1. Департамент освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
виховна година для учнів 9 класів
Підготувала
Свириденко Наталія Миколаївна,
вихователь, спеціаліст вищої категорії
Знам’янка
2014
2. Мета: Розкрити поняття «толерантність», використовуючи історичні факти,
афоризми видатних людей, показати певні рівні толерантної поведінки людини;
розвивати вміння аналізувати, приймати рішення, вибирати правильну
позицію;
виховувати спостережливість, уважність до інших людей, здатність бачити і
розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на
доброзичливій основі;
виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість;
виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього прийняття іншої людини;
сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок
толерантної поведінки, звичок.
Обладнання: ноутбук, проектор, флеш накопичувач з інформацією, олівці,
папір.
«Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші. Ось чому і дружба, і
допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами
взаємної терпимості»
Ф.Гвіччардіні, італійський історик, філософ-гуманіст
Хід заняття:
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Наша виховна година присвячена тому, як вчитися жити разом, приймаючи
один одного такими, які ми є, вчитися розуміти один одного.
«Людина може обійтись без багатьох речей, але не без іншої людини», –
сказав один філософ. Навіть на самоті вона подумки звертається до інших людей.
Наприклад, коли приміряєш новий одяг або робиш зачіску, думаєш, що скажуть
твої друзі, чи не вважатимуть вони тебе відсталим або «занадто» крутим.
Але, попри все, людські стосунки нерідко спричиняють проблеми:
непорозуміння, суперечки, конфлікти. Щоб запобігти цьому, треба навчитися
знаходити спільну мову з різними людьми. Тому тема нашого заходу
«толерантність».
3. Звичайно, це слово можна і не знати, але в сучасному світі, де вам належить
жити, ви ще не раз почуєте його. У житті людина спілкується з представниками
різних національностей, культур, конфесій, соціальних верств, тому важливо
навчитися поважати культурні цінності як свого народу, так і представників іншої
культури, релігії. Цьому ми і будемо навчатися сьогодні.
Що означає поняття «толерантність»? Чи завжди ми в житті толерантні до
інших людей? Які якості має толерантна людина і як їх виховати в собі? На ці та
багато інших запитань нам доведеться сьогодні відповісти.
ІІІ. Основна частина заняття.
Наш захід ми розпочали віршем В Симоненка «Ти знаєш, що ти –
людина».
- Скажіть, про кого цей вірш?
Так, цей вірш про кожного з нас окремо і про всіх разом. Нас – таких різних і
дуже схожих.
- Люди народжуються в різних країнах, спілкуються різними мовами і вірять
в різні речі. На Землі немає двох однакових людей. Але у багатьох з нас є спільні
риси, бажання, мрії. Ми схожі між собою, але всі ми – різні.
Вправа “Олівці”
У мене в руках – олівці. Скажіть, вони – однакові? Вони зроблені з дерева,
всі однакової довжини, але мають різний колір. Інакше і бути не може. Як
передати красу та різноманітність природи одним кольором? І не можна сказати,
що один колір потрібний, а інший – ні. Так і люди…
Всі ми не схожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, нам треба
миритися з цим розмаїттям, бути толерантними. Зараз ми з вами проведем дослід,
який показує що ми дуже різні. Будь ласка, п’ять чоловік вийдіть до мене.
Візьміть однакові аркуші паперу. Потім усі одночасно виконайте наступні дії:
1.Складіть аркуш навпіл.
2. Відірвіть верхній правий кут.
3. Знову складіть навпіл.
4 Відірвіть правий верхній кут.
5. Знову складіть.
6. Знову відірвіть верхній правий кут.
7. Складіть аркуш надвоє.
8. Якщо можна, відірвіть правий кут.
9. Розгорніть аркуш і покажіть іншим.
Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно? Чому аркуші
відірвані так по-різному? Чи можете ви сказати, що всі, хто відірвав аркуші
інакше, ніж ви,є гіршими за вас? Чи буває так, що ми оцінюємо людину тільки з
огляду на те, чи робить вона щось так само, як ми? Чого навчає ця вправа?
4. Показ фільму «Не слідуй стереотипам»
Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний
або жовтий. Одні люди високі, інші – невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Одні
люди люблять класичну музику, другі – популярну, треті – рок.
Одні – православні, другі – католики, треті – мусульмани. У кожного народу
– своє уявлення про красу.
Презентація «Народності»
Треба завжди з повагою та терпимістю ставитись до людей. А не толерантне
ставлення до деяких представників цієї презентації може коштувати невігласу
навіть життя.
