SlideShare a Scribd company logo
Історія України
9 клаc
Розділ 7. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX
століття.
Урок 5.
Тема:«Утворення політичних партії в Західній Україні»
Мета:ознайомити учнів із процесом розвиткунаціонального руху в Західній
Україні в другій половині XIX століття; проаналізувати обставиниутворення
перших політичних партій; довестиважливість значення проголошення ідеї
політичної незалежності України, з’ясуватироль І.Франка в суспільно-
політичному житті; закріпити вміння аналізувати та оцінювати причинно-
наслідкові зв’язки;давати власну оцінку діяльності перших політичних партій,
формувати предметні компетенції учнів; виховувати почуття патріотизму.
Очікуванірезультати:
Після уроку учні зможуть:
 характеризувати процес створення, програмовідокументи перших
політичних партій в Україні;
 називати час, місце, персональнийсклад політичних партій Західної
України;
 визначати роль І.Франка, М.Міхновського, Ю.Бачинського в українському
відродженні;
 давати власну оцінку діяльності: РУРП, УНДП, УСДП.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:підручник Ф.Г.Турченко, В.М.Мороко «Історія України»,
мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв)
(вітання, підготовка робочогомісця, створення позитивноїпсихологічної
атмосфери).
ІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів (3хв)
Бесіда. 1.Хто такі москвофіли та народовці?
2.Що ви знаєте про їх діяльність?
3.Коли виник радикальний рух? Які завдання ставили перед собою його
учасники?
Виконати завдання«Незакінчене речення».
 В 1885 році народовцістворилисвій керівний орган – ... (Народну раду);
 До «буковинськоїтрійці» входили - ... (Юрій Федькович, Сидірта
Григорій Воробкевичі);
 В культурно-національне життя Закарпаття активно включився - ….
(Августин Волошин);
 «УкраїнськийП’ємонт» це - …. (Галичина).
ІІІ. Оголошеннятеми та очікуваних навчальнихрезультатів (2 хв)
В 90-ті рокиХІХ століття національно-визвольний рух в Галичині піднявся на
якісно новий щабель,прискорився процес формування політичних партій. Ці
позитивні зміни свідчили про готовність учасників руху до боротьби під
гаслами, реалізація яких у підсумку дозволилаб українцям здобутисвою
державу.
Отже, тема уроку:
«Утворенняпершої політичноїпартії в Україні»(діти записують тему в
робочийзошит).
IV.Мотиваціянавчальноїдіяльності (2 хв)
Англійська письменниця МеггіФюрі сказала «Якщо ми будемо вивчати
історію, то навчимосяне повторювати минулихпомилок».
Я пропонуювам, вивчивши тему, поміркувати:скільки часу пройшло від
виникненняідеїпро незалежність України до проголошеннянезалежності?
Чи актуальна проблеманезалежностіУкраїни в ХХІ столітті?
V. Вивченнянового матеріалу (20 хв)
План теми уроку
1. Утворення першої політичної партії в Україні(РУРП). І.Франко.
2. Утворення УСДП та УНДП.
3. Українці в Галицькому сеймі та в Австрійському парламенті.
4. Українці-самостійники.М.Міхновський. Ю.Бачинський
Творче завдання:
Що було спільного в українськихпартіях Галичини?
У чомуполягали розбіжності?
1. Утворенняпершої політичноїпартії в Україні. (РУРП). І.Франко.
Розповідь учителя
1890 рік – під впливом М.Драгомановаз ініціативи І.Франка, М.Павлика у
Львові було засновано першу політичну партію – Русько-українськурадикальну
партію (РУРП).
Слайд №4
Робота з поняттям:
Політична партія- це організація, що виражає інтереси певної соціальної
групи,об’єднуєнайактивніших її представників і прагне до досягнення певної
мети та ідеалів.
Учні визначають причини виникнення українськихпартій в Західній Україні
(роблять записив зошиті):
 діяльність радикалів;
 демократичніпринципи організації суспільного життя в Австро-Угорщині;
 політика «нової ери»;
 діяльність Народної ради;
 співпраця із громадівцямиНаддніпрянщини.
Самостійнаробота з підручником с.281-282,опрацювати документ «Програма
РУРП».
Назвати основнізавдання радикальної партії і записати у таблицю «Політичні
партії Західної України»
Слайд№5
Назва
політичної
партії
Рік
заснування
Лідери партії Програмна мета
РУРП 1890 рік,
жовтень
І.Франко,
М.Павлик,
С.Данилович,
Є.Левицький
Програма-мінімум.
Економічні завдання:
 підвищення матеріального
добробутутрудящих;
 усунення економічного
гноблення і будь-якого
експлуатації;
 економічний підйом краю;
 українськаавтономія в
Австро-Угорщині;
Політичні вимоги:
 загальне безпосереднє
таємне голосування;
 скасування політичних
привілей для панівної
верхівки;
 мирна зовнішня політика;
 ліквідація постійної
армії,заміна її ополченням;
Програма-максимум:утвердження
соціалізму.
Учитель:
Так звані «молодшірадикали»-Ю.Бачинський,В.Будзиновський,О.Колесса-
вважали автономію лише першим етапом.У 1895 році РУРП зазначила,що
самостійність-стратегічна мета партії.
У 1895 роціЮліан Бачинськийопублікував брошуру«Україна
уярмлена»(«Ukrainairredenta»),де обґрунтував потребу створення соборної
держави під девізом: «Вільна,велика,політично самостійна Україна,одна,
