SlideShare a Scribd company logo
Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Harian
Tarikh : 13 May 2013
Hari : Rabu
Masa : 5.00 pm – 5.30 pm
Tingkatan : 4 cerdas
Tunjang pembelajaran : Kemahiran Sukan Dan Permainan
Tajuk pembelajaran : Permainan Bola Sepak
Fokus pembelajaran : Short Passing
Pengetahuan awal pelajar : pelajar menguasai kemahiran menolak,menahan,menghantar dan
menerima.
Objektif pembelajaran: Diakhir pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar dapat ;
1.Psikomotor
i. melakukan teknik short pass dengan baik.
2.Kognitif :
i. menjelaskan fasa-fasa perlakuan yang betul semasa melakukan kemahiran short
pass.
ii. Menyebut secara lisan undang-undang dan tujuan short pass dilakukan.
3.Afektif
i. Memupuk semangat kerjasama,kesungguhan,daya saing dan keyakinan semasa
melakukan aktiviti kelas.
ii. Mewujudkan situasi yang seronok dan gembira semasa sesi pembelajaran
kemahiran short pass.
Strategi P&P : Kaedah Demonstrasi
KBKK : mengaitkan ketepatan dan ketangkasan menghantar dalam kemahiran short pass.
Persedian: i. pelajar lengkap berpakaian sukan.
ii.pakaian sukan,wisel,bola sepak.
Fasa/masa Aktiviti Butiran P&P Oganisasi Catatan
Pendahuluan
Set induksi
5 minit
Pengenalan
Guru
memperkenalkan
kemahiran short
pass.
Sesi pemanasan
Guru memberi
arahan kepada
pelajar untuk
membuat
pemanasan
badan.
short pass ialah kaedah hantaran yang
paling mudah dan laju bagi jarak yang
tidak terlalu jauh jika dibandingkan
dengan jenis pukulan yang lain.
Tujuan :
i. Menghantar bola kepada
rakan sepasukan dengan
lebih cepat dan jauh.
ii. Melarikan bola dari
kepungan pihak lawan
dengan lebih pantas.
iii. Megelirukan pihak lawan.
Kedudukan
semasa
penerangan
berbentuk ladam
kuda dan guru
menghadap
matahari.
Membuat
pemerhatian
kepada
pelajar.
Perkembangan
Langkah 1
5 minit
Penerangan guru
tentang aktiviti
short pass
Guru menerangkan bagaimana cara
dan teknik yang betul untuk
melakukan short pass.
Guru membuat demonstrasi kepada
pelajar.
Kedudukan bola dihadapan kaki.
Kedudukan
semasa
penerangan
berbentuk ladam
kuda dan guru
menghadap
matahari.
Pelajar
mendengar
penerangan
guru.
Alatan: bola
sepak.
Langkah 2
4 minit
Penerangan
tentang ansur
maju.
Ansur maju 1
Kemahiran short
short pass kepada
rakan.
Tahan dan hantar
Pelajar buat 2 kumpulan membuat
bulatan/segitiga dan passing antara
satu dengan yang lain dengan
kedudukan statik.
Lakukan beberapa kali ulangan
sehingga Berjaya membuat hantaran
dengan tepat selama 2 minit.
Passing kepada
rakan sebelah
kanan.
Guru
memerhati
pelajar dan
membuat
pembetulan
Alatan : bola
sepak wisel
Langkah 3
6 minit
Ansur maju 2
Kemahiran
passing pantas.
Pelajar dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
1 kumpulan 3 orang
Pelajar A passing bola kepada
B,pelajar B akan passing bola kepada
pelajar C dan pelajar C akan passing
bola kepada A.Ulangan dilakaukan
sebanyak 5 kali.
Setiap pelajar statik dalam bentuk 3
segi.
Pelajar akan melakukan drill yang
Rujuk lampiran
1
Guru
memerhati
Alatan : bola
sepak
sama tetapi tanpa ditahan. Pelajar A
passing bola kepada pelajar B dan
pelajar B terus menghantar kepada
pelajar C tanpa bola ditahan.
Langkah 4
4 minit
Ansur maju 3
Kemahiran
passing sambil
berlari
Pelajar dibahagikan kepada 3
kumpulan secara sama rata iaitu
kumpulan A dan B dan C.
Kumpulan A akan berlari meminta
bola dan kumpulan B akan memberi
bola tersebut dan kumpulan A
memberi bola tersebut kepada
kumpulan C.
Rujuk lampiran
2
Guru
memerhatikan
pelajar
Alatan: bola
sepak dan
wisel.
Kemuncak
6 minit
Guru membuat
permainan kecil
untuk pelajar.
Permainan kaku
Pelajar membuat satu bulatan yang
besar.
Permainan dilakukan dengan seorang
pelajar ditengah untuk merampas bola.
Pelajar yang membuat bulatan pula
akan passing antara satu dengan yang
lain sama ada one touch atau two
touch sahaja.
Rujuk lampiran
3
Pelajar
bersaing
secara adil
Guru
memerhati
pelajar.
Penutup
5 minit
Guru
mengarahkan
pelajar untuk
membuat cooling
down.
Guru
memberikan
soalan secara
lisan kepada
pelajar dan
membuat
kesimpulan.
Pelajar diarahkan untuk melakukan
cooling down.
Guru memberikan soalan dan
kesimpulan semasa pelajar melakukan
aktiviti menyejukkan badan.
Guru bertanya kepada pelajar apakah
rasionalnya melakukan passing pendek
one touch atau two touch.
Guru bertanyakan kepada pelajar
tentang kemahiran beberapa jenis short
pass.
Kesimpulannya short pass
memudahkan pemain dan
menjimatkan pergerakkan serta
ruangdan membuat hantaran yang
cepat kepada rakan.
Pelajar
membentuk
bulatan.
Guru berada
ditengah-
tengah.
Rasional short
pass.
mengahantar
bola kepada
rakan pantas
dan mudah.
Melarikan
bola dari
kepungan
pihak lawan
lebih cepat.
Mengelirukan
pihak lawan.
Jenis short
pass. One
touch pass,
Two touch
pass.
Lampiran 1
Lampiran 2
Hold out (3)
Pass (2)
Run and pass (1)
Lampiran 3
permainan kaku
pass and hold
lawan

More Related Content

What's hot

Tajuk 4 -pergerakan
Tajuk 4 -pergerakanTajuk 4 -pergerakan
Tajuk 4 -pergerakan
jazminafatinjohari
 
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Aisyah Hamid
 
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONAL
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONALCIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONAL
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONALasyikin hashim
 
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guruUpdated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Hashimah68
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarSalini Dharan
 
Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21
Mohd Yusoff Walat
 
MODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
MODUL SENI DALAM PENDIDIKANMODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
MODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
Amran Aris
 
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
Santa Barbara
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
AishahSal
 
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
naassyura
 
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaranCompiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
Hashimah68
 
Bola keranjang
Bola keranjangBola keranjang
Bola keranjang
Rubini Rubi
 
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
utohbill
 
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola balingContoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola balingHafiz Pk
 
Aktiviti latihan untuk lari pecut
Aktiviti latihan untuk lari pecutAktiviti latihan untuk lari pecut
Aktiviti latihan untuk lari pecut
Wan Suhaimi Wan Setapa
 
Permainan kecil berasaskan tgfu
Permainan kecil berasaskan tgfu Permainan kecil berasaskan tgfu
Permainan kecil berasaskan tgfu
Nor Azelin Azeman
 
Hubungan guru murid
Hubungan guru muridHubungan guru murid
Hubungan guru murid
Nur Aliaa Mohd Ahwan
 

What's hot (20)

Tajuk 4 -pergerakan
Tajuk 4 -pergerakanTajuk 4 -pergerakan
Tajuk 4 -pergerakan
 
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
Penghubungkaitan seni visual, muzik dan pergerakan (Kumpulan 3)
 
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONAL
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONALCIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONAL
CIRI-CIRI DAN KUALITI GURU YANG PROFESIONAL
 
Rph lontar peluru
Rph lontar peluruRph lontar peluru
Rph lontar peluru
 
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guruUpdated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
 
dskp pj tahun 4
 dskp pj tahun 4 dskp pj tahun 4
dskp pj tahun 4
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
 
Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21
 
MODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
MODUL SENI DALAM PENDIDIKANMODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
MODUL SENI DALAM PENDIDIKAN
 
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
 
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
Perbezaan KLSR, KBSR & KSSR (Pendidikan Islam Sekolah Rendah)
 
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaranCompiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
Compiled tajuk 4 perbezaan individu n pembelajaran gaya kognitif n pembelajaran
 
Bola keranjang
Bola keranjangBola keranjang
Bola keranjang
 
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
 
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola balingContoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling
Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling
 
Surat Pekeliling Ikhtisas kOKURIKULUM
Surat Pekeliling Ikhtisas kOKURIKULUMSurat Pekeliling Ikhtisas kOKURIKULUM
Surat Pekeliling Ikhtisas kOKURIKULUM
 
Aktiviti latihan untuk lari pecut
Aktiviti latihan untuk lari pecutAktiviti latihan untuk lari pecut
Aktiviti latihan untuk lari pecut
 
Permainan kecil berasaskan tgfu
Permainan kecil berasaskan tgfu Permainan kecil berasaskan tgfu
Permainan kecil berasaskan tgfu
 
Hubungan guru murid
Hubungan guru muridHubungan guru murid
Hubungan guru murid
 

Viewers also liked

7 out-of-the-box-job-hunting-tips
7 out-of-the-box-job-hunting-tips7 out-of-the-box-job-hunting-tips
7 out-of-the-box-job-hunting-tips
getajobnow
 
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowieka
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowiekaBiblioteka dobre miejsce_dla_czlowieka
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowiekaasprojekty
 
Intern evaluering projekt 2015 til bloggen
Intern evaluering projekt 2015 til bloggenIntern evaluering projekt 2015 til bloggen
Intern evaluering projekt 2015 til bloggen
uvpb2d73
 
15 job-search-tips-that-work
15 job-search-tips-that-work15 job-search-tips-that-work
15 job-search-tips-that-work
getajobnow
 
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
getajobnow
 
Top 10-job-search-tips
Top 10-job-search-tipsTop 10-job-search-tips
Top 10-job-search-tips
getajobnow
 
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggenEkstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
uvpb2d73
 
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios EducativosDesarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
Lorena M. Olaya A.
 
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
fjum_forum journalismus und medien wien
 
Gutjahr keynote fjum
Gutjahr keynote fjum  Gutjahr keynote fjum
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teachingRancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Universiti Kebangsaan Malaysia
 
Blockchainを支える技術
Blockchainを支える技術Blockchainを支える技術
Blockchainを支える技術
Takumi Seike
 

Viewers also liked (14)

7 out-of-the-box-job-hunting-tips
7 out-of-the-box-job-hunting-tips7 out-of-the-box-job-hunting-tips
7 out-of-the-box-job-hunting-tips
 
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowieka
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowiekaBiblioteka dobre miejsce_dla_czlowieka
Biblioteka dobre miejsce_dla_czlowieka
 
Intern evaluering projekt 2015 til bloggen
Intern evaluering projekt 2015 til bloggenIntern evaluering projekt 2015 til bloggen
Intern evaluering projekt 2015 til bloggen
 
15 job-search-tips-that-work
15 job-search-tips-that-work15 job-search-tips-that-work
15 job-search-tips-that-work
 
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
10 job-search-tips-that-take-less-than-one-minute
 
Ecuaciones de euler_cauchy
Ecuaciones de euler_cauchyEcuaciones de euler_cauchy
Ecuaciones de euler_cauchy
 
Top 10-job-search-tips
Top 10-job-search-tipsTop 10-job-search-tips
Top 10-job-search-tips
 
Zaspany kotek
Zaspany kotekZaspany kotek
Zaspany kotek
 
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggenEkstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
Ekstern evaluering projekt lim 040315 til bloggen
 
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios EducativosDesarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
Desarrollo de Marca Personal para el Alto Director de Servicios Educativos
 
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
Andy Kaltenbrunner: “There is no such thing as a ‘convergence continuum’ aimi...
 
