Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
Nikola tesla 5.razred
1. Школа: ОШ Трајко Перић, Велико Ропотово, Косовска Каменица
Предметни наставник: Катарина Ристић-Илић
Разред: V
Наставна тема: Врт детињства
Наставна јединица: Научнопопуларни текст: Моји изуми, Никола Тесла
Тип часа: обрада
Облик рада: фронтални, индивидуални.
Метод рада: дијалошка, монолошка, текстовна, метода запажања и показивања
(унутрашња очигледност).
Наставна средства: Читанка за 5. разред, Теслина фотографија на хамер папиру,
креда табла, књига Никола Тесла: Младост и први изуми, {приредио и прилагодио
за децу Драган Хамовић}, Београд:Завод за уџбенике и наставна средства, 2006.
Општи циљеви: Љубав и интересовање ученика за живот, књижевно и научно
стваралаштво Николе Тесле. Подстаћи ученике на размишљање о Теслиним идејама
као о плоду маште и игре несташног дечака који је остао истрајан на путу да их
оствари. Оспособити ученике да снагу маште и игре препознају у себи, те вредним
радом и јаком вољом могу својим идејама помоћи свету да буде боље место за
живот свих људи.
Образовни циљеви: Увиђати и сазнавати естетски свет и стваралачке поступке у
делу. На примеру овог одломка размотрити са ученицима одређене појмове,
чињенице, појаве и законитости и књижевном делу. Помоћу њих развијати
критички начин мишљења и научни поглед на свет.
Укратко упознати ученике са животом и делом Николе Тесле. Истаћи значај, најпре,
његовог научног рада на пољу науке и технологије, а затим указати на значај
његовог аутобиграфског дела. Мотиви игре, маште и дечијих насташлука биће
нарочито истакнути у интерпретацији одломка.
Подстакнути ученике да уоче структуру дела, с тежиштем на лику дечака.
Препознати композиционе делове одломка. Подстаћи ученике да самостално одреде
мање композиционе целине приликом тумачења одломка. Подстаћи ученике да
тумаче лик са више становишта.
Упознати ученике са књижевнотеоријским појмом – аутобиографија. У току рада на
тексту обогатити речник ученика објашњавајући им непознате речи и изразе.
Општи образовни циљ научнопопуларног текста је да на разумљив, јасан и
популаран начин приближи науку читаоцу. Образовна улога овог научнопопуларног
текста усмерена је на подстицај ученичке радозналости за истарживањем и
упознавање објективне стварности Теслиног живота као и његових раних изума.
2. Васпитни циљеви: Оспособити ученике за логичко и критичко схватање
књижевног дела. Неговати склоности и навике ученика према читању
аутобиграфске прозе, као својственим сведоцима епоха и минулих времена. Навести
ученике да размишљају о себи као посебим и изузетним индивидуама које могу
учинити планету земљу још бољим местом за живот.
Практични (функционални) циљеви: Развијање потребе и навике за читањем
научнопопуларних текстова. Настојати да ученици самостално и оригинално
приступе тумачењу аутобиографског одломка. Јачати ученички литерарни
сензибилитет, побуђивати њихову радозналост и маштовитост. Мотивисати ученике
да израдом домаћег задатка истакну своју посебност и оригиналност. Реализацијом
домаћих задатака развијати код ученика способност писаног изражавања и
саопштавања мисли на оригиналан, јасан и промишљен начин.
Мање познате речи и појмовe тумачиће се током интерпретације текста,
онда када се појави потреба за тим. Претпостављам да су то следеће речи:
Формација-облик, група, склоп
Ескадрила-мања ваздухопловна јединица
Заточник-затвореник
Застор-завеса
Кицош-онај који воли да се дотерује
Горопадан-лако раздражљив, бесан
Шлеп-хаљина која се вуче по земљи
Салва-паљба, плотун
Мускета-старинска војничка пушка
Регрут-млади војник, тек стигао у касарну
Спектакал-велика приредба
Церемонија-утврђени ред прославе
Турбина-направа која се покреће под притиском воде и производи електричну
енергију
Уводни део часа: Уводни део часа осмишљен je тако да на један креативан и
маштовит начин мотивише ученике за слушање, емоционално и уметничко
доживљавање текста.
Циљ подстицајног задатка је да ученици открију загонетну личност на слици путем
асоцијативних питања и тако сами открију наслов предвиђене наставне јединице.
3. Мотивисати ученике подстицајиним разговором: Да ли волите да трагате за нечим
непознатим....Да откривате нове речи, игре.-Да ли волите да се играте?-Које игре
су вам омиљене?-Шта мислите о асоцијацијама?-Јесте ли се некада играли
откривалица?- Појаснити ученицима како ће открити загонетну личност у игри-
откривалица.
