Similar to 1e2809ed181d0b0 d0bcd0bdd0bed0bc-d0b8d0bcd0b0-d0bdd0b5d0bad0b0-d0b3d180d0b5d188d0bad0b0e2809c-d0b2d0bbd0b0d0b4d0b0-d181d182d0bed198d0b8 (17)
1. ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ИСПИТНИ ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ
НАСТАВЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
Асистент: Студент:
Јелена Радојчић Aна Кићановић 2005/123
Професор:
ЗорицаЦветановић
Београд, 27. март 2012.
2. Општи подаци
Студент: Ана Кићановић 2005/123
Назив школе: „Ћирило и Методије “
Датум одржавања часа: 27.03.2012.
Разред и одељење: I/3
Учитељ ментор: Зорица Митровић
Методички подаци
Наставна област: Књижевност
Наставна јединица: „Са мном има нека грешка“ Влада Стојиљковић
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Доживљавање, разумевање и тумачење песме „Са мном
има нека грешка“ Владимира Стојиљковића
Задаци часа
образовни Доживљавање, разумевање и тумачење песме „Са
мном има нека грешка“ Владе Стојиљковића
Упознавање ученика са животом и делом Владе
Стојиљковића
уочавање језичких појмова: стих, строфа, рима
функционални развијање способности доживљавања лирске песме
усавршавање читања у себи у функцији тумачења
песме „Са мном има нека грешка“ Владе
Стојиљковића
оспособљавање ученика за тумачење књижевног
дела
васпитни Указивање на значај смеха у животу сваког човека
Наставне методе: Метода рада на тексту,
метода разговора, метода
усменог излагања
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Читанка за први разред ( ЗУНС )
Литература: 1. Милатовић В, Настава српског језика и књижевности -
приручник за наставнике, ЗУНС, Београд, 2005.
2. Ђорђе Лекић, Методика разредне наставе, Нова
просвета, Београд, 1993.
3. Милија Николић, Методика наставе српског језика и
књижевности, ЗУНС, Београд,2006.
3. СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Емоционално-интелектуална припрема 5 минута
Најава наставне јединице
Саопштавање биографских података о писцу
1 минут
2 минута
Изражајно читање
Психолошка пауза
Разговор о непосредном доживљају и утисцима
2 минута
3 минута
Тихо усмерено читање
Тумачење непознатих речи и израза
3 минута
2 минута
Анализа песме 15 минута
Језик и стил 3 минута
Синтеза 3 минута
Самостални и стваралачки рад ученика 5 минута
Домаћи задатак 1 минут
ТОК ЧАСА
Емоционално-интелектуална припрема На почетку часа ученици решавају укрштеницу.
( прилог 1)
Решење укрштенице је смешак.
Након решене укрштенице ученике питам:
- Шта вас најчешће насмеје?
- Која вас је песма посебно насмејала?
Најава наставне јединице Говорим ученицима да ћемо данас учити нову песму.
Записујем на табли назив дела и аутора, а ученици у своје
свеске.
Саопштавање биографских података о
песнику
Говорим биографске податке о песнику (прилог 2.)
На крају часа ученицима делим папир са биографским
подацима о писцу који ће они залепити у своју свеску.
Изражајно (интерпретативно) читање Усмеравам пажњу ученика, говорим им да се исправе и
пажљиво саслушају песму коју ћу им ја прочитати. Након
стварања погодне атмосфере за слушање и доживљавање
песме, изражајно читам песму
4. (прилог 3).
Психолошка пауза Неколико секунди заћутим како би се ученицима слегли
утисци.
Разговор о непосредном доживљају Какво расположење је ова песма изазвала у вама? Шта вам
се посебно допало у песми? О чему говори ова песма?
Тихо усмерено читање Ученицима задајем задатак да пажљиво прочитају песму и
подвуку непознате речи, како би се припремили за саму
анализу.
Тумачење непознатих речи и израза Питам ученике да ли има непознатих речи. Ако их има,
кажем ученику да прочита цео стих у коме је непозната реч
и тако на основу контекста покуша да открије њено
значење. Ако ни тада не схвати значење речи, питам остале
ученике да ли знају значење те речи, а тек ако нико од
ученика не зна, онда ја објашњавам. Дајем им да залепе у
свеску све непознате речи које мислим да им нису јасне.
(прилог 2)
Анализа песме Након тумачења непознатих речи прелазимо на анализу
песме кроз следећа питања:
О каквој грешци говори песник?
Шта је то он погрешио?
Може ли се сматрати грешком ако неко има потребу да се
често смеје?