нероздільна від Сяну по Кавказ!»
Слайд№6
Яке значеннякниги Ю.Бачинського дляукраїнськогонароду?
Ідею самостійностіУкраїнипідтримав Іван Франко.
Повідомленняучнів,якіотримали випереджувальне завдання про Івана
Франка.
Учні, прослухавши повідомлення, пояснюють вислів: «Іван Франко-Тарас
Шевченко Західної України»
Повідомленняучня.
І.Франко – поет, письменник,громадсько-політичнийдіяч, автор близько 4
тисяч літературних,публіцистичних,наукових творів.Закінчив Дрогобицьку
гімназію,навчався у Львівському,Чернівецькомута Віденському
університетах.З 1894 року очолював філологічну секцію,а з 1898 року-
етнографічну комісію Наукового товаристваімені Шевченка.Стояв біля
витоків РУРП.Тривалийчас перебував під ідейним впливом
М.Драгоманова,ідеямисоціалізму.Потім усвідомив,що «соціалізм не
приведе до національноговизволенняУкраїни».
Перехід на самостійницькі позиції зумовив розрив Франка з радикалами.Він
став одним із керівників Української національно-демократичної партії.
2.УтворенняУНДП та УСДП.
Завдання учням:продовжуємо заповнюватитаблицю «Політичні партії
Західної України» за розповіддю вчителя.
Слайд№7
Назва
політичної
партії
Рік
заснування
Лідери
політичної партії
Програмна мета
УНДП 1899 рік 20
грудня
І.Франко,
Є.Левицький,
М.Грушевський,
В.Охримович,
Т.Окуневський
Програма-мінімум:
- виховання почуття єдностіз
російськимиукраїнцями;
- утворення окремої національної
провінції з окремою
адміністрацією і національним
сеймом;
Програма-максимум:
- національна соборність і
незалежність України.
УСДП Вересень
1899 рік
М.Ганкевич,
Ю.Бачинський,
С.Вітик
Створення вільної держави
українськогонароду – Української
республіки, побудовасоціалізму
через реформита легальні
парламентські методи боротьби.
Слайд №8
Щоб дати відповідь на творче завдання:
Що було спільного в українських партіях Галичини? У чому полягали
розбіжності?
Робота в групах з історичними джерелами.
Перша група опрацьовує документ.
«Із програми РУРП (1890 рік)»
У справах політичних хочемо повної волі особи, слова, сходин і товариств,
печаті і сумління… автономії громад, повітів… надання кожному можливості
найповнішого розвитку культурного.
…Ми, галицькі Русини, часть українсько-руського народу, що мав колись
самостійну державу… заявляємо, останньою метою наших народних значень є
дійти до того, щоб цілий українсько-руський народ здобув собі культурну,
економічну, політичну самостійність.
Друга група працює з документом
«Із програми УСДП»
Ми, українські соціал-демократи, стоїмо на грунті інтернаціональної
солідарності пролетаріата всіх націй Австрії іпереконані, що тільки в цій
братській спільці і наш народ, що належить однією тільки частиною до цієї
держави, може здобути національну волю. …Наша програмова ціль ясна.
Боротьба в ім’я ідеалів соціалізму проти гнобителів люду й також боротьба за
визволення національне! …Наша ціль – вільна держава українського народу,
українська республіка.
Третя група працює з документом
«Із програми УНДП»
Будемо підтримувати, скріпляти та розвивати почуття національної єдності з
російськими українцями та змагати до витворення разом з ними культурної
одноцільності. …Нашим ідеалом повинна бути незалежна Русь-Україна, в якій
би всі частини нації об’єдналися в одну новочасну, культурну державу.
Прогнозована відповідь на творче завдання:
 Всі політичні партії виникли в Західній Україні;
 Всі партії відстоювали ідею незалежності України;
 Прагнули ліквідувати національне поневолення, прагнули демократичного
розвитку;
 РУРП і УНДП вважали, що до незалежності треба йти через виборювання
національно-територіальної автономії, а УСДП вважала, що потрібно
боротися на національно-культурну автономію;
 РУРП відмовилася від соціалістичних ідей, а УСДП їх відстоювала;
 УНДП пріорітетними вважала національні ідеї та відмовилася від
соціалістичної ідеології.
3. Українці в Галицькому сеймі та Австрійському парламенті.
Реферативне повідомлення учня.
Скласти хронологію основних подій.
1849 рік – Буковина оголошена окремим коронним краєм зі своїм сеймом та
адміністрацією;
1861-1863 роки – працював Галицький сейм;
1865 рік – відновлено роботу Галицького сейму;
1867 рік – утворена Австро-Угорська імперія, обмежені права українців,
розширені права поляків.
Членом Галицького сейму був митрополит Української греко-католицької
церкви Андрей Шептицький.
4. Українці-самостійники. М. Міхновський, Ю. Бачинський.
Вчитель пропонує учням ознайомитися з короткою біографічною довідкою та
почати складати політичні портрети діячів.
М. Міхновський (1873-1924) – політичний, громадський діяч. Член «Братства
тарасівців», закінчив юридичний факультет Київського університету святого
Володимира. У 1900 році видав у Львові брошуру «Самостійна Україна», де
проголошував ідеал «єдиної, нероздільної, вільної, самостійної України від гір
Карпатських аж до Кавказьких». У 1902 році утворив Українську народну
партію, програмовим документом якої стали «Десять заповідей», яка стояла на
