Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
"Безпека твого життя" практичне заняття
1. Управління освіти і науки, молодіта спорту
Кіровоградськоїобласноїдержавноїадміністрації
Знам’янська спеціальназагальноосвітняшкола-інтернатI-III ступенів
Кіровоградськоїобласноїради
Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему:
«Безпека у твоєму житті»
Безпека
твого життя
Практичне заняття
4 клас
Підготувала Рябич Т.Г.,
вихователь, спеціаліст вищої
категорії, старший вихователь
Дата проведення:12.04.2017р.
м. Знам’янка
2017
2. Мета:інформативно-виховна: актуалізувати і узагальнити знання учнів з
безпечної поведінки під час небезпечних та надзвичайних ситуацій, навчити
їх запобігати;
виховна: формувати в учнів якості свідомої особистості, виховувати мужність
і спроможність прийматишвидкі і правильні рішення в екстремальних
умовах;
профілактична: попередитипрояви паніки в небезпечних та надзвичайних
ситуаціях.
Обладнання:тематичні ілюстрації, плакати, матеріали для творчого
завдання, відео матеріали, презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань. Мотивація проведення виховної години.
Вірш-завдання
- Хто без дозволуіз вас
Не вмикає в плитці газ?
- Оце – я. Оце – ми,
Оце – друзі всі мої!
Зараз ми усі почуєм,
Хто з електрикою пустує?
- Це – не я. Це – не ми,
Це – не друзі наші всі!
Якщо в полі хліб палає,
Хто пожежних викликає?
- Оце – я. Оце – ми,
Оце – друзі всі мої!
- Новий рік! Зійшлись малята,
Щоб ялинку прикрашати.
Хтось на гілку ставить свічку.
Й вата почала палати,
Хто це робить з вас, малята?
- Це – не я. Це – не ми,
Це – не друзі наші всі!
Бесіда
- Часто трапляється так, що поведінка і дії дітей призводять до небезпечних
ситуацій. В результаті можуть бути постраждалі.
Чому так стається?
(відповіді дітей)
- Але й буває таке, що ми не винні у виникненні аварії на електростанції чи
заводі, коли виникає землетрус, повінь чи ураган. Чи залежить тоді щось від
нас, від наших дій?
(відповіді учнів)
ІІІ. Повідомленнятеми і завдань заняття
- Сьогодніми пригадаємо, як уникнути виникнення небезпечних ситуацій, як
діяти в надзвичайнихситуаціях, щоб уникнути негативних наслідків.
Робота над презентацієюта переглядвідео матеріалів
3. - Що означаєпоняття «надзвичайнаситуація»?
(НЗ – це порушення нормальнихумов життя і діяльностілюдей)
- Які надзвичайні ситуації можуть виникнути внаслідок природнихявищ?
- Розглянь ілюстрації. До яких наслідків може призвестиповінь?(снігові
замети? землетруси? пожежі? бурі?)
- А які ще можуть бути НЗ, крім тих, які виникають внаслідок природних
явищ?
- Що таке аварія?
- Хто з вас бачив аварії?
- Чим вона відрізняється від катастрофи?
- Пригадайте, про які катастрофи ви слухали по радіо, дивились по
телебаченню.
Повідомлення вихователя
- Сучасні заводиі фабрики нагромаджуються багато складного оснащення.
На них часто використовують отруйніречовини. На невеликій території
зосереджуєтьсявелика кількість енергетичних потужностей. За таких умов
вірогідність пошкодження механізму, а також неправильних дій робітника чи
інженера підвищується.
Нагромадження, на приклад, парів лако-фарбових речовинможеспричинити
вибух. Внаслідок вибуху руйнується завод, гинуть люди, пошкоджуються
будівлі, що знаходяться поруч.Виникає пожежа, яку важко погасити
впродовж кількох днів.
Вибухи і пожежі виникають там, де збирається виробничийпил, який разом
із повітрям утворює вибухонебезпечнісуміші. У разіпорушення техніки
безпеки вибухи можуть статися на деревообробних, борошномельних,
ткацьких, харчовихпідприємствах.
Велика небезпека пожеж не лише у знищенні будівель і майна, але й у
виділенні токсичнихпродуктів, найчастіше димів. Особливо небезпечнимиє
горіння полістеролу, поліетилену, інших пластмас.
На підприємствах хімічної, нафтопереробної, целюлозної,паперової,
текстильної промисловостішироко використовуються сильнодіючіотруйні
речовини. Їх викид під час аварій можуть призвестидо катастрофічних
наслідків. Вони швидко поширюються в навколишньому середовищі,
вражають слизовуоболонкуі внутрішні органилюдини, шкіру.
Радіаційнабезпека
- Є виробництва, на яких вибухи й пожежі призводятьдо зараження
навколишнього середовищарадіоактивними речовинами. Наприклад,
ЧорнобильськаАС та інші.
4. - Що потрібно негайно зробити, коли ви дізнались про аварію на АС чи
іншому підприємстві, звідки може поширюватись радіація або отруйні
викиди?
- Звідки ми можемо почути про загрозунадзвичайної ситуації?
- А як діяти, коли почуєш сигнал «Увага всім»?
Правила поведінкипідчас евакуації
- У випадках НЗ може здійснюватись евакуація?
- Як уникнути паніки?
- Розгляньтемалюнок. Чи правильно чинять люди?
- Що зробилиб ви?
- Хто надає допомогупотерпілим у надзвичайних ситуаціях?
(Демонстрування ілюстративного матеріалу)
Робота в групах
1 група. Куди можна звернутися за допомогою приНЗ? Пригадайте всі
рятувальні служби.
2 група. Що потрібно взяти з собою у разі евакуації?
Закріпленнята узагальнення
1. Гра «Мозковий штурм»
1. Номер служби «швидкої допомоги». (103).
2. Після чого проводять демеркурізацію? (Після розливуртуті).
3. Повторіть девіз МНС. (Запобігти. Врятувати. Допомогти).
4. Якщо поряд з вами хтось палить то ви … (Пасивний курець).
5. Різке нервове напруження організму, що може викликати різноманітні
негативні наслідки, а також може стати причиною онкологічних
захворювань. (Стрес).
6. Він визначає межі пляжу. (Буй).
7. Кокаїні конопля – це … (Наркотики).
8. Назвіть номер рятувальної служби. (101).
9. Зіткнення автомобілів. (ДТП, дорожньо-транспортнапригода).
10. «Чума ХХІ століття». (СНІД).
11. Скільки часу на день дитина може проводитиперед монітором
комп’ютера?(15-30 хвилин).
12. Цією хворобоюлюдину можуть заразити собаки, коти або дикі
тварини. (Сказ).
13. Якого кольоруавтомобілі пожежно-рятувальної служби?(Червоного).
14. Як викликати аварійну службу газу? (104).
5. 15. Ліки, що знешкоджують бактерії. (Антибіотики).
16. Дуже тривалий стрес, що негативно позначається на психологічномута
фізіологічному стані людини. (Депресія).
17. Що називають «зеленим змієм»? (Алкоголь).
18. Щоденний розпорядок. (Режим дня).
19. Він утворюється у наших помешканнях, у ньомуіснують мільйони
бактерій і навіть мікроскопічних кліщів. А у особливо тяжких випадках він
може навіть провокуватиалергії та астми. (Пил).
20. Найпростіший спосіб збагатити кімнату киснем. (Провітрювання).
21. Найкращий відпочинокдля мозку. (Сон).
22. Наука про здоровийспосіб життя. (Гігієна).
2. Літературна вікторина.
Ви знаєте багато казок. Але зараз вам треба згадати казки, де порушення
ОБЖ призвело до сумних наслідків. Пояснитичому. На це завдання
командам дається 2 хвилини, після чого капітани відповідають.
Відповіді. 1. "Колобок" (довірудо незнайомців) 2. «Вовк і семеро козенят»
(не відкритий двері чужим) 3. «Сніговакоролева» (не можна чіпляти сани за
який їхав попередутранспорт)4. «Сестриця Оленка та братик Івaнyшка»
(слухай старших) 5. «Гуси-лебеді» (слухай старших).
Практичне завдання:виготовленнярятувальнихмашин.
IV.Підсумок заняття
- Чи легше вам тепер буде зорієнтуватись в надзвичайній ситуації?
- Чого ви навчились?Що пригадали?
Повторюємоправилабезпеки життєдіяльності
Основніправила поведінки при експлуатації побутових електроприладів.
Основніправила поведінки на транспорті, автошляхах та залізниці.
Основніправила поведінки при зустрічі зі свійськимита дикими тваринами.
Основніправила поведінки під час подорожідо лісу.
Основніправила поведінки при виникненні пожежі.
Основніправила поведінки під час грози, сильного вітру, шквалів.
Основніправила поведінки при виявленні розливуртуті.
Основніправила поведінки при користуванні предметами побутової хімії
Основніправила поведінки при користуванні та піротехнічними засобами.
Основніправила поведінки при виявленні маловідомих предметів.
- Бажаю вам ніколи не бувати в небезпечних для вас ситуація, завждивміти
попередити їх. І вчіть цьому свої молодшихбратиків і сестричок.
Перегляд мультфільму«Небезпечнізнахідки»