SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ
          ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ

         ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ
            ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ
   ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ


Վերապատրաստման կենտրոն թիվ 150 հիմն. դպրոց
Վերապատրաստվող` Եղյան Ասյա, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Վերապատրաստող ուսուցիչ` Մաճկալյան (Հովակիմյան) Ա.




                            2012թ
                                1
ԴԱՍԱՐԱՆ            ԵՐԿՐՈՐԴ

ԱՌԱՐԿԱ` ՄԱՅՐԵՆԻ
ԹԵՄԱ`   ԳԱՐՈՒՆ Է ԵԿԵԼ
ԺԱՄ     6

Դաս    Դասի թեման                        Չափորոշիչ
                        մշակել բնության երևույթները նրանց
                        հատկանիշներով ճանաչելու, համեմատելու,
                        ընդհանրացնելու կարողությունները
1.    Գարուն է գալիս    ուսուցանել կատարել ճիշտ դատողություններ և
           1 ժամ        եզրահանգումներ
                        ուսուցանել բնության երևույթների նկատմամբ
                        առողջ հետաքրքրություն

                        ձևավորել չափածո տողերի բովանդակությունն
                        արձակ շարադրելու կարողություն
2.         Ջուրը        ամրակայել էջում զետեղված հարցերից և
           1 ժամ        առաջադրանքներից օգտվելու կարողություն
                        խորացնել ճանաչողական հետաքրքրություններ
                        բնության նկատմամբ

                        զարգացնել կարդալու տեխնիկան
3.       Ամպիկը         բնութագրել հերոսի արտաքին տեսքը`
           1 ժամ        օգտագործելով բանաստեղծության նկարագրական
                        բառերն ու արտահայտությունները

                        կընթերցեն և կճշտեն բնագրի սեփական ընկալումը`
                        համադրելով այն գրքի նկարազարդմանը
4.    Արևն ու ծիածանը   նկարագրել հերոսներին` օգտագործելով տեքստի
           1 ժամ        բառերը
                        ստեղծագործական աշխատանքի միջոցով խորացնել
                        բնության մեջ գեղեցիկը` տեսնելու, զարմանալու,
                        հիանալու կարողությունները
                                  2
ամրակայել չափածո տողերի բովանդակությունն
       Ո՞ւմն է ծառը   արձակ շարադրելու կարողություն
5.
          1 ժամ       ընդհանուր կապեր գտնել առածի և
                      բանաստեղծության բովանդակության միջև

6.   Թեմատիկ գրավոր   միավորային գնահատմամբ պարզել
       աշխատանք       ուսումնառության ընթացիկ արդյունքները
       (թեստային
       աշխատանք)
          1 ժամ




                               3
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1

ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ       Գարուն է գալիս (նոր նյութի հաղորդման դաս)

                    սովորեցնել զրուցել տարվա եղանակների, գարնան
                    մասին
                    մշակել բնության նկարագրությունը ճիշտ
                    վերարտադրելու կարողություն
                    ստեղծել կապակցված խոսք նկարի շուրջ և այն
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ        վերնագրել
                    զարգացնել արտահայտիչ ընթերցանության
                    կարողությունը
                    խորացնել բարդ և ածանցավոր բառերի մասին
                    գիտելիքները
                    մշակել խոսքը` հարստացնելով բառապաշարը

ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ      խոսքի միջոցով ճանաչել բնության երևույթները,
                    նկարագրել դրանք
                    բնության պահպանության դրույթների մշակում

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ          բնության փոփոխությունները գարնանը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ         կազմել ածանցավոր և բարդ բառեր
ԿԻՄԱՆԱՆ             տարբերակել զգայականը և առարկայականը

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ          համագործակցել, հաղորդակցվել
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ         ստեղծագործել, մտահանգումներ անել
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ          ներկայացնել ստեղծագործական փոքրիկ շարադրանք
                    ցուցադրել իրենց ստեղծած գարնանային պատկերները
                    վերլուծել, համեմատել, խմբավորել




                                    4
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

խթանման փուլ                          Մտագրոհ

                    Կանաչ                                           Տերև
                                          Գարուն


                                                                  Անձրևաբեր


                 Բույր              Ամպ             Ծաղկունք


Երեխաները պատմում են բնության փոփոխությունների մասին:
Ուսուցիչ – երեխանե՛ր, կռահեցիք, թե որ եղանակն է մեզ հյուր եկել:

