SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Күні:
Сынып: 5 «а »
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру.Жай бөлшектерді көбейту ережесін
тұжырымдау және еске сақтауға баулу,есептер шығаруды үйрету.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа,
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Шаттық шеңбері
ІІІ “Ой қозғау” сұрақ-жауап . «Сөзжұмбақ» шешу
ІV Пысықтау сұрақтары?
V Жаңа тақырып түсіндіру
VІ Сұрақтарға жауап алу
VІІ Кім көп біледі?
VІІІ “Күн сәулесі” ойыны (есеп №1076)
ІX Сергіту сәті
X «Үй» құрау (№1077)
XІ “Гүл” құрау (есеп №1081)
XІІ Бағалау
XІІ Үй тапсырмасы №1083
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
𝟏
𝟐
;
𝟑
𝟓
;
𝟗
𝟓
;
𝟓
𝟑
;
𝟏
𝟏𝟎
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Есеп.Тіктөртбұрыштыңұзындығы
7
8
дм , ені
3
5
дм.Тік төртбұрыштыңауданын табыңдар.
Шешуі. Суретте ұзындығы 1дм квадратты ұзындай8 бөлікке,көлденеңнен 5 бөлікке
бөлейңк. Сондаквадрат 8•5═40 тең бөлікке бөлінеді.Оның бір бөлігінің ауданы
1
40
дм2.
1дм
АВСД тік төртбұрышыныңұзындығыАД═
𝟕
𝟖
дм, ені СД═
3
5
дм, АВСД тік төртбұрышында
әрқайсысыныңауданы
1
40
дм2 болатын 7•3═21бөлік бар.АВСД тік төртбұрышыныңауданы
21
40
дм2.
7
8
∙
3
5
=
7∙3
8∙5
=
21
40
1. Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін,олардың алымдарынкөбейтіп, алым етіп,
бөлімдерін көбейтіп ,бөлім етіп жазу керек.
Ережені әріппен жазсақ:
а
в
•
с
д
=
а∙с
в∙д
3
8
∙
5
6
═
31•5
8•62
═
5
16
(
5
7
)2═
5
7
•
5
7
=
25
49
қысқаша (
5
7
)2 ═
25
49
ІІ Бөлшектінатурал санға көбейту.
Мысал.
𝟑
𝟕
• 4═
𝟑
𝟕
•
𝟒
𝟏
=
𝟑∙𝟒
𝟕∙𝟏
═
𝟏𝟐
𝟕
═1
𝟓
𝟕
қысқаша
𝟑
𝟕
• 4═
𝟑∙𝟒
𝟕
═
𝟏𝟐
𝟕
═1
𝟓
𝟕
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп,
нәтижесін алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.
Әріппен жазсақ:
а
в
∙ 𝒏 =
а∙𝒏
в
мұндағы 𝒏 −натурал сан
Көбейту амалының ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік
қасиеттері жай бөлшектер үшін де орындалады.
1.Ауыстырымдылық қасиеті: а•в═ в•а
𝟐
𝟗
•
𝟓
𝟕
═
𝟐∙𝟓
𝟗∙𝟕
=
𝟓∙𝟐
𝟕∙𝟗
=
𝟓
𝟕
∙
𝟐
𝟗
2.Терімділік қасиеті: (а•в)•с═ а•(в•с)
(
𝟒
𝟓
∙
𝟐
𝟑
) ∙
𝟔
𝟕
=
(𝟒 ∙ 𝟐) ∙ 𝟔
(𝟓 ∙ 𝟑) ∙ 𝟕
=
𝟒(𝟐 ∙ 𝟔)
𝟓 ∙ (𝟑 ∙ 𝟕)
=
𝟒
𝟓
∙
𝟐 ∙ 𝟔
𝟑 ∙ 𝟕
=
𝟒
𝟓
(
𝟐
𝟑
∙
𝟔
𝟕
)
3.Үлестірімділік қасиеті: (а+в)•с═ а∙ с + в ∙ с
(
𝟓
𝟔
+
𝟑
𝟖
) ∙
𝟒
𝟓
=
𝟓
𝟔
∙
𝟒
𝟓
+
𝟑
𝟖
∙
𝟒
𝟓
Сұрақтарға жауап алу:
Бөлшектер қалай көбейтіледі?
Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеді?
ІX Сергіту сәті
X «Үй» құрау (№1077)
XІ “Гүл” құрау (есеп №1081)
XІІ Бағалау
7
15
∙
5
7
𝟏
𝟒
∙
𝟐
𝟑
=
𝟏 ∙ 𝟐 𝟏
𝟒𝟐 ∙ 𝟑
═
𝟏
𝟔
𝟔
𝟏
8∙
𝟑
𝟒
=
𝟖𝟐 ∙𝟑
𝟒 𝟏
═
𝟔
𝟏
= 𝟔
Үйге тапсырма: §6. 1-3 cұрақтар, № 777 (жұп), № 1083
1.
𝟐
𝟓
бөлшегі мен
2
3
бөлшегінің арасындағы белгінің атауы(<,>)
2. Бөлшек сызығының астынажазылатын сан
3.Алымы бөлімінен үлкен бөлшек?
4.1-ге тең болатын бөлшектің
алымымен бөлімдері қандай?
5.
3
5
бөлшегі қалай аталады?
6. Бөлім бөлшек сызығының қай бөлігіне
жазылады?
7.
1
4
мен
3
4
бөлшектеріне қандай амалды
қолданғанда 1болады?
К е м
Б Ө Л І М І
Б Ұ Р Ы С
Т Е Ң
Ж А Й
А С Т Ы Н Д А
Қ О С У
ІІІ Аралас сандарды көбейту.
Мысал.1) 3
2
5
• 6
1
4
═
17
5
∙
25
4
═
17∙25
5∙4
=
85
4
= 21
1
4
.
2) (1
2
5
)2 ═ (
7
5
)2═
7
5
•
7
5
═
49
25
═ 1
24
25
.
Аралас сандарды көбейту
Есептер шығару
№773 ауызша
№775, №777 (тақ), №779 жазбаша тақтада орындау
№ 776 өздіктерінен
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: §26. 1-3 cұрақтар, № 777 (жұп), № 780 - № 785
Сабақ №78
Күні:
Сынып: 5 « » , 5 « »
Сабақтың тақырыбы: §26. Жай бөлшектерді көбейту.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру, есептер шығаруға үйрету.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа,
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: есептер шығару .
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Есептер шығару
№788 (тақ), №790 (тақ),) жазбаша тақтада орындау
№ 789 жұп (1-нұсқа), тақ (2 нұсқа) өздіктерінен
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: §26. 1-3 cұрақтар, № 791, № 793 - № 795
Сабақ № 79
Күні:
Сынып: 5 «б», «ә»
Сабақтың тақырыбы: : §26. Жай бөлшектерді көбейту.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру, есептер шығару, дағдыларын
қалыптастыру
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа,
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Бекіту сабағы
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Есептер шығару
№779 (тақ), №801 (тақ),) жазбаша тақтада орындау
Деңгейлік тапсырмалар:
№ 800 жұп (1-нұсқа), тақ (2 нұсқа) өздіктерінен
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: §26 1-3 cұрақтар, № 803-806
Сабақ № 80
Күні:
Сынып: 5 «б», «ә»
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейтуді үйрету есептер шығару, дағдыларын қалыптастыру
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа,
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Бекіту сабағы
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру:
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі?
2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
Есептер шығару
№807, № 809 жазбаша тақтада орындау
Деңгейлік тапсырмалар:
1-нұсқа 2- нұсқа
1.Бөлшектерді қосуды орындаңдар:
а)
12
1
*
17
16
, б)
25
7
*
63
40
2.Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік
қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер:
а)
5
3
+
5
1
*
21
20
б)
9
7
-
9
4
*
15
6
1.Бөлшектерді қосуды орындаңдар:
а)
27
4
*
28
15
, б)
20
9
*
49
25
2.Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік
қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер:
а)
35
2
*
32
30
+
5
1
б)
12
5
*
18
1
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады?
3. Натурал саннан бөлшекті азайтуды түсіндіріңдер.
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: §24 1-3 cұрақтар, № 719

More Related Content

What's hot

312аааааааааааааа
312аааааааааааааа312аааааааааааааа
312ааааааааааааааnurlan93kz
 
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруквадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруАйбек Қуандықұлы
 
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eKarakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eNurlan Abilhanov
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейтуЕкі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейтуАйбек Қуандықұлы
 
Квадрат теңдеулер және оның түбірлерін қайталау
Квадрат теңдеулер және оның  түбірлерін қайталауКвадрат теңдеулер және оның  түбірлерін қайталау
Квадрат теңдеулер және оның түбірлерін қайталауАйбек Қуандықұлы
 
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrnurlan93kz
 
6укуцкцукуцкууууууууууууууу
6укуцкцукуцкууууууууууууууу6укуцкцукуцкууууууууууууууу
6укуцкцукуцкуууууууууууууууnurlan93kz
 
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Квадрат үшмүше.  Квадрат  үшмүшені көбейткіштерге жіктеуКвадрат үшмүше.  Квадрат  үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуАйбек Қуандықұлы
 

What's hot (20)

j6666
j6666j6666
j6666
 
85d 2014
85d  201485d  2014
85d 2014
 
4848fg
4848fg4848fg
4848fg
 
Kвадрат түбір.
Kвадрат түбір. Kвадрат түбір.
Kвадрат түбір.
 
