План-конспект інтегрованого урокуз трудового навчання/технологій.
6 клас. Трудове навчання.
Об’єкт проектної діяльності № 1: «Лялька – мотанка (оберіг)» (6 год).
Основна технологія: технологія виготовлення ляльки - мотанки.
Назва навчальної програми: Трудове навчання. 5-9 класи. Програма для
загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена). Програма затверджена
наказом МОН України від 07.06.1017 № 804.
Урок 1-2.
Тема. Вибір та обґрунтування теми проекту (виду ляльки – мотанки).
Планування роботи з виконання проекту. Проектування форми ляльки –
мотанки методом фантазування. Графічне зображення.
Тип уроку: інтегрований (трудове навчання + матеріалознавство,
історія, народознавство, креслення, математика).
Цілі уроку: ознайомитися з історією виникнення народної ляльки,
з’ясувати, коли з’явилися традиційні народні ляльки, які ляльки
були в нашого народу, яке призначення мала кожна лялька; вивчити
технології виготовлення різних видів ляльок, показати можливість
використання таких виробів для ігор і подарунків; вдосконалити навички
роботи за проектною технологією, розвивати інтерес до теми проекту серед
учнів, виховувати повагу до традицій та обрядів українського народу.
Компетентності, які формуються на уроці: спілкування державною
мовою, математична компетентність, уміння вчитися впродовж життя,
інформаційно-цифрова компетентність, ініціативність і підприємливість,
екологічна грамотність і здорове життя, соціальна та громадянська
компетентності, обізнаність та самовираження у сфері культури.
Обладнання уроку: мультимедійна презентація «Лялька – мотанка
(оберіг)», виставка мотанок, виготовлених учнями раніше, матеріали та
2.
інструменти, необхідні длявиготовлення ляльки, інтерактивний плакат
«Лялька - мотанка», відео «Музей мотанки в с. Криворіжжя на
Добропільщині», майстер-клас «Виготовлення ляльки-мотанки на бажання з
телепередачі «Все буде добре»».
Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці:
https://www.youtube.com/watch?v=_TPvmWhll6c&t=1s
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3008448874b5
Очікувані результати: учні знають історію виникнення народної
ляльки, її призначення; пояснюють технологію виготовлення сувенірної
ляльки – мотанки в національних традиціях, особливості її прикрашення;
вміють планувати роботу з теми проекту, проявляють інтерес до вивчення
традицій та обрядів українського народу.
Хід уроку
І. Організаційний момент (5 хв.)
1. Створення позитивного емоційного настрою учні
На дошці записано алгоритм (слайд 1):
Учитель. Діти, зверніть увагу на алгоритм, записаний на дошці. Я
пропоную кожному з вас, скориставшись ним, дати собі установку на успіх.
(Учні використовують вправу «Незакінчені речення», озвучують свою
«установку на успіх». Наприклад: «Я хочу здобути нові знання», «Я можу
Я
можу
УСПІХ
хочу буду
3.
бути уважним іпрацьовитим», «Я буду наполегливо працювати»),
підсумовуючи вищеозначені «установки на успіх», учитель висловлює
побажання:
Я побажаю, діти, щоб вам хотілось вчитись,
Щоб ви могли багато корисного дізнатись,
Щоб дружно працювали і завжди успіх мали!
2. Повідомлення теми та цілей уроку (слайд 2)
(В одязі вчителя спостерігаються елементи, які несуть в собі зразок
оздоблення ляльки – мотанки (вишивка, стрічка на голові, намисто тощо).)
Вчитель. Саме такий емоційний настрій несе в собі лялька – мотанка,
вона з давніх-давен надавала захист від злих сил, слугувала оберегом всієї
родини. Сьогодні я вас запрошую ознайомитися з її видами, особливостями
виготовлення та прикрашання. Успіх супроводжує ляльку - мотанку, вона
приносить щастя, виконує бажання та має магічну силу.
Продовжуємо працювати за проектною технологією і на сьогоднішнім
уроці будемо обирати модель мотанки для виготовлення та поетапно
планувати свою роботу. А що ви хотіли б дізнатися на уроці?
Учні (зразок відповідей):
- Ознайомитися з історією виникнення ляльки – мотанки.
- Дізнатися про традиції та обряди, пов’язані з мотанкою.
- Вміти розпізнавати різновиди ляльки за зовнішніми ознаками.
- Опанувати технології виготовлення різних видів ляльок.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів,
мотивація навчально-трудової діяльності (10 хв.) (слайд 3)
1. Бесіда вчителя з учням
4.
- Скажіть будьласка, а де ви вже зустрічалися з лялькою – мотанкою,
бачили її раніше? (Відповіді учнів)
2. Подорож до міського музею (демонстрація відео)
Для народних умільців виготовлення народної ляльки – улюблена
справа, сенс життя. Більше тисячі ляльок оберегів зберігається в музеї
мотанок на Добропільщині в селі Криворіжжя на базі міської школи.