позиціях самостійності. У 1917 році член Центральної Ради, організатор
українського війська. Виступав за державну самостійність України.
Слайд №9
Ю. Бачинський (1870-1934) – український громадський діяч, публіцист. У 1890
році організатор і керівник першої партії європейського типу – РУРП. Автор
праці «Україна уярмлена», де вперше в історії показав, що політична
самостійність України є необхідною передумовою її економічної та культурної
розбудови. У 1899 році став лідером УСДП, стояв на самостійницьких позиціях.
Слайд №10
VI. Осмислення нових знань (3 хвилини)
Учитель
Друга половина XIXстоліття – це період піднесення національно-визвольного
руху, добапідготовки українськихсил до боротьбизанезалежність та соборність
України.
Посилилися позиції та зросла роль тих суспільно-політичних сил, які чітко
виступали за всеукраїнське єднання на принципах визнання незалежності й
української державності. Український рух досяг найбільших успіхів у Західній
Україні, яка стала «українським П’ємонтом».
Чи актуальне питання єдності та територіальної цілісності України в
сучасний час?
Прогнозована відповідь:
Це питання актуальне, так як Росія анексувала Крим, на Сході України
проголосили утворення ДНР та ЛНР; триває антитерористична операція;
українці борються за територіальну цілісність держави, недоторканність
кордонів, прагнуть приєднатися до Європейського Союзу.
VII. Систематизація та узагальнення знань та умінь (8 хвилин)
Визначте історичну особу за наведеними біографічними фактами:
 Видатний представник українського демократичного руху кінця XIX
століття. Людина великого таланту, творчої праці, «вічний революціонер».
Творча спадщина: «Зів’яле листя», «Борислав сміється», «Лис Микита».
«Тарас Шевченко Західної України»
(Іван Франко)
 Перший серед громадських діячів висунув і обґрунтував ідею здобуття
Україною цілковитої політичної незалежності.
(Юліан Бачинський)
 Автор брошури «Самостійна Україна», засновник партії УНП, склав
«Десять заповідей».
(Микола Міхновський)
 Видатний історик, автор «Історії України-Руси», член УНДП, перший
президент УНР.
(Михайло Грушевський)
 Член Галицького сейму, митрополит УГКЦ.
(Андрей Шептицький)
Робота з історичною картою:
 Показати регіон, де вперше виникли політичні партії України.
(Західна Україна)
 Показати «український П’ємонт».
(Галичина)
 Показати місто, де були утворені РУРП, УНДП, УСДП.
(Львів)
Слайд №11
Вчитель пропонує доповнити текст:
 РУРП утворилася в … (1890 році) в … (Львові) з ініціативи …
(радикалів). Лідерами були…, … (І.Франко, М.Павлик).
 УНДП створена в … (1899 році).Лідерували …, … (І.Франко,
М.Грушевський)
 Партія марксистськоїспрямованості виступала за незалежність України …
(УСДП).
Робота з історичними термінами.
Дати визначення:політична партія, «соборнадержава», українці-самостійники,
«Україна уярмлена», радикали.
VIII. Підведення підсумків уроку (5хв).
Отже, пояснемо вислів: «Якщо ми будемо вивчати історію, то навчимося не
повторювати минулих помилок».
Відповідь учні дають зо допомогою методу «Прес».
Рефлексія:
Чи виправдані очікувані результати?
 Назвіть час, місце, персональний склад політичних партій Західної
України;
 Охарактеризуйте процес створення та програмові документи перших
політичних партій в Україні;
 Визначте роль І.Франка, М.Міхновського, Ю.Бачинського в українському
відродженні ХІХ століття.
 Дайте власну оцінку діяльності РУРП, УНДП, УСДП.
Слайд № 12
«Мікрофон»
На уроці:
 дізнався…
 вразило…
 (не) сподобалося…
 запам’ятав…
 приймав участь…
ІХ. Інструктаж з домашнього завдання (1 хв).
Опрацювати параграф 30, закінчити складати політичні портрети
М.Міхновського, Ю.Бачинського; написати роздум «Чому Галичину називали
«українським П’ємонтом»?
Використана література
1. Бойко О.Д. Історія України: Навчальний посібник для студентів вищих
навчальних закладів. – Видання 3-тє, виправлене, доповнене. – К.:
Академвидав, 2005.
2. Воропаєва В.В.Історія України. Роботаз документами - «Видавничийдім
Весна»-Харків,2013
3. Гісем О.В., Мартинюк О.О. Історія України. Кінець ХVІІІ – початок ХХ
ст..: Навчальний посібник: 9 кл. – К.: Ніка-Центр, 2000.
4. Довідник з історії України(А-Я)/ За заг. Ред.. І. Підкови, Р. Шуста. – К.:
Генеза, 2001.
5. КолядаІ.А. Історія України: Кінець ХVІІІ – початокХХ століття. 9 клас:
Навчальний посібник / За заг. Ред.. О.П. Реєнта. – К.: Україна, 2001.
6. КолядаІ.А. Історія України: Навчально-методичний посібникдля вчителів
/ За заг. Ред.. О.П. Реєнта. – К.: Аконіт, 2006.
7. Подобєд А.О. Історія України. Розробки уроків. Видавництво «Ранок»,
2009.
8. Пометун О.І., Фрейман Г.О. Методика навчання історії в школі. – К.:
Генеза, 2005.
9. Сарбей В.Г.Національне відродження України.-К.:Видавничий дім
«Альтернативи»,1999.
10.СередницькаГ.В. Історія України. Опорні конспекти. – К.: Книги України,
2009
11.Турченко Ф.Г., Мороко В.М. Історія України. КінецьXVIII–початокXX
ст.:Підручник для 9кл.- К.:Генеза,2003

More Related Content

What's hot

Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil Harzing
Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil HarzingCitation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil Harzing
Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil HarzingCharlies1000
 
Урок 27. Елемент керування “напис”.
Урок 27. Елемент керування “напис”.Урок 27. Елемент керування “напис”.
Урок 27. Елемент керування “напис”.
Василь Тереховський
 
ข้อมูลและสารสนเทศ ppt
ข้อมูลและสารสนเทศ pptข้อมูลและสารสนเทศ ppt
ข้อมูลและสารสนเทศ ppt
Latae Chutipas
 
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
Sanya Dzhedzhera
 
ประวัติผู้สอน
ประวัติผู้สอนประวัติผู้สอน
ประวัติผู้สอนRinry LunlaClub
 
речення з однорідними членами
речення з однорідними членамиречення з однорідними членами
речення з однорідними членами
valentina26622
 
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з нимиІнформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
Володимир Бондар
 
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.pptУрок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
OlgaZatoka1
 
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไรอินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
Tewika Chanthong
 
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКАЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
ssuser389ffd
 
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007Nicharee Piwjan
 
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази данихієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
Ирина Валериевна
 
Вивчаємо мову програмування Lazarus
Вивчаємо мову програмування LazarusВивчаємо мову програмування Lazarus
Вивчаємо мову програмування Lazarus
Юлія Артюх
 
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduinoпрограма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
Григорий Громко
 
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-1752 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
VsimPPT
 
Зберігання інформації. Носії інформації.
Зберігання інформації. Носії інформації.Зберігання інформації. Носії інформації.
Зберігання інформації. Носії інформації.
V_Kobzar
 
Game จับคู่ ซอฟแวร์
Game จับคู่ ซอฟแวร์Game จับคู่ ซอฟแวร์
Game จับคู่ ซอฟแวร์
Por Oraya
 
Learning apps
Learning appsLearning apps
Learning apps
Michael Maltster
 

What's hot (20)

Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil Harzing
Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil HarzingCitation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil Harzing
Citation Analysis: From Publication to Impact - Anne-Wil Harzing
 
Урок 27. Елемент керування “напис”.
Урок 27. Елемент керування “напис”.Урок 27. Елемент керування “напис”.
Урок 27. Елемент керування “напис”.
 
ข้อมูลและสารสนเทศ ppt
ข้อมูลและสารสนเทศ pptข้อมูลและสารสนเทศ ppt
ข้อมูลและสารสนเทศ ppt
 
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
5 клас (урок №1): Поняття інформації. Повідомлення.
 
ประวัติผู้สอน
ประวัติผู้สอนประวัติผู้สอน
ประวัติผู้สอน
 
แบบฝึกหัดที่ 3 Microsoft PowerPoint
แบบฝึกหัดที่ 3 Microsoft PowerPointแบบฝึกหัดที่ 3 Microsoft PowerPoint
แบบฝึกหัดที่ 3 Microsoft PowerPoint
 
речення з однорідними членами
речення з однорідними членамиречення з однорідними членами
речення з однорідними членами
 
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з нимиІнформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
Інформатика-5. Урок 4. Дані та пристрої для роботи з ними
 
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.pptУрок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
Урок. 4 Інтернет банкінг Електронне урядування.ppt
 
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไรอินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
อินโฟกราฟิก (Infographic) คืออะไร
 
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКАЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
ЦАРИЦЯ ВСІХ НАУК - МАТЕМАТИКА
 
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007
ใบความรู้ เรื่อง ส่วนประกอบของโปรแกรม Microsoft excel 2007
 
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
3 клас урок 24 що таке команди, алгоритми та їх виконавці
 
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази данихієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
ієрархічна, мережева, реляційна модель бази даних
 
Вивчаємо мову програмування Lazarus
Вивчаємо мову програмування LazarusВивчаємо мову програмування Lazarus
Вивчаємо мову програмування Lazarus
 
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduinoпрограма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
програма гуртка основи мікроелектроніки з Arduino
 
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-1752 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
2 клас. НУШ. Українська мова. Большакова. Урок 174-175
 
Зберігання інформації. Носії інформації.
Зберігання інформації. Носії інформації.Зберігання інформації. Носії інформації.
Зберігання інформації. Носії інформації.
 