Իմաստի ընկալման փուլ
1. Բանաստեղծության արտահայտիչ ընթերցում:
2. Նոր բառերի աբացատրություն
                                     առու – վտակ
                                     ուարություն – հրճվանք
                                     գրկախառնվել - փարվել
3. Խմբային աշխատանք
Յուրաքանչյուր խմբին տալ բանաստեղծության մեկ քառյակ և գրել քառյակի հիմնական
միտքը: Երկրորդ քայլում գտնել բառեր` առանձնացնելով արմատը և ածանցը:
Առաջին խումբ – գրել առաջին քառյակի հիմնական միտքը: Դուրս գրել ածանցավոր
բառերը` առանձնացնելով արմատը և ածանցը:
Բոլոր խմբերը կատարում են նույն աշխատանքը:
Աշխատանքների ներկայացում:
Կշռադատման փուլ



    ի՞նչ տեսաք              ի՞նչ լսեցիք          ի՞նչ զգացիք        նոր վերնագիր
կանաչ ծիլեր              ջրի քչքչոց            ծաղկունքի բույր    Գարնանային
աշխատասեր մեղու          փարվող հովեր                             զարթոնք

     Խմբային աշխատանքի գնահատում
     Տնային աշխատանքի հանձնարարում – գարուն բառով գրել աքրոստիկոս:


                                           5
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2

ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ    Ո՞ւմ ծառն է (նոր նյութի հաղորդման դաս)

                 հասկանալ և վերլուծել բանաստեղծությունը
                 մշակել և զարգացնել գեղեցիկ խոսք ներկայացնելու
ԴԱՍԻ             հմտություն
ՆՊԱՏԱԿԸ          զարգացնել խոսք-մտածողություն-վերարտադրություն-
                 համադրում-արժևորում շղթան

                 զարգացնել կարդալու տեխնիկան
ԴԱՍԻ             խորացնել ածանցավոր և բարդ բառերի մասին ունեցած
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ        գիտելիքները
                 նկարագրել ծառատունկը` օգտագործելով բանաստեղծության
                 բառերը

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ       ի՞նչ է ծառատունկը և կնկարագրեն
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ      տարբերակել գարունն ու աշունը` համադրելով, հակադրելով
ԿԻՄԱՆԱՆ          նոր բառեր ու կապակցություններ
                 յուրաքանչյուր տնկի ծառ է դառնում աշխատանքի շնորհիվ
                 եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ       գնահատել համագործակցային աշխատանքի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ      արդյունավետությունը
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ       բառակապակցությունները ներկայացնել մեկ բառով և կազմել
                 նախադասություններ
                 ստեղծել շարադրանք գարնան, ծառատունկի մասին




                                   6
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Մտածի՛ր - զուգորդի՛ր - մտքեր փոխանակի՛ր

Խթանման փուլ

Գրատախտակին ամրացնում եմ ծառատունկը նկարագրող մեծադիր նկար:
Հանձնարարում եմ հինգ րոպեանոց շարադրանք ծառատունկի վերաբերյալ:
Երեխաներից մի քանիսը ընթերցում են իրենց գրածը` համադրելով այն գրքի
նկարին:


Իմաստի ընկալման փուլ
Կարդում ենք բանաստեղծությունը` հարցադրումներով, համեմատելով ընթացքը
դասագրքի նկարի հետ` յուրաքանչյուր միտքը կապելով համապատասխան
նկարին::
Կատարում ենք դասագրքում զետեղված առաջադրանքները` վերականգնել առածը,
եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր: Առաջադրանքները բաշխում
ենք խմբերի:
Կշռադատման փուլ
     Դասի ամփոփում - <<Կմախք>> մեթոդով
     Տնային աշխատանքի հանձնարարում – նկարագրել տնկիի աճը փուլերով և
     գրառել յուրաքանչյուր փուլի աշխատանքը:




                                    7
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

  ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ             Տողադարձ, վանկատում
                         Թելադրություն` առաջադրանքներով

                                   ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
  Որսորդ Ոսկանը Ոսկեվազ գյուղում է ապրում: Նա որսի շուն ունի: Շունը սուր
  հոտառություն ունի: Ամեն օր Ոսկանն իր շան հետ գնում է որսի: Շան օգնությամբ
  գտնում է իր որսը: Ոսկանը հմուտ որսորդ է:

                                   Առաջին տարբերակ
  1. Տեքստից դուրս գրի՛ր գյուղի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ
     բառում:
          Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------:
  2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը:

                          մըկ           ձակ   ---------------------
                           դեր          րապ    ---------------------
                           մա           րատ    ---------------------
                           կա           տիտ    ---------------------
  3. Տողադարձի՛ր տրված բառերը:
     խոսել  ------------------
     մարզիկ ------------------

                                    Երկրորդ տարբերակ
1. 1. Տեքստից դուրս գրի՛ր որսորդի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ
      բառում:
2.
            Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------:

  2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը:

                                  գը      րագ --------------------
                                  կա      դակ ---------------------
                                  սահ      միր ---------------------
                                  կար      նակ ---------------------

  4. Տողադարձի՛ր տրված բառերը:

  երգել     -------------------
  կարապ     -------------------




                                               8

More Related Content

What's hot

ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բմկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիսնպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
կիսամյակային հաշվետվություն
կիսամյակային հաշվետվությունկիսամյակային հաշվետվություն
կիսամյակային հաշվետվություն
avetisyantatev
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
Anahit Harutyunyan
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանք
astghikp
 
հովհաննես թումանյան
հովհաննես թումանյանհովհաննես թումանյան
հովհաննես թումանյան
Rebeka Gevorgyan
 
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზიყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
liagoxidze1965
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
Annagspoyan
 

What's hot (20)

ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բմկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
 
Դասի պլան
Դասի պլանԴասի պլան
Դասի պլան
 
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիսնպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
նպատակի ընտրությունը դասը պլանավորելիս
 
կիսամյակային հաշվետվություն
կիսամյակային հաշվետվությունկիսամյակային հաշվետվություն
կիսամյակային հաշվետվություն
 
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
 
մեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոցմեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոց
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
 
Ն տառի ուսուցում
Ն տառի ուսուցումՆ տառի ուսուցում
Ն տառի ուսուցում
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանք
 
Նախագիծ մաթեմատիկա
Նախագիծ մաթեմատիկաՆախագիծ մաթեմատիկա
Նախագիծ մաթեմատիկա
 
Գրեր
ԳրերԳրեր
Գրեր
 
С.В.Лопухович. Розвиток логічного мислення в молодших школярів із загальним н...
С.В.Лопухович. Розвиток логічного мислення в молодших школярів із загальним н...С.В.Лопухович. Розвиток логічного мислення в молодших школярів із загальним н...
С.В.Лопухович. Розвиток логічного мислення в молодших школярів із загальним н...
 
հովհաննես թումանյան
հովհաննես թումանյանհովհաննես թումանյան
հովհաննես թումանյան
 
Հանրահաշիվը երաժշտության մեջ
Հանրահաշիվը երաժշտության մեջՀանրահաշիվը երաժշտության մեջ
Հանրահաշիվը երաժշտության մեջ
 
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზიყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
 
Проблемне навчання на уроках математики
Проблемне навчання на уроках математикиПроблемне навчання на уроках математики
Проблемне навчання на уроках математики
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
 

Similar to Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց

Similar to Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց (15)

I կիսամյակի հաշվետվություն
I կիսամյակի հաշվետվությունI կիսամյակի հաշվետվություն
I կիսամյակի հաշվետվություն
 
ա. էլեն
ա. էլենա. էլեն
ա. էլեն
 
ա. էլեն
ա. էլենա. էլեն
ա. էլեն
 
ջ.ելեն
ջ.ելենջ.ելեն
ջ.ելեն
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
ա. համլետ
ա. համլետա. համլետ
ա. համլետ
 
պ. իշխան
պ. իշխանպ. իշխան
պ. իշխան
 
մ.սամվել
մ.սամվելմ.սամվել
մ.սամվել
 
ՄԵԹՈԴՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱՍԸ ՊԼԱՆԱՎՈՐԵԼԻՍ.pptx
ՄԵԹՈԴՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱՍԸ ՊԼԱՆԱՎՈՐԵԼԻՍ.pptxՄԵԹՈԴՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱՍԸ ՊԼԱՆԱՎՈՐԵԼԻՍ.pptx
ՄԵԹՈԴՆԵՐԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱՍԸ ՊԼԱՆԱՎՈՐԵԼԻՍ.pptx
 
խ.մելինե
խ.մելինեխ.մելինե
խ.մելինե
 
մ.սամվել
մ.սամվելմ.սամվել
մ.սամվել
 
ա.գրիքոր
ա.գրիքորա.գրիքոր
ա.գրիքոր
 
զ. ռազմիկ
զ. ռազմիկզ. ռազմիկ
զ. ռազմիկ
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց

մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց (20)

նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուննյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
 
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
 
Armenia
ArmeniaArmenia
Armenia
 
Alaverdyan Diana
Alaverdyan DianaAlaverdyan Diana
Alaverdyan Diana
 
Gevorgyan Mariam
Gevorgyan MariamGevorgyan Mariam
Gevorgyan Mariam
 
eTwinningPlus
eTwinningPluseTwinningPlus
eTwinningPlus
 
Etw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_enEtw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_en
 
