ini, siswa diminta untuk menampilkan gerak tari dengan memperhatikan unsur ruang yang diekspresikan melalui rangsang audio/visual.
Tiga indikator yang digunakan untuk Unit 2 adalah:
1. Siswa membedakan unsur ruang gerak tari dengan melakukan pengamatan melalui rangsangan audio/visual.
2. Siswa menampilkan gerak dengan menerapkan unsur ruang gerak tari yang terinspirasi dari rangsangan audio/ visual.
3. Siswa menceritakan hasil gerak yang ditampilkan berdasarkan pengalaman pribadi.
Untuk menilai unit ini, guru bisa membuat situasi yang menyenangkan untuk memotivasi siswa. Contohnya dengan membuat ajang pencarian bakat seperti di Unit 1 atau dengan membuat permainan tebak gaya, yang mana siswa ditugaskan untuk mengekspresikan suatu objek ke dalam gerak, dan siswa lain menebak nama dari gerak tersebut. Tentunya guru diberi kebebasan dalam membuat situasi yang kreatif dan inovatif sesuai dengan kondisi di kelas. Peran siswa dalam Unit 2 adalah sebagai koreografer yang mengekspresikan idenya. Penilaian yang digunakan dalam unit ini menggunakan rubrik dan catatan anekdotal.
modulguruku.com
MZU 3114 Kurikulum & Pengajaran Muzik - RPH PENDIDIKAN MUZIK KBSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
1. RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN MUZIK KBSR TAHUN 3
Mata Pelajaran
: Pendidikan Muzik
Tahun
: 3 Ledang
Bilangan Murid
: 20 orang
Tarikh
: 1 Ogos 2013
Masa
: 8.45 – 9.15 pagi ( 30 minit )
Tajuk
: Ciptaan Tuhan
Aspek
: Pengalaman muzikal
Konsep
: Irama – Corak Irama dan detik lagu
Tempo – Perubahan tempo
Pengetahuan sedia ada : 1. Murid pernah memainkan perkusi secara solo atau
berkumpulan daripada pelbagai repertoir.
2. Murid pernah membuat gerakan mengikut iringan
muzik.
Hasil pembelajaran
: Di akhir pengajaran pembelajaran, murid – murid dapat:
1. Membezakan tempo laju, sederhana dan perlahan.
2. Membuat gerakan kreatif yang sesuai yang menunjukkan
tempo cepat, perlahan dan sederhana.
3. Memainkan alat perkusi mengikut tempo dan corak irama
yang betul.
Nilai
: Prihatin, bekerjasama, memberi perhatian, patuh,
bertanggungjawab dan peka.
KBKK
: Menjana idea, memahami, meneroka, mengimprovisasi,
merasai
Bahan Bantu Mengajar
: LCD, kayu tik tok (alat perkusi), radio
2. Langkah/Masa
Set Induksi
(5 minit)
Isi Kandungan
Pengenalan tajuk
Aktiviti P&P
Catatan
1. Guru menyoal murid – murid sama ABM:
Kad
bergambar,
ada mereka pernah melihat arnab dan alat muzik / radio
kura – kura dan menyuruh murid
menyatakan ciri – ciri kedua binatang
tersebut.
Murid menjawab persoalan guru dan
menyatakan ciri – ciri arnab dan kura –
kura.
2. Guru menyampaikan sebuah cerita
yang bertajuk “Arnab dan Kura –
Kura” kepada murid dalam nada,
gaya dan intonasi yang betul bersama
dengan iringan muzik.
Murid
melihat
dan
mendengar
persembahan cerita yang disampaikan
oleh guru.
3. Guru
membuat
demonstrasi
pergerakan arnab dan kura – kura
dan menyuruh murid mengenalpasti
pergerakan cepat, sederhana dan
lambat.
Murid
mengenalpasti
pergerakan
arnab dan kura – kura.
4. Guru memperkenalkan konsep irama
dan tempo melalui pergerakan yang
dilakukan bersama murid – murid.
Murid melakukan aktiviti pergerakan
bersama guru.
3. Langkah 1
Mengenalpasti
pertukaran
(10 minit)
dan
tempo
merancang
1. Guru memberi penerangan
tempo
cepat,
tentang Nilai: Patuh, bekerjasama
perlahan
dan
ABM: LCD, Alat perkusi
sederhana kepada murid.
pergerakan
mengikut
tempo
dan
irama
corak
yang betul.