Пропоную вам здійснити віртуальну подорож до музею мотанки
(https://www.youtube.com/watch?v=_TPvmWhll6c&t=1s ) (слайд 4)
3. Мотивація навчально-трудової діяльності
Технологія виготовлення мотанки цікавила людство з здавен та є
актуальною і сьогодні. І ми залучимося до її виготовлення. Результатом
проектної діяльності з цієї теми буде власноруч зроблена лялька.
На Україні здавна були популярні обереги для дому. Але
куплений оберіг не має такої магічної сили як оберіг зроблений
своїми руками. Майстерно зроблена, пишно одягнена лялька може стати
не тільки чудовим подарунком, дивовижним елементом декору або цінним
предметом побуту, а й оберегом благополуччя, щасливого сімейного життя і
захистом від злих сил!
На уроці ми ознайомимося з історією ляльки – мотанки та її магічним
значенням, матеріалами, які використовуються для її виготовлення.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
1. Випереджувальне завдання. Повідомлення учнів.
5.
Учитель. Учні отрималивипереджувальне завдання дослідити історію
та народні прикмети виготовлення ляльки – мотанки (додатки 1-2). Під час
прослуховування доповідей записати рекомендації щодо добору матеріалів
для виготовлення ляльки – мотанки.
2. Етапи проектної діяльності.
Слово вчителя. Продовжуємо працювати за проектною технологією,
наш новий проект – «Лялька – мотанка (оберіг)». У результаті кожного етапу
виконується частина проекту, яка дозволяє продовжувати роботу над
проектом. Давайте пригадаємо ці етапи (слайд 5):
3. Обговорення етапів проектної діяльності.
Сьогоднівиконаємо завдання організаційно – підготовчого етапу, в ході
практичної роботиви будете здійснювати завдання конструкторського етапу
Необхідна інформація та
розуміння, що ми маємо робити.
Заключний етап
необхідний для випробування
та висновків.
Висновки Виріб
Технологічний етап
необхідний для виготовлення
виробу за розробленими на
конструкторському етапі
зображеннями.
Конструкторський етап
необхідний для вдосконалення
виробу, внесення змін до форми
та з’єднань деталей, визначення
кількості матеріалів.
Зображення виробу
або його складників.
Організаційно-підготовчийетап
необхідний для пошуку зразків
подібних виробів, інформації
щодо способів їх виготовлення, про
матеріали тощо.
ПРОЕКТ
6.
(розробити ескіз майбутньоговиробу, дібрати матеріали, необхідні для
виготовлення запланованого виробу).
4. Метод фантазування.
Учитель. У створенні нових зразків виробів широко застосовують
метод фантазування. Він полягає в тому, щоб виріб та техніка переносяться
в інші умови існування або використання, до яких їх треба заново
пристосовувати.
Отже, метод фантазування – це спосіб конструювання форми предмета
шляхом уявлення, вигадування нового, неіснуючого образу предмета або
його частини. Головною умовою цього методу є відсутність будь-яких
обмежень та правил. Зразки робіт наших учнів представлено на шкільній
виставці в кабінеті.
Визначивши відмінності в умовах використання, слід внести зміни у
форму, конструкцію, матеріали того виробу, що потребує змін. Так, відомо
багато прикладів, коли письменники-фантасти передбачали наукові
відкриття, винайдення нових видів техніки, приладів тощо.
Метою методу фантазування є створення чогось нового, такого, чого ще
не було. Основне питання фантазування – «а що, коли…». При фантазуванні
ви самі створюєте будь-який сюжет, зокрема й казковий, будь-яку ситуацію,
будь-яке завдання й самі розв’язуєте все це так,як захочете. У фантазуванні
прийнятне будь-яке рішення.
ІV. Формування умінь та навичок (40 хв.)
Практична робота «Проектування форми ляльки – мотанки
методом фантазування. Графічне зображення»
1. Обговорення з учнями виготовлення ескізів:
Що може бути підказкою під час фантазування?
7.
- вади матеріалу;
-малюнок волокон;
- плями;
- залишки матеріалів;
- поєднання геометричних форм;
- інше.
Сфантазований задум треба намалювати та спробувати якомога краще
пристосовувати до справжніх матеріалів і умов для виготовлення.
2. Створення учнями та захист ескізів ляльки- мотанки.
На дошці розташовується виставка малюнків-ескізів форми ляльки –
мотанки:
3. Рекомендації вчителя щодо подальшої роботи над проектом.
8.
а) учні характеризуютьматеріали для виготовлення ляльки – мотанки за
прослуханою доповіддю;
б) обирають вид ляльки – мотанки для виготовлення.
V. Закріпленняновихзнань та вмінь учнів (8 хв.)
Вправа «Склади пазл «Берегиня»» (слайд 6)
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3008448874b5
Учитель. Вам потрібно скласти пазл та визначити вид ляльки, дати
характеристику цієї мотанки, використовуючи матеріали уроку.
VІ. Підсумки уроку (5 хв.)
1. Рефлексія
На дошці записані незакінчені речення і для підбиття підсумків уроку
учням пропонується зачитати їх та закінчити (слайд 7)
Сьогодні на занятті ми …
Найбільше мені сподобалось …
Раніше я не вміла, а тепер умію …
Найбільші труднощі я відчула …
Це мені знадобиться …
2. Підсумки уроку.