Gutjahr keynote fjum
Gutjahr keynote fjum  Gutjahr keynote fjum
Gutjahr keynote fjum
 
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teachingRancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
 
Blockchainを支える技術
Blockchainを支える技術Blockchainを支える技術
Blockchainを支える技術
 

Similar to Rancangan pengajaran harian. Makro Teaching

Rph hoki br
Rph hoki brRph hoki br
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Razah Dollah
 
Rph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.docRph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.doc
Athirah Anith Ariffin
 
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.docRpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
FajriNosefli
 
Pj7
Pj7Pj7
Rph subjek sukan
Rph subjek sukanRph subjek sukan
Rph subjek sukan
luqmanazhar4
 
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdfLK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
johan effendi
 
Rpp bola basket sma
Rpp bola basket smaRpp bola basket sma
Rpp bola basket sma
Raja Isriadi
 
Rph pendidikan jasmani (1)
Rph pendidikan jasmani (1)Rph pendidikan jasmani (1)
Rph pendidikan jasmani (1)Wahida Amalin
 
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
Karen Kayny
 
Rph bola tampar.
Rph bola tampar.Rph bola tampar.
Rph bola tampar.
adzli75
 
Rph kssr
Rph kssrRph kssr
rpp bola basket 1.docx
rpp bola basket 1.docxrpp bola basket 1.docx
rpp bola basket 1.docx
AkbarInsani3
 
Rpp bola basket
Rpp bola basketRpp bola basket
Rpp bola basket
adipurwoko85
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
Catherine George
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Nurfaten Ismail
 
105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecekRohani Salam
 

Similar to Rancangan pengajaran harian. Makro Teaching (20)

Rph hoki br
Rph hoki brRph hoki br
Rph hoki br
 
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
 
Pj9
Pj9Pj9
Pj9
 
Pj6
Pj6Pj6
Pj6
 
Rph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.docRph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.doc
 
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.docRpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
Rpp-Kelas-5-Bola-Voli.doc
 
Pj7
Pj7Pj7
Pj7
 
Rph subjek sukan
Rph subjek sukanRph subjek sukan
Rph subjek sukan
 
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdfLK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
LK-2-3-Rencana-Aksi-Siklus-2-2.pdf
 
Rpp bola basket sma
Rpp bola basket smaRpp bola basket sma
Rpp bola basket sma
 
Rph pendidikan jasmani (1)
Rph pendidikan jasmani (1)Rph pendidikan jasmani (1)
Rph pendidikan jasmani (1)
 
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
 
Rph bola tampar.
Rph bola tampar.Rph bola tampar.
Rph bola tampar.
 
Rph kssr
Rph kssrRph kssr
Rph kssr
 
rpp bola basket 1.docx
rpp bola basket 1.docxrpp bola basket 1.docx
rpp bola basket 1.docx
 
Rpp bola basket
Rpp bola basketRpp bola basket
Rpp bola basket
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek
 