Подивіться один на одного. Ви – група учнів 9 класу – і це вас об’єднує. Але,
чи однакові ви всі? Різні!
«Ми разом - в цьому наша сила.
Ми різні - в цьому наше багатство».
Всіх нас об’єднує почуття колективу, єдиної шкільної родини, шкільної
дружби. Збережіть її! Я хочу, щоб ви з теплими почуттями завжди згадували нашу
школу та нашу чудову групу. А для цього - будьте толерантними! Будьте
терплячими, уважними, добрими, співчутливими.
Люди завжди звертають увагу на відмінності між собою, але це не означає,
що хтось є кращим за інших. Адже, кожна людина – це цілий світ і для когось –
зміст усього життя.
Перегляд фільму «Толерантність»
- Як ви думаєте, як могли познайомитися ці люди? Які почуття виникали на
початку зустрічі?(милосердя, доброта, співпереживання, дружба,…) А потім? Ці
почуття є складовою толерантності.
Дуже важливо сприймати людей такими, якими вони є, навіть коли їх
уподобання відмінні від твоїх. Але інколи ми стаємо сліпими і не хочемо
прислухатися до чужої думки і вважаємо свою думку правильною і тоді
виникають сварки, бійки, війни…
Історичні факти війн такі:
5. За останні 5 тисяч років на планеті відбулося 14 тисяч війн, у яких загинуло
майже 5 мільярдів чоловік.
З віку до віку агресивність, жорстокість, насильство, масштаби та кількість
країн-учасниць війн, їх руйнівно-криваві наслідки та кількість жертв невпинно
зростають.
У минулому ХХ столітті вперше в своїй історії людство вчинило дві світові
війни (з інтервалом всього в 21 рік), які не знали собі подібних за обсягом
спустошення, воєнних злочинів, пролитої крові, жертв. За 4 роки та 4 місяці
тривалості Першої світової війни загинуло біля 9 млн. чоловік.
За 5 років і 10 місяців Другої – понад 36 млн., тобто в 4 рази більше. І коли б
одразу після Другої світової війни світ поринув у третю – термоядерну, до чого
він тоді дозрів і був цілком готовий, то не тільки людей, а й нічого живого на
землі не залишилося б.
Після Другої світової війни в 70 країнах відбулися 130 збройних конфліктів і
“малих” війн, у яких загинуло майже 20 млн. чол. У ХХ столітті було чимало
країн, де іноземні воєнні інтервенції чи внутрішні громадянські війни тривали
роками, а то й десятиріччями. Війна між Ізраїлем і Палестиною тр иває вже 60
років, невідомо, скільки ще триватиме війна в Іраку.
І, звичайно ж, страшна війна на сході нашої держави — збройний конфлікт
на території Донецької і Луганської областей між.
Показ презентації
Слайд І.
І так,« толерантність».Не всім, можливо, знайоме слово і, на перший погляд,
звучить воно зовсім незрозуміло. Але зміст, що воно несе, дуже важливий для
існування і розвитку людського суспільства. Поняття толерантність має свою
історію.
Слайд 2.
На межі XVIII-XIX століть у Франції жив хтось Талейран Перигор. Він
відрізняється тим, що при різних урядах залишався незмінно міністром
закордонних справ. Це була людина талановита в багатьох областях, але, більше
всього, - в умінні враховувати настрої оточуючих, шанобливо до них ставитися і
при цьому зберігати свої власні принципи, прагнути до того, щоб керувати
ситуацією, а не сліпо підкорятися обставинам.
З ім'ям цієї людини і пов'язане поняття "толерантність".
Слайди 3 – 9. Визначення «толерантності»
Термін «толерантність» походить з латинської і означає різновид взаємодії та
взаємовідносин між окремими людьми на основі взаємоповаги.
Толерантність – терпіння до чужих думок, поведінки, повага до національних
і культурних відмінностей, прагнення до взаєморозуміння між народами світу.
Толерантність – це визнання і повага до інших людей, вміння жити разом з
іншими людьми.
Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони
інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.
Притча про аксакала
6. Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди
попрощатися, і говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити
такий порядок у сім'ї, що усі сини та невістки, дочки й зяті жили разом в мирі і
злагоді?» Не може вже говорити старий — подають йому папір, олівець, і він
довго пише. Коли випав з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися всі — там
100 разів було написане одне слово — «ТЕРПИМІСТЬ !»
Так, я вважаю, що любий конфлікт, бійку можна відвернути, якщо бути
терпимим, толерантним.