ш 125
ш  125ш  125
ш 125
 
312аааааааааааааа
312аааааааааааааа312аааааааааааааа
312аааааааааааааа
 
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруквадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
 
Қызықты математика
Қызықты математикаҚызықты математика
Қызықты математика
 
7878fg
7878fg7878fg
7878fg
 
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eKarakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 
988d
988d988d
988d
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейтуЕкі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
 
Квадрат теңдеулер және оның түбірлерін қайталау
Квадрат теңдеулер және оның  түбірлерін қайталауКвадрат теңдеулер және оның  түбірлерін қайталау
Квадрат теңдеулер және оның түбірлерін қайталау
 
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
02rtrtrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
 
686887
686887686887
686887
 
6укуцкцукуцкууууууууууууууу
6укуцкцукуцкууууууууууууууу6укуцкцукуцкууууууууууууууу
6укуцкцукуцкууууууууууууууу
 
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Квадрат үшмүше.  Квадрат  үшмүшені көбейткіштерге жіктеуКвадрат үшмүше.  Квадрат  үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
 
сағатова с.а
сағатова с.асағатова с.а
сағатова с.а
 
Сиқырлы үшбұрыштар
Сиқырлы  үшбұрыштарСиқырлы  үшбұрыштар
Сиқырлы үшбұрыштар
 

Similar to Жай бөлшектерді көбейту

матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10Serjan Kasen
 
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығаруРационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығаруАйбек Қуандықұлы
 
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталауқысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталауАйбек Қуандықұлы
 
6 сынып2 токсан.docx
6 сынып2 токсан.docx6 сынып2 токсан.docx
6 сынып2 токсан.docxssuser0e2a77
 
8 саны және цифры
8 саны және цифры8 саны және цифры
8 саны және цифрыBilim All
 
мен¦ __зд¦к саба__ым
мен¦   __зд¦к саба__ыммен¦   __зд¦к саба__ым
мен¦ __зд¦к саба__ымAsem Sarsembayeva
 
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешу
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешуБір айнымалысы бар теңсіздікті шешу
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешуАйбек Қуандықұлы
 
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару Презентация
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару ПрезентацияРационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару Презентация
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару ПрезентацияАйбек Қуандықұлы
 

Similar to Жай бөлшектерді көбейту (20)

11
1111
11
 
матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10
 
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығаруРационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару
 
Өзара кері сандар
Өзара кері сандарӨзара кері сандар
Өзара кері сандар
 
Теріс сандар
Теріс сандарТеріс сандар
Теріс сандар
 
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталауқысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
 
6 сынып2 токсан.docx
6 сынып2 токсан.docx6 сынып2 токсан.docx
6 сынып2 токсан.docx
 
333а
333а333а
333а
 
8 саны және цифры
8 саны және цифры8 саны және цифры
8 саны және цифры
 
2048dfsfdsf
2048dfsfdsf2048dfsfdsf
2048dfsfdsf
 
Sabaktard
SabaktardSabaktard
Sabaktard
 
мен¦ __зд¦к саба__ым
мен¦   __зд¦к саба__ыммен¦   __зд¦к саба__ым
мен¦ __зд¦к саба__ым
 
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешу
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешуБір айнымалысы бар теңсіздікті шешу
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешу
 
369fg
369fg369fg
369fg
 
Fffffffffffffffffffff
FffffffffffffffffffffFffffffffffffffffffff
Fffffffffffffffffffff
 
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару Презентация
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару ПрезентацияРационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару Презентация
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу тақырыбына есептер шығару Презентация
 
Теңдеуді шешу
Теңдеуді шешу Теңдеуді шешу
Теңдеуді шешу
 
45666а
45666а45666а
45666а
 
Mat tuyndy
Mat tuyndyMat tuyndy
Mat tuyndy
 
Mat tuyndy
Mat tuyndyMat tuyndy
Mat tuyndy
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Шоқан Уәлихан
Шоқан УәлиханШоқан Уәлихан
Шоқан Уәлихан
 