ծնողական ժողով
ծնողական ժողովծնողական ժողով
ծնողական ժողով
 
F10
F10F10
F10
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
 
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգաթեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոցԵղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
 

Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց

  • 1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ Վերապատրաստման կենտրոն թիվ 150 հիմն. դպրոց Վերապատրաստվող` Եղյան Ասյա, թիվ 197 հիմն. դպրոց Վերապատրաստող ուսուցիչ` Մաճկալյան (Հովակիմյան) Ա. 2012թ 1
  • 2. ԴԱՍԱՐԱՆ ԵՐԿՐՈՐԴ ԱՌԱՐԿԱ` ՄԱՅՐԵՆԻ ԹԵՄԱ` ԳԱՐՈՒՆ Է ԵԿԵԼ ԺԱՄ 6 Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ մշակել բնության երևույթները նրանց հատկանիշներով ճանաչելու, համեմատելու, ընդհանրացնելու կարողությունները 1. Գարուն է գալիս ուսուցանել կատարել ճիշտ դատողություններ և 1 ժամ եզրահանգումներ ուսուցանել բնության երևույթների նկատմամբ առողջ հետաքրքրություն ձևավորել չափածո տողերի բովանդակությունն արձակ շարադրելու կարողություն 2. Ջուրը ամրակայել էջում զետեղված հարցերից և 1 ժամ առաջադրանքներից օգտվելու կարողություն խորացնել ճանաչողական հետաքրքրություններ բնության նկատմամբ զարգացնել կարդալու տեխնիկան 3. Ամպիկը բնութագրել հերոսի արտաքին տեսքը` 1 ժամ օգտագործելով բանաստեղծության նկարագրական բառերն ու արտահայտությունները կընթերցեն և կճշտեն բնագրի սեփական ընկալումը` համադրելով այն գրքի նկարազարդմանը 4. Արևն ու ծիածանը նկարագրել հերոսներին` օգտագործելով տեքստի 1 ժամ բառերը ստեղծագործական աշխատանքի միջոցով խորացնել բնության մեջ գեղեցիկը` տեսնելու, զարմանալու, հիանալու կարողությունները 2
  • 3. ամրակայել չափածո տողերի բովանդակությունն Ո՞ւմն է ծառը արձակ շարադրելու կարողություն 5. 1 ժամ ընդհանուր կապեր գտնել առածի և բանաստեղծության բովանդակության միջև 6. Թեմատիկ գրավոր միավորային գնահատմամբ պարզել աշխատանք ուսումնառության ընթացիկ արդյունքները (թեստային աշխատանք) 1 ժամ 3
  • 4. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Գարուն է գալիս (նոր նյութի հաղորդման դաս) սովորեցնել զրուցել տարվա եղանակների, գարնան մասին մշակել բնության նկարագրությունը ճիշտ վերարտադրելու կարողություն ստեղծել կապակցված խոսք նկարի շուրջ և այն ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ վերնագրել զարգացնել արտահայտիչ ընթերցանության կարողությունը խորացնել բարդ և ածանցավոր բառերի մասին գիտելիքները մշակել խոսքը` հարստացնելով բառապաշարը ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ խոսքի միջոցով ճանաչել բնության երևույթները, նկարագրել դրանք բնության պահպանության դրույթների մշակում ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ բնության փոփոխությունները գարնանը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ կազմել ածանցավոր և բարդ բառեր ԿԻՄԱՆԱՆ տարբերակել զգայականը և առարկայականը ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ համագործակցել, հաղորդակցվել ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ստեղծագործել, մտահանգումներ անել ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ ներկայացնել ստեղծագործական փոքրիկ շարադրանք ցուցադրել իրենց ստեղծած գարնանային պատկերները վերլուծել, համեմատել, խմբավորել 4
  • 5. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ խթանման փուլ Մտագրոհ Կանաչ Տերև Գարուն Անձրևաբեր Բույր Ամպ Ծաղկունք Երեխաները պատմում են բնության փոփոխությունների մասին: Ուսուցիչ – երեխանե՛ր, կռահեցիք, թե որ եղանակն է մեզ հյուր եկել: Իմաստի ընկալման փուլ 1. Բանաստեղծության արտահայտիչ ընթերցում: 2. Նոր բառերի աբացատրություն առու – վտակ ուարություն – հրճվանք գրկախառնվել - փարվել 3. Խմբային աշխատանք Յուրաքանչյուր խմբին տալ բանաստեղծության մեկ քառյակ և գրել քառյակի հիմնական միտքը: Երկրորդ քայլում գտնել բառեր` առանձնացնելով արմատը և ածանցը: Առաջին խումբ – գրել առաջին քառյակի հիմնական միտքը: Դուրս գրել ածանցավոր բառերը` առանձնացնելով արմատը և ածանցը: Բոլոր խմբերը կատարում են նույն աշխատանքը: Աշխատանքների ներկայացում: Կշռադատման փուլ ի՞նչ տեսաք ի՞նչ լսեցիք ի՞նչ զգացիք նոր վերնագիր կանաչ ծիլեր ջրի քչքչոց ծաղկունքի բույր Գարնանային աշխատասեր մեղու փարվող հովեր զարթոնք Խմբային աշխատանքի գնահատում Տնային աշխատանքի հանձնարարում – գարուն բառով գրել աքրոստիկոս: 5