Murid
mendengar
penerangan
Gong
Loceng
Kereta bomba
daripada guru tentang tempo cepat,
perlahan dan sederhana.
2. Guru menyuruh murid mendengar
dan bergerak atau beraksi secara
spontan kepada pelbagai bunyi yang
diperdengarkan
dengan
tempo
lambat, sederhana dan cepat.
Murid mendengar dan bergerak secara
spontan
dalam
tempo
lambat,
sederhana dan cepat.
Contoh:
Bunyi
gong
–
berjalan
dan
menghayunkan tangan.
Bunyi loceng – berjalan berjingkit
– jingkit dengan berhati – hati.
Bunyi kereta bomba – berjalan
dengan tergopoh – gapah dengan
rasa cemas
Bunyi
burung
berkicau
–
gerakan lakuan burung terbang
dengan rasa riang
Bunyi
muzik
menggerakkan
instrumental
anggota
–
badan
sambil merasai detik dan mud
muzik.
3. Guru
menyuruh
murid
–
murid
menyanyikan lagu “Bapaku Pulang”
sambil merasai detik lagu dengan
4.
Burung
bertepuk tangan.
Muzik instrumental
Murid – murid menyanyikan sambil
bertepuk tangan mengikut detik lagu
“Bapaku Pulang.”
4. Guru
memberi
tumpuan
kepada
tepukan murid – murid mengikut
corak irama lagu yang dimainkan.
Langkah 2
Meneroka
corak
1. Guru
menyuruh
meneroka
melalui permainan
kesan bunyi dengan menggunakan
alat
anggota badan yang lain seperti:
muzik
anggota badan.
dan
merasai
untuk Nilai : Prihatin, patuh,
irama dan tempo
(10 minit)
dan
murid
ABM : LCD, kayu tik tok,
carta
Memetik jari
pelbagai bekerjasama
Menghentak kaki
Murid meneroka bunyi yang dihasilkan
melalui
aktiviti
memetik
menghentak kaki .
jari
dan
5. 2. Guru
mengedarkan kayu
kepada
sekumpulan
tik
murid
tok
dan
menyuruh murid mendengar serta
mengulang kembali permainan alat
muzik yang dimainkan oleh guru
mengikut:
Tempo yang sesuai
Bunyi yang seimbang
Murid
mendengar
dan
meniru
perbuatan guru dengan bermain kayu
tik tok dengan tempo dan bunyi yang
sama.
3. Guru membahagikan murid – murid
kepada dua kumpulan dan
menyuruh mereka meneroka gaya
pergerakan
dari
alam
mengikut
ransangan corak irama dan tempo
yang
dimainkan
dengan
menggunakan kayu tik tok dan juga
anggota badan.
Kumpulan 1 : Membuat pergerakan
sambil main kayu tik tok mengikut corak
irama dan tempo yang dimainkan oleh
guru
Kumpulan 2
dan
hasilkan
: Membuat pergerakan
bunyi
melalui
anggota
badan mengikut corak irama dan tempo
yang dimainkan oleh guru.
6. Murid meneroka pergerakan dengan
menggunakan
anggota
kayu
badan
tik
dalam
tok
dan
kumpulan
masing – masing.
Penutup
Persembahan
1. Guru
menyuruh
– Nilai: Peka, prihatin
kumpulan
kumpulan dan kuiz
( 5 minit )
kumpulan mempersembahkan hasil
muzikal.
kumpulan masing – masing mengikut
iringan muzik yang telah dipilih.
Murid
mempersembahkan
penerokaan
mereka
hasil
bersama
kumpulan masing – masing.
2. Guru mengadakan sesi soal jawab
yang ringkas bersama murid – murid.
Murid bertanyakan soalan kepada guru
tentang pembelajaran pada hari ini.
3. Guru
bersama
dengan
murid
menyanyikan lagu “Bapaku Pulang”
sambil
membuat
pelbagai
gaya
gerakan.
Murid bersama guru menyanyikan lagu
“Bapaku
Pulang”
dengan
gerakan
yang telah mereka terokai sepanjang
proses pengajaran dan pembelajaran
pada hari ini.
ABM: slaid