Game จับคู่ ซอฟแวร์
Game จับคู่ ซอฟแวร์Game จับคู่ ซอฟแวร์
Game จับคู่ ซอฟแวร์
 
Learning apps
Learning appsLearning apps
Learning apps
 

Similar to 46

Історія україни 9 клас
Історія україни 9 класІсторія україни 9 клас
Історія україни 9 клас
school8zv
 
ssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 класssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 клас
school8zv
 
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
РОМЦ БКР
 
Додаток до листа День захисника України
Додаток до листа День захисника УкраїниДодаток до листа День захисника України
Додаток до листа День захисника України
Ольга Кубарич
 
Суверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історіїСуверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історії
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
 
день захисника україни метод. рекомендацIї2017
день захисника україни метод. рекомендацIї2017день захисника україни метод. рекомендацIї2017
день захисника україни метод. рекомендацIї2017
solom_nmc
 
moya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edynamoya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edyna
viktoriay
 
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...Andrey Goroshko
 
Життя проти течії : бібліографічний нарис
  Життя проти течії : бібліографічний нарис    Життя проти течії : бібліографічний нарис
Життя проти течії : бібліографічний нарис
library_darnitsa
 
початок національного відродження
початок національного відродженняпочаток національного відродження
початок національного відродження
IrinaKusch
 
Центральна Рада презентація
Центральна Рада презентаціяЦентральна Рада презентація
Центральна Рада презентація
Црб Д.и.чижевського
 
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...NataKvasha
 
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
Aira_Roo
 
Кмб 9 клас
Кмб 9 класКмб 9 клас
Кмб 9 клас
school8zv
 
буклет народний рух
буклет народний рухбуклет народний рух
буклет народний рух
РОМЦ БКР
 
конспект уроку з історії україни 9 клас
конспект уроку  з  історії україни 9 класконспект уроку  з  історії україни 9 клас
конспект уроку з історії україни 9 клас
Наталія Бондаренко
 
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
 

Similar to 46 (20)

46.
46.46.
46.
 
123
123123
123
 
Історія україни 9 клас
Історія україни 9 класІсторія україни 9 клас
Історія україни 9 клас
 
ssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 класssssсторія україни 9 клас
ssssсторія україни 9 клас
 
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
Провісники свободи, державності і демократії. Народному Руху України – 25 рок...
 
Додаток до листа День захисника України
Додаток до листа День захисника УкраїниДодаток до листа День захисника України
Додаток до листа День захисника України
 
Суверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історіїСуверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історії
 
день захисника україни метод. рекомендацIї2017
день захисника україни метод. рекомендацIї2017день захисника україни метод. рекомендацIї2017
день захисника україни метод. рекомендацIї2017
 
moya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edynamoya Ukrayn ty u sviti edyna
moya Ukrayn ty u sviti edyna
 
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...
суспільно політичний розвиток західноукраїнських земель у 50 – 60х рр. хіх ст...
 
Життя проти течії : бібліографічний нарис
  Життя проти течії : бібліографічний нарис    Життя проти течії : бібліографічний нарис
Життя проти течії : бібліографічний нарис
 
початок національного відродження
початок національного відродженняпочаток національного відродження
початок національного відродження
 
Центральна Рада презентація
Центральна Рада презентаціяЦентральна Рада презентація
Центральна Рада презентація
 
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...
Презентація до першого уроку 2015-2016н.р. Історичний шлях до державної незал...
 
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
9 ист укр_єрмоленко_пособ_дополн_2009_укр
 
1
11
1
 
Кмб 9 клас
Кмб 9 класКмб 9 клас
Кмб 9 клас
 
буклет народний рух
буклет народний рухбуклет народний рух
буклет народний рух
 
конспект уроку з історії україни 9 клас
конспект уроку  з  історії україни 9 класконспект уроку  з  історії україни 9 клас
конспект уроку з історії україни 9 клас
 
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
Моя країна – прекрасна і незалежна Україна!
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 

Recently uploaded (11)

LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 

46

  • 1. Історія України 9 клаc Розділ 7. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX століття. Урок 5. Тема:«Утворення політичних партії в Західній Україні» Мета:ознайомити учнів із процесом розвиткунаціонального руху в Західній Україні в другій половині XIX століття; проаналізувати обставиниутворення перших політичних партій; довестиважливість значення проголошення ідеї політичної незалежності України, з’ясуватироль І.Франка в суспільно- політичному житті; закріпити вміння аналізувати та оцінювати причинно- наслідкові зв’язки;давати власну оцінку діяльності перших політичних партій, формувати предметні компетенції учнів; виховувати почуття патріотизму. Очікуванірезультати: Після уроку учні зможуть:  характеризувати процес створення, програмовідокументи перших політичних партій в Україні;  називати час, місце, персональнийсклад політичних партій Західної України;  визначати роль І.Франка, М.Міхновського, Ю.Бачинського в українському відродженні;  давати власну оцінку діяльності: РУРП, УНДП, УСДП. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання:підручник Ф.Г.Турченко, В.М.Мороко «Історія України», мультимедійна презентація. Хід уроку І. Організаційний момент (1 хв) (вітання, підготовка робочогомісця, створення позитивноїпсихологічної атмосфери).
  • 2. ІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів (3хв) Бесіда. 1.Хто такі москвофіли та народовці? 2.Що ви знаєте про їх діяльність? 3.Коли виник радикальний рух? Які завдання ставили перед собою його учасники? Виконати завдання«Незакінчене речення».  В 1885 році народовцістворилисвій керівний орган – ... (Народну раду);  До «буковинськоїтрійці» входили - ... (Юрій Федькович, Сидірта Григорій Воробкевичі);  В культурно-національне життя Закарпаття активно включився - …. (Августин Волошин);  «УкраїнськийП’ємонт» це - …. (Галичина). ІІІ. Оголошеннятеми та очікуваних навчальнихрезультатів (2 хв) В 90-ті рокиХІХ століття національно-визвольний рух в Галичині піднявся на якісно новий щабель,прискорився процес формування політичних партій. Ці позитивні зміни свідчили про готовність учасників руху до боротьби під гаслами, реалізація яких у підсумку дозволилаб українцям здобутисвою державу. Отже, тема уроку: «Утворенняпершої політичноїпартії в Україні»(діти записують тему в робочийзошит). IV.Мотиваціянавчальноїдіяльності (2 хв) Англійська письменниця МеггіФюрі сказала «Якщо ми будемо вивчати історію, то навчимосяне повторювати минулихпомилок». Я пропонуювам, вивчивши тему, поміркувати:скільки часу пройшло від виникненняідеїпро незалежність України до проголошеннянезалежності? Чи актуальна проблеманезалежностіУкраїни в ХХІ столітті? V. Вивченнянового матеріалу (20 хв) План теми уроку 1. Утворення першої політичної партії в Україні(РУРП). І.Франко. 2. Утворення УСДП та УНДП. 3. Українці в Галицькому сеймі та в Австрійському парламенті. 4. Українці-самостійники.М.Міхновський. Ю.Бачинський Творче завдання: Що було спільного в українськихпартіях Галичини?
  • 3. У чомуполягали розбіжності? 1. Утворенняпершої політичноїпартії в Україні. (РУРП). І.Франко. Розповідь учителя 1890 рік – під впливом М.Драгомановаз ініціативи І.Франка, М.Павлика у Львові було засновано першу політичну партію – Русько-українськурадикальну партію (РУРП). Слайд №4 Робота з поняттям: Політична партія- це організація, що виражає інтереси певної соціальної групи,об’єднуєнайактивніших її представників і прагне до досягнення певної мети та ідеалів. Учні визначають причини виникнення українськихпартій в Західній Україні (роблять записив зошиті):  діяльність радикалів;  демократичніпринципи організації суспільного життя в Австро-Угорщині;  політика «нової ери»;  діяльність Народної ради;  співпраця із громадівцямиНаддніпрянщини. Самостійнаробота з підручником с.281-282,опрацювати документ «Програма РУРП».
  • 4. Назвати основнізавдання радикальної партії і записати у таблицю «Політичні партії Західної України» Слайд№5 Назва політичної партії Рік заснування Лідери партії Програмна мета РУРП 1890 рік, жовтень І.Франко, М.Павлик, С.Данилович, Є.Левицький Програма-мінімум. Економічні завдання:  підвищення матеріального добробутутрудящих;  усунення економічного гноблення і будь-якого експлуатації;  економічний підйом краю;  українськаавтономія в Австро-Угорщині; Політичні вимоги:  загальне безпосереднє таємне голосування;  скасування політичних привілей для панівної верхівки;  мирна зовнішня політика;  ліквідація постійної
  • 5. армії,заміна її ополченням; Програма-максимум:утвердження соціалізму. Учитель: Так звані «молодшірадикали»-Ю.Бачинський,В.Будзиновський,О.Колесса- вважали автономію лише першим етапом.У 1895 році РУРП зазначила,що самостійність-стратегічна мета партії. У 1895 роціЮліан Бачинськийопублікував брошуру«Україна уярмлена»(«Ukrainairredenta»),де обґрунтував потребу створення соборної держави під девізом: «Вільна,велика,політично самостійна Україна,одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!» Слайд№6 Яке значеннякниги Ю.Бачинського дляукраїнськогонароду? Ідею самостійностіУкраїнипідтримав Іван Франко.