Жай бөлшектерді көбейту

  • 1. Күні: Сынып: 5 «а » Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру.Жай бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымдау және еске сақтауға баулу,есептер шығаруды үйрету. 2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. 3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу. Сабақ түрі: Жаңа сабақ Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: Түсіндіру. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ Шаттық шеңбері ІІІ “Ой қозғау” сұрақ-жауап . «Сөзжұмбақ» шешу ІV Пысықтау сұрақтары? V Жаңа тақырып түсіндіру VІ Сұрақтарға жауап алу VІІ Кім көп біледі? VІІІ “Күн сәулесі” ойыны (есеп №1076) ІX Сергіту сәті X «Үй» құрау (№1077) XІ “Гүл” құрау (есеп №1081) XІІ Бағалау XІІ Үй тапсырмасы №1083 Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
  • 2. 𝟏 𝟐 ; 𝟑 𝟓 ; 𝟗 𝟓 ; 𝟓 𝟑 ; 𝟏 𝟏𝟎 Жаңа тақырыпты түсіндіру. Есеп.Тіктөртбұрыштыңұзындығы 7 8 дм , ені 3 5 дм.Тік төртбұрыштыңауданын табыңдар. Шешуі. Суретте ұзындығы 1дм квадратты ұзындай8 бөлікке,көлденеңнен 5 бөлікке бөлейңк. Сондаквадрат 8•5═40 тең бөлікке бөлінеді.Оның бір бөлігінің ауданы 1 40 дм2. 1дм
  • 3. АВСД тік төртбұрышыныңұзындығыАД═ 𝟕 𝟖 дм, ені СД═ 3 5 дм, АВСД тік төртбұрышында әрқайсысыныңауданы 1 40 дм2 болатын 7•3═21бөлік бар.АВСД тік төртбұрышыныңауданы 21 40 дм2. 7 8 ∙ 3 5 = 7∙3 8∙5 = 21 40 1. Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін,олардың алымдарынкөбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп ,бөлім етіп жазу керек. Ережені әріппен жазсақ: а в • с д = а∙с в∙д 3 8 ∙ 5 6 ═ 31•5 8•62 ═ 5 16 ( 5 7 )2═ 5 7 • 5 7 = 25 49 қысқаша ( 5 7 )2 ═ 25 49 ІІ Бөлшектінатурал санға көбейту. Мысал. 𝟑 𝟕 • 4═ 𝟑 𝟕 • 𝟒 𝟏 = 𝟑∙𝟒 𝟕∙𝟏 ═ 𝟏𝟐 𝟕 ═1 𝟓 𝟕 қысқаша 𝟑 𝟕 • 4═ 𝟑∙𝟒 𝟕 ═ 𝟏𝟐 𝟕 ═1 𝟓 𝟕 Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек. Әріппен жазсақ: а в ∙ 𝒏 = а∙𝒏 в мұндағы 𝒏 −натурал сан Көбейту амалының ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері жай бөлшектер үшін де орындалады. 1.Ауыстырымдылық қасиеті: а•в═ в•а 𝟐 𝟗 • 𝟓 𝟕 ═ 𝟐∙𝟓 𝟗∙𝟕 = 𝟓∙𝟐 𝟕∙𝟗 = 𝟓 𝟕 ∙ 𝟐 𝟗 2.Терімділік қасиеті: (а•в)•с═ а•(в•с) ( 𝟒 𝟓 ∙ 𝟐 𝟑 ) ∙ 𝟔 𝟕 = (𝟒 ∙ 𝟐) ∙ 𝟔 (𝟓 ∙ 𝟑) ∙ 𝟕 = 𝟒(𝟐 ∙ 𝟔) 𝟓 ∙ (𝟑 ∙ 𝟕) = 𝟒 𝟓 ∙ 𝟐 ∙ 𝟔 𝟑 ∙ 𝟕 = 𝟒 𝟓 ( 𝟐 𝟑 ∙ 𝟔 𝟕 ) 3.Үлестірімділік қасиеті: (а+в)•с═ а∙ с + в ∙ с ( 𝟓 𝟔 + 𝟑 𝟖 ) ∙ 𝟒 𝟓 = 𝟓 𝟔 ∙ 𝟒 𝟓 + 𝟑 𝟖 ∙ 𝟒 𝟓 Сұрақтарға жауап алу: Бөлшектер қалай көбейтіледі? Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеді?
  • 4. ІX Сергіту сәті X «Үй» құрау (№1077) XІ “Гүл” құрау (есеп №1081)
  • 6. 7 15 ∙ 5 7 𝟏 𝟒 ∙ 𝟐 𝟑 = 𝟏 ∙ 𝟐 𝟏 𝟒𝟐 ∙ 𝟑 ═ 𝟏 𝟔 𝟔 𝟏 8∙ 𝟑 𝟒 = 𝟖𝟐 ∙𝟑 𝟒 𝟏 ═ 𝟔 𝟏 = 𝟔
  • 7. Үйге тапсырма: §6. 1-3 cұрақтар, № 777 (жұп), № 1083 1. 𝟐 𝟓 бөлшегі мен 2 3 бөлшегінің арасындағы белгінің атауы(<,>) 2. Бөлшек сызығының астынажазылатын сан 3.Алымы бөлімінен үлкен бөлшек? 4.1-ге тең болатын бөлшектің алымымен бөлімдері қандай? 5. 3 5 бөлшегі қалай аталады? 6. Бөлім бөлшек сызығының қай бөлігіне жазылады? 7. 1 4 мен 3 4 бөлшектеріне қандай амалды қолданғанда 1болады? К е м Б Ө Л І М І Б Ұ Р Ы С Т Е Ң Ж А Й А С Т Ы Н Д А Қ О С У
  • 8.
  • 9.