  • 6. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Ո՞ւմ ծառն է (նոր նյութի հաղորդման դաս) հասկանալ և վերլուծել բանաստեղծությունը մշակել և զարգացնել գեղեցիկ խոսք ներկայացնելու ԴԱՍԻ հմտություն ՆՊԱՏԱԿԸ զարգացնել խոսք-մտածողություն-վերարտադրություն- համադրում-արժևորում շղթան զարգացնել կարդալու տեխնիկան ԴԱՍԻ խորացնել ածանցավոր և բարդ բառերի մասին ունեցած ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ գիտելիքները նկարագրել ծառատունկը` օգտագործելով բանաստեղծության բառերը ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ի՞նչ է ծառատունկը և կնկարագրեն ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ տարբերակել գարունն ու աշունը` համադրելով, հակադրելով ԿԻՄԱՆԱՆ նոր բառեր ու կապակցություններ յուրաքանչյուր տնկի ծառ է դառնում աշխատանքի շնորհիվ եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ գնահատել համագործակցային աշխատանքի ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ արդյունավետությունը ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ բառակապակցությունները ներկայացնել մեկ բառով և կազմել նախադասություններ ստեղծել շարադրանք գարնան, ծառատունկի մասին 6
  • 7. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Մտածի՛ր - զուգորդի՛ր - մտքեր փոխանակի՛ր Խթանման փուլ Գրատախտակին ամրացնում եմ ծառատունկը նկարագրող մեծադիր նկար: Հանձնարարում եմ հինգ րոպեանոց շարադրանք ծառատունկի վերաբերյալ: Երեխաներից մի քանիսը ընթերցում են իրենց գրածը` համադրելով այն գրքի նկարին: Իմաստի ընկալման փուլ Կարդում ենք բանաստեղծությունը` հարցադրումներով, համեմատելով ընթացքը դասագրքի նկարի հետ` յուրաքանչյուր միտքը կապելով համապատասխան նկարին:: Կատարում ենք դասագրքում զետեղված առաջադրանքները` վերականգնել առածը, եզակի թվով բառերից ստանալ հոգնակի թվով բառեր: Առաջադրանքները բաշխում ենք խմբերի: Կշռադատման փուլ Դասի ամփոփում - <<Կմախք>> մեթոդով Տնային աշխատանքի հանձնարարում – նկարագրել տնկիի աճը փուլերով և գրառել յուրաքանչյուր փուլի աշխատանքը: 7
  • 8. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Տողադարձ, վանկատում Թելադրություն` առաջադրանքներով ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Որսորդ Ոսկանը Ոսկեվազ գյուղում է ապրում: Նա որսի շուն ունի: Շունը սուր հոտառություն ունի: Ամեն օր Ոսկանն իր շան հետ գնում է որսի: Շան օգնությամբ գտնում է իր որսը: Ոսկանը հմուտ որսորդ է: Առաջին տարբերակ 1. Տեքստից դուրս գրի՛ր գյուղի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ բառում: Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------: 2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը: մըկ ձակ --------------------- դեր րապ --------------------- մա րատ --------------------- կա տիտ --------------------- 3. Տողադարձի՛ր տրված բառերը: խոսել ------------------ մարզիկ ------------------ Երկրորդ տարբերակ 1. 1. Տեքստից դուրս գրի՛ր որսորդի անունը: Գրի՛ր քանի տառ ու քանի հնչյուն կա այդ բառում: 2. Բառ` --------------, հնչյուն` -------------, տառ` ---------------: 2. Միացրու՛ համապատասխան վանկերը և գրի՛ր ստացված բառերը: գը րագ -------------------- կա դակ --------------------- սահ միր --------------------- կար նակ --------------------- 4. Տողադարձի՛ր տրված բառերը: երգել ------------------- կարապ ------------------- 8