Које су то речи у првој строфи које нам говоре на који начин
се смешка песник?
Како се ви смешкате?
Чему се ви смешкате?
Шта то значи када се неко кези?
Каква је разлика између тога када се неко кези и када се
неко смешка?
Наведите ми разлог због кога се песниккези?
Како се то уста кезе песнику у другој строфи?
Када сте ви кезили без разлога?
( Овим питањима наводим ученике да није грешка смешкати
се, као и да уоче разлику између тога када се неко кези, а
када се неко смешка.)
Говорим ученицима да прочитају први стих треће строфе и
да обрате пажњу да ли су све речи правилно написане.
Шта сте уочили?
Прочитајте ми речи које нису правилно написане?
Како се те речи правилно кажу?
Како би гласио овај стих да су те речи правино написане?
5. Зашто песник није правилно написао те речи?
Шта песник ради и кад хоће и кад неће?
Како се он то кикоће?
Која је разлика између смешкања и кикотања?
( Овим питањима наводим ученике да уоче речи које нису
правилно написане и да уоче то да би рима била
изостављена ако би речи биле правилно написане, да
ученици уоче разлику између смешкања и кикотања.)
Због чега је песник нестрпљив?
Шта он то једва чека?
Како се то песникцерека?
Прочитајте последњу строфу.
Да ли сте некада чули да неко каже: „Смеје се ко луд на
брашно“?
Кажите ми шта то значи када се неко смеје ко луд на
брашно?
За кога кажемо да смеје ко луд на брашно?
Да ли то значи да се неко смеје са неким разлогом?
Како се песниксмеје ко луд на брашно?
Да ли вам је неко некада рекао да се смејете ко луди на
брашно? Ко?
Песник се у првој строфи смешка, у другој кези, а шта ради
у остатку песме?
Шта је вас насмејало у овој песми?
Препознајеш ли себе у неким деловима песме?
( Овим питањима ученике наводим да уоче значење
одређене изреке, да уоче које све речи песник користи као
синоним за смех.)
Са киме се ви најрађе смејете?
Шта вас је последњи пут баш насмејало?
Како смех може да лечи?
Када нам смех помаже?
( Овим питањима ученике наводим на значај смеха у
животу.)
Језик и стил Након анализе песме питам ученике:
Kолико строфа има ова песма? Колико стихова има свака
строфа? Које се речи римују (слично звуче) у првој строфи
(другој, трећој ...)?
Синтеза Неколико ученика ће лепо и изражајно прочитати песму у
целини.
6. Самостални стваралачки рад ученика Ученицима делим листић на коме се налази реченица коју
они треба да заврше. Реченица је „ Највише волим кад ме
засмеје......“ ( прилог 4 )
Домаћи задатак За домаћи задатак ученицима говорим да нацртају свој
осмех тј. како то они изгледају кад су насмејани и срећни.
7. Прилог 2
Влада Стојиљковић је наш песники прозни писац, а занимљиво је то да се бавио
и сликарством. Рођен је пре 74 године, а живео је у Нишу и Београду. Већи део
свог живота је провео радећи на Радио Београду у редакцији Дечијег програма.
Објавио је неколико књига дечијих песама, а неке од њих су: „Кишобран је
распродан“, „Замислите један датум“, „Да ли да се понашам“, „Одавде довде“,
„Писмописац“. Преминуо је 2002. године.
8. Прилог 3
Са мном има нека грешка
Са мном има нека грешка
лице ми се стално смешка
хе-хе
Без разлога и без везе
Уста ми се сама кезе
хо-хо
И кад нећем и кад хоћем
морам да се закикоћем
хи-хи
Нестрпљив сам, једва чекам
да се мало зацерекам
ху-ху
Постало је збиља страшно:
смејем се ко луд на брашно
ха-ха.
Влада Стојиљковић
Непознате речи:
Кикотати се – гласно се смејати
Церекати се – смејати се гласно и непристојно
10. Прилог 1
Укрштеница
1. С Р Е Ћ А
2. П Е С М А
3. О С М Е Х
Ш А Л А
4. И Г Р А
5. К Л О В Н
Питања за укрштеницу:
1. Када вас неко казни, ви сте тужни, а када вас неко похвали ви сте....?
2. Шта је Јован Јовановић Змај писао за децу?
3. Када нам неко исприча неку шалу или виц, ми се обично после
тога....?
4. Уз музику можемо да певамо и ?
5. Ради у циркусу, забавља децу, јако је смешан....?
11. Прилог 4
Највише волим када ме засмеје
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________