Слайди 10 – 15.
Слайди 16-17.
Вчитель. У мене є квітка, на пелюстках якої треба написати риси, які
притаманні толерантній терпимій людині.
Тест на толерантність
- Наскільки ми з вами толерантні зараз і взнаємо пройшовши тест.
(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)
1. Для того, щоб не було війни.
а) нічого не можливо зробити, тому що війни будуть завжди
б) треба зрозуміти, з якої причини вони відбуваються, запобігти цьому
2. В школі розповідають про героїв, які проявили толерантність.
а) тобі це не цікаво
б) ти бажаєш більше дізнатись про них
3. Ти протистоїш насильству
а) насильством
б) приєднуєшся до інших людей, щоб сказати «Ні!»
4. Тебе зрадив товариш.
а) ти йому помстишся
б) ти будеш намагатися виявити причину зради
5. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни
7. а) ти почув і забув
б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти
6. Ти не згоден з кимсь
а) ти не даси йому договорити
б) ти його дослухаєш, а потім висловиш свою точку зору
7. На уроці ти вже відповідав
а) ти хочеш відповідати ще і постійно викрикуєш
б) ти даси змогу відповідати іншим
8. Тобі пропонують листуватися з іноземцями
а) тобі це не цікаво, ти не хочеш ділитися з ними своїми мріями, своїми
думками
б) тобі цікаво з ними листуватися, дізнаватися про їх життя, їх мрії, ділитися
своїми мріями
Якщо в тебе майже одні «б».Ти проявляєш високу толерантність. Ти в
майбутньому будеш громадянином мира, відповідальним, активним провідником
миру у всьому світі. Розкажи друзям, як тобі це вдається.
Якщо в тебе від 3 до 7 «б».
Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся завжди нав’язати свої ідеї. Але ти
допитливий, в тебе добра уява. Використовуй ці якості для боротьби з
нетерпимістю.
Якщо в тебе менше ніж 3 «б».
Ти зовсім не толерантний. Якби ти був більшим оптимістом і тобі би
подобалось вести дискусії, ти би став більш щасливим. Намагайся прикладати для
цього більше зусиль.
Слайд 18. Гра «Асоціативний ряд»
- Давайте спробуємо на кожну літеру слова «толерантність» назвати рису
характеру, притаманну толерантній людині.
Т – терплячий, товариський, тактовний.
О – обережний, об'єктивний, оригінальний, особливий.
Л – лояльний, лагідний, легкий у спілкуванні.
Е – енергійний, елегантний, ефективний.
Р – рівний, розсудливий, рівнозначний, рівноправний.
А – активний, акуратний, авторитетний.
Н – надійний, найдорожчий.
Т – терплячий.
Н – необхідний людям, ніжний, незалежний.
І – інтелігентний, ідеальний, ідейний.
С – співпереживаючий, співчуваючий, сприймаючий свободу думок і дій
іншого, страждаючий.
Т – тактовний, товариський.
Ь
Обговорення
- Чи подобаються вам риси характеру, які ми записали біля кожної букви?
- Мені теж дуже - дуже вони подобаються і я бажаю, щоб ви про них не
забували та шукали їх у собі.
8. IV. Підсумок заняття
- Що нового дізналися на сьогоднішньому занятті?
Сформулюйте, що таке толерантність?
Яке значення має така риса характеру в житті людини? Чому необхідно бути
толерантним?
Чи допоможуть вам отримані сьогодні знання вийти з неординарних,
критичних ситуацій?
- Для цього намагайтеся дотримуватись рекомендацій, побажань
Слайди 19 - 20. «Мішечка порад»:
- будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;
- навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в
них те, що нам не подобається;
- цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття,
переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;
- зберігайте „ своє обличчя ”, знайдіть себе і за будь-яких обставин
залишайтеся самим собою.
Наш клас – це маленька сім’я. І хотілося б, щоб в нашій сім’ї завжди
панували повага, взаєморозуміння і не було сварок. А що ж для цього тр еба?
Слайд 21. Дуже важливо в колективі дотримуватись 4 правил толерантного
спілкування:
Бути завжди уважним;
Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку;
Бути гуманним і милосердним;
Не ображати співбесідника.
Слайд 22. Я хочу закінчити годину нашого спілкування словами
Франческо Гвіччардіні – італійського історика, філософа-гуманіста ХІХ сторічя:
«Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші. Ось чому і дружба, і
допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами
взаємної терпимості».