1. Бекітемін:
Күні:
Пәні Қазақ тілі Класы 7
Сабақтың тақырыбы Мәтін
Сабақтың мақсаты Дидактикалық мәтін жайында кеңейтілген түсінік беру; мәтіннің танымдық сипатын, белгілерін, құрылымдық бөліктерін өздері байқай алатын
нәтижеге жеткізу, оқып-түйгендері жайлы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру; өз елін, өзі туып-өскен мекенін сүюге баулу.
Күтілетін нәтиже Сөйлем, сөз, абзац, мәтін деген ұғымдарды түсінеді;
Ойлаудың жоғары деңгейіне ұмтылады ;
Бұрынғы білімдерін жандандырады;
Сыныптастарымен қарым-қатынасы қалыптасады;
Өзін-өзі бағалай алады.
КЕЗЕҢДЕРІ МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ БАҒАЛАУ РЕСУРСТАР
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушыларды түгендеп,назарын сабаққа аудару.
2.Психологиялық тренинг .
3. 3 топқа бөлу.
Оқушылар психологиялық тренингке
қатысады.
Есім сөздердің түрлеріне қарай 3
топқа бөлінеді.
Үлестірмелі
парақшалар
Қызығушылықты ояту
Сабақтың тақырыбы туралы оқушы пікірін білу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтауға ұмтылады.
Мағынаны тану
Мәтіннің бірліктері мен белгілері туралы кестені әр топқа
таратып, назар аудартады
Мәтіннің тұтастық
бірліктері
Айрықша белгілері
1.Сөйлем 1. Мағына жағынан
тиянақталған бірлік
2.Мәтіннің бастапқы
сатысы
2. Күрделі синтаксистік
тұтастық
1.Абзац. Құрамында
бірнеше сөйлемі бар, өзара
мағыналық байланыстағы
бірлік.
2. Мәтіннің екінші сатысы
3.Күрделі синтаксистік
бүтіндік
1.Бірнеше абзацтан, бөлім,
тарау, параграфтан
құралатын бүтіндік
2. Мәтіннің үшінші сатысы
Топтағы оқушылар кестеде жазылған
анықтаманы оқып, топта бір-біріне
түсіндіреді.
Екі жұлдыз, бір
тілек
Үлестірмелі
парақшалар
2. Оқушының қызметі:
Проблеманы тұжырымдау
үшін:
-жеке сөздер мәтін бола
ала ма? Сөйлем неліктен
мәтінге жатады? Абзац
деген не? Абзац неліктен
сөйлемнен жоғары
тұрады?
Мұғалімнің қызметі:
Оларда қандай сұрақ пайда
болғанын сұрайды.Егер
сұрақ туындамаса. Мұғалім
сұрақты өзі қоюы тиіс.
Болжамдар:
-жеке сөздер мәтін бола
алмайды.
-сөйлемнің мәтінге
жататын себебі: ол
тиянақты ойды білдіреді.
Қарсылық:
-жеке сөздер қандай
жағдайда мәтін болады?
-Кез келген сөйлемдердің
жиынтығы абзац құрай
бере ме?
АБЗАЦ- бірнеше сөйлемнен тұратын күрделі тұтас ой.
Абзацтың сөйлемнен жоғары тұратын себебі де сонда:
бірнеше сөйлемнің жиынтығынан құралады.
Мысалы: -Қазақстан, астана, Ақмола, бұрынғы,
бір)қала.(Бұл сөздер жеке тұрғанда белгілі тиянақты ойды
білдірмейді)
-Қазақстанның астанасы-бұрынғы Ақмола қаласы (сөйлем)
-Қазақстанның астанасы-бұрынғы Ақмола қаласы.
Кейін Ақмола атауы өзгертіліп, Астана деп аталды.
Астана сөзі барлық тілдерге еркін аударылады.
Мағынасы бәріне де түсінікті. (Бұл-абзац, 4 сөйлемнен
құралған, тұтас күрделі бір ойды білдіріп тұр)
Ой толғаныс Компьютерден «Астана» әні тыңдатқызылады. Ән сөзінің
неше шумақтан (абзацтан), қанша сөйлемнен
тұратындығын тапқызады.
Бұдан кейін ән сөзінің мазмұнын жазып шығу
тапсырылады.
Әр топтағы оқушылар жұмысты жеке
орындайды, 1-2 оқушының жұмысы
тыңдалады.
Қорытынды түйін шығарады: өздері
орындаған шығармашылық
жұмыстың мәтін екендігін біледі.
Бірін-бірі бағалау
Сабақты қорытындылау 1. Мәтін деген не?
2. Абзац деген не?
3. Мәтін қандай мағынаны білдіреді?
Сұрақтарға жауап береді, ой түйеді. Үш шапалақ
Үйге тапсырма «Алтын күз» тақырыбына мәтін құрау
Оқушылар үй тапсырмасын жазып
алады.