1. ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Час по реду:
109.
Наставни предмет:
српски језик
Наставна тема:
На муци се познају јунаци
Наставна јединица:
Обрада епске песме Стари Вујадин
Тип часа:
обрада
Облици рада:
фронтални облик рада, индивидуални облик рада
Методе рада:
метода разговора, метода рада на тексту
Наставна средства:
Читанка, стр. 87–89
Циљ и задаци часа:
оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песми; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији
ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА
– Ко су били хајдуци?
– Зашто су људи у време ропства под Турцима одлазили у хајдуке?
– Како су живели хајдуци?
– Како су се борили?
– Ко им је све помагао?
– Шта се догађало кад Турци заробе хајдука?
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
Учитељ чита песму, а онда следи питање:
– Који вам је део песме најузбудљивији? Зашто?
Важно је да пре анализе песме учитељ провери колико су ученици разумели. Ако је потребно после објашњења непознатих речи и израза песму прочитати још једном.
Следи разговор о песми према питањима из Читанке, стр. 88–89.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА
За домаћи задатак ученици треба да науче напамет изабрани део песме.
Стандарди:
1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст
1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту
1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст
1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме
1СЈ.2.5.4. одређује карактеристичне особине, осећања, изглед и поступке ликова; и односе међу ликовима у књижевноуметничком тексту
1СЈ.2.5.5. уочава везе међу догађајима (нпр. одређује редослед догађаја у књижевноуметничком тексту)
1СЈ.2.5.7. разуме фигуративну употребу језика у књижевноуметничком тексту
1СЈ.2.2.8. износи свој став о садржају текста и образлаже зашто му се допада/не допада, због чега му је занимљив/незанимљив; да ли се слаже/не слаже са поступцима ликова
1СЈ.2.2.9. издваја делове текста који су му нејасни
2. ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Час по реду:
110.
Наставни предмет:
српски језик
Наставна тема:
На муци се познају јунаци
Наставна јединица:
Стари Вујадин – анализа и вежбе у читању и рецитовању
Тип часа:
утврђивање
Облици рада:
фронтални облик рада, индивидуални облик рада
Методе рада:
метода разговора, метода рада на тексту
Наставна средства:
Читанка, стр. 87–89
Циљ и задаци часа:
оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песме; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији; вежбе у изражајном читању и казивању епске песме; увођење појма десетерац
ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА
– О чему се говори у песми Стари Вујадин?
– Којој врсти припада ова песма?
– Шта ову песму чини епском?
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
– Да се подсетимо шта је то слог.
Од ученика затим тражити да преброје слогове у првих шест стихова песме и да поред сваког стиха запишу број пребројаних слогова. Објаснити да се такав стих назива десетерац и да се у епским песмама такав стих користи за стварање ритма.
У првом делу часа ученици изражајно читају делове песме или рецитују одломке.
У другом делу часа наставља се разговор о песми према преосталим питањима из читанке.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА
– Нацртај хајдука како га ти замишљаш.
Стандарди:
1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст
1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту
1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст
1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме