1. Ліна Коломієць,
вчитель української мови та літератури
Туріянськоїзагальноосвітньоїшколи І- ІІІ ступенів
Ново миргородськогорайону, Кіровоградськоїобласті
Життя кожної людини є шлях до самої себе
за повістю Марини ПАВЛЕНКО «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду
Кулаківських»
українська література 7 клас
Мета уроку:удосконалювати навички аналізу художнього твору, переказу
епічних творів, їх коментування, висловлення своєї думкищодо прочитаного,
творчо підходити до роботиз художньоюлітературою,
розвиватипам'ять, логічне мислення, мовлення;
виховувати почуття відповідальності, вміння розрізнятидоброі зло,почуття
гуманізму, милосердя, толерантностіу ставленні до інших людей.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування життєвих компетенцій.
Форма уроку: урок-дослідження з ІКТ супроводом
Обладнання:текст твору, ілюстрації до тексту Наталі Шишковської, опорні
схеми, буктрейлер «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»,
кросворди.
Учні повиннізнати:сюжет тексту ,особливостівиразного читання твору та
його переказ.
Учні повиннівміти:аналізувати поведінку героїв, їхнівчинки в різних
життєвих ситуаціях; аргументувати свої думки, співпрацювати з членами
групи.
Епіграф:«Життя окремоїлюдини має сенс лише в тій мірі, наскільки вона
допомагаєзробити життя інших людей красивіше і шляхетніше. Життя
священне; це, так би мовити, верховна цінність, якій підпорядкованівсі інші
цінності. »Альберт Ейнштейн
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Мотиваціянавчання
Що таке життя, як ви розумієте це слово?(відповіді учнів)
У чомусенс життя? (відповіді учнів)
Для кожного сенс життя особливий, притаманний лише окремій особі. Він
може полягати в красивому способі життя, великій кількості грошей,
комфортно улаштованому майбутньому.
А для когось, може, навпаки, сенс життя полягає в постійному творчому
пошуку нових технічних можливостей для всіх людей. Вони пишуть вірші, а
може, й величезні романи, складають неповторнумузику, пісні.
2. Є люди, які свій сенс життя бачать у створенні власної міцної та люблячої
родини. Створити таку сім’ю дуже важливо, адже лише в ній виросте здорова й
вихована дитина.
Сенс життя — це важкий і дуже важливий вибір, кожен робить його по-своєму,
з оглядуна свої індивідуальні можливостій здібності.
«Життя окремої людинимає сенс лише в тій мірі, наскільки вона допомагає
зробитижиття інших людей красивіше і шляхетніше. Життя священне; це, так
би мовити, верховна цінність, якій підпорядкованівсіінші цінності. »
. Чи погоджуєтеся ви з твердженням Альберта Ейнштейна?
Перегляд буктрейлеру «Марина Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття
родуКулаківських»(буктрейлер до повісті)
ІІ. Повідомленнятеми і мети уроку, очікуванихрезультатів
ІІІ. Дослідницька робота.
Робота вгрупах
1 група – родинаКулаківських
2 група – родинаМіщенків
3 група – родинаВишні(Ягоди)
3.1Складання генеологічних дерев родуКулаківських , Міщенків,
Ягоди(Вишні). А також дослідити в чомусенс життя кожного із членів родини.
Рід Кулаківських
Вадим
4. Рід Міщенків
Рід Вишні(Ягоди)
Данило
Михайло Молодшийсин
Син Михайла
Міщенкова(Білого
Валентин Білий
Хлопчик з
фотографії
Іра
Клава +(Корній)
Горпина + Павло
Ніна
Ліна + Максим
Сніжана
Тетяна
Софійка Ростик
5. Бесідаза прочитаним текстом
1. Що об’єднуєтри родини ?(час, місцевість, особисті стосунки.)
Клава Корній Франя
Сніжана Валентин
Софійка Вадим
Ніна Михайло (Міщенков-Білий)
2. Чому автор поєднав у різних часових просторах 3 родини?
3.Якийгріхстав поштовхом для сімейного прокляття Кулаківських?
4.Чисправдіможливе таке прокляття, чи можна пояснити такі події чимось
іншим?
5.Яку роль відіграли коралів цій історії?
6.Як, на вашу думку, впливає характер людинина майбутнє нащадків?
7. Чи позбулася Вадимова родина сімейного прокляття? Доведіть свою думку.
8. Чи відбулися зміни у душіВадима Кулаківського? Доведіть свою думку.
9. Чому в повісті-казки частково показане майбутнє головнихгероїв? Доведіть
свою думку.
10. Що робить людину красивою?
3.4 Характеристики головних героївтвору
І групаДати характеристику головній героїні твору –Софійці
-Риси характеру дівчинки.
-Якіпочуття керували С офійкою?
-Чивід щирого серця дівчинка допомагала Вадимові, чизарадицікавості?
ІІ група Дати характеристику Вадима
-Риси характеру хлопця.
-Яким він хотів себе показати?
-Якіриси Вадим успадкував від своїх предків?
-Чизміг він стати справжньою людиною? Хто йому в цьому допоміг?
ІІІ група Дати характеристику Сашка
-Риси характеру Сашка.
-Які почуття керувалихлопцем?
-Чи можна Сашка назвати справжнім другом? Доведіть свою думку.
6. Людина
Родина
3.5Дослідженняпонять «людина», «дружба», «родина»
Як ви можете пояснити слово «людина»? (вид живих організмів, що на
сучасному етапі існування живого перебуває на найвищому щаблі
розвитку)
Якими характерними якостями повиннабути наділена справжня
Людина?(справжня людина має благородні риси характеру: ввічливість,
порядність, вимогливість до себе й до інших, моральність,вміння житии
серед інших людей.)
Як ви можете пояснити слово «дружба»?(безкорисливі особисті
взаємовідносини між людьми, засновані на довірі, щирості, взаємних
симпатіях, спільних інтересах і захопленнях. Обов'язковими ознаками
дружбиє довіра і терплячість.)
Як ви можете пояснити слово «родина»?(група людей, що складається з
чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом; сім'я.
Рід, покоління кого-небудь.)
Справжня
Справжня людина Справжня дружба Справжня родина
Порядність небайдужість відповідальність
Ввічливість чесність чесність
Моральність порядність доброта
Вимогливість чуйність вимогливість
толерантність відповідальність розуміння
Повага до інших ввічливість повага
терплячість прощення любов
чуйність повага взаємодопомога
відповідальність довірливість моральність
чесність безкорисливість ввічливість
взаємодопомога
Дружба
7. Хто з героїв повісті-казкиє справжньою людиною?Доведіть свою думку.
Хто з героїв повісті-казкиє справжнім другом?
Яка з родин є справжньою? Доведіть свою думку.
Хто з героїв вам найбільшесподобався і чому?
Так в чому сенс життя людини? (бутисправжньою людиною, справжнім
другом імати справжню родину)
ІУ. Підсумокуроку
Закінчити речення:
Сьогодніна уроці я дізнала(в)сь про…
Я зрозумів(ла,) що…
Що я встиг зробити на уроці?
Що залишилося для мене невирішеним?
№ Оцініть себе за кожним із тверджень 0-2б.
1. Я активно працював(ла) на уроці.
2. Я висловлював(ла) свою позицію.
3. Я давав(ла) повнівідповідіна питання .
4. Я правильно переказував (ла) текст
5. Я працював(ла) самостійно
6. Я узагальнював(ла) сказанена уроці
У. Домашнєзавдання Пропоную вам три варіанти
І Варіант-скластивласну версію продовження історії.
ІІ Варіант-написати лист одному з героївтвору.
ІІІ Варіант -створитирекламу «Марина Павленко «Русалонькаіз 7-В, або
Прокляття роду Кулаківських»
Кожен вибирає собі варіант, можна кілька.
8. Додаток №1
Родина Кулаківських Сенс життя
Гордій (загинув, коли
мішок з кукурудзою
впав з горища)
На чужо-
мунеща
стіщастянепобудуєш
Фрол (випадково загинув, коли витягував рушницю зі
скрині)
Один раз в рік і
рушницястріляє
Франя(вийшла заміж за Корнія, причарувавши зіллям,
не було дітей)
Вік з нелюбом
проживала
Яків- помер, вдавившись картоплею на чужому обіді,
свою дружину Лизавету замордував голодом
У ньоговзимкуснігу не
випросиш
Васюня (майже 40 років провів у погребі,
переховуючись від відповідальності за дезертирство)
Сам себе наказав - 30
роківховався
Іван (рано помер, залишивши на виховання Олені сина
Толика)
Загинув молодим
Катерина(добра , вихована дівчина, загинула від
блискавки разом зі своїм чоловіком та його родиною)
Одна добра душа
Толик (все життя прожив в переїздах, в кінці твору
повертається до родини)
Перекотиполемжиття
прожив
Батько Вадима
(працював у Москві, не піклувався Вадимом)
Поїхавшукати легкого
карбованця
Вадим(зухвалий,зарозумілий хлопчина) Прокляттяпрокляттям,
а характер характером
Висновок нажива
9. Додаток№2
Родина Міщенків Сенс життя
Данило Двоїста дуща – питома риса
Міщенків
Михайло
(Міщенков-Білий)
Брехатизадля високої ціни
Молодший син Данила (роботящий)
Син Михайла Частково згадується
Валентин Брехатизадля високої ціни
Іра(дочка Валентина, яка меш-кає в Києві,
графському маєтку)
-
Хлопчик з фотографії
(син Валентина, який мешкає у Вишно-
полі)
-
10. Додаток№3
Родина Вишні
(Ягоди)
Сенс життя
Клава(хвороблива жінка, перша власниця
коралів)
Родинне щастя нащадків
Горпина(Павло –ставлення до тварин) Людяність, порядність
Ніна(ставлення до коней- Мальва) Людяність
Ліна(Максим)розповідають історію родини від
прапрапрабабусі Клави
піклування про інших
Сніжана
(лікар-травматолог)
Чесність в родинних стосунках
Тетяна
(мама Софійки, сестра Сніжани)
Взаєморозуміння,
взаємодопомога в сім’ї
Софійка
(дівчинка, яка
хоче
допомогти Вадимові позбутися родинного прокляття)
Допомога другові
Ростик (братик Софійки) --
Взаєморозуміння;
взаємодопомога, дружна
родина