  • 10. ІІІ Аралас сандарды көбейту. Мысал.1) 3 2 5 • 6 1 4 ═ 17 5 ∙ 25 4 ═ 17∙25 5∙4 = 85 4 = 21 1 4 . 2) (1 2 5 )2 ═ ( 7 5 )2═ 7 5 • 7 5 ═ 49 25 ═ 1 24 25 . Аралас сандарды көбейту Есептер шығару №773 ауызша №775, №777 (тақ), №779 жазбаша тақтада орындау № 776 өздіктерінен Сабақты бекіту кезеңі: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер? Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма: §26. 1-3 cұрақтар, № 777 (жұп), № 780 - № 785 Сабақ №78 Күні: Сынып: 5 « » , 5 « » Сабақтың тақырыбы: §26. Жай бөлшектерді көбейту. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру, есептер шығаруға үйрету. 2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. 3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу. Сабақ түрі: қайталау сабақ Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: есептер шығару . Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару в) сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер?
  • 11. Есептер шығару №788 (тақ), №790 (тақ),) жазбаша тақтада орындау № 789 жұп (1-нұсқа), тақ (2 нұсқа) өздіктерінен Сабақты бекіту кезеңі: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер? Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма: §26. 1-3 cұрақтар, № 791, № 793 - № 795 Сабақ № 79 Күні: Сынып: 5 «б», «ә» Сабақтың тақырыбы: : §26. Жай бөлшектерді көбейту. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейту ұғымымен таныстыру, есептер шығару, дағдыларын қалыптастыру 2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. 3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу. Сабақ түрі: Бекіту сабағы Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: практикалық Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару в) сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер? Есептер шығару №779 (тақ), №801 (тақ),) жазбаша тақтада орындау Деңгейлік тапсырмалар: № 800 жұп (1-нұсқа), тақ (2 нұсқа) өздіктерінен
  • 12. Сабақты бекіту кезеңі: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер? Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма: §26 1-3 cұрақтар, № 803-806 Сабақ № 80 Күні: Сынып: 5 «б», «ә» Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Жай бөлшектерді көбейтуді үйрету есептер шығару, дағдыларын қалыптастыру 2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. 3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу. Сабақ түрі: Бекіту сабағы Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Оқытудың әдісі: практикалық Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару в) сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру: 1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер? Есептер шығару №807, № 809 жазбаша тақтада орындау Деңгейлік тапсырмалар: 1-нұсқа 2- нұсқа 1.Бөлшектерді қосуды орындаңдар: а) 12 1 * 17 16 , б) 25 7 * 63 40 2.Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер: а) 5 3 + 5 1 * 21 20 б) 9 7 - 9 4 * 15 6 1.Бөлшектерді қосуды орындаңдар: а) 27 4 * 28 15 , б) 20 9 * 49 25 2.Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер: а) 35 2 * 32 30 + 5 1 б) 12 5 * 18 1
  • 13. Сабақты бекіту кезеңі: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? 2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады? 3. Натурал саннан бөлшекті азайтуды түсіндіріңдер. Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма: §24 1-3 cұрақтар, № 719