  • 6. Повідомленняучнів,якіотримали випереджувальне завдання про Івана Франка. Учні, прослухавши повідомлення, пояснюють вислів: «Іван Франко-Тарас Шевченко Західної України» Повідомленняучня. І.Франко – поет, письменник,громадсько-політичнийдіяч, автор близько 4 тисяч літературних,публіцистичних,наукових творів.Закінчив Дрогобицьку гімназію,навчався у Львівському,Чернівецькомута Віденському університетах.З 1894 року очолював філологічну секцію,а з 1898 року- етнографічну комісію Наукового товаристваімені Шевченка.Стояв біля витоків РУРП.Тривалийчас перебував під ідейним впливом М.Драгоманова,ідеямисоціалізму.Потім усвідомив,що «соціалізм не приведе до національноговизволенняУкраїни». Перехід на самостійницькі позиції зумовив розрив Франка з радикалами.Він став одним із керівників Української національно-демократичної партії. 2.УтворенняУНДП та УСДП. Завдання учням:продовжуємо заповнюватитаблицю «Політичні партії Західної України» за розповіддю вчителя. Слайд№7
  • 7. Назва політичної партії Рік заснування Лідери політичної партії Програмна мета УНДП 1899 рік 20 грудня І.Франко, Є.Левицький, М.Грушевський, В.Охримович, Т.Окуневський Програма-мінімум: - виховання почуття єдностіз російськимиукраїнцями; - утворення окремої національної провінції з окремою адміністрацією і національним сеймом; Програма-максимум: - національна соборність і незалежність України. УСДП Вересень 1899 рік М.Ганкевич, Ю.Бачинський, С.Вітик Створення вільної держави українськогонароду – Української республіки, побудовасоціалізму через реформита легальні парламентські методи боротьби. Слайд №8 Щоб дати відповідь на творче завдання: Що було спільного в українських партіях Галичини? У чому полягали розбіжності? Робота в групах з історичними джерелами.
  • 8. Перша група опрацьовує документ. «Із програми РУРП (1890 рік)» У справах політичних хочемо повної волі особи, слова, сходин і товариств, печаті і сумління… автономії громад, повітів… надання кожному можливості найповнішого розвитку культурного. …Ми, галицькі Русини, часть українсько-руського народу, що мав колись самостійну державу… заявляємо, останньою метою наших народних значень є дійти до того, щоб цілий українсько-руський народ здобув собі культурну, економічну, політичну самостійність. Друга група працює з документом «Із програми УСДП» Ми, українські соціал-демократи, стоїмо на грунті інтернаціональної солідарності пролетаріата всіх націй Австрії іпереконані, що тільки в цій братській спільці і наш народ, що належить однією тільки частиною до цієї держави, може здобути національну волю. …Наша програмова ціль ясна. Боротьба в ім’я ідеалів соціалізму проти гнобителів люду й також боротьба за визволення національне! …Наша ціль – вільна держава українського народу, українська республіка. Третя група працює з документом «Із програми УНДП» Будемо підтримувати, скріпляти та розвивати почуття національної єдності з російськими українцями та змагати до витворення разом з ними культурної одноцільності. …Нашим ідеалом повинна бути незалежна Русь-Україна, в якій би всі частини нації об’єдналися в одну новочасну, культурну державу. Прогнозована відповідь на творче завдання:  Всі політичні партії виникли в Західній Україні;  Всі партії відстоювали ідею незалежності України;  Прагнули ліквідувати національне поневолення, прагнули демократичного розвитку;  РУРП і УНДП вважали, що до незалежності треба йти через виборювання національно-територіальної автономії, а УСДП вважала, що потрібно боротися на національно-культурну автономію;
  • 9.  РУРП відмовилася від соціалістичних ідей, а УСДП їх відстоювала;  УНДП пріорітетними вважала національні ідеї та відмовилася від соціалістичної ідеології. 3. Українці в Галицькому сеймі та Австрійському парламенті. Реферативне повідомлення учня. Скласти хронологію основних подій. 1849 рік – Буковина оголошена окремим коронним краєм зі своїм сеймом та адміністрацією; 1861-1863 роки – працював Галицький сейм; 1865 рік – відновлено роботу Галицького сейму; 1867 рік – утворена Австро-Угорська імперія, обмежені права українців, розширені права поляків. Членом Галицького сейму був митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький. 4. Українці-самостійники. М. Міхновський, Ю. Бачинський. Вчитель пропонує учням ознайомитися з короткою біографічною довідкою та почати складати політичні портрети діячів. М. Міхновський (1873-1924) – політичний, громадський діяч. Член «Братства тарасівців», закінчив юридичний факультет Київського університету святого Володимира. У 1900 році видав у Львові брошуру «Самостійна Україна», де проголошував ідеал «єдиної, нероздільної, вільної, самостійної України від гір Карпатських аж до Кавказьких». У 1902 році утворив Українську народну партію, програмовим документом якої стали «Десять заповідей», яка стояла на позиціях самостійності. У 1917 році член Центральної Ради, організатор українського війська. Виступав за державну самостійність України.