Испред ученика се налази хамер папир на којем је сакривена фотографија Николе
Тесле. Покривена је папирима на којима су обележена поља. Ученик бира поље и
одговара на постављено питање. Сваки тачан одговор награђује се уклањањем
папира са фотографије. На питање под илустрацијом сунца одговара се тек на крају.
А1: Питање: Ко је украс света? Одговор: Деца.
А2: Питање: Допини реченицу: Од колевке па до гроба најлепше је___Одговор:
Ђачко доба.
Б1: Питање: Шта деца највише воле да раде? Одговор: Да се играју.
Б2:Питање: Кад порастем бићу.......? Одговор: Лекар, учитељ, возач.....
В1:Питање: Како гласи 1.лице садашњег времена (презента) глагола МАШТАТИ?
Одговор: Маштам
В2:Питање: Допуни следеће стихове: Моја машта може______Одговор: Свашта.
Сунце: Како се назива алат којим се ваде заковани ексери? Одговор: ТЕСЛА.
Ученици ће одговорити на постављена питања и на крају ће се открити
фотографија Николе Тесле.
Ученике подстичем питањима на разговор: Да ли знате ко је био Никола Тесла?-Да
ли знате чиме се Тесла бавио?-За које Теслине изуме знате?-Да није било Теслиних
изума како би свет изгледао?
Ученике подсетити да су се са Николом Теслом као научником и књижевником
упознали у нижим разредима.
Истакнути циљ часа да ће се на њему интерпретирати одломак из аутобиографског
дела Николе Тесле Моји изуми.
Објаснити књижевнотеоријски појам АУТОБИОГРАФИЈА. Сам термин је узет из
старогрчког језика и означава: АУТО-сам, БИОС-живот, ГРАФИЈА-писати.
Истакнути да је аутобиографија књижевна врста у којој писац пише о свом животу
или неког периода свог живота. Основна особине ове књижевне врсте је
приповедање у 1. лицу и субјективно посматрање стварности. Указати на
приповедачев избор наслова аутобиграфије Моји изуми јер су Тесли изуми
представљали сам живот.
Локализовање текста: У читанакама, у графички одвојеном делу датог одломка,
дато је локазивање помоћу занимљивости о животу Николе Тесле што умногоме
4. доприноси бољем разумевању књижевног текста.
Наставниково интерпретативно читање.
Главни део часа: Како је овај одломак деловао на вас?-О чему сте размишљали
док сте га читали?-Шта вам се допало највише, шта је привукло вашу пажњу?-
Изнесите своја запажања о главном јунаку-.Одредите место (тренутак у радњи)
на којем сте осетили: тугу, стрењу, понос..Образложите своја запажања.
Ученици саопштавају различите утиске поводом текста и образлажу их.
Запажају осећања и мисли које окупирају усамљеног и стидљивог дечака. Истичу
његову љубав према сеоској средини и природи. Овај одломак из Теслине
аутобиографије оставља на ученике упечатљив утисак због ситуације у којој се
дечак нашао због несташлука у цркви. Нарочиту пажњу ученика привлачи казна и
поистовећивање са дечаковим осећањима због јавног понижиња.
У овом тексту смо открили многе појединости из детињства великог
научника. Шта мислите какво је било његово детињство?-На основу чега то
закључујете?-Да ли се његово детињство разликовало од детињства друге деце?-
Да ли је Теслино детињство слично вашем.-Образложите зашто.-Да ли сте и ви
понекад несташни?-Шта је то што нас наводи да чинимо недаће?-Колико су
Теслини несташлуци слични вашим?-По чему се Тесла разликује од друге деце?-
Подстакнути овим питањима ученици ће заједнички доћи теме одломка.
Одломак почиње временском одредницом У то време... то помаже
ученицима да се пренесу у естетски свет главног јунака, дечака Николе. Многи
несташлуци које је приповедач навео јако су слична несташлуцима враголана који
одрастају у таквим срединама али и ученицим у савременим условима одрастања.
Једноставно, несташлуци су нераскидиви део одрастања. Усамљеност и отуђеност
дечака Николе, стидљивост и жеља за јавним признањем подстаћи ће ученике да
открију нежну дечакову природу. Сва та тумачења довешће ученике до закључка да
се у овом одломку говори о обичном детињству необичног дечака.