Учитель узагальнює активність та креативність робіт учнів.
3. Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання (2 хв.)
Внести за бажанням корективи в ескіз виробу, дібрати матеріали для
виготовлення ляльки-мотанки. Провести міні-дослідження: провести
опитування членів родини «Що знають про народну ляльку-мотанку (оберіг)
у вашій родині?».
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
9.
1. Лещук Р.М. Трудове навчання. 6 клас: Робочий зошит / Р. М. Лещук,
О. Ю. Медвідь, Ю. В. Палій; за заг.ред. С. М. Дятленка. – Харків: Вид-
во «Ранок», 2017. – 56 с.: іл..
2. Пелагейченко М. Л. Професійний довідник учителя трудового
навчання. – Х.: вид. група «Основа», 2013. – 254 с. (Серія
«Професійний довідник»).
3. ТарасоваО. О. Ляльки – мотанки. Оберегидля вашої оселі, що
дарують успіх, багатство, щастя. Х: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. –
128 стор.
4. Хатько Л. І. Усі уроки трудового навчання (дівчата). 6 клас.
Інваріативний модуль. – Х.: Вид. група «Основа», 2014. – 254 с.: іл.,
табл. – (Серія «Усі уроки»).
5. https://www.youtube.com/watch?v=_TPvmWhll6c&t=1s
6. https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3008448874b5
10.
ДОДАТКИ
Додаток 1.
Історична довідка.
Лялька-мотанка(або вузликова лялька) – давній сакральний оберіг. Їй
уже понад 5000 років. Народна лялька відома з незапам’ятних часів і своїми
витоками сягає доби Трипільської цивілізації. Такі ляльки можна знайти в
будь-якій країні. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала
людину від неприємностей і бід. Ляльку часто використовували у ритуалах.
При виготовленні ритуальної ляльки в неї вплітали все те, від чого людина
хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді.
До кінця ХІХ ст. витоки обряду остаточно втратилися і забулися, а ляльки
залишилися.
У всіх слов'янських народів, було велике різноманіття саморобних
ляльок. Традиції виготовлення ляльок на території, де проживали слов'янські
народи існували аж до середини ХХ століття.
У давнину людина відчувала тісніші зв'язки з силами природи
і вже за часів палеоліту (10-5 тис. до н. е.) диференціювала їх на
добрі та злі, причому добрі були оберегами від злих. Але їх треба
було періодично задобрювати, звертатись до них з магічними
заклинаннями, приносити їм жертви.
Такі ляльки можна знайти у багатьох країнах. Їх почали робити відтоді,
як навчилися вирощувати льон. Ганчіркова лялька була не просто іграшкою.
Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей і лиха. Ляльку
часто використовувалив ритуалах. При виготовленні ритуальної ляльки в неї
вплітали все те, чого людина хотіла позбавитися (лиха, хвороби), і спалювали
на вогнищі або топили у воді. До кінця ХІХ ст. витоки обряду остаточно
втратилися і забулися, а ляльки залишилися.
11.
У всіх слов'янськихнародів, було велике різноманіття саморобних
ляльок. Традиції виготовлення ляльок на території, де проживали слов'янські
народи існували аж до середини ХХ століття.
Спочатку лялька виникла саме як атрибут обряду, згодом з’явилася
лялька – оберіг. І тільки після цього лялька стала дитячою іграшкою.
Вузликова лялька – нащадок ляльки-божества, що символізувала Рожаницю,
богиню-заступницюжіночої долі, хранительку плодовитості, якій вклонялися
у давньослов’янські й трипільські часи.
Чому ж лялька називається мотанкою? Річ у тому, що виготовлення цієї
магічної іграшки – цілий ритуал, при якому користуватися ножицями,
голками та іншими колюче-ріжучими предметами заборонялося – щоб щастя-
долю не колоти й не різати. Клаптики тканини рвали руками на менші
шматочки, скручували мотузочками й нитками – і лялька-мотанка готова.
Додаток 2.
Матеріали, технологія виготовлення ляльки-мотанки.
Для виготовлення мотанки-оберега брали клаптики ношеного одягу, до
того ж «щасливого» -того, який носили у кращі періоди життя, не затьмарені
ні лихом, ні бідністю.
Обрядовіляльки, на відміну від оберегів, робилиз нової гарної тканини,
їхній одяг прикрашали вишиванням, шовковими стрічками, тасьмою.
Способи створення цих ляльок – скручування, скочування, змотування,
зв’язування, звивання. Їх виготовляють методом кувадки (традиційна
вузликова лялька), «воланчика» (Вепська лялька), стовбушки (Коляда, На
вдале заміжжя). Для деяких ляльок використовують гілки дерев – це Світове
дерево, Масляна, зимові Лихоманки, Купалка та інші. Зерно і крупи
необхідні для Зернянки, Подорожниці, Коляди.
Сакральне значення ляльки-мотанки підкреслюється звиванням уже
першого клаптика. Адже в основі голови традиційної вузликової ляльки –
трипільська скручена спіральна форма кругообігу (трипільській знак).