Rancangan pengajaran harian. Makro Teaching

  • 1. Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Harian Tarikh : 13 May 2013 Hari : Rabu Masa : 5.00 pm – 5.30 pm Tingkatan : 4 cerdas Tunjang pembelajaran : Kemahiran Sukan Dan Permainan Tajuk pembelajaran : Permainan Bola Sepak Fokus pembelajaran : Short Passing Pengetahuan awal pelajar : pelajar menguasai kemahiran menolak,menahan,menghantar dan menerima. Objektif pembelajaran: Diakhir pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar dapat ; 1.Psikomotor i. melakukan teknik short pass dengan baik. 2.Kognitif : i. menjelaskan fasa-fasa perlakuan yang betul semasa melakukan kemahiran short pass. ii. Menyebut secara lisan undang-undang dan tujuan short pass dilakukan. 3.Afektif i. Memupuk semangat kerjasama,kesungguhan,daya saing dan keyakinan semasa melakukan aktiviti kelas. ii. Mewujudkan situasi yang seronok dan gembira semasa sesi pembelajaran kemahiran short pass. Strategi P&P : Kaedah Demonstrasi KBKK : mengaitkan ketepatan dan ketangkasan menghantar dalam kemahiran short pass. Persedian: i. pelajar lengkap berpakaian sukan. ii.pakaian sukan,wisel,bola sepak.
  • 2. Fasa/masa Aktiviti Butiran P&P Oganisasi Catatan Pendahuluan Set induksi 5 minit Pengenalan Guru memperkenalkan kemahiran short pass. Sesi pemanasan Guru memberi arahan kepada pelajar untuk membuat pemanasan badan. short pass ialah kaedah hantaran yang paling mudah dan laju bagi jarak yang tidak terlalu jauh jika dibandingkan dengan jenis pukulan yang lain. Tujuan : i. Menghantar bola kepada rakan sepasukan dengan lebih cepat dan jauh. ii. Melarikan bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas. iii. Megelirukan pihak lawan. Kedudukan semasa penerangan berbentuk ladam kuda dan guru menghadap matahari. Membuat pemerhatian kepada pelajar. Perkembangan Langkah 1 5 minit Penerangan guru tentang aktiviti short pass Guru menerangkan bagaimana cara dan teknik yang betul untuk melakukan short pass. Guru membuat demonstrasi kepada pelajar. Kedudukan bola dihadapan kaki. Kedudukan semasa penerangan berbentuk ladam kuda dan guru menghadap matahari. Pelajar mendengar penerangan guru. Alatan: bola sepak. Langkah 2 4 minit Penerangan tentang ansur maju. Ansur maju 1 Kemahiran short short pass kepada rakan. Tahan dan hantar Pelajar buat 2 kumpulan membuat bulatan/segitiga dan passing antara satu dengan yang lain dengan kedudukan statik. Lakukan beberapa kali ulangan sehingga Berjaya membuat hantaran dengan tepat selama 2 minit. Passing kepada rakan sebelah kanan. Guru memerhati pelajar dan membuat pembetulan Alatan : bola sepak wisel Langkah 3 6 minit Ansur maju 2 Kemahiran passing pantas. Pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 1 kumpulan 3 orang Pelajar A passing bola kepada B,pelajar B akan passing bola kepada pelajar C dan pelajar C akan passing bola kepada A.Ulangan dilakaukan sebanyak 5 kali. Setiap pelajar statik dalam bentuk 3 segi. Pelajar akan melakukan drill yang Rujuk lampiran 1 Guru memerhati Alatan : bola sepak
  • 3. sama tetapi tanpa ditahan. Pelajar A passing bola kepada pelajar B dan pelajar B terus menghantar kepada pelajar C tanpa bola ditahan. Langkah 4 4 minit Ansur maju 3 Kemahiran passing sambil berlari Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan secara sama rata iaitu kumpulan A dan B dan C. Kumpulan A akan berlari meminta bola dan kumpulan B akan memberi bola tersebut dan kumpulan A memberi bola tersebut kepada kumpulan C. Rujuk lampiran 2 Guru memerhatikan pelajar Alatan: bola sepak dan wisel. Kemuncak 6 minit Guru membuat permainan kecil untuk pelajar. Permainan kaku Pelajar membuat satu bulatan yang besar. Permainan dilakukan dengan seorang pelajar ditengah untuk merampas bola. Pelajar yang membuat bulatan pula akan passing antara satu dengan yang lain sama ada one touch atau two touch sahaja. Rujuk lampiran 3 Pelajar bersaing secara adil Guru memerhati pelajar. Penutup 5 minit Guru mengarahkan pelajar untuk membuat cooling down. Guru memberikan soalan secara lisan kepada pelajar dan membuat kesimpulan. Pelajar diarahkan untuk melakukan cooling down. Guru memberikan soalan dan kesimpulan semasa pelajar melakukan aktiviti menyejukkan badan. Guru bertanya kepada pelajar apakah rasionalnya melakukan passing pendek one touch atau two touch. Guru bertanyakan kepada pelajar tentang kemahiran beberapa jenis short pass. Kesimpulannya short pass memudahkan pemain dan menjimatkan pergerakkan serta ruangdan membuat hantaran yang cepat kepada rakan. Pelajar membentuk bulatan. Guru berada ditengah- tengah. Rasional short pass. mengahantar bola kepada rakan pantas dan mudah. Melarikan bola dari kepungan pihak lawan lebih cepat. Mengelirukan pihak lawan. Jenis short pass. One touch pass, Two touch pass.
  • 4. Lampiran 1 Lampiran 2 Hold out (3) Pass (2) Run and pass (1)