Зашто је дечаку Николи било тешко када се преселио из села у град?-Шта
му је највише недостајало?-Са каквим осећањем он говори о томе?-Како се најпре
понашао у новом граду?-Запазите којим стилским средствима приповедач износи
дечакове утиске?-Пронађи те их у тексту и наглас прочитајте.
Ученици ће својим одговорима истаћи стидљиву и носталгичну природу
дечака Николе. Ученичку пажњу усмеравати на расветљавање лика дечака у
различитим ситуацијама. Истаћи његову љубав према природи и сеоској средини.
Носталгично сећање на животиње које су га окруживале. У новој се кући осећао
као затвореник који посматра кроз завесе дотеране варошане на улици. Ученици ће
пронаћи употребу стилске фигуре поређења и хиперболе и прочитаће их наглас.
Такође, би ваљало истаћи употребу техничких и научних термина у тексту јер и они
на један начин осветљавају лик дечака, виђеног очима одраслог Тесле. Приликом
тумачења језичког слоја разговор усмерити на његову сажетост, информативност,
економичност и јасносност који осветљава професију научника. У овом делу
5. одломка указати на појаву нараторове реченице у којој се директно обраћа читаоцу
чиме се ствара утисак као да научник управо сада прича своје сећање из детињства.
Нежној и осетљивој дечаковој природи десило се нешто што ће оставити
снажан утисак на његово сећање из детињства. -Опишите тај догађај. –
Покушајте да замислите себе на месту дечака.-Како бисте се ви осећали?-Да ли је
дечак добио шта је заслужио?-Образложите очев гнев?-Како је дечак доживео
очеву казну?
Ученици ће исказати своја размишљања о дечаковим несташлуцима, о
ненамерној кривици, покушаће да оправдају цепање сукње, јер је госпођа била
горопадна, те је то и заслужила. Ученици ће се саосећати са дечаком. Очеву казну
ученици ће сматрати превише строгом, а дечака ће жалити јер је доживео јавно
понижење. Тумачећи овај део текста истакнути особине малог Николе као нежног,
осетљивог и несташног дечака.
Дечак је добио другу шансу да се искупи у очима јавности.-Када и где се то
десило?-Своје умеће, брилијантни ум и скромно механичко искуство Никола је
успео да покаже свима.-Шта је тада урадио?-Чиме је успео да се искупи у очима
јавности?-Како се осећао на крају дана?- Покушајте да докучите како се Никола
осећао тога дана док му је маса грађана аплаудирала и кликтала. -Покушајте да
замислите како се поводом тог успеха осећао дечаков отац?
Подстицати ученике да одговоре на питања, при томе инсистирати да у
одговорима дочарају слике ватрогасне бригаде, окупљених људи који чекају
представљање рада ватрогасне пупме, вероватно, у оно време правог чуда технике.
Дочарати слике ишчекивања нестрпљивих грађана и безуспешних покушаја
ватрогасаца да поправе пумпу тај начин истаћи психолошки и драматични моменат
у одломку. Никола је нагонски (инстиктивно) кренуо да помогне ватрогацима у
невољи. Своје скромно знање о механици искористио је на прави начин и у правом
тренутку. Након успешног подухвата дечак је постао јунак дана. Био је поносан на
себе, одушевљен и опијен славом успеха. У заносу своје победе осећао се
срећнијим, него, како и сам каже од Архимеда када је узвикнуо ЕУРЕКA! Отац
малог Николе је, више него вероватно, био поносан на свог сина. Приликом
тумачења овог дела текста ученике подстакнути да осветле лик малог Николе и
истакну његове особине као што су: храброст, одважност, хуманост.
У току тумачења текста могу се навести поједине занимљивости из
аутобиграфског дела те тако још више пробудити ученичку пажњу да прочитају
дело у целини.
Дечаков отац је желео да Никола постане свештеник. Једном док је Никола
лежао на болесничкој постељи без наде за оздрављење замолио је оца да му
дозволи да изучава Политехничку школу. Брижни отац немајући куд, болесном сину
обећа да ће испунити жељу. То обећање је болесном дечаку послужило као
инспирација за невероватан и брз опоравак.
Подстакнути ученике да дођу до закључка да је слобода избора једно од
6. најважнијих људских права која би требало поштовати. Такође, напоменути да и
одговорност доношења одлука представља својеврсну обавезу коју право на избор
носи са собом.
Још као ученик Политехничке школе млади Никола је био очаран описом
Нијагариних водопада. Чиме се Никола бавио у учионици?-Шта је окупирало
његову пажњу?