  • 10. Слайд №9 Ю. Бачинський (1870-1934) – український громадський діяч, публіцист. У 1890 році організатор і керівник першої партії європейського типу – РУРП. Автор праці «Україна уярмлена», де вперше в історії показав, що політична самостійність України є необхідною передумовою її економічної та культурної розбудови. У 1899 році став лідером УСДП, стояв на самостійницьких позиціях. Слайд №10
  • 11. VI. Осмислення нових знань (3 хвилини) Учитель Друга половина XIXстоліття – це період піднесення національно-визвольного руху, добапідготовки українськихсил до боротьбизанезалежність та соборність України. Посилилися позиції та зросла роль тих суспільно-політичних сил, які чітко виступали за всеукраїнське єднання на принципах визнання незалежності й української державності. Український рух досяг найбільших успіхів у Західній Україні, яка стала «українським П’ємонтом». Чи актуальне питання єдності та територіальної цілісності України в сучасний час? Прогнозована відповідь: Це питання актуальне, так як Росія анексувала Крим, на Сході України проголосили утворення ДНР та ЛНР; триває антитерористична операція; українці борються за територіальну цілісність держави, недоторканність кордонів, прагнуть приєднатися до Європейського Союзу. VII. Систематизація та узагальнення знань та умінь (8 хвилин) Визначте історичну особу за наведеними біографічними фактами:  Видатний представник українського демократичного руху кінця XIX століття. Людина великого таланту, творчої праці, «вічний революціонер». Творча спадщина: «Зів’яле листя», «Борислав сміється», «Лис Микита». «Тарас Шевченко Західної України» (Іван Франко)  Перший серед громадських діячів висунув і обґрунтував ідею здобуття Україною цілковитої політичної незалежності. (Юліан Бачинський)  Автор брошури «Самостійна Україна», засновник партії УНП, склав «Десять заповідей». (Микола Міхновський)  Видатний історик, автор «Історії України-Руси», член УНДП, перший президент УНР. (Михайло Грушевський)  Член Галицького сейму, митрополит УГКЦ. (Андрей Шептицький) Робота з історичною картою:  Показати регіон, де вперше виникли політичні партії України. (Західна Україна)  Показати «український П’ємонт». (Галичина)
  • 12.  Показати місто, де були утворені РУРП, УНДП, УСДП. (Львів) Слайд №11 Вчитель пропонує доповнити текст:  РУРП утворилася в … (1890 році) в … (Львові) з ініціативи … (радикалів). Лідерами були…, … (І.Франко, М.Павлик).  УНДП створена в … (1899 році).Лідерували …, … (І.Франко, М.Грушевський)  Партія марксистськоїспрямованості виступала за незалежність України … (УСДП). Робота з історичними термінами. Дати визначення:політична партія, «соборнадержава», українці-самостійники, «Україна уярмлена», радикали. VIII. Підведення підсумків уроку (5хв). Отже, пояснемо вислів: «Якщо ми будемо вивчати історію, то навчимося не повторювати минулих помилок». Відповідь учні дають зо допомогою методу «Прес». Рефлексія: Чи виправдані очікувані результати?  Назвіть час, місце, персональний склад політичних партій Західної України;  Охарактеризуйте процес створення та програмові документи перших політичних партій в Україні;
  • 13.  Визначте роль І.Франка, М.Міхновського, Ю.Бачинського в українському відродженні ХІХ століття.  Дайте власну оцінку діяльності РУРП, УНДП, УСДП. Слайд № 12 «Мікрофон» На уроці:  дізнався…  вразило…  (не) сподобалося…  запам’ятав…  приймав участь… ІХ. Інструктаж з домашнього завдання (1 хв). Опрацювати параграф 30, закінчити складати політичні портрети М.Міхновського, Ю.Бачинського; написати роздум «Чому Галичину називали «українським П’ємонтом»?
  • 14. Використана література 1. Бойко О.Д. Історія України: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Видання 3-тє, виправлене, доповнене. – К.: Академвидав, 2005. 2. Воропаєва В.В.Історія України. Роботаз документами - «Видавничийдім Весна»-Харків,2013 3. Гісем О.В., Мартинюк О.О. Історія України. Кінець ХVІІІ – початок ХХ ст..: Навчальний посібник: 9 кл. – К.: Ніка-Центр, 2000. 4. Довідник з історії України(А-Я)/ За заг. Ред.. І. Підкови, Р. Шуста. – К.: Генеза, 2001. 5. КолядаІ.А. Історія України: Кінець ХVІІІ – початокХХ століття. 9 клас: Навчальний посібник / За заг. Ред.. О.П. Реєнта. – К.: Україна, 2001. 6. КолядаІ.А. Історія України: Навчально-методичний посібникдля вчителів / За заг. Ред.. О.П. Реєнта. – К.: Аконіт, 2006. 7. Подобєд А.О. Історія України. Розробки уроків. Видавництво «Ранок», 2009. 8. Пометун О.І., Фрейман Г.О. Методика навчання історії в школі. – К.: Генеза, 2005. 9. Сарбей В.Г.Національне відродження України.-К.:Видавничий дім «Альтернативи»,1999. 10.СередницькаГ.В. Історія України. Опорні конспекти. – К.: Книги України, 2009 11.Турченко Ф.Г., Мороко В.М. Історія України. КінецьXVIII–початокXX ст.:Підручник для 9кл.- К.:Генеза,2003