Ученици износе своја запажања о томе да је Тесла још као ученик правио
разне изуме као што су биле макете водених турбина. Уз помоћ неког прочитаног
описа Нијагариних водопада Никола је стварајући слику у машти знао да ће његова
турбина производити електричну енергију. Наоуружан стрпљењем, истрајношћу и
вером у себе некон тридесет година он је угледао остварење свог сна,
хидроцентралу на Нијагариним водопадима 1899.године.
Завршни део часа:
По завршеном тумачењу одломка подстаћи ученике да освртом на
целовитост текста изведу битне закључке о његовом идејном слоју. Ученици износе
своја запажања о доживљавању завршног дела текста, који као да има улогу
носиоца поенте одабраног одломка. Подстакнути питањима, ученици ће открити
шта приповедач жели да им поручи.
Могуће поруке научнопопуларног текста:
1. Захваљујући машти и игри једног дечака планета је осветљена.
2. Треба бити упоран и истрајан у својим замислима.
3. Важно је веровати у себе.
4. Лепа реч и добра дела овај свет чине бољим местом за живот.
5. Човек је дужан да одговори на унутрашњи позив у себи.
Домаћи задатак: Ја као проналазач
Литература за ученике: Читанка за 5. разред основне школе //
{{приредили}}Љиљана Бајић, Зона Мркаљ. 1. Изд.-Београд: Завод за уџбенике и
наставна средства, 2007. стр.21.
Литература за наставнике:
1. Николић, Милија
Методика наставе српског језика и књижевности / Милија Николић. –
Београд : Завод за уџбенике и наставна средства, 1990.
2. Мркаљ, Зона
Наставна теорија и пракса 1, Српски језик и књижевност у старијим
7. разредима основне школе / Зона Мркаљ. – 1.изд. - Београд : Клетт, 2008.
3. Мркаљ, Зона
Наставна теорија и пракса 2, Српски језик и књижевност у старијим
разредима основне школе / Зона Мркаљ. – 1.изд. - Београд : Клетт,
2008. Стр.73-79.
4. Вучковић, Мирољуб
Настава српског језика и књижевности у петом разреду основне
школе, Приручник за наставнике / Мирољуб Вучковић. 3.изд. –
Београд : Завод за уџбенике и наставна средства, 2003. Стр.85-88.
5. Павловић, Миодраг
Припремање наставника и ученика за тумачење књижевних дела /
Миодраг Павловић. 1.изд. – Београд : Завод за уџбенике и наставна
средства, 2008.
6. СЕМИНАР Ка савременој настави српског језика и књижевности : (зборник
радова са семинара Ка савременој настави српског језика и књижевности,
април-децембар 2003.године) /{ уредници Љиљана Бајић, Зона Мркаљ....и
др.}.- Београд : Друштво за српски језик и књижевност Србије, 2004.
7. Диклић, Звонимир
Књижевни лик у настави / Звонимир Диклић. – Загреб : Школска
књига, 1978.
8. Вучковић, Мирољуб
Методика наставе српскохрватског језика у млађим разредима /
Мирољуб Вучковић. – Београд : Завод за уџбенике и наставна
средства, 1984. Стр. 102-109.
9. Димитријевић, Радмило
Проблеми наставе књижевности и матерњег језика III / Радмило
Димитријевић. – Београд : Научна књига, 1978.
10. Маринковић, Симеон
Методика креативне наставе српског језика и књижевности / Симеон
Маринковић. – Београд : Креативни центар,2003.
11. Живковић, Драгиша
Теорија књижевности са теоријом писмености, Приручник за наставнике
и ученике / Драгиша Живковић. 8.изд. – Београд : Завод за уџбенике и
наставна средства, 1990.
8. 12. Дешић, Милорад
Правопис српског језика, Приручник за школе / Милорад Дешић.
6.изд. – Земун : Нијанса, 2004.
13. Тесла, Никола
Моји изуми / Никола Тесла. 4. изд. – Београд: Клуб НТ, 2006.
14. Читанка за 5. разред основне школе // {{приредили}}Симеон Маринковић,
Славица Марковић. 1. изд.-Београд: Креативни цента, 2007.
15. Читанка за 5. разред основне школе // {{приредили}}Милорад Савић, Дарко
Јованетић, Драган Кувељић. 1.изд.-Београд : Бигз, 2007.
16. Читанка Чаролија речи - српски језик за 5. разред основне школе //
{приредила} Наташа Станковић - Шошо. –Београд : Клетт, 2007. Стр.199.
17. Правилник о наставном плану и програму за други циклус основног
образовања и васпитања и наставном програму за пети разред основног
образовања и васпитања / Број 110-00-00083/2007-02.-Београд:Просветни
гласник, 2007.